Anaokulu öğretmen problemi

Ben öğretmenin kurduğu cümleye takıldım. Bu çocuk bu cümleyi duyarsa gitmek istemez tabi ki. Bana pek işini bilen biri gibi gelmedi. Tabi burda öğretmen arkadaşlar varsa onlar daha iyi bilir.

İlk 1 ay ağlamayı normal kabul ediyorlar. Alışma süreci tabi. Bence okuldan almayın. Bana burda arkadaşlar okuldan alırsan seneye ağladığında yine okuldan alabileceğini düşünüp yine ağlar demişlerdi. Mantıklı geldi. Ama öğretmen değişikliği olabilir belki.

Benim oğlumu da 4 yaş grubunda anasınıfına yazdırdım .oğlumı geçen yıl 3 yaş grubuna devlet okuluna yazdırmıştık öğretmen ve okul çok isteksizdi alıştırma konusunda aynen anlattığınız gibi sürekli arandık ağlıyor gelin alın ,yok travma olmasın ,yok arkadaşlarını etkiliyor bilmem ne baktım gönülleri yok aldım 3 gün sonra çocuğu yıpratmayım dedim.
Bu yıl korkumuzdan özel bir okulun anaokuluna yazdırdık .Çok şükür öğretmenimiz çok yumuşak,ilgili,sakin bir kadın oğlum ilk günden sonra ağlamadı geçen hafta ben çookk seviyorum öğretmenimi anne diyerek uyudu.Öğretmenin yöntemleri çok önemli ertesi güne mutlaka bir sürpriz, sır vs söylüyor onlarda merak uyandırıyor . oğlum sabah vızırdasa da haaahh bugün süpriz etkinlik vardı diyip koşup hazırlanıyor .6 farklı dersten branş öğretmenleri giriyor ingilizce öğretmenlerinin birini sevmedi çocuk bu hafta ağlamış hep kendi öğretmenini istemiş .bu hafta sonu da istemiyorum okula gitmek deyince aradım konuştum evet farkındayım dedi öğretmeni.tamam bu hafta girmesin benim yanımda dursun ben onu yavaş yavaş alıştırırım dedi oğlumla konuştu telefonda , çocuğun morali düzeldi uçuşa uçuşa uyudu.
Paranızla rezil olmayın özel okul öyle arayıp gelin alın diyemez ki bir sürü yöntemi var bu işin .okulun rehber öğretmeni yok mu ? Konuşun okul yönetimiyle baktınız olmuyor başka okul düşünün derim.Muhtemelen öğretmene asgari ücret veren kurumlardan biri ki öğretmen de isteksiz çalışıyor gibi geldi bana

Özel okul . Kesin ögretmene asgari ücretten az maaş veriyorlardır. Kadın da mesleğini çok sevmiyordur. Bana baya bıkkın geldi. Okul değiştirin. 4 yaş evde sıkılır. Akranları ile oynasın.

Benim kızım 3 yaşa başladı bu sene. Sınıfında 1 tane ağlayan birisi vardı 2 gün boyu erken aldırdı çocuğu dediğiniz gibi travma olmasın zorla bir yerde tutulmak kimse için hoş olmaz diye de açıkladı öğretmen.
Sonra yarın sürprizim var ya da sticker dağıtım günü falan diye diye çocukları ilk alıştırma haftasında bağladı kendine.
Şimdi kızımın burnu akıyor diye yarın gitme diyorum olmaz orası benim okulum öğretmenim özler diyor
Şimdi sizin öğretmen sakin bir çocuğu size veriyorsa 1) Ya çocuğa anneni çağırdım birazdan gelir sözünü verdiği için olabilir 2) başından salmak için olabilir.
Ben en çok çocuğun söylediği cümleye takıldım. Hiç bir anne çocuğunu bağ koparmak için okula vermez çocuğun okul ortamına alışıp, sosyal çevre kurması için okula verir. Sonuçta anaokulunda kariyer yapacak değiller. Bir öğretmenin ağlarsan annen gelmez diye susturması bana hiç doğru gelmedi.
Ben olsam ilk öğretmenle sakince konuşur baktım bana güven vermedi müdüre çıkar sınıf değişimi istiyorum derim.
Ayrıca yarım gün gidecekse yani evde çocuğa bakabilecek durumdaysanız bağımsız bir devlet anaokulunu tercih etmenizi tavsiye ederim. Her yönden daha donanımlılar. Bizim okulun öğretmenleri 16 19 yıllık öğretmenler mesela.

Siz doğrusunuz diğer arkadaş ağır saçmalıyor! Hiç kimse çocuğa böyle davranamaz! Öğretmen başından atmak için uğraşıp duruyor. Okula kazandırmıyor. Bir an önce yönetimle konuşun.

Siz doğrusunuz diğer arkadaş ağır saçmalıyor! Hiç kimse çocuğa böyle davranamaz! Öğretmen başından atmak için uğraşıp duruyor. Okula kazandırmıyor. Bir an önce yönetimle konuşun.
Umarım benim yaptığım doğrudur.

Kızım beni özlediğinde o acayip cümleyi kurmuyorlardır inşallah.

Zaten okula koşa koşa gitmiyor hep aklıma takılıyor şimdi de bu konu canımı sıktı.

Okul öncesi eğitimi alanında doktorum. Hem de yeni 3 yaş velisi oldum.

1. Öncelikle ben de zamanı somutlaştırarak söylüyorum. Yani saat 1 de alacağım demek onlar için anlamsız. Öğle yemeğinden sonra alacağım diyorum. Siz de somut bir zaman söyleyin.
2. Bugün boya yaptı, lego yaptı cümlesinde bir şey yok.
3. Net olun. Okula gidilecek. Başka seçenek yok. Uzun uzun ikna çabalarına girmeyin. Seni öğle veya tam gün ise ikindi kahvaltısından sonra oyun bitince alacağım deyim.
4. Öğretmen ile süreci konuşun. Net olun. Öğretmenlerde sihirli değnek var sanıyorsunuz ama iş ailede başlar. Siz evde önce ikna edeceksiniz. Öğretmen aile işbirliği içerisinde olmalı. Öğretmene bu süreçte hangi somut adımları atacağını, nereye kadar almanız gerektiğini münasip bir dille sorun.
5. İlk etapta çocuğun lafına hemen kanmayın. Doğru söyleme ihtimali kadar cümleleri çarpıtma ihtimali de var. Benim bir 4 yaş öğrencim annesine "Nau öğretmen beni parkta yerde sürükledi" demişti. Öyle bir şey tabi ki olmadı. O gün parkta oynamadık bile. İspat edemeyecek konumda olsam mesleki itibarım yerle bir olurdu.
6. Kendi hatalarınızın da farkına varın. Süreci uzatın baş etmenlerden biri de sizsiniz. Yanlış anlamadıysam uykusu var heralde deyip eve çıkmışsınız. Bu yanlış. Süreci uzatmışsınız. Uykun olabilir, eve geldiğimizde seninle uyku/dinlenme saati yaparız deyip yine de götürmeniz gerekirdi. Sınıfta devam eden bir rutin akış var. Siz keyfinize göre başka saatlerde götüremezsiniz. Okul kaçta açılıyorsa direkt o saatte götürmek durumundasınız. Hastalık yoksa eğer.
7. Siz bir çocukla uğraşıyorsunuz. Öğretmen en az on çocukla uğraşırken sürekli ağlayan bir çocuk için bazı durumlarda çaresiz kalmış olabilir. Bu sebeple ne kadar ağladığını, nasıl ikna etmeye çalıştığını vs sorun. Yani süreci öğrenin ki öğretmen gerçekten bir şey yapacak mı yapmayacak mı anlayın. Ona göre işi yönetime taşırsınız.
8. Özel burası ve para verdik diyorsunuz. Sınıfın tüm kalanı sizle aynı parayı verdi. Bu sebeple sınıfın düzenini aksatan, ağlayan ve uyum problemi yaşayan bazı çocuklara karşı özel okullar diğer çocukların eğitim hakkını engellememek adına farklı aksiyonlar alıyorlar. Ne kadar doğru tartışılır.
9. Öğretmenle konuşurken önce teşekkür edin emekleri için. Ben süreci merak ediyorum. Bir bebeğim de var ve tüm günlük planımı okulun bitiş saatine göre yapıyorum. Ne zamana kadar erken almam gerekecek? Bu süreçte evde bizim neler yapmamız gerekiyor? Gibi sorular sorun. Öğretmene çıkışmazsanız o da gardını indirir ve sizle yapıcı konuşur. Bizzat denendi onaylandı.

İkinci paragraf doğru. Oryantasyon 1-2 hafta sürüyor kağıt üzerinde. Ama aslında çocukların alışması ve düzenin oturması için çocuklara minimum, bakın minimum diyorum 1 ay verilmesi gerekiyor.

Hemen öğretmen değiştirin, asın, kesin ile olmaz. Öğretmenin kafasında bir yol haritası olabilir. Bunu veliyle paylaşmaması ve veliyi soru işaretleri ile bırakması tabi ki hata. Ama iletişim ile çözülebilecek bir durum gibi duruyor.

