Altin biriktirelim

Ben sık sık yaomiyorum sanirim ondan covuklar cok yemiyor bakiim ben de haftada 2 gun sebze yapiim. Ama yapinca da agizlarina dahi sokmuyorlar :KK43:

Mesela neler koyuyorsun canim? Ben koyunca fasulye falan tadi degisiyor hic sevmiyorum oyle olunca ziyan oluyo
Çocuklar anne babayı taklit ediyorlar. Özellikle 6 yaşına kadar anneyi örnek alıyorlar bence. Eğer köfte seviyorlarsa sebzeli köfteler yapabilirsin , yada mücver tarzı güzel olur. Buzluğa fasulyeyi domates ile kavurup koyunca güzel oluyor. Bamya da güzel ben bu sene koydum baya çeşit oluyor. Kıymalı bamya yeniyor. Ben bazı sebze yemeklerini kıymalı yapıyorum. Küçüklükten gelen damak tadı.

Konserveler:
  • Kırmızı biberli Domates sosu ( Rende domates)
  • Menemen (Doğranmış domates ve doğranmış yeşil biberli)
  • Domates soslu Karışık kızartma
  • Taze fasulye
  • Taze börülce
  • Patlıcan yemeği
  • Közlenmiş patlıcan, domates ve biberli kahvaltılık meze
  • Bamya
  • Mısır
  • Garnitür
  • Çeşitli Meyve suları

Derin dondurucu hazırlıkları:
  • Karışık kızartma (patlıcan, kabak, biber yoğurtlamak için)
  • Karnıyarık için patlıcan kızartması
  • Rendelenmiş kabak (mücver için)
  • Barbunya
  • Dolmalık biber
  • Doğranmış yeşil ve kırmızı biber
  • Közlenmiş patlıcan
  • Közlenmiş kırmızı biber

Bunların dışında yazdan yine hazırlıklar yapıyoruz.

• Tarhana, erişte, reçel, çorbalık kesme hamur, salça, turşu, asma yaprağı.
  • Yeşil zeytini zaten kendimiz yapardık. 2 senedir öğrendim siyah zeytinide kendimiz yapıyoruz.
  • Bir de sebze ve meyve kurutuyoruz.
  • Patlıcan, biber, elma, armut, cennet meyvesi vs…
Maşallah sempatik seni forumun en hamarat üyesi olarak seçiyorum. Ne kadar güzel böyle hazırlık yapabiliyorsun. Benim konservelerin bir kısmını annem bir kısmını da kv yapıyor. Mesela kv çok güzel konserve kornişon turşu yapıyor. Yemeye doyamıyoruz. Onlar kahvaltılık sos yapıyorlar lutenitsa diyorlar o da çok güzel oluyor. Annem de bahçe ekiyor. Bahcesinden salça, taze fasulye konservesi, bezelye konservesi yapıyor.

Maşallah sempatik seni forumun en hamarat üyesi olarak seçiyorum. Ne kadar güzel böyle hazırlık yapabiliyorsun. Benim konservelerin bir kısmını annem bir kısmını da kv yapıyor. Mesela kv çok güzel konserve kornişon turşu yapıyor. Yemeye doyamıyoruz. Onlar kahvaltılık sos yapıyorlar lutenitsa diyorlar o da çok güzel oluyor. Annem de bahçe ekiyor. Bahcesinden salça, taze fasulye konservesi, bezelye konservesi yapıyor.
Anneler iyi ki varlar.
Bende annemle birlikte yapıyorum cnm.
Bahçeden olan her şeyin lezzeti çok daha farklı olur. Rabbim güzel günlerde yemeyi nasip etsin

Hem cocuklara hem kendinize sebze yemegi ne yapiyorsunuz? Benimkiler sebze yemiyor ya🙄
O büyük dert herkeste var malesef.
Kızım yiyor bir çocuğunu. Ama oğlum makarna, çorba, plan, mantı, yoğurt harici pek birşey yemez.
Ben mercimek çorbasına katıyorum sebzeleri.
Brokoli, karnıbahar, kereviz, kabak, havuç o anda evde hangisi varsa onları koyuyorum.
Domatesli çorbalarına kıyma koyuyorum.
Sebzeli bulgur pilavı yapıyorum.
Böyle sevdiği seylerin içine koyup farkında olmadan yediriyorum.
Kızım Brokoli ve sebze yemez ama çorbada anlamıyor.
Ispanağı yumurtalı seviyor ya da börek içinde.
Karnabahar bazen salçalı sade, bazende kıymalı yaparım öyle sever
Taze fasulyeyi zeytinyağlı değilde, kıymalı sever,

