Altın biriktirmeye başlıyoruzz

Canım neden değeri düşsün ki? Bozdururken tarihine bakılmıyor, sayısına bakılıyor

Canım neden değeri düşsün ki? Bozdururken tarihine bakılmıyor, sayısına bakılıyor
ata altında tarihe bakılmıyor da, çeyrek yarım ve tam altınlar tarihli, tarihe bakılıyor diye biliyorum...çünkü eski tarihli ve yeni tarihli farklı fiyat veriyor alırken bile kuyumcular

Eski tarih olunca ne kadar fark oluyor ki , eğer çok sa söylediğin mantıklı hiç olmaZsa atada tarih sorunu yok

Günaydın kızlar herkese nasılsınız bakalım keyifler nasıl önceki msj ların tamamını okuyamadım ama fırsat buldukça geriye dönüp okumaya çalışicam bu arada malum biz memurların bugün maas günü paramı çektim daģıtmaya başladim bile nihayyet aylardır yolunu gözlediğim kredimin 1 tanesi bitti 750 tl kadar ayrıca kredi kartlarımdan da 200 tl kadar taksitim bitiyo bu ay çok şükür eşimle anlaştık ama borçlar bitiyo diye gevşemek yok o paraları birikime atıcaz nasipse belki ilk 1-2 ay tamamını biriktiremeyiz ama niyetimiz yapabildiğimizin en iyisi yapmak asıl yılbaşından sonra görün siz beni kızlar

ata altında tarihe bakılmıyor da, çeyrek yarım ve tam altınlar tarihli, tarihe bakılıyor diye biliyorum...çünkü eski tarihli ve yeni tarihli farklı fiyat veriyor alırken bile kuyumcular

Canım alırken Çeyrekte öyle yapıyorlar ama bozdururken hiç bakılmıyor.

Boşuna kendine iş çıkarma :)

Alıp bozdurma işini çok sık yaptığım için hakimim mevzuuya

Şimdiye kadar bozdururken hiç tarihe bakılmadı.

Ev alırken yaklaşık 80 tane çeyrek verdim, birine bile bakmadı kuyumcu.

Bende öyle biliyorum sanki ama diyet canavarı öyle diyince kafam karıştı

Benim de 3 tane tam altınım var.
Hemde 2013 tarihli

saolun kızlar, aynı dediğin gibiymiş msf2407 canım, hatta şöyle bi yazı buldum, paylaşayım istedim:

ESKİ VE YENİ TARİHLİ ALTIN FARKI
Altın birikimi yapan bireysel yatırımcılar eski ve yeni tarihli altın bozdurma eylemi arasındaki farkları merak ediyor. Yazımda altının tarihleri ve bozdurma fiyatı arasındaki farklara ve detaylara değineceğim.

Öncelikle durumun daha net anlaşılabilmesi açısından birkaç tanımla anlatıma başlamak istiyorum.

Eski Tarihli Altın Nedir?

Şu anda bulunduğumuz yılı dahil etmemekle birlikte geçmiş yıllarda üretilen ve satışa çıkarılan altınlara eski tarihli altın adı veriliyor. Eski tarihli altınlar, yeni tarihli altınlara göre piyasalarda, güncel piyasa fiyatından yaklaşık olarak 4-5 Türk lirası daha ucuza satılmaktadır.

Yeni Tarihli Altın Nedir?

Bulunduğumuz yıl içerisinde üretilen ve satışa çıkan altınlara yeni tarihli altın diyoruz. Yeni tarihli altınlar piyasa fiyatına göre satılmaktadır.

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Arasındaki Fark

Yeni tarihli altınların eski tarihli altından daha pahallı olmasının temel sebebi kuyumcuların veya diğer satıcıların, altını temin ederken darphaneye ödediği damga vergisinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple yeni tarihli altınlar eski tarihli altınlara göre daha pahallı olmaktadır.