Ogretmen baya egitimsiz ve yetersiz bu konu en kirmizi cizgim yonetime bildirin ogretmende bi zahmet kendini gelistirsin ya da daha yeterli ve egitimli birine yer acsin

Konu sahibi,
Bu alanda uzman biri olarak sen beni dinle. Öğretmenle takışman süreci mahvedeceği gibi çocuğa da olumsuz mesaj iletebilir.
Ben de geçen haftalarda ilk kez veli oldum. İşin hep öğretmen tarafında olduğum için veli sürecini yönetemedim. Üstelik okul öncesi eğitim alanında akademisyen olduğum için öğretmenin her hareketi battı, eleştirecek tonlarca şey buldum. Hatta deli gibi öfkelendim. Sonra başka bir akademisyen arkadaşımla görüştüm. Normalde bildiğim ve öğretmen adaylarına öğrettiğim veli ile iletişim dilini bu kez arkadaşım bana öğretti. Ben de gittim bu dil ile öğretmenle görüştüm. Çıktığımda kuş gibi hafiflemiştim. Kafamdaki soru işaretleri gitmişti. Bizim okulun tek hatası en baştan veli toplantısı yapıl bizi de sürece dahil etmemek oldu. Ama Bazen de kendi kendimizi doldurabiliyoruz.
Sen güzel bir üslupla kavga etmeden eleştirmeden öğretmen ile görüşüp yol haritasını öğren. Ebeveyn okul işbirliğine inandığını, süreci evde de desteklemek istediğini vs sor. Emin ol bu tutumun çocuğuna da olumlu yansıyacaktır.

Baktın buna rağmen olmuyor. O zaman tekrar değerlendirirsin.

Çok detaylı bir yazı olmuş.

Benim aklıma ilk gelen öğretmenin acemiliği oldu. Belki meslekte yenidir, o yüzden ne yapması gerektiğini tam bilememiş olabilir.

Çocuğa gerçekten tehditvari konuştuysa hiç iyi bir şey yapmamış tabii ama o an öyle demek zorunda kalmıştır, belki sonradan çok pişman olmuştur. Çocuktan özür dilemiş bile olabilir.

Aslında bu cümle bu şekilde söylendiyse ben de kabul edemem. Güven kırıcı. Duygu baskılayıcı. 3 yıldır nefret kin de dahil tüm duygularını ifade etmesi gerektiğini öğrettiğim oğluma böyle bir şey densin istemem.. Ağlamak da bir duygu ifadesidir. sadece buradaki asarım keserim yönetime giderim ifadeleri hatalı. Önce bir öğretmen ile konuşulsun bence. Başka bir bağlamda bile söylemiş olabilir öğretmen.

LEGO yaptı boyama yaptı cümlelerinin neresi anlamsız anlamadım, gayet normal bunlar..öğretmenin tavırları çok anormal gelmedi ama sizin farklı beklentileriniz vardır belki de bilemem, benim kızım alışması çok çok zor bir çocuktu onu da ağlatmak istemedi öğretmeni ilk gün yarım saat duruyordu, bana mesaj atıyordu öğretmeni duruma göre gidip alıyordum, 2 haftayı böyle geçirdik, 30 -40-60 dk falan yavaş yavaş arttırarak kizim gayet güvenli ve severek alıştı, ilk ogretmenini çok seviyor hala dışarda görüşüyoruz...son cümle kesinlikle yanlış ama oğlunuz yanlış anlamış olabilir mi ? Hani ağlaman annenin gelmesini sağlamaz, şimdi ağlama falan demek istemistir ama çocuk yanlis anlamıştır belki de öyle...o son cümle dışında ogretmende çok anormal bir durum görünmüyor siz fazla kurulmussunuZ

Hocam, bende okul öncesi öğretmeniyim. Eğitim Fakültesi'nde, o kadar idealisttim ki. Benim için bir okul öncesi eğitimde materyal bile olmasa olur diyordum. Hani bir kağıt parçası , bir yaprak ile bile her şeyi öğrenebilirim gibisinden. Ama işin içine girince yani akademik bilgiden pratik kısma geçince işler gerçekten çok değişiyor bazen. Devlet okulunda, ilkokula bağlı bir anasınıfında görev yaptığım bir yerde, 5 yaş öğrencileri ile birlikte 3 yaş öğrencilerde vardı. Hatta 3 yaştan bile küçük olanları maalesef bölgenin idari amirleri bile gönderiyordu. Hani kimi kime şikayet edeceksin, en üst yetkili bile kendi çocuğunu o sınıfa veriyordu. Aradaki yaş farklarından dolayı ne bir uyum, ne de bir eğitim doğru düzgün olmadı. Her gün annesi için ağlayan, kapıları tekmeleyen, sandalyeleri fırlatan bir öğrenci vardı mesela. İnanın annesini aramaya artık utanıyordum ama istisnasız her gün bu davranışları sergiliyor, diğer çocuklara da zarar veriyordu. Öğretim yöntemlerindeki o teknikler falan halt yemiş. Bazen hiç bir şey işe yaramıyor. En sonunda müdürümüz Veli ile görüşme yaptı ve çocuğun bir sene sonra gelmesi kararlaştırıldı. Bu konuyu okuyunca aklıma geldi, anlatmak istedim. Bazen gerçekten alışamıyorlar hocam. Çözüm bulunamıyor. Tecrübe de, yöntem de tıkanıyor bir yerde.

