Anne-baba deme sorunsali

bu salak sacma adet sanirim bi bizim ulkemizde var. bugun bi paylasima denk geldim. Türk bir kadin italyan adamla evlenmis ve italyan kayinvalidesi ile sohbet ediyor. "sana anne diyebilir miyim" esimin annesi oldugun icin sana anne demem gerekir, bizim ulkemizde gelin, esinin annesine anne diyor" diye ekliyor. kadin da " sen benim oglumun esisin kardes misin de bana anne diyeceksin diye cevap veriyor ama cok samimi bi sekilde cevapliyor yani aralarindaki iliski gayet guzel gorunuyor. ve kadin kendisine ismi ile hitap etmesini istiyor.
siz" diye hitap edebilirsiniz.

Şimdi anne denmesini hakeden var haketmeyen var. İyi biridir, size karşı kıskanç değil özenlidir. Gönlü hoş olsun diye söyleyebilirsiniz.

Aksiyse x hanımdan devam et gerilmeye gerek yok.

Bu esinin ailesine anne-baba sifati ne zaman biter? Gercekten sacmalik esimin annesine anne diyecegim düsünsene esimle kardes kardese yok ya düsüncesi bana tiksinc geliyor.
Esin annesine Kayinvalide diyin babasina da peder baska türlü bilemiyorum

Bende hiç teyze demedim, sonradan anneye dönmenin zor olacağını düşündüm. Siz diye hitap ettim. Daha sonra da x anne demeye başladım. Yalnızsak sadece anne diyorum ama dışarıda, annem etraftayken karışıklık olmaması adına x anne diyorum. Annem yerine koyduğumdan değil, şey gibi hani yabancı yaşlı adamlara amca dede deriz ya o minvalde bakıyorum olaya. O da bi anne ve hitap ederken bu sıfatını kullanıyorum. Bu gözle baktığımdan rahatsız hissetirmiyor. Ama dememyi de tercih edebilirsiniz eşinizin anlayışlı olması bu konuda önemli bi detay

Herkes duzenlı aralıklarla anne baba deme sorunsalı yaşıyor bu sitede bu ay.
Enteresan

Ben demiyorum nişanlım da demiyor takılıyoruz öyle teyze amca

Eğer başta teyze amca dediyseniz o şekilde devam etmeniz kolay olur. Ben demediğim için şu an pişmanım

Yaklaşık 5 yıllık evliyim, anne baba demedim. Şu ana kadar seslenmemi gerektirecek bir durum da olmadı neyse ki ama diyemem ya, yok yani. Diğer gelin nişandan hemen sonra anne baba moduna geçti ama ben yapamıyorum. siz de zorunlu değilsiniz. Birine bir şey anlatırken en fazla X anne, X baba şöyle yaptı diyorum o kadar.

Benimkiler haketse seve seve dicem de şimdi zorla içimden gelmeyerek yarım ağızla arada diyorum

Çevreye bakmayın, eşiniz ne düşünüyor bu konuda? Kendileri ne düşünüyor o da önemli. Eğer anne denmesini istiyorlarsa siz de deyin geçin. Şimdi kültürümüzde kırk kat yabancıya teyze, amca diye hitap ediyoruz, e o senin teyzen amcan değil ki... Yine de mesela sokaktaki teyzeye teyze diyoruz. Şimdi kayınvalide statü olarak anne ya (eşinin annesi) o yüzden anne diyormuş gibi düşünün. İsterseniz x anne, Y baba deyin, isimlerini söyleyerek. Ben mesela kayınvalideme anne diyorum ama kayınpederime baba demekte biraz zorlanıyorum, çünkü çok ağır başlı bir adam baba demek böyle bubbaa lkaubali gibi geliyor :) ona X baba diyorum. Benim eşim, bir samimi arkadaşımızın yaşlı annesi olsun ona da anne diyor, benim amcamın eşi var yaşlı ona da anne diyor. Dolayısıyla baktım bu bir hitap şekli, teyze ve amca gibi, ben de demekte zorlanmadım.
Buna katılıyorum. Şu eşin ailesine anne baba diyip eşi kardeş sıfatına koyma işi bitecek neyse ki.
Ben bir yabancı forumda okudum, kadının biri gelini kendisine anne diyor diye çok rahatsız oluyormuş ( onlar direk, isimleri ile hitap ediyorlar genelde). "Ben onun annesi değilim, benimle fazla samimiyet kurmaya çalışıyor gibi geliyor istemiyorum anne demesini" diyordu.
Evet eşin anne, babasına anne baba deyince eşle kardeş gibi bir durum oluyor. Eşim ve ben de birbirimize fiziksel olarak çok benzeriz, bizi herkes kardeş sanıyor :) Ama bu bir hitap şekli.

Kayınvalideme düğünden sonra anne demiştim,kayınpedere baba demek zaman aldı kendilerine de söyledim diyemiyorum diye sorun etmediler,şuan anne baba annecim diyorum ama herkesin arasındaki aile bağına ilişkiye bağlı,kayınvaldem de kızım der,kayinpederimde benim üç tane kızım var der, hem sözde hem yaşamda evlatlarindan ayırmadilar 10 yıldır saolsunlar ama diyemeyince veya demek istemeyincede yapacak bisey yok anlayışlı olmak lazım diye düşünüyorum

Anne baba demiyorum. Annem babam gibi değiller çünkü. Siz diye hitap ediyorum teyze amca da hos gelmiyor bana

Ben evli değilim kardesim evli ve eşi anneme hep anne der hic teyze muhabbeti duymadım oncesinde de onu da annesi tembihlemis çünkü abisinin eşi anne degil de x anne diyormuş gucune gidiyormus falan :) yani basina ismi eklenerek de denebilir neticede esinin annesi. Mesela ben baba diyemem gibi geliyor bilmiyorum bence kimse mecbur olmamali yurtdisinda direkt isimle hitap ediyorlar mesela

Ben evli değilim ama ablam evlendikten sonra eniştem hemen babama baba demeye başladı. Babam da ablamı bi kenara çekti bana bir daha sakın baba demesin ne ben onun babası ne sen onun kardeşisin dedi. Ki babam dede kelimesini de hiç sevmez tüm yeğenlerim ona büyükbaba der, dede yaşlılar içinmiş babam daha çok gençmiş (66 yaşında).

Yani herkesin ailesine göre değişir baba ya da anne deme zorunluluğu siz de zorunda değilseniz bence de söylemeyin.

Ablam ve eşi ilk evlilik zamanlarında öyle sesleniyorlardı . “ …. Teyze “şeklinde Sonra değişti . Sanırım içlerinden anne , baba demek geldi . Yani zaman içinde karı koca kendi istekleriyle anne baba demeye başladılar. Aileler hiç sorun etmediler . Ama her ailenin hassasiyeti farklı oluyor .

Merhaba ben isteme merasiminden bu yana şuan 6 yıllık evliyim anne baba diyorum. İçinden gelmiyorsa deme ama onlar tabi ki beklerler sana yaklaşımları nasılsa öyle davran. Bi teyze bi anne deme eğer çok tuhaf geliyorsa. X anne de önüne ismini koyarak yada X Baba .. belki daha kibarlaştırmış olursun hemde gönülleri olur. Ama onlar sana kızım diyorsa ve en önemlisi eşin senin annene babana / Anne baba diyebiliyorsa sende hatır bilmelisin diye düşünüyorum değer karşılıklı bir durum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…