Alınganlık mı yoksa haklı mıyım?

Uslubu hos olmamis ama trafikte panik olup, söylemiş olabilir. Ben de her gun birini bir yere birakmak istemem. Kafama göre arabama atlayip gitmek isterim. Sizin uzulmenize de hak veriyorum. En iyisi yakinlik seviyemizi iyi ayarlamak.

Şimdi sizin tarafınızdan bakınca , çok yakın gördüğünüz bir arkadaşınızın değiştiğini hissetmişsiniz ve alınmışsınız doğal olarak. Ama benim fikrim şu, şimdi ikiniz beraber otobüse biner gidersiniz tamam ama şöför koltuguna geçince birini getir götür yapmak ve sürekli yapmak herkese çok uygun bi şey olmuyor. Her seferinde beraber gitmek istememiş olabilir. Bence en baştan ara sıra gitmek isteseydiniz, bazen de kabul etmeseydiniz daha iyi olurdu. Yine de ne olursa olsun fırla, atla falan demesi, uzak yerde indirmesi hoş değil.

Benim de başıma şöyle bi şey gelmişti , evimiz birbirine yakın oldugu için bi iş arkadaşıma (aşırı yakın değildik ,normaldi aramız) isterse benimle gelebileceğini söylemiştim. Her sabah sohbet muhabbet birlikte gidiyorduk. Ve evine hep yakın indiriyordum. Hiç bir zamanda gocunmadım. Ama zamanla bu arkadaş, sabah işe benden erken gitmesi gereken zamanlarda da yarım saat önce yola çıkmak ister oldu, ya da işten geç çıkacaksa beni kendine göre ayarlamaya çalıştı. Ben de doğal olarak kabul etmedim ve bundan dolayı beraber gitmemeye başladık.Şöför müyüm ben dimi? ben onu düşünüyorum o beni düşünmüyor. Ben neden her gün yarım saat bekleyeyim ki. Acil bi şey olsa anlarım. Biliyorum sizin olayınız aynı değil. Belli ki siz çok düşünceli birisiniz. ama benim yaşadığım bu olayda anladım ki, ister arabayı süren ol, ister eve bırakılan kişi ol insanların davranışları bazen çok bencilce ve düşüncesizce olabiliyor. O gün bugündür araba benim için mahrem, özel bi yer. Ve orada biri gelip gidecekse benimle cidden benim için değerli olmalı. Ve iyi anlayışlı iyiliği süistimal etmeyen biri olmalı.

Siz de diğer yorumlarda dendiği gibi kimseye eyvallah etmeyin. Bence insan ilişkilerinde denge çok önemli.

Mesajlarınızı okudum Hepinize ayrı ayrı Çok teşekkür ediyorum yaptığınız yorumlardan dolayı. Ben kimseye yük olmayı sevmem ve tedirgin olurum acaba rahatsız ediyor muyum diye. Biz beraber otobüsle metroyla giderken bir arabamız olsa da atlayıp gitsek beraber derdik. Araba aldıktan sonra da iş çıkışlarında da hadi hazır ol, hazırlan çıkacağız şimdi derdi. Hatta sabahları bindiğin otobüsü görürsem ararım seni, inersin arabayla devam ederiz demişti. Yani ben samimiyetine güvenerek gittim yanında. Yoksa insanlara yük olmayı asla istemem. Ama tabi zamanla işler böyle laçkalaşıyormuş onu öğrendim. Dediğiniz gibi sürekli gidip gelmek de iyi olmazmış. Neyse bakalım tecrübe ettim. Teşekkür ediyorum bakış açısı kazandırdığınız için 😊

Bence her gün binmesen daha iyi olurdu
Benimde benzer durumda bir arkadaşım vardı, bir kaç teklif etti ben kabul etmedim, evine misafir gitse arkasından konuşurdu geldi yedi yedi gitti de kendi de anca çay yapar gibi
Neyse ben bir gün rahatsızlandım ve taksiyle gidecektim durağı aradım o zamanlar uygulama vs yok durak şuan araç yok 10 dk sonra tekrar ara dedi, bu kız da güya taksiye bindirecek beni yalnız bırakmayacak, ben de ona sen git bekleme bir şey olmaz dedim, kafasını diğer tarafa çevirdi ve bağırarak gelmek istiyorsan benle gel özgeeee diye resmen bağırdı😂😂😂 ben de hayır neden isteyeyim ki dedim bastı gitti
Ertesi gün üzülmüş olacak ki bizim evlerimi çok yakın benimle gelsene zaten yol çok sıkıcı oluyor dedi ben onunla gitmek istemediğimi söyledim içten içe çok üzüldüm sonra araba aldım bir kaç sene sonra 😂

Benim de iki iş arkadaşımın arasında benzer muhabbet geçti. Evleri aynı sokaktaydı ve iş yeri evleri arası da 2 vesaitti. Benim yakın oldugum arkadaşım digerine yakıt parasına kadar teklif etti. Aldıgı cevap canım kusura bakma eşim her gün arabayla birini getirip götürmemi istemiyor :)

Bence arkadaşınızin yaptığı çok ayıp.Ben de arabamla cok insan tasimisimdir.Tabi ki garip ve bencilce insanlar da oluyor.Ama birine iyilik yapmak kendimi iyi hissettiriyor.

