Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

Aslında her şeyde hep iyi tarafları düşünerek motive ederim kendimi. Olumsuzluklara çok odaklanmam. Bu konuda hep olumsuz yargıyla başladığım için böyle oluyor demek ki. Yine mi olmayacak yerine bu kez de çok güzel olacak demem lazim. Kendimi olmayacak diye sartlandirmisim megerse. Bu yorum bana çok iyi geldi. Bazen insanın gözünden kaçıyormuş demek bazı seyler. Teşekkür ederim. :) :KK19:
Bir de esimden böyle yorum alıyorum sadece. El lezzetim iyidir arkadaslarim, misafirlerim cok beğenir. Ben gelirken şunu şunu yap diye sipariş bile verirler. Ama esimde apayrı seçici bir damak var. Dışarda yedigimizde bile eleştirdiği oluyor. Şöyle soyle yapın daha iyi olur diye.:işsiz:

Hayır yeni değil 9 yıllık evliyim iki çocuğum var. Benim için yemek hiç problem değil salata bile bir öğün benim için. :KK49:

Yorum iyi geldiyse ne mutlu bana. Sen 9 yıllık ev geçindiren, iki çocuk dünyaya getiren bir anne, hiç yemek yapmasan bile olur. Elinden zehir gelse eyvallah denir :))) Hiç sıkma o güzel canını tatlı anne :) Keyfine bak, canının istedği yemeklere oncelik ver en azından daha dikkatli odaklanırsın :))

Bir de Cahide Sultan in tarifleri de birebir tutuyor. Nefis yemek tarifleri nden de çok faydalaniyorum.

Yorum iyi geldiyse ne mutlu bana. Sen 9 yıllık ev geçindiren, iki çocuk dünyaya getiren bir anne, hiç yemek yapmasan bile olur. Elinden zehir gelse eyvallah denir :))) Hiç sıkma o güzel canını tatlı anne :) Keyfine bak, canının istedği yemeklere oncelik ver en azından daha dikkatli odaklanırsın :))
Çok tatlisiniz. Opuyorum :KK36:

Dışarıda pişirtiyorum eşime, evde istemiyorum. Kokusu çıkmıyor gibi geliyor. O yüzden güldüm mesajınıza. Benim gibisiniz :)
evde de fırında yapabilirsin kızartma olunca koku daha çok olur.

Tarif küpü diye bi uygulama var indirin menülere göz atın hergüne bi menü olacak şekilde yardımı dokunur.

Tüm yorumlardan sonra anladım ki, benim eksik noktam, kendime bir liste çıkartmamaktan başlıyormuş. Buna başlayıp, bu şekilde düzene sokacağım yemeklerimi. Ayrıca detaylı anlatımınız ve özenli listenizi benimle paylaşmış olmanızdan ötürü sonsuz teşekkür ederim. Çok memnun oldum, ellerinize sağlık :)
Rica ederim ne demek yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :KK68:

Öyle yapıyorum şu anlık zaten :)

Bazen diyorum bu koca beni boşayacak sonunda, gerçi o çok memnun halinden :)

Yemek için bosayacak kocaysa zaten boştur :)

Bu arada pirinç kalırsa kadınbudu köfte yapın.

Pek tavsiye veremiyorum , şunu yapın diye, genelde pratik ne varsa onu yapıyorum.
Mesela haftanın bir günü Balık gunumuzdur. O gün bir yere gitmezsek mutlaka Balık olur.

Bir gün sadece z.yağlı bir yemek, 1 gun sadece sebze Yemegi . Mide detoksu :)

Cesitim olmaz benim mesela.

benm bir yaptigimi tekrar yapmam iki haftayi buluyor.Genel olarak belli menulerim var. Balik salata , manti , ekşili ufak köfte , zeytinyagli dolma , börek cesitleri , yogurt çorbası ,mercimek çorbası, ezohelin corbasi. Iki kisiyiz hergun sicak yemek yaparim ama cok cesitli yapmam.

Ben ilk evlendigimde ufak tefek bişeyler biliyordum. Yemek yapacağım zaman k.Valide veya anneme soruyordum. Nefis yemek tarifleri sitesi sayesinde şimdi insanlar benden tarif istiyor :)) en başta mesela elif Atalar in tarifleri de direk nete. Onun yemeklerini canın hangisini istiyorsa başla. Bazılarında videolarida var. Çok öğretici. Yada Canan Gündüz diye bi bayan var yine o sitede.Onun tarifiyle yaparım kavurmayı harika olur. Kesinlikle o siteyi takip etmelisin. Hatta ben yapmayacak bile olsam hep kopyaladım ordan beğendiğim tarifleri. Kendime göre bir dosya olusturdum. Seçip yapıyorum ordan. Baya reklamı olmuş oldu sitenin ama cidden çok faydalı. Bikaç tane daha böyle bayan var . İsimlerini görünce tereddutsuz yaparım tariflerini.

