Ailem çok fakir tavsiyelerinize ihtiyacım var🙏

Evet fakir doğru düzgün kahvaltılık bile yok evimizde. Çalışmadan önce üstüme giyecek kıyafetim bile yoktu ciddi anlamda.
fakir değil canım yanlış tabir ediyorsun
senin anne baba varyemez ve alma hırsı var

yapabileceğin bişey yok bu konuda.. ne yazık ki
sen neden okumuyorsun bu arada

Ama bunun kahrını ben çekiyorum. Hiçbir şekilde ihtiyacımızı karşılamadılar bu zamana kadar. Ben şikayet etmiyorum üzüldüğümü söylüyorum ve tavsiye istiyorum.
Çalışmana ve okumana bakacaksın. Ailene acımayı bırak böyle bir hayat seçmişler. Ve mümkünse paranı ayır, ev bütçesine dahil etme, kendine kardeşine harca, biraz da muhakkak kenara ayır. Bunu yaparsan biraz rahatlarsın. İhtiyacım var de. Aldığın para da çok değil şu zamanda ama aile evinde yaşayan sen yaşında bir kız için gayet güzel.

benim arkadasim istanbuldan iki tane ev aldi genc yasinda cocugunu krese vermedi pahali diye. tatil vs gitmezler aile yani haric.
uzaktan baksan orta halli dersin mal varlıkları kimsede yok:)
tatile gitmiyorsa fakirdir bu mantıkta.

tatile gitmiyorsa fakirdir bu mantıkta.
tek tatil degil ki ailecek guzel bir yemege de gitmezler. devamli bir mal aldiklari icin devamli borclari var. cocugunu krese vermeye - oyun gruplarina goturmeye butceleri yok. her an kesap kitap modundalar. senede bir kuafore gitse verdigi para evde tartisma cikartir.
ne bileyim, hic benlik seyler degil. tabii bir sey almak icin bir seylerden kısılır ama gencliginden evliliginden tad alamayacak haldeysen kenarda kosedeki malindan ne fayda gelecek

tek tatil degil ki ailecek guzel bir yemege de gitmezler. devamli bir mal aldiklari icin devamli borclari var. cocugunu krese vermeye - oyun gruplarina goturmeye butceleri yok. her an kesap kitap modundalar. senede bir kuafore gitse verdigi para evde tartisma cikartir.
ne bileyim, hic benlik seyler degil. tabii bir sey almak icin bir seylerden kısılır ama gencliginden evliliginden tad alamayacak haldeysen kenarda kosedeki malindan ne fayda gelecek

onca para mal mülk ben yemedikten sonra ne kıymeti var ki zaten.
ayrıca konu sahibi fakir değilsiniz. neye göre fakir kime göre fakir.

Ya tabiki sıkıntı çekmeden rahatlık yok ama, onlarda abartmış canım...

Ya tabiki sıkıntı çekmeden rahatlık yok ama, onlarda abartmış canım...
yenGEnC yenGEnC Bak mesela benim de 2 evim var.
1nin taksitlerini ödüyorum.
Tatile de gittim,2 3 günlük haftasonu resmi tatil birleştirip değişik şehirler de gördüm.
2 sene üste üste çocuğu dershaneye de verdim.
Kursa,spora falan da yazdırdım, zamanında kreşe de gitti,bakıcı da baktı.
Yememizden içmemizden,gezmeden hiç kısmadık.
Yerine göre güzel arabam vardı,sattım şimdide var bize yetecek kadar.
Yani birikim yapmak,hayatı kaçırmak değil ama konu ettiğiniz arkadaş baya abartmış yahu.

Ya işte aynı teyzemler

Köyde tavuk besliyolarlar tavukların yumurtasını satıp BİMden yumurta alıyorlar😬

4 çocukları var oğlanlar bile 1,70 boyunda değil
Zayıf ve vitaminsizler
Herseyın en ucuzunu alırlar
Ben yazın bizim orda termal çok olur ev kiralarım
Teyzemler babamın kuzen eşleri var yenge dediğim onları filanda götürüyorum
2 teyzem 3 yengem doldurular yiyecek içecek pastasından böreğine orda yeriz içeriz diye

Ya bu teyzem bir sarı kola al bari😂😂onu bile alıp gelmez

Annem ameliyat olmuştu almış gelmiş kola kocası diyor boğazımız kurudu doldur da içelim🤦‍♀️
Elleriyle getirdiler karınlarıyla geri götürdüler 😬😬

Bu hastalık gibi bişey

Ya işte aynı teyzemler

Köyde tavuk besliyolarlar tavukların yumurtasını satıp BİMden yumurta alıyorlar😬

4 çocukları var oğlanlar bile 1,70 boyunda değil
Zayıf ve vitaminsizler
Herseyın en ucuzunu alırlar
Ben yazın bizim orda termal çok olur ev kiralarım
Teyzemler babamın kuzen eşleri var yenge dediğim onları filanda götürüyorum
2 teyzem 3 yengem doldurular yiyecek içecek pastasından böreğine orda yeriz içeriz diye

