Anksiyete bozukluğu ve evlilik

ruyalaralemindenbircicek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2019
185
27
Arkadaşlae merhaba.
Nasıl nereden başlasam bilmiyorum. Travmalar ile dolu bir çocukluk geçirdim ve bu durum yaşım ilerledikçe anksiyeteye dönüştü. Anksiyete olduğunu bilmeden yıllarca ufak tefek olaylara endişeleniyordum fakat hayatımi çok etkilemiyordu.
Ancak geçen sene tam düğünüme 2 ay kala apandisit ameliyatı oldum ve internette "apandisit ameliyatı olanların tüpleri yapışık olabilir" yazısıyla adeta dünyam başıma yıkıldı 7 senelik beraber olduğum adamla evleniyordum ve ya benim yüzümden çocuğumuz olmazsa diye öyle buyuk bir depresyona girdim ki resmen hayat bitmişti benim için ne yemek yiyebiliyordum ne birisiyle konusabiliyordum deli gibi internetten hastalık arastiriyordum kaç doktor gezdim bilmiyorum bile aile evinde son günlerimi çok zor geçirdim o dönemde eşime bu soruları sorduğumda ben seninle çocuk için evlenmiyorum olur ya da olmaz ucunda ölüm yok ya diyordu bu beni telkin ediyordu ama içten içe ya benimle evlendiğinde ileride pisman olursa diye 6 kilo vermiştim

sonrasında bu böyle olmayacak dedim ve psikiyatriye gittim bana ilaç yerine terapi almam gerektiğini söyledi ama imkanım yoktu daha da içime kapanmaya başladım sonra internette iyi hissetmek adlı bı kitap gördüm ve aldım o kadar çaresiz hissediyordum ki yine de bir umut okuyayım dedim

iyi ki almışım iyi ki okumuşum o kitabı düşüncelerimin çarpıtma olduğunu aslında ölüm hariç her şeyin bir çözümü olabileceğini öğrendikten sonra kendime gelmeye başlamıştım yemek yemeye insanlarla sohbet etmeye evden cikabilmeye o kadar rahatlamıştım ki yine yaşıyordum ancak kontrol altında tutabiliyordum

ve çok şükür sevdiğim adamla evlendim 1 yıldır evliyiz çocuk hâlâ yok ama düşündüğüm kadar felaket yaşanmadı

ancak şu sıralar tekrar tetiklenmeye başladı bu kadar stresliyken ya kanser olursam ya hasta olursam ya delirirsem ya kocam bu yüzden benden nefret ederse ya hayatı ona zulüm edersem cocugumuzda olmadı kesin stresten olmuyor ya hiç anne baba olamazsak vs vs geçen sene ki kadar yoğun değil ama huzursuzum yani farkındayım en azından bu düşüncelerin aslında mantık dışı olduğunun yani geçerli olsa bile çözümu olan şeyler olduğunu biliyorum ancak eski günlerime dönerim diye korkuyorum

terapi için şuan gerçekten maddi açıdan uygun değiliz düğün borçları araba borçları biraz rahatlasın öyle gitmeyi düşünüyorum

sormak istediğim şu terapi alana kadar ilaç kullansam olur mu bu ilaçlar bağımlı yapar mı o kadar çok yorum görüyorum ki ilaclardan kurtulamiyorum diye bu bile endişe yaratıyor

belki beni anlayanlar çıkar diye buraya yazmak istedim okuduğunuz için çok teşekkür ederim önerilerinizi bekliyorum

