Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

örnek bir liste canım;
pazartesi: mercimek çorbası-bahçıvan kebabı-sade pirinç pilavı
salı:tavuklu düğün çorbası-biber dolma -makarna salatası
çarşamba: hasanpaşa köfte-firikpilavı -yoğurtlu kırmızı biber salatası
perşembe:ezogelin çorba -tavuk sarma mantar soslu makarna
cuma:sebzeli şehriye çorbası-lazanya-köz patlıcansalatası
cumartesi:yayla çorbası-güveçte sebzeli köfte -arpa şehriye pilavı
pazar:ızgara balık-salata

Bugün ne pişirsem diye menü yayınlayan siteler var fikir oluyo.. Evde ki malzemeyi üst üste aynı şekilde pişirmeyi sevmem misal şimdi ıspanak pişiricem klasik usul bi daha kime böreğini yaparım eşim geleneksel takılıyodu ama alıştı benim antin kuntin yemeklerime :)

Canım evet bende indirdim orada baya dolandım ve bende çok beğendim. Artık oradan bol bol fikir edinip her hafta kendime 7 günlük yemek çizelgesi çıkaracağım. En azından inanıyorum ki kafam rahat edecek. Böyle her gün sabahın köründe eşimi geçirdikten sonra kara kara düşünmem... Çok teşekkür ederim canım. İlk evlendiğimizde hep böyleydik bence, ben ilk 1 ay mutfağa giremedim, korktum. Eşim çok destekleyici davrandı tabii ki, idare ettik bir hafta kadar yemeğe çıktık öyle oyalandım, evlilik balayı vs zaten, sonra o yemek yapayım sana dedi, sonra gel beraber yapalım dedi, sonra bir baktım girmişim işin içine... Gözümü korkutmadı, ilk yanmış karnıyarığımı ağız burun bükmeden bana sarıla sarıla yedi, ben kendi hakkıma tiksinerek baktım ağzıma sürmedim o benimkini de yedi. Sayesinde bugün öyle pratik ve kendime güvenerek yemek yapıyorum ki... Zaman en çabuk geçti diyorum... Hey gidi hey :) Annem rahmetli oldu bu yıl... O yüzden tek başıma öyle böyle oradan buradan ve KK canları olarak şimdi insanlara yardım ediyorum. Tek sıkıntım her gün bugün ne yapsam düşüncesiyle boğuşmaktan kurtulmaktı, sayenizde oldu :)

Sevgiler...
Allah rahmet eylesin canım.

sevgiler..

Ayyyy bu sorun bendede var ustelik esim ogle yemeginede geliyor bıkıyorum artik....gerci sabah pisiriyorum ogle yiyor aksamada ayni menu oluyor ..ogle farkli aksam farkli yapamam.....

Bende cok yemek bilmem yaptiklarim soyle..

Makarna , bulgur ,pirinc, ve mercimekli pilavi ..tavuklu pilav...mercimek ve yayla corba....patates oturtma...zeytinyagli biber ve kabak dolma...karniyarik...kuru fasulye.... karnabahar yemegi....mercimekli kofte...menemen..et sote ve tavuk sote....firinda sebze yemegi antep tavasi gibi...firinda tavuk...ispanak kavurma....patlican yemegi

Her cumartesi bizde balik gunu onu esim yapat elimi surmem sadece salata yaparim.
Bazi pazar gunleri esim lahmacun ici hazırlar firina verir....

Çok güzel fikirler varmış, en iyisi yemek listesi yapmak. Yoksa düşününce akla gelmiyor. :d

Pirinc pilavi , sade bulgur pilavı ,sebzeli bulgur pilavı , sehriyeli pilav , binbir cesit doslu makarna , patetes biber domates dolması kirmizi toz tarhana corbasi , tencerede yalanci patlican kebabı , bezelye. Yemegi patates salatasi , tüm hazır corbalar , fırında patates cips yanina haydari , firinda sebzeli tavuk , mantı ... Bunlar bana yapımı kolay gelen yemekler

Aaaaaahhhhhh sevemiyorum mutfak isini sevemiyorum, Allah'tan bu konuda tek dileğim bir yardımcı ev işlerini yapacak günlük. İnsallah seneye gerçek olacak bu hayalim. Beceremedikce daha cok depresyona giriyorum.

Cok bile yapiyosun bence ben olsam her gun makarnayla gecistiririm bigun kiymali, bi gun mantarli, bi gun domatesli vs...

• En tehlikeli kadın modeli ben oluyorum anacım, hem sevip hem menü bulamamak. Klasik menüler var kafamda. Pilav nohut,et pilav, tavuk pilav klasik 3 menüm. Yanına cacık, salata, yoğurt gibi aparatif şeyler derken sofra tamam. Eee sonra? Tüm hepsi bundan ibaret olmasıııııın:duduk:
Bi dünya sebze ve bakliyat var.. bazen pişirdiğim yemeğe 1 ayda sıra ancak geliyor.. sık sık sar başa olmuyo.. bi tek kerevizi yiyemiyoruz.. onun dışında aklınıza gelicek her şeyi yapıyorum :)

Internette milyon çeşit yemek tarifi bulabilirsiniz. Ornegin evde patlıcan var. Patlicanla yapilan yemekler yazin bulursunuz yani

Internette milyon çeşit yemek tarifi bulabilirsiniz. Ornegin evde patlıcan var. Patlicanla yapilan yemekler yazin bulursunuz yani

Mesele zaten internette tarif olup olmaması değil, sadece üçlü yemek gibi menü örneği rica ettim arkadaşlardan. Tarif aramıyorum yani. Sağ olsunlar herkes yardımcı oldu.

