Anaokulu öğretmen problemi

bilinmez__

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2020
12
8
31
Merhaba arkadaşlar. Anaokuluna yazılmış 4 yaş bir çocuğum var. Oryantasyon haftasını atlattıktan sonra normal haftaya geçiş yaptık. Komşumuz olan arkadaşı ikinci hafta sınıfa okula girmemeye başladı. Benimki de ondan etkilenme ihtimali yüksek olarak belli bir saatten sonra ağlamaya başlıyormuş. Öğlen yemeğinden önce veya hemen sonra öğretmeni sürekli ağlıyor sizi istiyor okuldan soğutmayalım diye gelip almamı söyledi. Ben de herhalde süre uzun geldi dedim üzüldüm çocuğuma aldım. Bir gün durumu nasıl diye sorduğumda boya yapıyor bugün biraz Lego oynadı tarzı anlamsız şeyler söyledi. Ertesi gün yine çağırdığında gittim uzaktan çocuğuma baktım. Salıncakta sallanıyordu isterseniz almayayım alışsın yoksa almama alışacak dedim yok dedi soğutmayalım ağlamasın dedi gayet güzel duran çocuğu aldı yanıma getirdi. Neyse sonra cuma günü çocuğum okula gitmek istemedi. Aman dedim uykusuz herhalde eve çıktık sonra götürdüm. Okula gidince girmedi öğretmenin ikna edici hiçbir çabası da olmadı. Girelim mi yapalım mı gibi anlamsız cümlelerle ikna etmeye çalıştı. Neyse benimkinin keyfi geldi de girdi. Bebeğim var aşıya götürdüm sonra tabi durmadı diye yine arandım arkadaşı gitmiş ağlamış. Yine aldım eve geldim. Öğretmenim ağlarsan annen gelmez dedi dedi. Ben köpürdüm tabi. Haftasonu boyunca öğretmene mi sorsam öğretmen değişikliği yoksa okuldan almayı mı yapsam diye düşündüm durdum. Öğretmen bu cümlesini telafi etse bile soğudum çocuğuma ders versin istemiyorum. Özel bir yer ciddi de para veriyoruz evde kendi sevgimle büyütürüm daha iyi. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim öğretmenle çözmek mi değiştirmeye çalışmak mı?

Merhaba arkadaşlar. Anaokuluna yazılmış 4 yaş bir çocuğum var. Oryantasyon haftasını atlattıktan sonra normal haftaya geçiş yaptık. Komşumuz olan arkadaşı ikinci hafta sınıfa okula girmemeye başladı. Benimki de ondan etkilenme ihtimali yüksek olarak belli bir saatten sonra ağlamaya başlıyormuş. Öğlen yemeğinden önce veya hemen sonra öğretmeni sürekli ağlıyor sizi istiyor okuldan soğutmayalım diye gelip almamı söyledi. Ben de herhalde süre uzun geldi dedim üzüldüm çocuğuma aldım. Bir gün durumu nasıl diye sorduğumda boya yapıyor bugün biraz Lego oynadı tarzı anlamsız şeyler söyledi. Ertesi gün yine çağırdığında gittim uzaktan çocuğuma baktım. Salıncakta sallanıyordu isterseniz almayayım alışsın yoksa almama alışacak dedim yok dedi soğutmayalım ağlamasın dedi gayet güzel duran çocuğu aldı yanıma getirdi. Neyse sonra cuma günü çocuğum okula gitmek istemedi. Aman dedim uykusuz herhalde eve çıktık sonra götürdüm. Okula gidince girmedi öğretmenin ikna edici hiçbir çabası da olmadı. Girelim mi yapalım mı gibi anlamsız cümlelerle ikna etmeye çalıştı. Neyse benimkinin keyfi geldi de girdi. Bebeğim var aşıya götürdüm sonra tabi durmadı diye yine arandım arkadaşı gitmiş ağlamış. Yine aldım eve geldim. Öğretmenim ağlarsan annen gelmez dedi dedi. Ben köpürdüm tabi. Haftasonu boyunca öğretmene mi sorsam öğretmen değişikliği yoksa okuldan almayı mı yapsam diye düşündüm durdum. Öğretmen bu cümlesini telafi etse bile soğudum çocuğuma ders versin istemiyorum. Özel bir yer ciddi de para veriyoruz evde kendi sevgimle büyütürüm daha iyi. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim öğretmenle çözmek mi değiştirmeye çalışmak mı?
Bu kadar abartacak bir şey yok ki bu cümlede. Bence burda sorun öğretmenin çocuğu ikna etmeye calismaması.