Ben de her gün yemekte et olmadı mı yemekten memnun olmayan bir eşe sahibim. Benzer durumda olan varsa bana da el atsın. o_O Her gün et yemeği menüsü nasıl yapılır. Tavuk sote, et sote, et kavurma, etli türlü, etli makarna... sebzelerin yanına et kavurma. Ne yapacağım böle bilmiyorum, yemek bulamıyorum. Rutine döndü mü dışarıda yemeye sarıyoruz.

*sulu köfte
*sebzeli sulu köfte-bezelyeli havuçlu vs.
*karnıbahar köfte
*ıspanak sote-isteyene yumurtalı
*peynirli erişte
*kıymalı şehriye
*biber dolma-kapya biber de dolduruyorum güzel olur:))
*patlıcan musakka-patlıcanları kızartıp dolapta saklayabilirsin.birdahaki sefere kolay olur.
*düdüklüde et haşlayıp sote patates havuç-az bebezelye ekleyip kekik ekleyerek pratik bir orman kebap yapıyorum ki şiddetle tavsiye ederim.bütün sarımsak ta atıp lezzetlendirebilirsiniz.
*yine düdüklüde her türlü etli kıymalı türlü
*kerevizli patatesli yemek-etli veya kıymalı
vs. vs.
illa her yemek pilavla yenecek diye bişey yok.
kimisi sade çorba ile de yenir:))

Aynı sorun bende de var. O kadar az çeşit yemek yapıyorum ki. Çünkü bilmiyorum ve öğrenmek için çabam da yok =( üstelik oğlum var çeşit çeşit gıda almalı.
Şimdi komik olacak ama bildiğim yaptığım tüm yemekleri yazacağım =))
Bamya, kuru fasulye, taze fasulye, bezelye, barbunya, fırında köfte patates, türlü, mercimek çorbası, yeşil mercimek çorbası, yoğurt çorbası, tarhana, pirinç pilavı, bulgur pilavı, makarna =) brokoli ve karnabaharı salata şeklinde tüketiyoruz. Enginarı da bezelye içinde. Gerçi bu yıl alıp kaldırmayı unuttuk, enginar yok=( Bütün yemek bilgim bu kadar benim =( bir de arada dışardan balık=)
Bunları ana yemek pilav şeklinde yapıyorum bazen yanında çorba

çorba 2 gün idare eder bence
mercimek
ezogelin
sebze
domates
şehriyeli tavuk
tarhana
yayla ben bunları biliyorum
sebze de şu şekilde düşünebilirsiniz
mesela patlıcan aldınız bi hafta karnıyarık sonraki hafta türlü sonra kızartma sonra oturtma
kabak yine aynı şekilde kıymalı yemeği,mücver,dolması,beşamelli graten şeklinde
Ispanak börek ,pirinçli yemek,yumurtalı bu şekilde her hafta aynı sebzeyi farklı değenlendirebilirsiniz
tavuk için snitzel,fırında incik yanına patates soğan domates biber,sote,kremalı mantarlı körili,tavada incik kızartma yanına patates püresi,tavuk sarma,fırın poşetinde tavuk,patates ve havuçla haşlama şeklinde
Kıymayı sulu köfte,izmir köfte,kalan pirinçle kadınbudu köfte,fırında hasanpaşa köfte ve diğer sebzeli yemeklerin içinde
Kırmızı etle de kavurma, sote,haşlama,yahni,tavada ızagara şeklinde v.s
Ara sıcak yada zeytin yağlı olarakta makarna değişik soslu fırında v.s,bulgur pilavı,arpa şehriye pilavı,erişte,közlenmiş sebzelerden salata,havucu kavurup yoğurtlayıp meze,sarma,dolma
Bence buradan 1 aylık yemek menüsü çıkar :) :)

Ay bende yeni ev hanımı oldum çok sıkıcı akşama ne pişirsen diye düşünmek. Ben de sürekli aynı şeyleri yapıyormuşum gibi geliyor aklıma yemek gelmiyor çoğu zaman. Eşim de sağolsın etsiz sebze ya da bakliyat sevmiyo bende etli sevmiyorum o yüzden sorun oluyor.
Bugün mesela sultan kebabı yapıcam değişik hem de lezzetli deneyebilirsiniz. Dün balık vardı arada makarnayla geçiştiriyorum. Bazen çıtır tavuk,bazen de tavuklu türlü yapıyorum. Sonra nohut ya da kuru fasulye. Sonra yine başa sarıyoruz. Aslında yapılabilecek değişik yemekler var ama zahmetli olduğundan uğraşasım gelmiyor benim.

