Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

Bizim damak tadimiza en yakin olan İtalyan..ama hint yemekleri de bol baharat ve aci sevenler icin cok guzel.ilk yediğinizi sevmeyebilirsiniz insan zamanla seviyor bazi yemekleri
Anladım teşekkür ederim :)
İtalyan mutfağı diyeceğinizi tahmin etmiştim açıkçası :)
İspanyol mutfağından bir şey denediniz mi peki :)

M e g g M e g g yazayim buraya tarifi en iyisi.belki baskalari da denemek ister.cunku cok kolay ve lezzetli gercekten.
Tatli eksi soslu tavuk
Malzemeler
4 tane derisiz kusbasi dogranmis tavuk göğsü
9 yemek kaşığı ketçap
3 yemek kaşığı sirke
4 yemek kaşığı kahverengi şeker
2 diş sarımsak
1 kucuk boy soğan
2 kirmizi dolma biber
220 gr ananas ve suyu
Tuz
Önce sogan biber sarimsak kavruluyor sonra tavuk ekleniyor sonra ketçap sirke ananas ve suyu ekleniyor.iyice pişiyor dilerseniz biraz soya sosu ekleyin.yanina pilav ile harika oluyor.))
Favorilerime kaydettim çok mersi :)
Ananas ve suyu ayrı ayrı dimi? Kafam basmadı da o kısmı :deli:

Bugün lahana sarması, ve sebzeli mercimek çorba yaptım.Alışveriş yaparken düşünüp ona göre alıyorum, ben eşime iş içinde yemek hazırlıyorum, eve ayrı işe ayrı çeşit yaparım.Kısır, patates köftesi, çig köfte, ton balıklı salata, balık, tavuk çeşitleri, dolma ve sarma, börek, etli ekmek ve pide çeşitleri, salata çeşitleri, kuru köfte, sabahçılıkta kahvaltı çeşitleri, kurabiye , poaça,kek vs.bunlarıda iş için yapıyorum seve seve.

Ben bir lahana sarmasi tarifi alirim kizlar sizden. Zeytinyagli izmir usulu olsun lütfen :KK70: bir de hangi tür lahana alacam oni bilmiyorum :KK43:

Anladım teşekkür ederim :)
İtalyan mutfağı diyeceğinizi tahmin etmiştim açıkçası :)
İspanyol mutfağından bir şey denediniz mi peki :)
Payela cok guzel olur ispanyol mutfagindan.onunda tarifini biliyorum istersen yazsrim yada mesaj atarim.konuyu dagitmiyim diye:)

Favorilerime kaydettim çok mersi :)
Ananas ve suyu ayrı ayrı dimi? Kafam basmadı da o kısmı :deli:
Rica ederim canim
Ananas kucuk kucuk kusbasi gibi dogra icine yarim bardak kadar suyu olsa yeter.yemegin direkt icine koymalisin.hatta ben birkaç damla limon suyuda ekliyorum daha eksimsi oluyor oyle

Mesela makarna haslayip sos yaptiysaniz ertesi gün kaldiginda makarnaya farkli sos mesela besamel yapip aralarina az sucuk koyup üzerine kasar döküp firina atabilirsin cok lezzetli oluyor. Acil durumlar icinde dondurucuya köfte yapip koyabilirsiniz veya manti
Sonra farkli gözüksün diye köfteleri sise takabilirsin
Farkli salatalar yapilir mesela Mor lahana salatasi cok güzel oluyor veya tursu
Havuc mezesi acili meze
Hamur isi yapabilirsin mesela Kusbasili Pide lahmacun
Simdilik aklima bukadar geldi bir bekar olarak :)))

Patlıcanı mesela dilimle yuvarlak sekilde. Kizart biraz. Sonra içi için kıyma soğan biraz salça ve baharattan oluşan sos hazırla ve onlarıda tavada biraz pisir. Sonra patlicanları borcama diz kiymalarıda üstüne koy. Salcali su hazırla dok ama çok olmasın kıymalar suda yuzmesin. Karnıyarıkla kardes yemekler ama gorunum olarak farkli oluyor degisik gelir.
patlıcan musakka bu çok severim

Kış geldi bir ya da iki günü balığa ayırmak kurtarıcı oluyo açıkçası,hem de çok sağlıklı.
Bi gün fırında patates tavuk yaparsın ki bunun çok çeşidi var ya da izmir köftesinden tut kaşarlısına kadar.
Bütün sebzeleri doğra at borcama,güzelce sosla hem de pratik olur. Baharat en olmadık yemeği bile adam ediyo bence,sevene tabi.
Bi gün zeytinyağlı yapabilirsin soğuk bile yeniyo.
Patates köfte kızartma gibi daha fast food tarzı şeyler yapabilirsin bi gün de. Herkes sever sanırım patates köfteyi:KK68:
Bi gün etli yemek yaparsın,bakliyat çeşitleri de çok haftada bi yapsan bi gününün kurtarır.
İki günlük yapmazsın ya da yapıyosan yanına bi meze eklersin. Patates topları olur lahana kabak mezeleri olur patlıcan salatası olur. Masada iki günlük yemek de olsa tat katıyo değişiklik oluyo bunlar.
Ben bazen olmadık yemek artınca yanına içli köfte falan bile yapıyorum,iki kişi için çok çabuk oluyo o günlük bitiyo zaten.
Ana yemeği seçtikten sonra yanına mutlaka bi şey uydurursun mesele ana yemeği seçmekte bence.

