Anksiyete Takıntılar Ne Bu?

Anksiyetemi şuan tetikleyen şey yaşadığım olumsuzlukların yani sıra kendi takıntılarım oluyor benim. En ufak şeyi kafamda kurup kurup büyütüyorum. Mesela soğuk bir mesaj mı attı nişanlım, haydaaa direkt çarpıntı, ter dökme. Yahu bırak atsın, ne kafada döndürüp duruyorsun. Olacağına varır. Akışa bırak. Yok ben illa felaket senaryoları kuracağım. Altyapıda başka korkular var belli de, üzerine çalışmak lazım işte.
İşte demek istediğim o en ufak bişeyden nem kapıyorsun kuruyosun kuruyosun hiç alakadı olmayan şeyleri bile ekliyorsun ondan sonra da uğraş dur.

Öncelikle basiniz sagolsun
Babanizin ölümünden sonra yaşadığınız travmayi atlatamamissiniz belli ki ve bu süreçte terapiye ihtiyaciniz varmis da gecistirmissiniz gibi görünüyor
Yas sürecinin nasıl gecti?
Nişanlanma durumu bazi seyleri tetiklemis gibi sanki

Peki psikoterapi yerine neden direkt EMDR tercih ettiniz ki?

Terapi cesidi sizin durumunuza gore karar veriliyor yani ben Bdt istiyorum ya da sema terapi istiyorum diye bir sey yok

Ben de online aldim terapiyi hep. Zaten bilgisayar ya da whatsapp uzerinden görüntülü konustugumuz icin sorun olmadi sohbet ediyor gibi düşünün siz anlatiyorsunuz uzman dinliyor ve sizin kendi farkındalığınızı arttirmaya yonelik bir gorusme oluyor
Yas sürecim zor geçti. EMDR'a kadar hala kotuydum. Ondan sonra biraz daha iyi oldum. Babamın ölümünden 4 ay sonra da ilk panik atağımı gecirdim. EMDR'i ben kendim araştırıp yapan bir psikolog ile gorustum ve öyle basladim.

Şuan mesela sizofreni ile ilgili bir konu açmış bir üye. Onun yorumlarını okurken acaba ben de mi şizofrenim, kafa karisikligindan bazen bazı konularda karar ermekte zorlanıyorum falan diye dusunuyorum. Şizofreninin sonradan oluşmasının çok düşük ihtimal olduğunu doktorum bana söylediği halde internette sonradan travmalarla da tetiklenebiliyor yaziyor mesela. Bu beni çok korkuttu.

Yas sürecim zor geçti. EMDR'a kadar hala kotuydum. Ondan sonra biraz daha iyi oldum. Babamın ölümünden 4 ay sonra da ilk panik atağımı gecirdim. EMDR'i ben kendim araştırıp yapan bir psikolog ile gorustum ve öyle basladim.
Iste zaten bence hataniz burada yani son karari siz vermek istiyorsunuz kontrolu kaybetmekten korkuyorsunuz anksiyetenin ana sebeplerinden biridir kontrolculuk. Psikologdan emdr yerine psikoterapi alsaydiniz belki daha iyi gelebilirdi yani araştırmayi siz yapmissiniz ama uzmanin isine de karismis oluyorsunuz

Diger yorumunuzu da gördüm kendinize teshisler koymak yerine bir uzmanla görüşün takintilarinizin ana kaynagina inmeniz gerekiyor bu da uzmanla olur. Sizofreni cok agir bir vakadir ve teshisi ancak psikiyatrist koyar. Kendi kendinize tani koyamazsiniz

Iste zaten bence hataniz burada yani son karari siz vermek istiyorsunuz kontrolu kaybetmekten korkuyorsunuz anksiyetenin ana sebeplerinden biridir kontrolculuk. Psikologdan emdr yerine psikoterapi alsaydiniz belki daha iyi gelebilirdi yani araştırmayi siz yapmissiniz ama uzmanin isine de karismis oluyorsunuz

Diger yorumunuzu da gördüm kendinize teshisler koymak yerine bir uzmanla görüşün takintilarinizin ana kaynagina inmeniz gerekiyor bu da uzmanla olur. Sizofreni cok agir bir vakadir ve teshisi ancak psikiyatrist koyar. Kendi kendinize tani koyamazsiniz
Evet, ne olursa olsun artık, kontrol olayından sıyrılmam lazım. Yavaş yavaş deniyorum bunu. İnsanlar bana iyi davranmadığında bile hatayı hep kendimde arıyorum kontrolcülüğümden. Artık demek ki uyuşmuyoruz, enerjiler bir değil deyip düşünmemem lazım.