Genelde böyle şeyleri özel çocuk anneleri yaşıyor. Sizin yaşamanıza da şaşırdım kendince çocuğa teşhis bile koymuş olabilir. Hiperaktif vs. Diye. Hemen bir dilekçe oluşturup okula öğretmen değiştirme talebinde bulunun ve kayıt numarası alın. Sonra cevabı bekleyin

Öncelikle cevap veren herkese teşekkür ederim. Her yazılanı okuduğumda herkese hak verdim. Ama siz yazdığım kadarıyla bildiğiniz için bazılarınıza böyle düşünmem garip gelmiş öğretmen tavrı gerçekten çok acemice duruyor. İlk hafta zaten önce iki sonra üç sonra dört saat kaldılar direkt tam gün vermedim. Hatta ilk arandığımda herhalde çocuğuma süre uzun geldi dedim. İyi düşündüm. Ama mantıken her gün biraz daha geç aranıp süreci uzatmaya çalışmak mantıklı olandı. Kapıda bekleyen diğer sınıfın velilerini görüyordum. Mesela onların öğretmeni üçte alın alışsınlar bir süre demişler. Ben dedim ki benim bebeğim var sürekli arayacak mısınız? Onlar da biraz erken gelin dediler. saat verin arabam yok zırt pırt aniden gelemem dedim. Tabi böyle kabaca demedim. Bir şey demediler rehber öğretmeniyle iki mi iki buçuk mu vs diye ben sordum. Neyse iki dediler ok dedim. Ama beni arama saatleri diğer arkadaşının sınıfa girmediği okuldan gittiği saatlerdi. Yani o saate kadar bile oyalamadılar 12:45 te bile arandığım oldu. Her gün daha da erken arıyorsunuz dediğimde neyse dediler biraz daha kalsın dediler benden böyle bir şey duyunca. Mantıklı bir öğretmen süreci her gün artırarak götürür bizimki sıkıştığında arayarak götürdü. Ki diğer arkadaşımın çocuğundan hiç bahsetmiyorum o asla içeri girmiyor ve asla bir ikna çabası olmuyor. İçeri giremediğinden ayrılan bir çocuk bile oldu. Benim çocuğum uyumlu bir çocuktur sadece duygusaldır. Kandırması ikna etmesi tatlı söze bakar. Diğer çocuklar benimkine göre değil benim çocukları örnek aldı ve bu duruma geldi.

Ki ben dedim ki ben geleyim kapıda bekleyeyim özlediğinde beni görsün derse devam etsin alışması kolaylaşır. Bana mantıklı gelen yöntem böyleydi küçücük bebeğime rağmen bunu yapabilirim çocuğum için. Ama öğretmen tavrı çok acemice. O yüzden içime sinmiyor. Özel para veriyorum gibi bir argüman kullanmayı hiç sevmiyorum ama öyle bir öğretmene denk gelince verebileceği bir şey olmadığını düşündüğümden param havaya gitsin istemiyorum haklı olarak. Kimse kolay kazanmıyor ve bir takım fedakarlıklar yapıyor o parayı verebilmek için. Öğretmen düzelse bile sevemediğimden bir sene boyunca kaygılı bir şekilde yaşamak istemiyorum daha bebeğim 6 aylık bile olmadı ben de istemem okuldan almayı ama dediğim gibi boşa verilecek param yok evde baktığımda bile daha rahat hissederim. Benim umudum öğretmen değişikliği diğer sınıfın öğretmeni gayet profesyonel duruyor. Bırakma durumuna gelmeyi hiç istemiyorum.

Benim kızım başlayalı iki hafta oldu çok şükür isteyerek gidiyor. Öğretmenimize sorunca güzel gidiyor ama bazen hevesle gelip sonra sıkıntı olabiliyor 1 ayı bir tamamlayalım net belli olur dedi.

Ya siz tabi ki işin uzmanı olarak daha iyi bilirsiniz ama konu sahibinin yazış şeklinden öğretmen ilgisiz gibi geldi bana hatta eğitim derecesi nedir onu bile öğrense iyi olur ama ben sadece kendi fikrimle yazıyorum tabi veli olarak.

Öğretmenden bir kere soğumuşsunuz. Ve tüm tedirginliklerinizi gidip konuşun önerilerini biraz reddeder haliniz var. Bence siz en iyisi sınıf değiştirin. Öğretmen de yapamaz sizinle. Siz de onunla yapamazsınız. Baştan setler çekilmiş çünkü.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…