Merhaba panik atak, anksiyete, depresyon maalesef dönem dönem kaybolan ama dönem dönemde tekrardan bizi yakalayan durumlar. Kişinin yatkınlığı varsa maalesef iyi bir terapi alması ve terapide öğrendikleri ile geri kalan hayatında kendisinin baş etmesi gerek. PDF şeklinde size bir kitap iletebilirim isterseniz adım adım kendinize terapi uyguluyorsunuz. Ciddi atak anlarında ilaç geçici bir çözüm. En az 6 ay kullanmalısınız en fazla da 1.5 yıl ama başlamak ve bitirmek kesinlikle doktor kontrolünde olmalı çünkü maalesef bırakma sürecinde yoksunluk krizi yaşıyorsunuz. Nereden biliyorsun diye sorarsanız aktif olarak terapistlik yapmıyorum ama psikoloji bölümü mezunuyum

ay kitap için çok iyi olur. şuan YouTube de İbrahim Bilgen izliyorum aynı zamanda BBM nefes çalışmaları yapıyorum çok iyi geliyor. Dr burns un kitaplarini da ara ara okuyorum ancak dediğiniz PDF i de denemek isterim çok teşekkür ediyorum iyi ki varsiniz

Merhaba kitabı bana da yollayabilirmisiniz bende benzer şeyler yaşıyorum

Merhaba 36, yaşımda iki çocuk annesi yım annemi kaybettim dideral secita risperdal kullanıyorum hiçbir şey bakasim yapasim gelmiyor ve uyku halinde oluyorum doktora dedim ama ilaç uyku yapmaz dedi ne yapcam bilmiyorum

ben panik atak atlatmış biriyim. bu anksiyete illetinden kurtulabildim. bende çok uğraştım çabaladım. kötü olduğum zamanlarda eşim hep destek oldu neyseki. zaten olmasa hemen boşardım ben ona yardımcı olduysam annesiyle hastayken ilgilendiysem bana zaten yardım etmeliydi. ama doğalındada iyi bir insan o açıdan şanslıydım. bende başta kendim atlatmaya çalıştım ama başaramadım. iki doktor değiştirdim. sonunda doğru doktoru bulabildim. bilişsel terapiyle emdr yaptı bana. bunun tek ilacı doğru doktor doğru terapi. bu sayede atlatabildim. 4 yıldır hiçbir sorun yaşamadım. kendinden geçmiyor bunlar en azından ben başaramadım kendi kendime yenmeyi. terapi çok önemliymiş ben bunu anladım. deneyimlerimi paylaşmak istedim. inşallah hepiniz şifa bulursunuz

Meraba banada yollarmısınıZ PDF bende sikintiliyim ve hamileyim

Merhaba Doktorunuz hangi şehirde

Hım ben ankaradayım sız ilaçsız atlattınız ozaman adı ne doktorunuzun

Merhaba yazınızı okudum. Bende bu aralar sıkıntıdayım. Zor dönemlerden geçiyorum. Maalesef ki bu illet ilaçsız ve terapi almadan geçmiyor. Bence ilacı yine de doktor kontrolünde kullanmaya başlayın sonrasında terapi alırsınız. Şimdi nasılsınız

Hım ben ankaradayım sız ilaçsız atlattınız ozaman adı ne doktorunuzun
Volkan Öztürk'e gitmiştim. tam anlatayım yanlış olmasın, ben ilaç kullanıyordum Volkan beye gitmeden önce. yani öncesinde psikiyatriye gitmiştim bana ilaç vermişti kullanmıştım ama işe yaramamıştı. yine atak geçiriyordum. ataklarım bitmedi. doktor terapi almalısın dedi. hemen araştırdım birine gittim çok kötü çıktı hiçbirşey yapmadı. sonra değiştirdim başkasına gittim o da sadece geçicek dedi nasıl dedim zamanla dedi. zamanlaysa ben neden sana geliyorum ki. yani saçma. en son arkadaşımın tavsiyesiyle Volkan beye gittim. kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ederim. diğerleriyle farkı zaten anlıyorsunuz. bana herşeyi anlattı bunun ne olduğunu nasıl geliştiğini nasıl atlatabileceğimi. bilişsel terapiyle emdr yapmıştı. 4 yıl oldu birkez bile atak yaşamadım. o günlerime bakınca gülüyorum ben nasıl onları yaşamışım diye. inşallah sizede iyi gelir atlatırsınız. ben gittiğimde yüzyüze gidiyordum pandemiden hemen önce bitmişti. şimdi online yapıyor diye biliyorum, birileri tavsiye etmiş bu sitede görmüştüm ama emin değilim. siz bir internetten araştırın isterseniz online yapıyormu bakın.

Evet onlıne yapıyormuş ama yüz yüze yanı bıre bir olsa daha etkili olur gibi geldi bana ama izmir'de işte teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için

Merhaba çocukluk travması bendede var kesinlikle evlilik öncesi terapi öneririm sonrası biraz zor oluyor eşler nekadar çok destek ve sabırlı olsada bu bizim elimizde olmayan bir durum olabiliyor maalesef ve panik atak anksiyete hep eşlik etmeye devam eder. Sadece sana bir önerim var Her ne olursa olsun hayatında henüz kesinleşmemiş bir şey için asla endişe duymaya başlama panik stress yapmaya başlama önden sonra çok daha farklı durumlar gelişiyor bu sefer de aa ben boşuna kendimi yıpratmışım önceden bilmeden niye öyle kendime ettim diye bu sefer de kendine yüklenmeye başlarsın.

1.
Net olmayan durumlara kesin olmayan durumlara panik stress yok..

2. Nefes egzersizleri zihnini anında boşalt öyle bir şey olduğunda odak değiştir yada meditasyon yap veya dua et zikir çek bir şey mutlaka yap. Sana ne iyi geliyor sa ona odaklan. Ben öyle yapıyorum ve inanilmaz sakinleşiyorum ..

3. Korkularını düşüncelerini paylaşmaktan çekinme içine atma birileriyle paylaş fikir alışverişi yap.

4. Çocuk konusu benim için çok hassas o yüzden oraya değinmek istiyorum, çocuk olayı herkes için kolay olmayabiliyor bunun için ama önceden bir ameliyat geçirmiş olman veya herhangi bir hastalık yaşamanla ilgisi olmayabilir bazı çiftlerin herşeyi sağlıklı çıkıyor herşey temiz ama yıllarca çocuğu olmuyor mesela ben 6 yıllık evliyim ama benim alta yatan problemden kaynaklı sandım meğerse eşimin sperm testi kötüymüş değerleri. Anlatabildim mi ? Senin apandisit olayı çok büyük bir şey değil ve tüpler tıkalı olsa bile rahim filmi ile aciliyor:) ben tüplerim tıkalı sandım aylarca adet görmezdim tıkadı orayı felan sonuçta kan birikiyor dışa vurmuyor diye kendimi yiyordum tüplerim tertemiz ne gelirse allahtan gelir bütün bunlar ihtimal belkide sen pat diye hamile kalacaksın ? ayrıca eşini takdir ettim gerçekten sana yaklaşımı çok hoş sana değer veriyor ve en önemlisi de bu ayrıca ileride bu sorunlarla karşılaşırsan umarım mecbur kalmazsın ama tüp bebek diye bir şey var mucize bir şey gerçekten tıp çok ilerledi ..

Anksiyete olarak sana bir düzüne anlatabileceğim şeyler var ama sığdırmam gülüm zamanla hafifledi zaman zaman depresyona giriyorum sonra düzeliyorum ama terapi çok güzle birşey gerçekten düşüncelerin ve bakış açın değişiyor resmen nefes aldığını hissediyorsun

Ne ilaç terapinin ne terapi ilacın yerini tutamaz ikisi bambaşka ve birbirini bütünleyicidir. Terapi bir lüks değil zorunluluktur sizin durumunuzda . Bütçe ayırmaya mecbursunuz . Şöyle düşünün astım hastası olsanız ben iyi beslenerek bunu atlaticam diyip fis fis ilacı icmemezlik yapabilir misiniz ? Böyle düşünün.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…