Bi dünya sebze ve bakliyat var.. bazen pişirdiğim yemeğe 1 ayda sıra ancak geliyor.. sık sık sar başa olmuyo.. bi tek kerevizi yiyemiyoruz.. onun dışında aklınıza gelicek her şeyi yapıyorum :)

Arkadaşlar sayesinde benimde öyle olmayacak. Çok standart yemekleri çevirip yapmaktan sıkılmıştım. Liste yapmak üç aşağı beş yukarı fikir yoğunluğuna yardımcı oluyor... :)

Aaaaaahhhhhh sevemiyorum mutfak isini sevemiyorum, Allah'tan bu konuda tek dileğim bir yardımcı ev işlerini yapacak günlük. İnsallah seneye gerçek olacak bu hayalim. Beceremedikce daha cok depresyona giriyorum.

İnşallah bir an evvel gerçekleşir, sıkma canını :) Aslında zamanla oturuyor, önceden tencere başında dikilirken şimdi yemek pişerken diğer işlerimi halledip, hoop gidip kapatıyorum... Oluyor yani, mutlaka :)

Pirinc pilavi , sade bulgur pilavı ,sebzeli bulgur pilavı , sehriyeli pilav , binbir cesit doslu makarna , patetes biber domates dolması kirmizi toz tarhana corbasi , tencerede yalanci patlican kebabı , bezelye. Yemegi patates salatasi , tüm hazır corbalar , fırında patates cips yanina haydari , firinda sebzeli tavuk , mantı ... Bunlar bana yapımı kolay gelen yemekler

Çoook teşekkür ederim... :)

Çok güzel fikirler varmış, en iyisi yemek listesi yapmak. Yoksa düşününce akla gelmiyor. :d

Aynen öyle canım, zaten arkadaşlardan böyle süper fikirler geleceğini bildiğim için açtım konuyu.

Hani yemek yapmayı bilmiyorum nelerden başlasam konusu değil, zaten bilinen her şeyi yapabiliyorum.
Ama sağ olsun arkadaşlar öyle güzel günlük liste çıkardılar, öyle harika fikirler sundular ki artık kafam rahat :)

Sıkıntım, liste oluşturmuyor olmammış mesela. Onu fark ettim. Çok sevdiğim biribirinden ayrı yemeklerin bir menüde birleşebileceği fikrini aldım. Bilmediğim yemek önerileri sayesinde araştırma imkanı buldum. Çok ama çok güzeldi, harika yorumlar geldi. Oldukça mutlu oldum ^^

ben bir sebzeyle farklı tarifler yapıyorum oyle olunca aa yinemi patlıcan yinemi kabak falan olmuyor:) mesela tavuk gogsunu bazen marine edip fırına atıyorum bazen krep icine koyup fırına atıyorum..hafta basında ayarlamak lazım zaten ortalama bir yemegin kac gun gidecegini bilirsiniz bizde 2 gun yetiyor bazen 3. gune sarkıyor yanına mucver veya kızartma tarzı birseyler yapıyorum farklı olarak..

Mesele yemek tarifi almakta değil, yemek yapmayı biliyorum ya da patlıcanla neler yapabileceğimi de.

Ben sadece aparatif, ana ve sulu yemek olacak şekilde menüde neleri bir arada yaptıklarını sordum.

Sağ olsunlar çok yardımcı oldular, harika fikirler çıktı.

Yoksa yemek nasıl yapılıyor gibi bir soru içermiyordu konum...

ben bir sebzeyle farklı tarifler yapıyorum oyle olunca aa yinemi patlıcan yinemi kabak falan olmuyor:) mesela tavuk gogsunu bazen marine edip fırına atıyorum bazen krep icine koyup fırına atıyorum..hafta basında ayarlamak lazım zaten ortalama bir yemegin kac gun gidecegini bilirsiniz bizde 2 gun yetiyor bazen 3. gune sarkıyor yanına mucver veya kızartma tarzı birseyler yapıyorum farklı olarak..

İşte harika fikirler geliyor :)

Ayyyy bu sorun bendede var ustelik esim ogle yemeginede geliyor bıkıyorum artik....gerci sabah pisiriyorum ogle yiyor aksamada ayni menu oluyor ..ogle farkli aksam farkli yapamam.....

Bende cok yemek bilmem yaptiklarim soyle..

Makarna , bulgur ,pirinc, ve mercimekli pilavi ..tavuklu pilav...mercimek ve yayla corba....patates oturtma...zeytinyagli biber ve kabak dolma...karniyarik...kuru fasulye.... karnabahar yemegi....mercimekli kofte...menemen..et sote ve tavuk sote....firinda sebze yemegi antep tavasi gibi...firinda tavuk...ispanak kavurma....patlican yemegi

Her cumartesi bizde balik gunu onu esim yapat elimi surmem sadece salata yaparim.
Bazi pazar gunleri esim lahmacun ici hazırlar firina verir....

Valla o karamsarlık bende de vardı bu konuyu açana kadar.

Çünkü eşim sabah 8de gidiyor, kahvaltı sofrasını kaldırıp hooop öğle yemeği hazırlıyorum. Onu da aslında ben çağırıyorum, dışarıda yemesindense evde sağlıklı yemekler yemesini istiyorum. Midesi de hasas, biraz bayat olsun yemek hemen kıvranıyor ağrıdan gece uyuyamıyor. O yüzden öğlen yemek yapıyorum. Misal, sulu yemek yapıyorum işte nedir nohut mesela. Yanına kase yoğurt koyuyorum çırpıp. Biraz da salata.

Akşam geldiğinde nohuta ilaveten çorba ve pilav ekliyorum. gibi...

Zamanla oturuyor. Şimdi haftalık liste hazırlayarak çok daha iyi sonuçlara ulaşacağım için, epeyce keyifliyim :) tavsiye ederim...

Sevgiler.

X