Ailem çok fakir tavsiyelerinize ihtiyacım var🙏

Para onların da evdeki çocuklar kimin? Konu sahibi kardeşiyle gidasizliktan telef olmuş, aç geziyorum, üstüm başım dökülüyor diyor. Bir anne babanın ilk görevi çocuklarına bakmaktir ucuncu dördüncü evi yapıp yaylada yayılmak değil

Doğru düzgün kahvaltılık yoktan kastı tam olarak nedir?
Haftalık 3500 TL yi sadece kişisel giderleri için harcamasına izin veren bir ailesi var benim bakış açıma göre aile sadece basit düzeyde yaşıyor.
Kendi parasını kazanmak için başkasının camını silen bir anne öyle gıdasız bırakacak ve sadece ev yapma hevesine çocuklarını telef edecek olsa konu sahibinin elindeki parayı da sonuna kadar sömürürdü bence.
Ayrıca konu sahibinin annesinin başkasının camını silerek para kazanmasına bakış açısı açıkçası bende lüks hayat özentisi izlenimi oluşturdu.
Neden bir insan annesinin helal para kazanıyor olmasından rahatsız olur ki?
Yani sosyal medyadaki hayata özenen 18 yaşında bir genç kızımız.

Bir anne babanın ilk görevi çocuklarını sevmek ve elindeki paraya göre gerekli düzeyde çocuklarının nafakasını temin etmektir.
Elindeki ile yetinmeyen çocuklarının uğrunda da kendi hayatlarını ve hayallerini yaşamamak değildir.
Kaldı ki ailenin bu gün edindiği tüm bu mallar yarın bu çocukların rahat bir yaşam sürmesini sağlayacak büyük ihtimal anne babanın yapmaya çalıştığı şeyde bu. 3-5 çula çaputa daha fazla para vermek yerine birikim yapıyorlar. Zira konu sahibinin en basitinden internete erişim sağlayabildiği bir telefonu/bilgisayarı bile var.

Tabi bunlar benim fikrim.
Konu sahibi gerçekten aç ve açıkta ise sosyal hizmetlere başvurabilir.

Kendi belki 18 yaşında ama en azından kardeşi için vurabilir.

Maalesef bu aşamaları çoktan geçtik babamın şuan hesabında ciddi anlamda 5 tl var ve ben bunlara dayanamayıp çalışmaya karar verdim. Çalışmaktan çok memnunum fakat ilerisi ne olur diye düşünmeden edemiyorum.
Sana ne bundan, istediklerini al ye. Okulunu kazan git, tecruben de var, calısarak okursun. Ev duvarı kemirsinler isterse, senlık ne var. Ağlaklık sana da gecmiş, yarın bir gün aynı durumu cocuklarına yaşatırsın korkarımki..

Benim annem emekli, buna rağmen yurtdışında temizlikçilik yapıyor. fakir dersem allah çarpar çünkü kendi evleri var. Arsa almak için kredi çektim hemen sonra işten çıkarıldım, şu an sadece eşimin geliriyle geçiniyoruz. Kiraya 30 bin lira ödüyoruz arsa kredisine ise 25 bin. İş bulma sürecim uzarsa nasıl geçiniriz bilemiyorum arsam var diye de fakirim demeye utanırım

Siz fakir değilsiniz. Burdan sıkıp burdan yalıyor aileniz. Sizde keriz gibi 18 yaşında ailenize destek olmak için didiniyorsunuz. Okumana bak hiç iyi niyetli değiller. Mal mülk adına sizi yoksul yaşatıyor anne babanız.

