Altın biriktirmeye başlıyoruzz

bir de ne soracağım google a altın fiyatları bugün yazdığımda açılan sayfalarda tam altın, cumhuriyet altın ve ata altın farklı farklı fiyat çıkıyor..cumhuriyet ile ata aynı ise neden fiyatları farklı gözüküyor?

Ben de aynı şeyi kuyumcuya sormuştum
Aynı olduklarını söylemişti

Cumhuriyet ve tam arasındaki farka gelince ;

Cumhuriyet Altını (Ata Altın)
Cumhuriyet altını veya diğer bir adıyla ata altın T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Cumhuriyet altınının bir yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazılıdır. Ayrıca; Türkiye Cumhuriyeti 'nin kuruluş tarihi olan 1923 ve bunların altında da altının basım tarihi bulunmaktadır. Diğer tarafında ise; ''Hakimiyet Milletindir'' yazmakta, Atatürk resmi ve bunların altında da ''Ankara'' yazısı yer almaktadır.
Cumhuriyet Altını (Ata Altın) Fiziki Özellikleri
  • Cumhuriyet altını 22 Ayardır.
  • Cumhuriyet altını yani ata altın 7,216 Gram ağırlığındadır.
  • Ata altının çapı 22 mm 'dir.
Tam Altın
Cumhuriyet Altınında olduğu gibi Tam Altın da T.C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Tam altının ön yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' ve altının basıldığı tarih yer almaktadır. Diğer tarafında ise; Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi ve bu resmin çevresinde yıldız ve nakışlı süslemelerden oluşan kenar çerçevesi bulunmaktadır.
Tam Altın Fiziki Özellikleri
  • Tam altın 22 ayardır.
  • Tam altının ağırlığı 7,016 Gram 'dır.
  • Tam altının çapı 30 mm ölçüsündedir.
Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasında Ne Gibi Farklar Var
  • Tam altının çapı, Cumhuriyet altınının çapından daha büyüktür.
  • Cumhuriyet altınının kalınlığı ve ağırlığı ise tam altınınkinden daha fazladır.
  • Her iki altın türünün de üzerlerindeki desen ve yazılarda birbirinden farklılıklar bulunmaktadır.

Eklentiler

• image.jpeg
    image.jpeg
    41,2 KB · Görüntüleme: 94
Günaydın kızlar herkese mutlu huzurlu bereketli bir gün diliyorum hepinizie :KK54::KK52:

Ortam çok hoş oldu herkes çok uyumlu kimse birbirini kırmasın herkes dost olsun....
Açık mı farkettin :eek: neyse ki bulup halletmişsin sevindim insan rahat uyku uyuyamaz zor işler Canım...
Allah rahatlık versin :uykucu: iyi geceler cnm....

Çok teşekkür ederim canım :KK52::KK66:
Kostebekpasta Kostebekpasta doğumgünün kutlu olsun canım sağlıklı huzurlu mutlu bol helal kazançlı bereketli bir ömrün olsun :KK68:
:KK50::KK15:

Günaydın kızlar herkese mutlu huzurlu bereketli bir gün diliyorum hepinizie :KK54::KK52:

Çok teşekkür ederim canım :KK52::KK66:
Kostebekpasta Kostebekpasta doğumgünün kutlu olsun canım sağlıklı huzurlu mutlu bol helal kazançlı bereketli bir ömrün olsun :KK68:
:KK50::KK15:
Günaydın cnm bugün sempatik_kiz sempatik_kiz ın Doğum günü tatlım iyiki doğdun sempatıgım nice mutlu yaşlara ömrün boyunca bütün duaların gerçek olsun İnşaAllah :KK50:

3 3gunlukdunya demekki 149 tane tam altın biriktirirsek bir külçe altınımız mı olcak süper :KK54: hedefi yükselltim kızlar 1 külçe altın biriktircem :KK53: benim amcamın hanımı tam 80 tane tam altın 10 tane yarım ve 20 tanede çeyrek biriktirmiş geçenlerde hepsını satıp borçsuz müstakil ev aldılar :oha:

Günaydın kızlar
Bugün benim doğum günüm:KK23:

Kalkıp evi toparlamam lazım.
Evi süpürüp, toz alsam iyi olur.Gelen giden olur mutlaka.

Dün 30 TL harcadım. Butün tavuk,cips ve dondurma aldım. Artık harcama yapmamam lazım :KK17:
Niye güzel yaşlara cnm,Allahım gönlünunden geçeni kabul etsin :))

Günaydın cnm bugün sempatik_kiz sempatik_kiz ın Doğum günü tatlım iyiki doğdun sempatıgım nice mutlu yaşlara ömrün boyunca bütün duaların gerçek olsun İnşaAllah :KK50:

Ayyyyy karıstırmıs mıyım canım :KK48: yanlış etiketlemişim ayılamamısım demek ki yazarken :oops:
sempatik_kiz sempatik_kiz doğum günün kutlu olsun canım yanlıs etiketlemişim kusura bakma lütfen nice mutlu senelere hayırlı saģlıklı huzurlu bereketin neşenin mutluluğun yuvandan eksik olmadığı uzuuuuun bir ömür dilerim tatlım :KK52::KK36::KK9::KK50:

günaydın canlarrrrr, altındaşlar, herkes iyidir umarım :KK66:

@mandaliina canım çok, çok geçmiş olsun, dikkat et kendine..sanırım geçen sene de ufak bi kaza geçirmiştin yanlış hatırlamıyorsam, nazar falan mı var üstünde? kurşun falan döktür..ben inanırım böyle şeylere...:KK57::KK57:

sempatik_kiz sempatik_kiz canııııım, nice mutlu,huzurlu,sağlıklı, keyifli, upuzuuuun yıllar dilerim...iyi ki doğmuşsun:KK36::KK36::KK36:

Canım bugün kuyumcudaydım. Şöyle bir örnek vereyim. Çeyreği 230 a bozarım dedi, yarımı da 450 ye. Ama normalde iki çeyrek bir yarım ediyor.

