Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

Bazı hatunlar özellikle iyi tarifler veriyor, misal Elif Atalar ın tarifleri %99 tutar.. malzemeye göre bakıyorum ben, örneğin margarin varsa içinde es geçiyorum, alternatifine bakıyorum, vs..

Eskiden çok güzel yaptığım yemekleri de artık güzel yapamadigimi hissediyorum hatta güzel yapamiyorum eskisi gibi. Çünkü yine mi birşey diyecek diye içimden geçirerek yapıyorum. Evet nimete sukursuzluk etmez yer takdir eder ama ben yüzünden anlayabiliyorum ki zaten. :KK43:

Canım olur öyle şeyler, benim eşimde yemek konusunda seçici olmasa bile, damak tadına çok özen gösterir. Ben ilk zamanlar onun yemek zevkine uyum sağlayana kadar çok sıkıntı çektim. Yemeklerim pişene kadar tencere başından ayrılmadım, hep bir panik hali... Ama şimdi inan bana yemeği tencereye koyuyorum, ayrılıyorum mutfaktan. Döndüğünde son bir karıştırma ve altını kapatıyorum. Zamanla oturuyor, senden farkım yoktu. O tedirginlik, yapacağım yemeğe yansıyordu ve istemsizce zorlama bir tad çıkıyordu. Tuzu ayarlama konusunda hep eksiktim mesela. Şimdi lap diye tutturuyorum. Sanki yalnızmışsın gibi hayal et, sanki yemeği sadece sen yiyeceksin. Ve yaparken ay ne güzel oluyor gibi kendini motive et. Kendi duvarlarını ancak kendin yıkabilirsin, inan bana çok daha güzel olur. Ayrıca yemek her zaman 4/4'lük olmayabilir. Yağın çok az miktarındaki değişiklik bile tüm yemeği değiştirir, çok normal. Yeni evli değilsin anladığım kadarıyla. O yüzden eşinde bir şey demiyordur, hoş dese bile sana hırs olur, diğerleri daha güzel olur. Ama yaparken, malzemeleri hazırlarken bile vay be ne güzel kestim gibi konuş kendi kendine... İnan çok işe yarıyor. Bende çok zorlandım zamanında, şimdi en uzun yemeği bile 1 saatte hazırlayıp pişirip kapatıyorum. Motive çok etkiliyor, sıkma tatlı canını e mi? :)

Anaokulu kreş ya da googledan bulup aylik yemek listelerini buzdolabına asın.Ordan bakarsınız.Çok çeşit oluyor :hamarat:

Son düzenleme:
Bende hep aynı şeyleri yapıyorum. Biber dolması, nohut, pilav, fasulye, ıspanak,pırasa. Bazen balık ya da et. Bence yeterli yani. Kalkıp portakallı pekin ördeği yapacak halimiz yok :kk77:

Ahahah bu mesaj süperdi! Bazen yemekleri çok tekrarlattığım zaman bende böyle diyorum kendi kendime, ''aaaaa Lisbeth, portakallı ördek mi yapacaktın, ne yani mis gibi yemek!'' ehehe:KK52::KK52:

yemek yapmayı sevmem hatta nefret ederim
ama mecbur yaparım
ben öyle her gün 4 çeşit yemek yapmam
yeri gelir pilav salata
yeri gelir çorba, tost
aslında eşine bağlı çok kasıntı ise sıkıntı
benim eşim öyle değil ama
genelde haftalık olarak kafamda tasarlarım öyle alışveriş yaparım

Ya bende aman aman çilingir sofraları yapmıyorum aslında, eşim çok rahattır bazen böyle ''offff napıcam ben yemek bugün yaaa'' modunda bir söylenme haline girince, dışarıdan yeriz bugün yat dinlen der. O yüzden yemek yaparken çok acaba demiyorum ama heves ediyorum işte, değişik salatalar, yemekler olsun diye. Eşim evlenmeden evvel öyle hasretti ki ev yemeklerine, annem sarmalar sarardı ona. O yüzden duygusal olarak kendi isteğimle yapıyorum. Kendi kendime kaşınmak ::halay::

Ben 1 aylık liste yapıyorum hafta sonu listeme göz gezdiriyorum ona göre alışverişimi yaparım tekrar etmeden en azından ayı çıkarmış olurum. Haftalık dönüşümlü olarak kırmızı et, beyaz et, sebze, bakliyat şeklinde ilerler mesela dün beşamel soslu fırın tavuk ve yoğurt çorbası vardı bugün taze fasulye ve mercimek çorbası, makarna düşünüyorum. 2 günlük yaparım yemeklerimi sonraki gün ya balık sıkıştırırım bu mevsimde araya ya da daha hafif kızartma türü şeyler. Size geçen haftanın menüsünü yazayım mesela daha açıklayıcı olur hem üst üste bütün vitaminler alınmaz hem de ne yapacağınızı bildiğinizde daha kolay olduğunu görürsünüz.