Ya bu teyzem bir sarı kola al bari😂😂onu bile alıp gelmez

Annem ameliyat olmuştu almış gelmiş kola kocası diyor boğazımız kurudu doldur da içelim🤦‍♀️
Elleriyle getirdiler karınlarıyla geri götürdüler 😬😬

Bu hastalık gibi bişey
Bir yaşıma daha girdim.
Kendi tavukları varken market yumurtası almak mı?
Ne kadar cimriler yahu,
Ben o içeçek türü şeyleri birine kahveye giderken götürüyorum,
Ameliyat olana ve akrabaysa daha ince düşünmeleri lazım ama nerdee...

Merhabalar kısaca kendimi ve ailemi tanıtmak istiyorum. Ben 18 yaşındayım neredeyse 2aydır günde çalışıyorum haftalık 3500tl maaş alıyorum. Babam belediyede çalışıyor tam bilmiyorum 20 binin biraz üzerinde maaş alıyor 2 katlı müstakil bir evimiz var 2. Katında biz oturuyoruz 1. Katta kiracı var 4bin kadar ordan alıyoruz. Başka bir semtte bi dairemiz daha var ederi 2 milyon kadar ordanda 8 bin kira alıyoruz. Toros marka bi aracımız var. Bunları söylüyorum çünkü tavsiye isteyeceğim.
Hiçbir şekilde utanmıyorum ama benim maaşım bana bile yetmiyorken bir kardeşim var ve ben okurken yaşadığım maddi sıkıntılar yüzünden girdiğim bunalımların aynısını kardeşiminde yaşamasını istemiyorum.
Üstüne aile içi şiddetli geçimsizlik var annemle babam sürekli tartışıyor bizimle hiç ilgilenmiyorlar ikiside toksik ebeveynler.

Dedemden kalma yaylada bir arsamız var ve ailem daha arabanın borcu bitmemişken arsanın üstüne ev yaptırmak istediklerini söyleyip 1milyon tl borç yaptılar bunun nasıl olduğunu anlatamıyorum fakat mutlaka anlayanlarınız olur. Bu para çekilişle size çıkıyor siz yavaş yavaş ödüyorsunuz bu şekilde.

Bugün annemin komşunun camlarını para karşılığı sildiğini öğrendim ve bu gerçekten çok canımı yaktı. Bu kadar zor durumda mıydık?Ben ailemin durumuna çok üzülüyorum kendilerini bile bile böyle dara sokmaları beni çok üzüyor. Ben kendi paramla 2aydır hala eksiklerimi tamamlayamadım çünkü ailem bana zamanında hiçbirşey almadı. Ben kardeşimin böyle olmasını istemiyorum. Bunu bugün öğrendim ve kendimi çok sıkıntılı hissediyorum.

Sizce arabayı veya evi satıp rahatlamak mantıksız mıdır?
Bi ev yaptırmak için bu kadar sıkıntıya girmeye değer mi?
Evet bu dönemde ev satmak çok mantıksız ama kiracılarla uğraşmakta çok zor. Ailem beni hiçbir şekilde ciddiye almıyor siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum ailemin ne yapmalarını önerirsiniz??

Sizinki fakirlik değil varyemezlik.

Bir yaşıma daha girdim.
Kendi tavukları varken market yumurtası almak mı?
Ne kadar cimriler yahu,
Ben o içeçek türü şeyleri birine kahveye giderken götürüyorum,
Ameliyat olana ve akrabaysa daha ince düşünmeleri lazım ama nerdee...
Kola da içen yok ki evde kendileri için almışlar

Aslında bişey bekleyen de yok huylarını bildiğimizden
Ama çoluk çocuktan kısınca insan da sinir oluyor

Millet dünya para veriyor köy yumurtası için
4 tane torunun var gönder yesinler
Her sabah mis gibi kendiniz de pişirin

3 günlük dünya kim malıyla mülküyle gidiyor ki

Kimseye muhtaç olmayacak şekildeyden gerisi çok gereksiz 🤷‍♀️

Kola da içen yok ki evde kendileri için almışlar

Aslında bişey bekleyen de yok huylarını bildiğimizden
Ama çoluk çocuktan kısınca insan da sinir oluyor

Millet dünya para veriyor köy yumurtası için
4 tane torunun var gönder yesinler
Her sabah mis gibi kendiniz de pişirin

3 günlük dünya kim malıyla mülküyle gidiyor ki

Kimseye muhtaç olmayacak şekildeyden gerisi çok gereksiz 🤷‍♀️
Öyle gelmiş öyle gider bu tipler...
Benimde yengemle dayım var.
2 side emekli ama hep yok hep yok.
Şu yaşımdayım daha 1 takım kahve fincanı görmedim evlerinde...
Öyle bol bol da yiyecek aldıklarını sanmıyorum.