Ama bir çok insan tanıdım.Boyle olup ta, ben arabaya boşuna mı para saydım.Ayni maaşı alıyoruz o zaman ben enayi miyim? Sadece yol parasina ortak olmak isterseniz de araba km yapıyor ,bir sürü masrafi oluyor yine ben enayi miyim oluyor.Uzun mesafelerde şu km olayına hak veriyorum.Yakit parası ödeyip ben tamamim diyorlar.Ben de sürekli istemem.Bziim işyerinde insanlar sırayla birinin arabasıyla gelip gidiyor.Boylece haftada bir defa birinin arabasıyla gidiyorlar ve kimse kimseye yük olmuyor.Bence en mantıklısı bu uzun mesafede.Ama 10 dk lik yol icin bu kadar hesap çok yorucu.

Ben hayattan naçizane şunu ogrendim.kimseye borçlu kalmamak lazım.Gun gelir ya aran bozulur lafını duyarsın , ya da istemediğin birşeyi minnetinden kabul edersin.Arkadasiniza kusmeyin.İs arkadaşı olarak kalın, yakın olmadığınızı bilin.

Merhabalar.
Birkaç gündür canımı sıkan bir şey var. Konu iş arkadaşımla ilgili. Aynı ofiste çalışıyoruz. Ekip arkadaşıyız. Aramız gayet iyi. İş arkadaşıyla olabilecek en yakınlık düzeydeyiz. Ben öyle düşünüyordum yani. Her neyse, adı Ayşe.
Ayşeyle evlerimiz yakın. Ben daha yukarıda oturuyorum. İş çıkışı beraber otobüsle metroyla eve dönerdik. Sonra Ayşe araba aldı. Şimdi işe arabayla gidip geliyor. Arabayı aldığı ilk hafta beni de iş çıkışı yolunun üstünde, otobüs durağına yakın yerde bıraktı. Ben yakıt ücretini ödemeyi teklif ettim ama ineceğin yer benim yolumun üstü. Sen olmasan da zaten gideceğim oradan dedi. İstemedi. Tamam dedim. 7- 8 gün kadar beraber iş çıkışı arabaya bindik. İlk günlerde beni otobüs durağının önünde bıraktı. Çok aktif sürücü olmadığı için dur kalk yapmakta zorluk yaşadı. Sonraki günlerde bana herhangi bir şey demeden kendine göre iniş noktası belirledi ve bir anda hadi şimdi in. Hızlıca in. Hadi atla, fırla gibi laflar etti. Başta takılmadım ama geçen yine beraber giderken, inmek için müsait yer bakıp, ileride inebilirim diye düşünürken bana seslenmiş. Duymamışım. Bana kafasını çevirip baktı ve hadi hızlıca atla gibi bir şey dedi. Araç ışıklarda duruyordu. Yeşil ışık yanar trafikte kalırım diye endişe ederek hızlıca indim. Otobüs gelecek kaçırmayayım diye hızlıca koşmaya başladım sonra. O an çok üzüldüm. Evet tabi ki beni bırakmak zorunda değil. Sağ olsun beni bırakıyor, ücret de istemedi ama uslubü ve indirdiği yer zoruma gitti. 200 metre kadar yürüdüm ve koştum. Yani en azından, biliyorsun çok pratiğim yok. Seni şurada indirsem olur mu demesini beklerdim. Bir anda durup hadi atla fırla demesi zoruma gitti. Ertesi gün Ayşe'ye canım ben metroyla gideyim, sana zahmet verdiğimi düşünüyorum dedim. Olur mu öyle ne zahmeti demesini bekliyorsanız, benim gibi yanıldınız. Bana dediği tek şey "sen bilirsin 😏". Zoruma gitti. Demek ki ben arabasına binerek zahmet vermişim. Başta arabasına binmem için teklif eden de oydu. Ben zorla binmedim ki. Şimdi hiçbir şey olmamış gibi davranıyorum. Ortada bir şey yok zaten ama ister istemez soğudum arkadaşımdan. Ben onun yerinde olsam, indireceğim yeri haber eder, güzelce indirirdim veya zahmet veriyorum diyene sen bilirsin demezdim. Bugün evimin çok yakınında oturan babaannesine geliyordu ve aynı yere gidiyoruz gel seni götüreyim demedi. Biliyordum demeyeceğini zaten ki dese de binmezdim ama yakın arkadaş olarak tanımladığım için üzüldüm işte. Şu an ev kredisi ödediğimiz için araba alamıyorum ama her gün araba almak için dua ediyorum.
Ben mi alınganım yoksa bu normal mi anlayamadım. Sizce abartıyor muyum?
Bence onun ayıbı. Ben yıllarca iş yerindeki çok yakın bir arkadaşımı evine kadar bıraktım ve hiç ücret almadım. Hiçbir zaman da atla, fırla vs demedim hep görüşürüz dedim öptüm öyle indi arabadan. Sabah da gidip alıyordum ve geç kalsa da bekliyordum yeterince yakın değilsiniz demek ki