Yanı kresler genelde aylara gore sınıflara ayrılıyor
Baska o denklıkte sınıf varsa bence sınıfını degıstırın
O ogretmenle ite kaka artık yol alamazsınız
Kadından o elektrıgı alamamıssınız
Bırde komsu cocuguyla neden aynı sınıftaydıkı
Zaten onu yeterınce goruyodur

Yanı kresler genelde aylara gore sınıflara ayrılıyor
Baska o denklıkte sınıf varsa bence sınıfını degıstırın
O ogretmenle ite kaka artık yol alamazsınız
Kadından o elektrıgı alamamıssınız
Bırde komsu cocuguyla neden aynı sınıftaydıkı
Zaten onu yeterınce goruyodur
Denk gelmişlerdi çok görüşmüyorlardı ama tanıdıkları için adapte kolay olmuşlardı. Dediğiniz gibi kadına güvenip yok emanet edecek ruhum yok. Var öyle bir sınıf güya gelişimlerine göre ayırdılar ama geçen senekiler ve torpili olanlar iyi öğretmeni aldı. Bizim öğretmen okula yeni gelen tek öğretmen. Ve velilerin hepsi yeni. torpilli olan yok.

Birde özel bir ana okulu. Öğretmenle konuşun bence. Okulu sevmesi yönünde destek olmalı.

Öğretmenle değil yönetimle görüşün. Böyle çocuk alıştırılmaz. Her şeyde beni arayacaksa benim çocuğumla nasıl ilgileniliyor da ağlıyor bu çocuk diye sorun.
Öğretmene haksızlık etmek istemiyorum ama durum bence de böyle. İkna etmek için hiç çaba yok. Çocuğa soruyor yapalım mı gidelim mi diye. Annemi istiyorum diyor ve sizi istiyor durmuyor diye beni arıyor. Çocuk seven birisi olsa benim oğlum ikna olur. Her şeyi geçtim bence illa çocuk üzülmesin isteniyorsa ben giderim beni görür özlemi geçer kapıda beklerim derse devam eder. Çocuk ne zaman ağlasa beni istese gidip almak zorunda kaldım. İkna çabası hiç göremedim.

Öğretmene haksızlık etmek istemiyorum ama durum bence de böyle. İkna etmek için hiç çaba yok. Çocuğa soruyor yapalım mı gidelim mi diye. Annemi istiyorum diyor ve sizi istiyor durmuyor diye beni arıyor. Çocuk seven birisi olsa benim oğlum ikna olur. Her şeyi geçtim bence illa çocuk üzülmesin isteniyorsa ben giderim beni görür özlemi geçer kapıda beklerim derse devam eder. Çocuk ne zaman ağlasa beni istese gidip almak zorunda kaldım. İkna çabası hiç göremedim.
İş artık yönetime kalmış. Çocuğu okula alıştırmak için her sorunda başka bir çözüm yolu bulmak zorundalar. Sizi arayacaklarsa zaten siz evde ilgilenirsiniz çocuğunuzla.

Gerçekten yok mu bilemiyorum bana çok kötü geldi. Ağlarsa gelmeyeceğimi düşünürse güven problemi olmaz mı kurallara uymazsam annem beni bırakır gelmez diye düşünmez mi
Ağlamamak bir kural değil ki ama. Ne demesini beklerdiniz öğretmenin? Tamam sen ağla annen birazdan gelir dese daha mi ii olurdu ? Bana gayet normal geldi.