Ben de eşim de yemeği hiç sorun etmeyiz yemedigimiz yemek yok desem yalan olmaz. Tek dikkat ettiğim şey düzenli beslenme. Bi gün et yaptıysam ertesi gün yoğurt ağırlıklı sonrakı gün baklagil.. vs. Bu şekilde bi denge oluşturmaya çalışıyorum. Ama yine de her kadın gibi daha kahvaltidayken bu ne yapsam diye düşünmeye başlıyorum. Oğlum da corbayi çok sevdiği için hemen hemen her gün öğle yemeğine çorba yapıyorum. Tabi fazla yapiyorum akşama da kaliyo. Sonra düşün dusun ne yemek yapayım diye. Ama ramazanlikta stres olmamak için eşimle oturup 1 aylık yemek menüsü hazırlıyorum. Çorba ana yemek falan filan. Çok rahat oluyo alisverisimizi de ona göre yapıyoruz. Hatta alacağımız misafirin yemeği bile belli oluyo :kk77::halay:

Vallahi mukemmel anlatmissiniz.ben yemek yapmaya bayilirim.o yuzden farkli tatlar ariyorum.soyle normal bir nohut pilav yemeyeli cok oldu:KK70:acikcasi boyle seyler seviyosaniz yemek.com u oneririm.birde tasty var facebookda onu da begenebilirsiniz.ben oralaedan goruyorum bu tarz yemekleri.yabanci yemek programlarini izliyorum digiturkte oralardan gordugum kadarini deniyorum.mutfagimda olabilen malzemelerle tabi.kuzarmis adacayi koydular bi yemege mesela:KK58:daha da ilginci kakaolu balik yaptilar:KK57:bu absurd olabilir ama denicem yine de.bu arada tavuk seviyosaniz soya soslu tavuk yapin ona da bayilcaksiniz.

Bayanlar hepinize günaydın öncelikle:KK19:

Çok kısa meseleye gireceğim. Evliyim, yemek yapmayı çok seviyorum. Tatlı olsun, börek olsun, böyle koca tencere yemek koksun ev bayılırım. Bundan haz alıyorum daha doğrusu. Ancak sıkıntım şudur ki, bir gün yapıyorum, ikinci güne ya fazla yemek yapıp ısıtıyorum birde çorba ekleyerek ikinci gün de yapıyorum. Sonra bir bakmışım ki, yemekleri tekrar tekrar başa sarıyorum gibi... Eşim ne yapsam yer, bu ne demez. Her gün pilav yapsam ellerine sağlık der. Pırasa, brokoli, lahana, kabak dışında her şeyi yer. Misal şöyle söyliyim, bugün nohut pilav var, yarına fırında makarna var mesela. Üçüncü gün et yapsam , sonra yine sar başa yapıyorum...

Ay bayanlar, siz menüde ne yapıyorsunuz, var mı böyle fikirleriniz of valla yahu şiştim sabah sabah:KK53: El atıp bana o güzel tecrübelerinizden sunsanız ya da öenü örnekleri yazsanız çok memnun olurum ciddi ciddi dert ediyorum kendime bunu mutfağa oturup saatlerce düşünüyorum bazen:sinirli:

(Not: Cümlenin başında kısaca konuya gireyim hemen deyip, son cümlede konuya girmeyi başardığım için de affınıza sığınıyorum:skandal:)
Kışın genelde kuru dolma,sebze çorbalari,yoğurt çorbası , mercimek ve tarhana çorbası,karnabahar,brokoli,kuru baklagiller,ıspanak bu yemekler güzel gidiyor.Biz bazen yemek yerine hafta sonları akşam ekmek arası köfte patates filan yapıyorum ya da sadece köfte yanında garnitur olarak marul soğan öyle de güzel oluyor ya da çörek veya pişi yapıyorum öyle kahvaltılık ve yanında ayranla akşam yemeği saatinde seviyor eşim

Ne güzel fikirler vermişsiniz, her çeşit yemeği yapıyorum.
Çok çeşit denedim int. Yeni tarifler bakıyorum vs.
Amaaaaaa YEMEK YAPMAKTAN NEFRET EDİYORUM.
Eşim seçmez, hiç zorlamaz ben yinede kara kara düşünürüm ne yapsam diye benim derdim o mutfağa girmek.
Çok kıskandım zevkle yemek yapanları :KK43:
En sevdiğim yemeği yazayım yapımı bana işkence ama çalışmadığım gün yapıyorum tabiki : fellah köftesi :KK66:

Beni anlamanıza öyle memnun oldum ki... Zaten sıkıntım aslında buradaydı, yani değişik bir şeyler arıyorum. Herkes sağ olsun o kıymetli listelerini bile paylaşmış çok memnun oldum. Ama ne yalan söyleyeyim fikirleriniz hem çok hoşuma gitti, hemde epey ilgimi çekti. Bir kaç araştırdım yazdıklarınızı, tam böyle bizim damak tadımıza hitap edecek malzemeler, üstelik temini oldukça kolay. Günlük kullandığımız, çoğu evimde/buzdolabımda stokladığim ürünler. Siz bu işi çok iyi biliyorsunuz ya hu :)

Ayrıca baharat bende severim kıymetli Cattyhol Cattyhol , yemeklere ayrı biz lezzet, ayrı bir tat katıyor. Yabanlıktan çıkıyor yemek, kokusu bile etrafa yayılırken harika oluyor. Böyle yemeği pişerken salonda oturuyorum genelde. Kokular gelmeye başlayınca istemsiz gülümsüyorum. Hatta şöyle klasik kaçacak ama kıymetli yorumunuza bende zahmet edip özenli cevap vermek isterim. Ben taze tavuk göğsü alırım. Onları kuşbaşı gibi ufak ufak keser temizlerim. Sonrasında kimyon, kekik ve pul biber ile harmanlar 15 dakika kadar dinlendiririm. Tavama zeytin yağını koyup, tavanın kapağını kapatırım. Harlanır. O baharatlar tavuğun suyuna enfes lezzet katıyor, eşim bayılır mesela :) Onun dışında, tavuğa soğan ve domates te ekleyebiliyorum. Ya da mantar. Yapacağım yemeğe uygun her şeyi ekliyorum. Ama tavuk göğsü o boyutta kesildiğinde harika pişiyor. Kimyon olsun, baharat çeşniler olsun. Ben en basit domates, salatalık ile yaptığım salataya bile sürekli sos yaparım. Mesela havuç salatası var bilirsiniz rendeler tavada soldururum havuçları iyice. Sonra bir derin kasede onları çırptığım yoğurda ekler içine güzel baharatlar eklerim. Çok basit belki ama, yine de sizinle paylaşmaktan mutluluk duydum... :)

Vallahi mukemmel anlatmissiniz.ben yemek yapmaya bayilirim.o yuzden farkli tatlar ariyorum.soyle normal bir nohut pilav yemeyeli cok oldu:KK70:acikcasi boyle seyler seviyosaniz kadinlarkulubu.com u oneririm.birde tasty var facebookda onu da begenebilirsiniz.ben oralaedan goruyorum bu tarz yemekleri.yabanci yemek programlarini izliyorum digiturkte oralardan gordugum kadarini deniyorum.mutfagimda olabilen malzemelerle tabi.kuzarmis adacayi koydular bi yemege mesela:KK58:daha da ilginci kakaolu balik yaptilar:KK57:bu absurd olabilir ama denicem yine de.bu arada tavuk seviyosaniz soya soslu tavuk yapin ona da bayilcaksiniz.
Ay ben yukardaki mesajimda hep yanlis yazmisim:110: yemek.com dicektim mesela.kadinlarklubu nerden gelmis oraya.neyse:110:

Kıymetli Mune Mune hanım ile hiç bir görüşmüşlüğüm yok, olsa dahi ayrımcılık yapacak son insan. Lütfen konumu böyle konularla doldurmayalım. Eğer yanlış konuysa, yanlış bir konuşma varsa konum kapatılabilir gerekirse banlanabilirim. Ben sadece çeşitli menüler ortaya sunarak, fikir paylaşmak sohbet etmek istediğim için bu konuyu açtım. Argo konuşma, agresif cevap, hiç bir şey yok. Mayflower75 Mayflower75 olsun, diğer arkadaşlarım güzel ve kıymetli fikirlerni paylaştılar benimle... Bu neden buraya çekildi? Anlayamadım.

Hakkımdaki güzel düşüncenize teşekkür etmek için girdim konunuza, birde galiba ben olsaydım taşınırdı vb birşeyler söylenmiş, kuralları uygulamak için görevlendirilmiş ama sonuçta sizler gibi üye, sizlerden hiçbir farkı olmayan biriyim, ne üstünlüğüm, ne de üstünlük taslamaya çalışma gayretim olamaz, haddimi de yerimi de bilirim, kiminize göre abla, kiminize göre arkadaş, kiminize göre kuralda kural diyen uyarı verip can sıkan pekte hoş olmayan biriyim lakin site kurallarına uyulmasını istemekten başkaca gayem amacım yok, söz konusu kurallar olunca da sizlere yakınlık veya uzaklığa göre muamele etmem, konunuz yemek bölümüne daha uygun olduğundan taşınması gerekiyordu, yöneticim taşımış.

Konunuzu daha fazla dağıtmak istemem, dolaylı da olsa kırılmanıza sebep olduysam da özür dilerim, güzel paylaşımlar diliyorum.
Umarım şahane tarifler çıkar:KK66:

Son düzenleme:
X