Bazı aileler. Hep yok demeye alışmış. Çoluk çocuk kim olursa yok diyor. Çocukken annem bize yok çekerdi. Paramız yok diye harçlık isteyemezdik. Bir pantalon için ergenlikte 1 kere ağlamıştım. O pantalon halen dolabımda... Oğlumun saçma istekleri için şimdi alamayız. Şu zaman alırız dedim diye babamdan 1 saat nasihat dinledim yenilerde🤦🏻‍♀️ babamın annemden haberi yoktu galiba 🤣 canları sağ olsun. Sayelerinde çok çalışıp memur oldum😁...

Sizinde yapacağınız şey bu... Elinizde mesleğiniz olsun. Bu saatten sonra değişmezler

Fakirlik görmemişsiniz fakir evi kira olup arabası olmayıp ayda 17.000 asgari ücretle 3 çocuk okutmaya çalışan insanlara denir. Siz sadece varlık içinde yokluk çekiyorsunuz.

İstemediğiniz bir hayatsa okuyun,çalışın kendi paranızı kendiniz kazanıp istediğiniz gibi harcayın.

Aileniz bu saatten sonra değişmez onlar pinti.

eski ev arkadaşımın annesi strec filmleri bile yikar kurular duzler tekrar kullanirdi.
bir gun kizi da isyan etti "anne siz artik fakir degilsiniz. ben atandim, ablam xyde iyi kazaniyor, babam yurtdisindan biriktirdi geldi, bu ev sizin, kirada eviniz var, memleketten miras arsalar kaldi. evde iki araba var. su huyundan vazgec" diye.
ama annesi hala kendini cok fakir zannediyor. hala keyif icin bir tabak fazla almaz.
benim kayınailede daha görmediğim tatmadığım cimriliği yokluğu görüyorum hala alışamadım ötesine daha rastlamadım
6 ev 9 tarla ,arsası var daha bilmediğim bişeyleri de vardır , kayınbabam 5 tl ye dışarda çay içeceğiz diye çay bahçesinin önünde bağır çağır 15 dk kavga etti ,kaynanamla biz girdik kendi de mecbur kaldı girdi içerde de bi ton laf söyledi , sonra orda 2. çayı içmedi ,biz çıktık giyim mağazasından bişey bakarken kahvehane bulmuş 50 kuruşa çay içmiş gördünüz mü çayımı da güzel güzel ucuza içtim dedi 🤣🤣🤣 kaynanamda o ara mağazada 25 tl ye bluz beğendi (3 sene önce ) 10 dk adamla 20 tl olsun diye pazarlık yaptı poşete koydu adam , 5 lira vermedi diye adam poşeti aldı elinden 🤣sonrada malı da güzel değil zaten dedi 🤣

Evlerinde et pişmesi için çok çok hayati bişey olması lazım fkdldşdşdldld

Bi kere ziyarete gitmiştik ayrı şehirlerde yaşıyoruz , 3 adet tavuk kanadı ,kemiklernden ayırdı çok gözüksün diye öyle pişirdi kanat zaten bi lokmalık bişey yani (4 kişiye ) 🤣🤣🤣 çorba dışında hiçbir yemek tabaklara porsiyonlanmaz ortaya az bişey yemek yapılır herkes çatılını kaşığını bandırır çünkü herkese ayrı tabak olursa masraf çok gider

Çöp poşeti bile olsa öyle alalede kullanamazsın kayınbabam ölçer biçer eğer evde başka atıl durumda poşet yoksa emin olur ona göre kullandırır 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Meyve yediklerini pek görmedim karpuz öyle çok nadir durumlarda yenir kahvaltıya falan asla çıkarmazlar 🤣

En can alıcı noktaya geliyorum bi yerde ekmek 25 kuruş daha ucuz diye yarım saat gidiş ,yarım saat geliş 1 saat ( yürüyerek ) gidip alıp gelir 🤣

Ayakkabı boyatacakmış 5 tl dedi diye dünya para istiyor şuna bak sanki satın alıyoruz sen kimi kandırıyorsun diye bin tane laf söyleyip eve boya alıp kendi boyadı 🤣

Dışarda açlıktan öleceklerini biliyor olsalar asla simit bile alınmaz oruç tutar gibi dayanır evde yerler saatlerce aç kalınsa bile

Şunların üzerine milyon tane şey sayabilirim hala alışamadım ve inanamıyorum dünya üzerinde tekler bunların üzerine daha fakiriz diyip ağlayanı tanıyamam herhalde 🤣

X