Akşam yatmaz, sabah kalkmaz ben!

Clementine89

Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2018
133
257
Merhaba güzeller, bekçilik yapsam para kazanırdım valla o derece bozuk bir uyku düzeni.
Gece oturmalarını çok seviyorum, ama uyku saatimi belli bir saate sabitleyemiyorum. Her geçen gün 1 saat ileri atıyor. Haliyle öğle saatlerinde uyanıyorum ve gün bitmiş oluyor. Sabah erkenden gitmem gereken yer varsa geceden stres başlıyor, nasıl uyurum ben diye?
Benim gibi bu dertten yakınan arkadaşlar varsa yazdın lütfen, hele bir de buna çözüm bulan varsa dermanını yazsın

Bulunca banada bir el edin
Hala uyumamış ( 6:22 ) uyursa en erken saat 14:00 civarı kalkacak biriyim. Ve 3 senedir bu haldeyim. Kendime göre uyku problemim var. Psikoloğuma göre tercihimmiş. Doktor çare olamadı anlayacağın. 2 gün uyumasam 3. gün yine aynı tas aynı hamam

Mesela ben de uyumadım henuz.hıc uyumadan gece uyusam duzelebıloyor bı nebze ama hıc uyumadan geceye kalamayabılıyprum.berbat bsey ya.butun gun bitiyor.erken yaslanıcaz.

nasıl olsa uyanıksınız, benim çocuklara bakın da ben uyuyayım madem

24 saat uyumayın, ertesi gün 22.00 da yatın, sabah 07.00 de kalkın.
gün içinde uyumayın, 22.30 da yatın,
07.30 da kalkın
bir kaç gün bunu tekrar edin.

koala değilseniz öğlen uyanıp, gece de erken yatamazsınız zaten

Ama işte butun fun nasıl uyanık kalıcaz

Ama işte butun fun nasıl uyanık kalıcaz

kafanızı yastığa koymayarak.

şimdi kalkın kahvaltı yapın.
sonra yürüyüşe çıkın. eve dönün çekmecelerinizi, dolaplarınızı düzeltin.
öğlen yemeği, sonra markete bakkala çakkala yine dışarı çıkın.
döndüğünüzde bir kahve için.
bu sefer eski ders notlarınız, bilgisayar arşiviniz, fotoğraflarınızı vs düzenleyin.
ama masa ve sandalyede.
sonra akşam yemeği, masayı siz kaldırın, sonra da yatın.

kısacası yatay pozisyona geçmeyin ve boş boğ oturmayın.
ertesi sabah yorgun olacaksınız. yorgunum diyip uyumaya devam etmeyin.

Ya cok tatlısınız.zahmet edip uzun uzun yazdınız.teşelkurler.hastanede bı yakınım yatıyor.olmadı ona gideyım refakatcı olsrak gunduz.aksama kadar uyumamıs olurum
cok istiyorum duzenlı uykuyu hadı ınsallah.

Yukarıda bı arkadas ta yazmıs zaten gündüz uyuduğunuz icin beyin kendını ona gore programlamış tek caresi gunduz uyumayıp aksam dan uyumak yatınca tele falanda bakmayın. Gün ıcınde kendinizi baya bi yorun aksama pertınız çıksın aksamdan kahve ıcmeyın yogurt yiyin acayip uyku getiriyor. Ve birde benim gıbı sabahın besinden uyanan bi bebek olsa yanınızda aksam on deyince kafayı vurur yatardınız. Ama dediklerimi uygulayın gunduz uyumak yok zaten vucut uykuyu aliyo gece daha niye uyusunkı dimi

O kolay kolay düzelmiyor bacım. Bir bakıyorum düzeldi sanıyorum belki birkaç hafta düzeldi gibi oluyor sonra tilkinin dönüp dolaşacagı yer kürkçü dükkanı misali ilk boşlukta eski haline dönüyor. Bunun için anca bi iş, okul gibi birşey lazım ki seni zorlayan bir durum olmalı ya da yüksek bi irade olmalı ki vucuduna söz geçirebilesin.

ben 10 da yatar 6.30 da kalkarım her zaman. uykunuz yoksa da yatağa gireceksiniz yapacak bir şey yok. telefonu falan da bırakn başka odaya şıksız bi ortamda uzanın. bir de yatmadan önce mis gibi sıcak melisa çayı içip sıcak duş alın... gevşersiniz. bunu 2 3 hafta bi deneyin. düzelirsiniz...

Kendinizi zorlayacak bir düzen oturtacaksınız
Başka yolu yok.
Gününüzün heba olması dışında, Sağlığınıza da olumsuz etki ediyor geceleri dinlenmemiş derin uykuya dalmamış olmak.

Yatağa erken gidin, uyuyamıyorsanız elinize bir kitap alın. Okurken kesin uyursunuz. Ben kitap okumaya başladığımda 10 dk sonra uyuyorum.

Bir gün sabah erken kalkın akşama kadar oyalayın kendinizi uyumayın. Gece 11 gibi yatın sabah yine 8 9 gibi kalkın. böyle böyle alıştırırsınız kendinizi.

Uyumak istediginz saatten brkac saat once ciddi anlamda kendinizi yoracak seyler yapin. Uykudan 45. Dk once televizyonu kapatin telefonu birakin. Ilik bi dus alin kitap yada dergi okuyun . telefndn da dinlendirici muzikler vr onlarla uykuya daliyorum bazen. Onlardsn acin kisik sesle . sabah erken saatte saatinizi kurun. 7 buck 8 gibi zaten birkacgn erken uyaninca aksam ister istemez uyucaksimz. Ha bunlari yapmak istemezsenz gece oturmak istedgnz icin bunlsrn hicbirinde basarili olmazsinz. Istemeniz onemli.

Öğleden sonra 2'de bile uyansanız, o gece en geç geceyarısında yatın. Kitap okuma gibi rahatlatan ve uyku getiren (bence) aktiviteler yapın gece. Öyle öyle geriye çekin yatma saatinizi..benim uyku düzenim bozulunca böyle yapıyorum.

istediğin satte uyanma lüksün var ve bu nedenle gece geç yatıp gündüz geç kalkıyorsun.. sabahın bir köründe işe yada okula gitmek zorunda ol gör bakalım kaçta yatacaksın en geç 1 dediğinde yatakta olursun ve ilk başta uyuyamasanda sonra ayakların seni sen istemesen de yatağa götürür..

Sabah erken kalkın. Öğlene kadar uyumayın

Eski ben sabah 6 gibi yatar akşam üstûne kadar uyurdum şimdi en geç 1,5 2 gibi yatıyorum istersem daha da geç ama en geç 10 da kalkıyorum genelde yapamicak biri vardıysa o bendim ben yaptıysam herkes yapar tabi erkenden spora gitmemin etkiside var

Ayni dertten muzdaribim :)))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…