Ağlamamak bir kural değil ki ama. Ne demesini beklerdiniz öğretmenin? Tamam sen ağla annen birazdan gelir dese daha mi ii olurdu ? Bana gayet normal geldi.
Ben evde çocuğumun ağlamasını engellemiyorum. Böyle yetişmiş bir çocuk için bu gayet bir tehdit oluşturuyor. Annen seni okul çıkışında almaya gelecek diyebilir. Dikkatini başka yöne çekip konuyu değiştirebilir. Veya diğer çocuklarla ilgilenmesi gerektiği için vakti yoksa okulun rehberlik öğretmeninden yardım isteyebilir. Her okula gittiğinde annesinin almama ihtimaliyle başbaşa bırakmak yerine her şeyi yapabilir.

Gerçekten mi?

Öğretmenler bu şekilde teselli etmiyordur diye umut etmiştim.

“Annen ikindi kahvaltısından sonra gelecek,uyanınca gelecek” dese olmaz mı?

Ben kızıma “öyle yemeğinden hemen sonra geleceğim” diyorum mesela.

Öğretmen işi bilmediginden işin kolayına kaçıp her seferinde çocuğu eve göndermiş çözüm bu değil ki. Eve göndererek çocuk daha çok soğuyacak okuldan. Benim oglumda geçen sene anasınıfına başladı ilk kez benden ayrı kaldı ilk uc gün bekledim. İlk gün okulun. İcinde 2. Yarım gün okulun içinde yarısından sonra kapının dışında 3. Gün kapının dışında. Hatta ilk gün WC gitmeme bile izin vermedi öğretmeni sizi o sandalyede görmeyip size bana guveni kaybolup daha sınıfa sokamayiz diye. Oğlum üç günde okula alıştı benden ayrı duramayan çocuk. Öğretmen değişikligine gidebilirsiniz.

Bu okul alelade bir okul mu? Öğretmen çok profesyonel durmuyor. Muhtemelen çocuk gelişimi mezunu falan. Çocuğu okula yazdırırken bunları sorguladınız mı?

Gerçekten mi?

Öğretmenler bu şekilde teselli etmiyordur diye umut etmiştim.

“Annen ikindi kahvaltısından sonra gelecek,uyanınca gelecek” dese olmaz mı?

Ben kızıma “öyle yemeğinden hemen sonra geleceğim” diyorum mesela.
Tam olarak bu şekilde teselli ediyorlar 😊 bir kaç defa şahit oldum. Çocuğun ağlamasıni istemiyorlar çunku.

Bu kadar abartacak bir şey yok ki bu cümlede. Bence burda sorun öğretmenin çocuğu ikna etmeye calismaması.
Gerçekten normal mi bu cümle sizce? Bu cümleyi duyan çocuk okula tabi ki gitmek istemez. Güven problemi oluşur çocukta. Gerçekten işinin ehli hiç bir öğretmenin böyle bir cümle kuracağını düşünmüyorum ben.

Ben evde çocuğumun ağlamasını engellemiyorum. Böyle yetişmiş bir çocuk için bu gayet bir tehdit oluşturuyor. Annen seni okul çıkışında almaya gelecek diyebilir. Dikkatini başka yöne çekip konuyu değiştirebilir. Veya diğer çocuklarla ilgilenmesi gerektiği için vakti yoksa okulun rehberlik öğretmeninden yardım isteyebilir. Her okula gittiğinde annesinin almama ihtimaliyle başbaşa bırakmak yerine her şeyi yapabilir.
Evde kimse engellemiyor dur bence.

Kaç kreş denedim. İki çocuğum da kreşe gitti hiç duymadım öyle şey. Büyük oğlum uyumludur da küçük daha zor alışır ağlar vs. Hiç gel de al demediler. Ateşlendikleri, hastalandıkları zamanı saymazsak. Ben kreşi profesyonel bulamadım.

Okurken devlet anaokulu sandım. Şikayetlerinizi yönetime bildirin bence. Çocuğu almak çözüm olur mu bilemedim kötü etkilenebilir ilk okul deneyimi böyle sonlandığı için ama belki öğretmen değişikliği olabilir.
Ben daha yeni oryantasyon süreci geçirdim geçtiğimiz şubat ayıydı.
Hiç okula çağırılmadım.
Bazen seni özledim ağladım diyor oğlum. Öğretmeni diyormuş ki anneni özlediğinde üzgün olduğunda bi yerin acıdığında bana sarılabilirsin. Öğretmenine sarılmış geçmiş özlemesi 🥲
Bana değişik geldi.

X