Konu sahibi benim ailemde hep burdan sıkıp burdan yaladı. Bizi yokluk içinde büyütürken hep demogoji yaptılar dramalarla büyüdük. Annem yok diye ağlar babam vallahi bi kuruş param yok der bizi kızlarını beş parasız okula gönderirdi tabi biz safız hep üzülür ya yoksa diye kıyamazdık. Hiç unutmuyorum babam biriktirmiş biriktirmiş 2000 yılında bi arsa üzerinde gözüküyormuş ama değilmiş hiç yok yere banka babamın birikmiş 7bin lirası varmış 2000 de 7bin lira çok paraydı. Olmasa çekebilirler miydi? Biz büyüdük ve beynimizde büyüdü meğer hep bizden para kaçırmış. Yaşıtlarım yürüyüp yol alırken biz varlık içinde yokluk çektik ne üst baş giyindik ne yedik içtik. Gelmeyin bu oyuna.. oku çalış kendini kurtar

eski ev arkadaşımın annesi strec filmleri bile yikar kurular duzler tekrar kullanirdi.
bir gun kizi da isyan etti "anne siz artik fakir degilsiniz. ben atandim, ablam xyde iyi kazaniyor, babam yurtdisindan biriktirdi geldi, bu ev sizin, kirada eviniz var, memleketten miras arsalar kaldi. evde iki araba var. su huyundan vazgec" diye.
ama annesi hala kendini cok fakir zannediyor. hala keyif icin bir tabak fazla almaz.
Benim annemde öyle ya ne yaptıysak vazgeçiremedik o huyundan. Babamda ona benzedi evdeki koltukları görsen hepsi farklı farklı. Hep peynir kutularını baharatlık yapıyor, yıkıyor tekrar kullanıyor, giyilmeyen pijamalardan temizlik bezleri yapıyor. Bulaşık süngeri parçalanmadan atmıyor. Karacadan aldığım Ona verdiğim yatak örtüsünü üç parçaya bölüp koltuk örtüsü yapmış ama kıyamamış örtmemiş. Ya o kadar çok var ki. Buz dolabı bomboş yiyecek bişey bulamazsın. 😀 babamda az almıyor ev bizim bir tanesi kirada arabası var aylığı yüksek. Hani yok kadın değişmiyor biz evde birilerini ağırlamaya utanıyoruz 250 mtrekare evin içinden geçmişler köy evi gibi berbat çirkin eşyalar değişik değişik yemek tabakları. Ay üf 😀

Canım ailen düzelmez. Benzer bir aile var bende. Hiç değişmediler. Varlık içinde yokluk çektik senelerce. Kışın kombi yakmayıp soğukta oturur annem. Kendi evim düzenim var şimdi, kurtuldum. 30 küsür yaşıma kadar onlarla yaşadım maalesef. Şimdi aileme pek gitmiyorum. Onlar bana gelirse geliyor.

Bu tarz ailelerde yetısen çocuklar da genelde o aıleler gibi oluyor.
Aman sız kendinize değer verin ve bu hayatı normallestırmeyın.

Benim annemde öyle ya ne yaptıysak vazgeçiremedik o huyundan. Babamda ona benzedi evdeki koltukları görsen hepsi farklı farklı. Hep peynir kutularını baharatlık yapıyor, yıkıyor tekrar kullanıyor, giyilmeyen pijamalardan temizlik bezleri yapıyor. Bulaşık süngeri parçalanmadan atmıyor. Karacadan aldığım Ona verdiğim yatak örtüsünü üç parçaya bölüp koltuk örtüsü yapmış ama kıyamamış örtmemiş. Ya o kadar çok var ki. Buz dolabı bomboş yiyecek bişey bulamazsın. 😀 babamda az almıyor ev bizim bir tanesi kirada arabası var aylığı yüksek. Hani yok kadın değişmiyor biz evde birilerini ağırlamaya utanıyoruz 250 mtrekare evin içinden geçmişler köy evi gibi berbat çirkin eşyalar değişik değişik yemek tabakları. Ay üf 😀
Bizim köylüler ilk ilçe merkezine schafer bayiliği açıldığında zengin etmişti orayı. Perde için nişan atan kız var.

Merhabalar kısaca kendimi ve ailemi tanıtmak istiyorum. Ben 18 yaşındayım neredeyse 2aydır günde çalışıyorum haftalık 3500tl maaş alıyorum. Babam belediyede çalışıyor tam bilmiyorum 20 binin biraz üzerinde maaş alıyor 2 katlı müstakil bir evimiz var 2. