Anksiyete + Panik Atak anında yardım almak isteyenler

canım şu aralar çok mu sıkıntı yaşadın? içine attığın bişeylermi oldu?
ondan gelmiştir sinsice.
ama bir kere olduysa daha hemen olmaz canım.

Bu panik atak yüzünden gittiğim hiç bir yerde oturamıyorum. Bir süre sonra başlıyordu. Markete gittiğimde acayip kötü oluyorum hemen alacaklarımı alıp çıkıyorum. Dün hem ev gezmesine gittim ordan çıkıp markete uğradım orayı birbirine katmamak için direndim eve geldim uzun süre kurtulamadım.. Her markete gittiğimde hafif hafif yokluyordu ama eve geldiğimde rahatlıyordum dün neden bilmiyorum 1 saatten fazla sürdü neredeyse.. Çok zor Allahım çekenlere yardım etsin.

evet canım Allah yardım etsin hepimize.

panik atak gelip geçiyo ama sonrasında yaşattığı anksiyete daha kötü diye düşünüyorum. hatta ondan da kötüsü depresyon atağı yaşadım yakın zamanda. Allah hepimize şifa versin. Ama şu var düşüncelerimizi değiştirerek BİŞEYLER YAPABİLİRİZ. ben şu an onu denemekteyim. içimizdeki gücü bu yönde kullanıp olumsuz düşünceleri olumlularıyla yer değiştirebiliriz.

Merhaba.. Bendede kalabaliga cikma korkusu var psikolojim iyice bozulacak bu gidisle
Arkamdan biri gelip bana saldiracakmis gibi hissediyorum. :44:
Otobusle gitmek istedigimde otobus acaba oraya gidiyormu ya gitmezse kaybolursam vs vs :18:
Off bu durumda olan varsa benimle paylasabilirmi ? Nasi kurtulcam ben ya asiri korkak degilim ama biraz uzak yerlere gidemiyorum

canım ilaç alıyormusun. sanrıım sende sosyal fobi var.

bnm annemdede var panik atak oda markette geçirmiş ilk atagı allahtan evle market yan yana nasıl merdıvenlere cıktıgımı bılmıyorum dedı metro dolmuş toplu taşımada avmde atak gelıyordu.tedavi görüyor hala anneme söylüyorum ilaçın yanında kendınde atakla baş edebılırsın olmuyor dıyor.şimdi iyi gibi metroda avm de bısı olmuyor tekk sorunu yanlız basına dişarı cıkamamak onu nasıl halledıcek bılmıyorum elımden geldıgınce yardım edıyorum.ilk zamnlar carpıntı fln oluyordu kalp krızı gecırıyorum dıyordu acıle gıdıyorduk eve yolluyorlardı sonra psikytrıye yonlendırdıler o nefes egzersızlerı nasıl oluyor dr anneme boyle bısıden bahsetmedı

Son düzenleme:

canım ben 2004 beri panik atak hastasıyım nefez egzersizi 2 şekil şimdi beni iyi dinle önce ilkini diyorum
1- atak gelince güzel bir yere oturcak sol baş parmagını sol burun deligine koyucek yan taraftan sag tarafı açık kalıcek yavaş yavaş nefes alıcak sakinleşerekten geçiyo o olmadı uzanıca ragatlıcek bu benim beynimin oyunu dicek oda olmadı cama çıkıp yavaş yavaş nefes alıcek
2- eline alıcak bir kese kagıdı yavaş yavaş hefes alaıcek inan oda iyi geliyo ben çok fena olursan öle yapıyorum sonra diyorum paşa bu çarpıntıyı beynin sana yapıyo insan heyecanlanınca vucud adrenalin salgılarmış buda önce beyne kalba cigerlere böbreklere gdiermiş iletişimler adranalin önce kalba çarp dermiş sonra cigerlere nesefini az al dermiş böbrek üstü bezlerinede emredermiş terle vucudun dengesi boz diye komud veririmiş ablama gidicektim sonra yolda tuttu atak eşim yanımda dedim allahım ben ne yapıcem sonra bu okuduklarım aklım ageldi kendimi telkinde bulundum sonra hep dedigim bir laf var tavsiye ederim umud allahtan vesvese şeytandan diye inanın çok zor bu hastalık millet diyo kendin yapıyosun diyo ama bilmiyolarki vucud kendi yapıyo böyle deyenlere ne gıcık oluyorum yaçeken bilir diyolarya işte biizmki o hesaprabbim hepimizin yardımcısı olsun aslında motive düşmese birşeyimiz yok birşeye üzülelim olan olyo hepimize geçmiş olsun rabbim şifa versin işşallah hepimize amin

kendnde kontrol edebilirsin ederken ataklarda kendini sakinlestirmeye calisman tabiki ataklarin gelip gelmemesi sana bagli degil bnm annem atak gelince korkuyor dahada heycanlaniyor birde kafasina bazi seyleri takinca uzulunce atak geliyor diyorum kafana takma fln kendini rahat tutsa kolay asacak atak tekrar gelir diye tek basina disari flnda cikamiyor amin cnm sanada gecmis; olsun cnm ins kolay atlatirsin rabbimrsin hepimize sifa versn
bu nefes teknikleri icin saol hemen anneme soyleyeyim haberi olsun

canım benim bende durdurmadıgım zamanlarda oldu ama allaha şükür az çok etkileniyorum ya rabbim yardımcımı zolsun işşallah annecimimede şifa versin işşallah kardeşim

Bendede anksiyete var hemde uzun yıllardır benimkininde ortaya çıkış sebebi bir yakınımızın ölümüyle çıkmışdı aslında evhamlar hep vardı ama had safhaya varmışdı ozaman.Mesela aileden birisi o gece yola çıksın otobüsle başka bir şehire diyelim kesinlikle otobüsün kaza geçirip öldüğüne hükmederdir başka birşeye kendimi inandıramazdım çok saçma düşündüğümü kendime tekrarlamama rağmen heleki gece gözüyle iyice artardı bu düşünceler.Hep ailemi kaybetme korkusu yaşıyordum sabah kalkardım herkesi tek tek arardım yaşıyorlarmı işlerine sağ sağlim varmışlarmı o nedenle yola çıkanlar hep benden saklanırdı:))) ne günler geçirmişim şimdi gülüyorum ama sonra psikiyatris yardımı aldım tabi ilaç tedavisi ve geçdi hepsi.Ama doktorun bana dediği şuydu hiç unutmuyorum ne zaman kötü bir olay bir kayıp yaşarsan bu olay tekrar yüzeye çıkacak gerçekdende bakıyorum hani metanetli insanlar olurya hiç onlardan değilim sevdiklerimin ölümü karşısında nasıl yaşarım alışırım bile diye düşünemiyorum.Sonraları evlendim tabi bu süreçde devamlı ilaç kullanmadım çok kötü olduğum dönemler harici ama hiç eskisi gibi olmadım çok kötü olduğum dönemlerde depresyondaymışım gibi hissettiğim dönemlerdi herkes gibi.Ama hamilelik beni korkuttu birşey olursa ilaç kullanmama ihtimali neyseki şükür çok olumsuz bir hamilelik geçirmeme rağmen üstesinden geldim emzirme sürecide öyle.Şimdi bakıyorum evhamlı bir anneyim ne kadar doğal davranmaya çalışsamda

Yrdımcı olursanız sevinirim arkadaşlar bende de sürekli günlük böyle dedim ama demesemiydim benim hakkımda böylemi düşündü saçmaladım sanki düşünceleri oluyor saçma sapan heyecanlar oluyor yanlış anlaşılmasın sevgilimin yanında falan degil yani günlük hayatta:)sinir bozucu bir durun hakım olamıyorum bu duruma kafamın içinde surekli böylemi yapsaydım şoylemi deseydim geciyo yani bu ansiyete bozuklugundan mı oluyor ehvam halı gereksiz endişe benim gibi olanlar varsa bir şeyler yazarsa sevinirim çünkü insan sadece kendisinde böyle bir durum olmadıgını görünce rahatlıyor(

Çok kötüyüm nasıl anlatsam bilmiyorum.. İlk 3 5 ay önce oldu hem psikolojik olarak yorgun hem fiziksel olarak yorgundum,sınav psikolojisi hazırlığı geçecek miyim geçemeyecek miyim uzun süren ilişkimin asla kabullenemeyeceğim bir ihanetle son bulması meselesi cart curt o kadar yıprandım ki anlatamam.. Bir de bu okuldaki katı disiplin,devam zorunluluğu falan çok çok kötüydüm.(Evim beylikdüzünde,okulum kadıköyde)Yemek yedim okuldan dönerken ,otosbüsteym gayet normalken ve açlık felan hissetmezken başım döndü ama nasıl bir dönüş anlatamam;anında gözlerim karardı ateş bastı sırtımdan soğuk terler boşaldı gözlerimi kırpıştırdıkça her yer iyice siyaha gömülüyordu karnım şişti midem ağzıma geldi oturduğum yere çömelince yer verdiler öyle 10 dk oturunca kendime geldim ama saçlarım sırılsıklamdı sen düşün halimi otobüsten indim eve nasıl sendeleyerek gittim anlatamam..
Psikolojik bir evham kendimi güçsüz hissetme geliyordu bana,başlıyordum ağlamaya durduramıyordum..
Eve sendeleyerek geldm,saç baş dağılmış su içinde midem ağzımda aslında midem bulanmıyordu ama midem ağzımdaydı işte
Eve grdm ağladım rahatladım
Bu olay 3 4 kez daha oldu;ama ateş basması göz kararması şeklinde 10 saniyelik çok kısa süreli yani ilki gibi olmadı.

Uzun zamandır normaldim derken bugün yine okula gitmek için evden çıktım..Metrobüse bindim..
Sabahın 6sı nutellayla ekmek yiyerek çıktım bomboş çıkmadım yola..
Yine çok iyiyken aynı şey oldu başım döndü midem ağzıma geldi midem çatlarcasına şişti sırtım ter içinde kaldı olduğum yere çömeldm bir çeşit travma gibi etrafı pek algılayamadım her şey karanlıktı gözlrim açık ama her yer gittikçe kararıyordu..
Yer vermek istediler;ama ben kendimi hemen yenibosnada dışarı attım..
Nefes almaya çalıştım nafile nefes alamadım..
Ciğerime nefes çekemiyordum ya var mı böyle bir şey?
Göğsümde midemde bir doluluk bir ağırlık hissettm:44:
Midem ağzımdaydı ama midem bulanmıyordu yne de anlatamam çok garip bir his.
Kusmayı denedm,acı bir su geldi..
Sonra tekrardan metrobüse bindim,1 durak ya 1 surak zülum gibi geldi,yine aynı travma ama bu kez etraf bembeyaz oldu,sesleri ağır işitmeye başladım..
Dedim tamam ben gidiyorum ölüyorum,midemde bir yumruk acısı var sanki
Oluk oluk terledm.insanlar telaşlandı dayanamyıp yne kendimi attım dışarı
Ama duygusal bir boşluk psikolojik bir travma da oluyor bu fiziksel şeylerin yanında nefes almak istiyorum hava kurşun gibi ağır sanki içerime dolmuyor..
Etraf bembeyaz, anlatamam o kadar parlak ki hani resimlerde vurgulama vardır shop programlarında onu artırırsan ışığı artırırsan sadece belli hatlar kaş göz kalır diğer renkler ve hatlar yok olur ya işte aynı öyle oldu
Uzun bir süre bembeyaz gördm,biri kolumdan tuttu köprüyü geçtik, beni oturttu simit sarayına...
5 dk sonra normal bir şekilde görmeye normale dönmeye başladım..
Yemek yedm ama o içimdeki ağırlığı atamadım,atamıyorum.:18::18:
Hemen yemek yedikten sonra,arkadaşıma defter bakıyordum ntden yine aynı şey oldu..
Ateş bastı fenalaşma oldu ama anlık oldu bu sfer..
Eve gelene kadar o kadar korktum ki yol boyunca nedeni yok ama ağladım durmadan
vücudum istemsiz yapıyor artıkengelleyemiyorum...
Eve geldm haykırarak ağladım..
şimdi normalim..

Panik atak mıdır acaba? Korkuyorum doktora gitmeye..Bir de bir sürü sıkıntı üst üste geldi,bende ilk defa bu sene halk arasında karabasan tıpta uyku felci diye bilinen rahatsızlık baş göstermeye başladı

Çok kötüyüm iyi gibi gözüksem de.Sinirlerim çok gergin dayanıksızım..

Son düzenleme:

canım bu kadar cok kötü sey yasamıssın doktora gitmek yerine buraya konu acıyorsun tamam acda önce doktora koşman lazım degilmi? allah sifalar versin

canım bence önce fiziksel bir rahatsızlığın varmı diye doktora git ve bir psikoloğa git olabilir panik atakda olabilir yada olmayabilir.Mesela ben hayatımda bir kaç kez bayılmışımdır ben bayılacağım zaman ilk önce çok şiddetle midem bulanır mesela toklukla açlıkla hiç alakası yokdur bende bayılmanın ilk başlangıç kısmı çok şiddetli mide bulantısıyla başlar sonra etraf kararır.Belki seninkiside sadece bayılmadır gerçekden ama bir iki böyle birşey yaşadığın için o korku otobüse metrobüse bindiğinde tetikleniyor olabilir ya yine bayılırsam korkusu ve bu korkuda bayılmanı tetikliyor olabilir

canım bu kadar cok kötü sey yasamıssın doktora gitmek yerine buraya konu acıyorsun tamam acda önce doktora koşman lazım degilmi? allah sifalar versin

o gün eve kendimi zor attım o kadar yoğunum ki pek vaktm olmuyor ama haklısınız gideceğim sadece çok korktum ilk önce sizle paylaşmak istedim teşekkür ederim yorumladığınız için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…