Pazartesi-Salı : Kuru fasulye + Pirinç pilavı + Cacık
Çarşamba : Domates çorbası + Fırında levrek + Yeşil salata
Perşembe-Cuma : Kıymalı ıspanak yemeği + Bolonez soslu makarna + Yoğurt
Cumartesi-Pazar: Yoğurt çorbası + Beşamel soslu fırında tavuk + Çoban salatası

Tüm yorumlardan sonra anladım ki, benim eksik noktam, kendime bir liste çıkartmamaktan başlıyormuş. Buna başlayıp, bu şekilde düzene sokacağım yemeklerimi. Ayrıca detaylı anlatımınız ve özenli listenizi benimle paylaşmış olmanızdan ötürü sonsuz teşekkür ederim. Çok memnun oldum, ellerinize sağlık :)

Ben alışveriş yaparken belirliyorum ana yemeği. Yanına duruma göre çorba filav salata falan ekleniyor.
Mesela pazara bugün çıkacağım. Akşama kolay çürüyecek bir sebze var. Ispanak! Ispanağı yumurta ve kavurma ile pişirebilirim. Eşim pirinçlidense bunu seviyor.

Hava yine böyle soğuk olursa yarın nohut fasulye bir şey yaparım.

Çarşamba günü pazarda bulursam girit kabağı dolması yaparım. Bayağıdır canım çekiyor. Dolma diyelim o güne de işte.

Perşembe günü karnıbahar yemeği ya da kızartması olabilir.

Cuma günü et yemeği yaparım. Sote falan.

Cumartesi günü pırasa yaparım. Onu da salçalı falan seviyor eşim, öyle yaparım.

Pazar da balık günü olsun.

Şaka bir yana listeyi yaptım pazara çıkarken yanıma alayım :KK70:

İyilik yaparken, kendinize de harika liste çıkmış oldu. Ne yalan söyleyeyim, fikir oldu bana da :) Ellerinize sağlık... :)

Onceden sorun degildi de su an oglumun yiyecegi seyler yapmak zorunda oldugumdan surekli ayni menuler donuyor bizde de.

Onceden 2-3 gun et tavuk bazen balik
Et olmadigi gunler mercimek(yesil/kirmizi), nohut, fasulye, + sebze yemegi
Yanlarina da bulgur veya princ pilavi olurdu.
Simdi 4 gun et tavuk balik vs oluyor diger 3 gun bunlarin kalanlari + corba veya sebze veya baklagil yemegi
Yine pilav

Çocuk girince işin içine, ona yönelik olması mecburi oluyor tabii ki. Sağlıklı beslenip, yemesi açısından. O konuda şuan rahatım aslında ^^

Kışın muhakkak çorba yaparım.
Mercimek
Tarhana
Sebze çorbası
Sehriye çorbası
Pirinç çorbası
Domates çorbası en sevdiklerimiz
Ana yemek olarak genelde dengelemeye çalışırım bi gün et balık tavuk yediysek ertesi gün bakliyat yada sebze yaparım.ama eşim et tavuk ağırlıklı yemeyi seviyor.
Tavuk benim için kurtarıcı hem lezzetli hem kolay.
Tavuk şinitsel,firinda tavuk,sote, yada pişirme torbasina tavuk, patates ,mantar v.s koyarım diğer bi posete de pirinci koyarım tavuk pilav ikisi aynı anda çıkar.
Fırında besamel soslu ıspanak yaparım o da lezzetli oluyor sebze sevmeyen bile yiyor.
Zeytinyagli kereviz
Karnabahar kızartması bazen sulu yemegi
Etli biber dolması
Pirasa
Ispanaklı börek
Mucver
Türlü
Et kavurma
Güveç
Bol sarımsak ve domatesle kuş başı kuzu eti
Fırında makarna
Bunlara bi de bakliyatlar eklenince çok fazla tekrara dusmezsin

Vallahi bu listeye çeyrek altın takmak geldi içimden eheheh :nazar::nazar::nazar::nazar::nazar: çok teşekkür ederim gerçekten :):KK49:

Ben liste yapsam ona bile uyamam herhalde :deli:
Kesin o gun canımı yemek istemez yada yapması zor gelir :110:

Liste fikri kesinlikle çok kolaylaştırıyor işi. Ben de üniversitelerin menülerine bakıyorum genelde.