Ben ilk evlendigimde ufak tefek bişeyler biliyordum. Yemek yapacağım zaman k.Valide veya anneme soruyordum. Nefis yemek tarifleri sitesi sayesinde şimdi insanlar benden tarif istiyor :)) en başta mesela elif Atalar in tarifleri de direk nete. Onun yemeklerini canın hangisini istiyorsa başla. Bazılarında videolarida var. Çok öğretici. Yada Canan Gündüz diye bi bayan var yine o sitede.Onun tarifiyle yaparım kavurmayı harika olur. Kesinlikle o siteyi takip etmelisin. Hatta ben yapmayacak bile olsam hep kopyaladım ordan beğendiğim tarifleri. Kendime göre bir dosya olusturdum. Seçip yapıyorum ordan. Baya reklamı olmuş oldu sitenin ama cidden çok faydalı. Bikaç tane daha böyle bayan var . İsimlerini görünce tereddutsuz yaparım tariflerini.

Canım evet bende indirdim orada baya dolandım ve bende çok beğendim. Artık oradan bol bol fikir edinip her hafta kendime 7 günlük yemek çizelgesi çıkaracağım. En azından inanıyorum ki kafam rahat edecek. Böyle her gün sabahın köründe eşimi geçirdikten sonra kara kara düşünmem... Çok teşekkür ederim canım. İlk evlendiğimizde hep böyleydik bence, ben ilk 1 ay mutfağa giremedim, korktum. Eşim çok destekleyici davrandı tabii ki, idare ettik bir hafta kadar yemeğe çıktık öyle oyalandım, evlilik balayı vs zaten, sonra o yemek yapayım sana dedi, sonra gel beraber yapalım dedi, sonra bir baktım girmişim işin içine... Gözümü korkutmadı, ilk yanmış karnıyarığımı ağız burun bükmeden bana sarıla sarıla yedi, ben kendi hakkıma tiksinerek baktım ağzıma sürmedim o benimkini de yedi. Sayesinde bugün öyle pratik ve kendime güvenerek yemek yapıyorum ki... Zaman en çabuk geçti diyorum... Hey gidi hey :) Annem rahmetli oldu bu yıl... O yüzden tek başıma öyle böyle oradan buradan ve KK canları olarak şimdi insanlara yardım ediyorum. Tek sıkıntım her gün bugün ne yapsam düşüncesiyle boğuşmaktan kurtulmaktı, sayenizde oldu :)

Sevgiler...

çorba 2 gün idare eder bence
mercimek
ezogelin
sebze
domates
şehriyeli tavuk
tarhana
yayla ben bunları biliyorum
sebze de şu şekilde düşünebilirsiniz
mesela patlıcan aldınız bi hafta karnıyarık sonraki hafta türlü sonra kızartma sonra oturtma
kabak yine aynı şekilde kıymalı yemeği,mücver,dolması,beşamelli graten şeklinde
Ispanak börek ,pirinçli yemek,yumurtalı bu şekilde her hafta aynı sebzeyi farklı değenlendirebilirsiniz
tavuk için snitzel,fırında incik yanına patates soğan domates biber,sote,kremalı mantarlı körili,tavada incik kızartma yanına patates püresi,tavuk sarma,fırın poşetinde tavuk,patates ve havuçla haşlama şeklinde
Kıymayı sulu köfte,izmir köfte,kalan pirinçle kadınbudu köfte,fırında hasanpaşa köfte ve diğer sebzeli yemeklerin içinde
Kırmızı etle de kavurma, sote,haşlama,yahni,tavada ızagara şeklinde v.s
Ara sıcak yada zeytin yağlı olarakta makarna değişik soslu fırında v.s,bulgur pilavı,arpa şehriye pilavı,erişte,közlenmiş sebzelerden salata,havucu kavurup yoğurtlayıp meze,sarma,dolma
Bence buradan 1 aylık yemek menüsü çıkar :) :)

Sayenizde değil aylık, bana yıllık menü çıktı. Beynim rahatladı ya hu :) Çok teşekkür ederim hepinize. Bana böyle detaylı ve içten yazan ellerine, fikrine, hamaratlığına sağlık :)

X