Bizde iki arkadaş işe birlikte gidip geliyoruz. Bazen evde değil başka yerde inmemiz gerekiyor trafiğin yoğun olduğu yerde neresi uygunsa indiriyorum yada o indiriyor. Yoğun trafikte durmak birini indirmek bile mesele çünkü. Ben sizi fazla alıngan buldum. Ayrıca biri bana da para teklif etse bende kabul etmezdim. Ama sizin alma verme dengesini korumak adına arkadaşınız için bir şeyler yapmanız gerekirdi ki. Örneğin bir arkadaşım çok eli boldur, bir yere gideriz asla hesap ödetmez, evinin yakınındaki bir mandıradan bi şey isterim parasını almaz, onu böyle kabullendim artık. Bende vicdanen rahat etmek için türlü bahanelerle ona hediyeler alıyorum. Memlekete gidince,yılbaşı,anneler günü,bayram bilmem ne böylelikle kendimi de kötü hissetmemiş oluyorum.

Bende aynı sokakta oturduğum aynı yerde çalıştığım ama farklı birimler samimi olmadığım bir kızı kendim teklif ederek beraber gidelim dedim bi süre sonra geç kalmaya başladı. Para teklif etti kabul etmedim zaten aynı yerden binip iniyoruz diye. Ama artık ben geç kalınca park yeri bulamıyordum uyardım anlamadı. Ben onu işe varınca indirip park yeri arıyordum ve kendim geç kalıyordum sonra erken çıkıp onu almadan gittim. O da anladı heralde pek konuşamadık o gündem sonra.

Zaten yemin ettim kendime kendime. Kimsenin arabasına binmem bir daha. Giderim otobüse metroya binerim dedim. Kimseye yüz eğmeye değmezmiş
Sizin yine iş arkadaşınız, moraliniz bozulsa da bir süre sonra geçer.
Benim arabam yokken başka bir şehirde olan kuzenimin düğünü vardı, ablamla aynı şehirde yaşıyoruz ve o düğüne kendi arabasıyla gidecekti. Ben de senle geleyim dedim abla kardeş olmanın verdiği samimiyete dayanarak, söylemez olaydım🥺 resmen nasıl gidersen git trenle git yada araba kirala seni götüremem dedi. O kadar zoruma gitti o kadar pişman oldum ki anlatamam.
O bana ders oldu, ablamdan bile bi şey beklememem gerektiğini anladım.
Sizde kimseye minnet etmeyin, bir iki kez götürür sonra ne olacağı belli olmaz ya laf eder ya zor gelir ki gelmiş zaten.

Tamamda birisi size iyilik yapıyorsa bunu tamamıyle sömürmekte yanlış işte
İyilik yapmıs gıderken arabasına almıs,ücrette istememiş
Bu demek oluyorkı sizinle ortaklasa hergun gotmek ıstemıyor
Bunu anlayıp ,kendı nezaketen teklıf etse dahi hergun hergun arabasına bınmeseydınız
Bu duruma düşmezdiniz
Bir iki iyilik yaparsın ama hergun goturmek zorunda hıssedınce ,mecbur kalmıs gıbı oluyor ınsan kasılıyor
Istemıyor
Bence devamlı gıtmekten vazgecın

Ben de is arkadasimi karsidan anadoluya arabayla birakiyordum. Ucret teklif etmedi ben etsede kabul etmezdim zira ben teklif ettim onu goturmeyi.Bir sure sonra cidden zor oluyor isler vaktinde yetişmiyor bekliyorsun fln ama hic abuk subuk yerde indirmedim ki cok kotu bir trafik oluyor kaba dil hic kullanmadim. Seviyeli bir muhabbetimiz oldu

X