Evet, ne olursa olsun artık, kontrol olayından sıyrılmam lazım. Yavaş yavaş deniyorum bunu. İnsanlar bana iyi davranmadığında bile hatayı hep kendimde arıyorum kontrolcülüğümden. Artık demek ki uyuşmuyoruz, enerjiler bir değil deyip düşünmemem lazım.
Iste kendinize şu lazim bu lazim diye şart kostukca kafanizda yine kontrol mekanizmasi çalışır. Mutlaka terapi destegi alın bunu buradan saatlerce de yazsam anlatamam çünkü bakış açınızın degismesi için kendinizi tanimaya odaklanacak, oyle yol alacaksınız.
Baba kaybı cok hassas bir durum bir kiz evlat için, yasadim biliyorum ve anksiyete durumlarını babamin kaybindan sonra pandemi ve yogun is yukunun bir araya gelmesinden dolayi yasadim hepsi ust uste gelince bunyem kaldirmadi. Babanizi kaybettiginiz icin artık onun sizin uzerinize düştüğü konularda kontrolu ele alma ihtiyacı hissediyorsunuz bu da aslında düşünsel hatalara sebebiyet veriyor. En özet haliyle bunu diyebilirim. Ama bunu kendi kendinize degistiremezsiniz bu durumu, uzman bir elin destegine ihtiyaciniz var. Lütfen alanında uzman birini seçin özellikle travmalar uzerine calisan biri olsun ya da kaygi bozuklugu üzerine.

Merhaba arkadaşlar,

2 yılı aşkın süre önce babamı kaybettim. Daha sonrasında intihar etmekten korkma, panik atak, şizofren olma korkusu, ağır anksiyetik bulgular ile doktora gittim. İlaç tedavisine 2 yıl olacak hala devam ediyorum. EMDR'da aldım 4 seans kadar. Uzun süredir iyiydim. Tabii bu süreçte hayatımda birçok şey değişti. 8 aydır yönetici konumunda çalıştığım bir işim var. Düzenli bir hayatım var. Nişanlandım vs vs. Ara ara regl dönemi öncesi ve regl döneminde anksiyete hafif hafif yokluyordu ama sonrasında geçiyordu. Hayatımı 2 yıl boyunca idame ettirdim öyle böyle. Ama bu ay ki regl dönemimin üzerine birde nişanlımla ettiğim ağır kavga eklenince her şey allak bullak oldu. Aramızı düzelttik ama bende hep bir kuşku var. Dün iş yerinde masamdayken birden aşırı derecede kafa karışıklığı, zihin bulanıklığı ve düşüncelerimi kontrol edemediğim birkaç dakika yaşadım. Sonrasında ter döktüm. Yine umutsuzluk hissi. Atak gibi bir şeydi. Ama önceden yaşadıklarımın yanında devede kulak kalırdı. Gece de birden uyuyakaldım, sonrasında uyanmaya çalışıp uyanamadım, karabasan gibi bir şey yaşadım. Bu 4-5 kere tekrarladı. Hatta bir ara ölüyorum herhalde diye düşündüm. Aşırı kalitesiz bir uyku uyudum. Benim asıl sorunum şu. Ben nişanlım yanımda başka bir şeye gerilmiş olsa, elimi tutmasa veya herhangi soğuk bir mesaj bile atsa heyecanlanıyorum, panik, kaygı yaşıyorum. Umursamamayı, akışına bırakmayı öğrenmek istiyorum. Tam olarak istediğim şey, amaan tamam ne yapabilirim deyip yok sayabilmek. Çünkü çok yoruldum artık. Endişe hali gelince böyle hissediyorum diye kendimi suçlamamaya çalışıyorum artık, duygularımı yaşamaya izin vermeye çalışıyorum. Nasılsa geçecek gidecek. Ve hiçbir şey dünyanın sonu değil diye kendime hatırlatıyorum. Ama mesela demin bu hislerimden bahsederken nişanlıma soğuk bulduğum bir mesaj attı bana. Ve benim kalbim yine güm güm atmaya başladı. Direkt modum düşüyor. Zihnim bulanıyor, yorgun hissediyorum. İğrenç bir his. Nasıl boşverilir?
Youtube da Psikolog İzzet Güllü videolar yayınlıyor.Gerçekten çok faydalı oluyor.Bence dene.

Son düzenleme:
Youtube da Psikolog İzzet Güllü videolar yayınlıyor.Gerçekten çok faydalı oluyor.Bence dene.

İzzet Güllü'yü uzun zamandır biliyorum. Ama uzun uzun cidden zaman ayırarak dinlemedim. Tekrar bakacağım. Teşekkürler.

Ben çocukken bir fanusun içinde yetiştirildim. Babam çok evhamlıydı. Vefat edene kadar dışarı çıktığımda hep beni arardı. Çocukken biri yanına yaklaşıp babana götüreceğim derse bağır derdi. Sonra babam vefat etti. Ani bir vefattı. Ve bu anksiyeteye yakalanmama neden oldu. Yani beni koruyan kollayan insan da yok olunca ben endişelerin içerisinde kaldım bence. Şimdi ise aile kuracağım insanla en ufak şey yaşadığımda elim ayağıma dolanıyor, bu da daha çok yanlış yapmamı sağlıyor. Sorunlara odaklanamıyorum. Kendimi ifade edemiyorum. Çünkü kaygılı oluyorum.
Emdr hic almadim tam bilemeyecegim ama 4 seans terapi cok az. Cok buyuk bir kayip yasamissiniz. Beni babam hep bagimsiz buyuttugu halde ben ölümünden sonra aylarca terapi aldim, onun yoklugunu kabullenebilmek icin. Kaldi ki siz babanizi yalnizca baba olarak da degil vir koruyucu olarak kodlamissiniz. Baba olumu cok buyuk bir travma. Uzerine calismaya devam edin. Kendinize zaman verin. Oyle 4 seansta atlatilabilecek bir sey degil onun eksikligi.

X