Ben de sizin gibi yemek yapmayı çok seviyorum. Eşim de yemeği sırf doymak için yer. Özel bir zevki yok. Deli ediyordu başlarda bu durum beni. Şimdi alıştım. Canım ne istiyorsa onu yapıyorum.

Nefis yemek tarifleri çok güzel bir site. Popüler tarifler genelde tutuyor ve başarılı oluyor. Orada ne pişirsem diye menü kısmı da oluyor zaten.

Ya bende aman aman çilingir sofraları yapmıyorum aslında, eşim çok rahattır bazen böyle ''offff napıcam ben yemek bugün yaaa'' modunda bir söylenme haline girince, dışarıdan yeriz bugün yat dinlen der. O yüzden yemek yaparken çok acaba demiyorum ama heves ediyorum işte, değişik salatalar, yemekler olsun diye. Eşim evlenmeden evvel öyle hasretti ki ev yemeklerine, annem sarmalar sarardı ona. O yüzden duygusal olarak kendi isteğimle yapıyorum. Kendi kendime kaşınmak ::halay::
çok güzel tarif siteleri var
orada belli yazarlar var onları takip et
bende deniyorum
güzel oluyor değişiklik
bende mesela çorba yapamıyorum :KK16:
ama napalım az çok oluyor birşeyler

Ben haftada birgun mutlaka içli köfte yapiyorum ertesi gün kalıyor yanına çorba ekliyorum diğer gün makarna falan yapıyorum sonra tavuk yapıyorum sonra ki gün sebzeli yemek yapiyorum domates biber gibi eşimde fırında çalıştığı için haftada bir balık yapıyor getiriyor oh mis hafta bitti :dondurma:

çok güzel tarif siteleri var
orada belli yazarlar var onları takip et
bende deniyorum
güzel oluyor değişiklik
bende mesela çorba yapamıyorum :KK16:
ama napalım az çok oluyor birşeyler

ben çorbayla büyüdüm. Kışın çorbasız yemek masamız olmazdı çocukluğumda. Rahmetli annem geçen sene bile hergün çorba yapardı. Yapamasa bana yaptırırdı. Eşim çorbacı değil, pek arası yok. Kendi başıma da yemek için yapmaya elim gitmiyor. Çorba tıkıyormuş, yemek yiyemiyormuş ekmeksiz içse bile :)

O yüzden evde ne varsa bakıp yemeye devam çok daraldığım yerde eşime sorarım bugun canın ne istiyo diyo oda bisey soylemezse hadi disarı cikalim hem hava almis oluruz derim :KK70:

Hahaha , bazen insanın hiç o modu olmuyor. Arada değişiklik lazım, insan istiyor bir gün de yemeği önüne servis etsinler :) dıaşrısı en büyğk kurtarıcı :)

Ben haftada birgun mutlaka içli köfte yapiyorum ertesi gün kalıyor yanına çorba ekliyorum diğer gün makarna falan yapıyorum sonra tavuk yapıyorum sonra ki gün sebzeli yemek yapiyorum domates biber gibi eşimde fırında çalıştığı için haftada bir balık yapıyor getiriyor oh mis hafta bitti :dondurma:

O valla balık işi çok süper olmuş ya hu :)

Kafama göre takılıyorum liste olsada bir süre sonra insan sıkılıyor. Ya canı başka bir şey yemek istiyor ya evde malzeme olmuyor ya da uğraşmak istemiyor.

Arada bir değişiklik olsun diye belli sitelerdeki kişilerin değişik yemek tariflerinden yapıyorum.

Sizde o sitelerden veya yemek videolarından faydalanabilirsiniz.

söylemek yasakmı bilmiyorum ama Elif korkmazel,Emine beder,Memet Özer,
Portakal ağacı,Nefis yemek tarifleri,Kevserin mutfağı baktıklarım

X