Başta bendede öyle olmuştu. Meğerse nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyormuşum cnm

Taze fasulyeyi ayıklayıp biraz domatesle çok az az çevir hafif yumuşayana kadar sonra soğuyunca poşetleyip kaldır

Pişirmek istediğindede soğanlarını kavur. Üzerine buzu çözülmeden direk fasulyeyi ekle çok azda su ve baharatları ekle ve tencerenin kapağını kapat. Bu şekilde İnan bir gram bile koku yada tat değişikliği olmaz

Ben artık herşeyi konserve yapmaya çalışıyorum ki buzlukta daha çok yer olsun
Taze fasülye vs bunlrı hep konserve yapıyorum uzun süredir
Ben de yazin fasulyeyi oyle yapayim sagolasin
Konserveler:
  • Kırmızı biberli Domates sosu ( Rende domates)
  • Menemen (Doğranmış domates ve doğranmış yeşil biberli)
  • Domates soslu Karışık kızartma
  • Taze fasulye
  • Taze börülce
  • Patlıcan yemeği
  • Közlenmiş patlıcan, domates ve biberli kahvaltılık meze
  • Bamya
  • Mısır
  • Garnitür
  • Çeşitli Meyve suları

Derin dondurucu hazırlıkları:
  • Karışık kızartma (patlıcan, kabak, biber yoğurtlamak için)
  • Karnıyarık için patlıcan kızartması
  • Rendelenmiş kabak (mücver için)
  • Barbunya
  • Dolmalık biber
  • Doğranmış yeşil ve kırmızı biber
  • Közlenmiş patlıcan
  • Közlenmiş kırmızı biber

Bunların dışında yazdan yine hazırlıklar yapıyoruz.

• Tarhana, erişte, reçel, çorbalık kesme hamur, salça, turşu, asma yaprağı.
  • Yeşil zeytini zaten kendimiz yapardık. 2 senedir öğrendim siyah zeytinide kendimiz yapıyoruz.
  • Bir de sebze ve meyve kurutuyoruz.
  • Patlıcan, biber, elma, armut, cennet meyvesi vs…
Konserve yaptim yemek olarak o yaz hic memnun kalmadim cogunu doktum ama cok yapmistim belki o sebeple olmamistir. Benim ne annemden gelir konserve ne kayinvalidemden. Hep tekbasimayim. Cocuklarim icin bile bir sey yapmazlar
Çocuklar anne babayı taklit ediyorlar. Özellikle 6 yaşına kadar anneyi örnek alıyorlar bence. Eğer köfte seviyorlarsa sebzeli köfteler yapabilirsin , yada mücver tarzı güzel olur. Buzluğa fasulyeyi domates ile kavurup koyunca güzel oluyor. Bamya da güzel ben bu sene koydum baya çeşit oluyor. Kıymalı bamya yeniyor. Ben bazı sebze yemeklerini kıymalı yapıyorum. Küçüklükten gelen damak tadı.
Ben sebzeyi cok severim hatta et olmasa hic yemesem aramam ama yemiyorlar mecburen yapiyorum. Bugun gittim aldim ve pisirdim bi kac sebze bakalim belki yerler canim

O büyük dert herkeste var malesef.
Kızım yiyor bir çocuğunu. Ama oğlum makarna, çorba, plan, mantı, yoğurt harici pek birşey yemez.
Ben mercimek çorbasına katıyorum sebzeleri.
Brokoli, karnıbahar, kereviz, kabak, havuç o anda evde hangisi varsa onları koyuyorum.
Domatesli çorbalarına kıyma koyuyorum.
Sebzeli bulgur pilavı yapıyorum.
Böyle sevdiği seylerin içine koyup farkında olmadan yediriyorum.
Kızım Brokoli ve sebze yemez ama çorbada anlamıyor.
Ispanağı yumurtalı seviyor ya da börek içinde.
Karnabahar bazen salçalı sade, bazende kıymalı yaparım öyle sever
Taze fasulyeyi zeytinyağlı değilde, kıymalı sever,
Aynilarini ben de yapiyorum hic farketniyorlar. Yazin fasulye yiyorlarda kis sebzelerini sevdiremedim. Bakalim belki bundan sonra ustune dusersem yedirebilirim belki severler insallqh