Eski altınlar, çoğu zaman müşterilerden temin edildiği için kuyumcular ve diğer satıcılar bu altını daha düşük tutardan mal ederler. Bu sebeple eski tarihli altınların fiyatları daha düşük olur.

Eski ve Yeni Tarihli Altının Bozdurma İşlemindeki Fiyat Farkı

Elinizde bulunan altınları bozdurmak istediğinizde eski ve yeni tarihli altın olması herhangi bir fiyat farkı yaratmamaktadır. Yani, tarihi eskide olsa yenide olsa altın, o anki fiyattan geri alınmaktadır.

Altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman, altın hurda değeri üzerinden işlem görür ve fiyatı bu şekilde hesaplanır. Bazı kuyumcuların darphaneden yeni tarihli altın sipariş etmesindense müşteriden gelen yeni tarihli altına daha yüksek fiyat vermesi; toplumda yeni tarihli altının daha yüksekten geri alındığı algısını yaratmıştır fakat bu doğru değildir. Çoğu kuyumcu her zaman hem yeni hemde eski tarihli altını eşit hurda değeri üzerinden hesaplar ve aynı fiyatı verir.

Genelde altınlar müşteriler tarafından özellikle “hediye” olarak alındığından dolayı yeni tarihli almak tercihen uygun olabilir. Fakat, eğer uzun vadede alacağınız altını bozdurmayı düşünmüyorsanız ve yatırım amacıyla alıyorsanız eski tarihli altın almanız daha avantajlı olacaktır.

Günaydın Canım iyi eğlenceler sana bol bol yüz...
Bence değiştirme ama sen bilirsin tatlım..
Günaydın Canım maaşın bereketli olsun ohh ohh kredi bitmiş, KK azalmış ne güzel... Böyle devam cnm
Bende gün paramı verdim bugün...

canım gözünaydın sevindim güzel birikim haberlerini paylaşırsın inşallah:)

maaaşın hayırlı, bereketli olsun tatlımm, krediler de bitmiş, oohh maşallah, missss

yok canım yanlış biliyormuşum , vazgeçtim yazıyı okuyunca

kızım görmemişin altını olmuş!!! üç kuruş altın aldım, aklım fikrim onlarda..mazur görün , ne yapayım heyecan yapıyorum, bi işe kalkıştım, zarar etmeyeyim derdindeyim

geçen baya oldu, havuzdayım çocuklar var, amanın bi hareket bi heyecan havuzda bir şey var , altın galiba, yok yok para çığlıkları.... havuz da derin, dalıp bulamıyorlar bi türlü. geldiler bana, bende havuz gözlüğü vardı istediler, anam ben de bi meraklandım ne buldu bunlar diye, 5 kuruşmuş...sersemler boşuna heyecan yaptılar

Sorma canım aynı durum bende de var hiç olmadığim kadar ekonomi haberlerini takip eder oldum bence birikmişinnle altın al canım fazla bekleme uzun vade de asla zarar etmezsin ve sanmıyorum açıkcası cok fazla düşeceğini ben ce hiç bekleme tatlim örgü örmek gercekten cok zevkli canım benim yazın canım pek istemiyo ama kısın tv seyrederken çoj keyifli oluyor ne güzel hem sen hobini nakitede çevirebilmişsin tebrik ederim
Hayırlı bereketli olsun kuzu euroların nasıl oldun bakiim dr a ne zaman gidiceksin tatlım

ay canım benim ne mazur görmesi. ben aldığım ata'yı arada çıkarıp sevip geri yerine koyuyorum:)) eski-yeni farkını ben de bilmiyordum iyi oldu bilgilendik
5 kuruş için miymiş o kadar heyecan:)) iyi atraksiyon olmuş

saol canım benim, darısı başına, maaş günü en sevdiğimmmm
bilmiyorum hiç, gidesim de yok, geçen bir kaç dr araştırdım ay sonuna kadar randevu bile vermiyorlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…