Kuyumcular biraz farklı hesaplıyor. Bu sanırım o günkü kur a göre değişiklik gösterir. Ama 1 tam altın yaparken çıkan fark sanırım senin lehine bir fark oluyor. Kuyumcuya gitmeden önce, tam ve çeyrek fiyatlarına mutlaka bakarak git.
tamam canım dikkat edeyim, ben fark almazlar diye tahmin ediyordum, gidince sonucu yazacağım size...

Her bankanin almış olduğu hesap işletim ücreti ayrıdır ama ortalama 6 ayda 70 tl kadardır ,vadesiz hesap açılır ilk etapta sen vadeli olarak tutarsan paranı kesinti olmaz ,ama sürekli alım olacağı için vadesiz hesap şart cnm başka sorun varsa yardımcı olayım bankaciyim.

Cnm maaşinin tanimli olduğu bankada birden çok hesabın olabilir ve bunların hiçbirinden hesap işletim ücreti kesilmez ,maaş hesabının olmadığı bankaya istersen bak mutlaka kesinti vardir ya aylık,ya üç ayda bir veya çoğunluk altı ayda bir kesinti olur.

Hem is bankasìnda hemde ziraat bankasìnda ayrı ayrı vadesiz TL, döviz ve altın hesaplarım var.
Hiç birinde hesap işletim ùcretim yok cnm.
Özellikle mail atıp sordum verdikleri cevabıda silmedim.
İs bankasındaki TL hesabim öğrenci hesabı oldugu icin kesinti yapılmıyor. Döviz ve altın hesaplarında hesap işletim ücreti ya da herhangi bir kesinti yokmuş canım. Sitedede bu şekilde yazıyordu

çok saolun kızlar, hala başına geçip açamadım hesabı, maaş hesabıymış benimki..şöyleki, bi şirkette ortaklığım var, sigortamı yatırıyorlar ve bi miktar banka hesabıma kalanı elden alıyorum...dolayısı ile maaş hesabı imiş...

3 3gunlukdunya demekki 149 tane tam altın biriktirirsek bir külçe altınımız mı olcak süper :KK54: hedefi yükselltim kızlar 1 külçe altın biriktircem :KK53: benim amcamın hanımı tam 80 tane tam altın 10 tane yarım ve 20 tanede çeyrek biriktirmiş geçenlerde hepsını satıp borçsuz müstakil ev aldılar :oha:

maşallah yengen ne kadar istikrarlıymış, darısı başımıza inşallah...

tobosolu_dulcinea tobosolu_dulcinea canım bilezik şık ve güzel bence, hem aile hatırası olur, düşünme al derim...

karamelli_turta karamelli_turta canım günaydınnnnn :KK66:

3 3gunlukdunya hoşgeldin tekrar canım...

herkese günaydın güzellerrrr :KK66:

Bunlarda benim birikimim kızlar size motivasyon olsun biri oglumun ceyrekleriyleriyle yaptım birini de gün param Doğum param birikim toparlayıp öyle yaptım (kalın olan 34 inçe olan 26 gr )

Allah güzel günlerde kullanmayı nasip etsin. Daha da artırsın :))

Herkese günaydın. Bol birikimli günler olsun :)))

Günaydınlarr, kredi kartı aidatı hiç ödemeyenlerdenim bende. ekstrede görünce hemen ararım ya bonus ya para olarak eklerler hesaba. Eskiden böyle bişi yoktu babamdan hatırlıyorum, sürekli öderlerdi.
Dün 20 TL pazara verdim. Herşeyin kilosu 1,5 Tl civarıydı ortalama. Ama patates çok pahalıydı 3 kilosu 10 TL. Bana çok geldi yani.:oha:.

Canım bende cumhuriyetle ata altını aynı tam altın farklı diye biliyorum kafam karıstı senin söylediklerinden sonra :KK64:
Bu arada kızlar bende annemle babamın dügün hediyesi 4 çeyrek 1 de yarım altın var onlardan ceyrek olanları bozdurup üzerine de ekleyerek şu bilezikten almak istiyorum nasıl ne dersiniz :KK52:
Eki Görüntüle 2022027

Çok güzelmiş çok beğendim. Altın takmakla hiç aram yok ama böyle ince şık birşey takılabilir. Fiyatı taklaşık ne kadardır acaba..

Zulam 870 tl oldu kızlar tam altına yetmıyo :110: neyse buna da şükür Damla'ya damlaya göl olcak alcam o tam altını En Büyük KK

Bunlarda benim birikimim kızlar size motivasyon olsun biri oglumun ceyrekleriyleriyle yaptım birini de gün param Doğum param birikim toparlayıp öyle yaptım (kalın olan 34 inçe olan 26 gr )

maşallah canımm, bol bereketli olsun inşallah, darısı başımıza :KK66:

X