Mehabalar hanimlar
Bu konuyla ilgili cok konu acilmis ama ben hem kendi birikimlerimi not etmek hem de tasarruf yontemlerini ogrenmek icin konu acmak istedim. Insallah bu pahalilikta kenara bir seyler koyabiliriz. Bundan 1 sene sonra nerede oldugumu gormek istiyorum. Bu nedenle bismillah diyorum 🧿

1 mart sali
5750×2=11500 tl (2 cumhuriyet)

3 mart persembe
880×2=1760 tl (24 ayar 2 g altin)

9mart carsamba
955 (24 ayar 1 g altin)
1550 (1 ceyrek)
Merhaba canım konun da birikimlerin de hayırlı olsun 😍

Ben de yazin fasulyeyi oyle yapayim sagolasin

Konserve yaptim yemek olarak o yaz hic memnun kalmadim cogunu doktum ama cok yapmistim belki o sebeple olmamistir. Benim ne annemden gelir konserve ne kayinvalidemden. Hep tekbasimayim. Cocuklarim icin bile bir sey yapmazlar

Ben sebzeyi cok severim hatta et olmasa hic yemesem aramam ama yemiyorlar mecburen yapiyorum. Bugun gittim aldim ve pisirdim bi kac sebze bakalim belki yerler canim
Yapamamış olma ihtimalin varmı cnm
Çünkü bizde çok yaparız 60 kg-80 kg arasında olur yaptığımız domates

Yaza girerken 1 kg domatesten tek bir kavanoz deneyelim,
sana tarif verelim bizim tariflerle dene çeğer beğenmezsen yapmazsın
Beğenirsen hayat kolaştırır İnan bana

Merhaba canım konun da birikimlerin de hayırlı olsun 😍
Tesekkurler ozrengin. Bir senin kadar olamam ama en azindan cabalarim😂
Yapamamış olma ihtimalin varmı cnm
Çünkü bizde çok yaparız 60 kg-80 kg arasında olur yaptığımız domates

Yaza girerken 1 kg domatesten tek bir kavanoz deneyelim,
sana tarif verelim bizim tariflerle dene çeğer beğenmezsen yapmazsın
Beğenirsen hayat kolaştırır İnan bana
Canim domates cok yaptim ben de 40 50 kilo yapiyorum. Ama mesela patlican yemegi konservesi ya da fasulye yaptim. Onlar patladi bazisi bozuldu normal olaarinda tadini begenmedim

Tesekkurler ozrengin. Bir senin kadar olamam ama en azindan cabalarim😂

Canim domates cok yaptim ben de 40 50 kilo yapiyorum. Ama mesela patlican yemegi konservesi ya da fasulye yaptim. Onlar patladi bazisi bozuldu normal olaarinda tadini begenmedim
Biz onlarıda deneyelim bu sene seninle
Allah izin verirse unutmazsam
Biz yaparken atayım sana bu yıl
Tabi bu sene çocukluyum
Yapabilecekmiyim onu da bilmiyorum 😂

Günaydın. Yine hastalandık :mad:. Çok moralim bozuldu bu duruma. Minik oğlumun da gece burnu tıkandı uyuyamadı o yüzden. Of bu sene ne yaptıysam hastalıktan kurtulamadık. :cry:. Büyük oğlan okulda koruyamıyor kendini. Sonra sırayla hepimiz hastalanıyoruz. Çocuklar hasta olmasın huyları da ayrı değişiyor.

Günaydın. Yine hastalandık :mad:. Çok moralim bozuldu bu duruma. Minik oğlumun da gece burnu tıkandı uyuyamadı o yüzden. Of bu sene ne yaptıysam hastalıktan kurtulamadık. :cry:. Büyük oğlan okulda koruyamıyor kendini. Sonra sırayla hepimiz hastalanıyoruz. Çocuklar hasta olmasın huyları da ayrı değişiyor.
Gunaydin biz de her gun hasstayiz. Gece kizim oksurukten uyuyamadi benim de. Doktora goture goture bir hal olduk

X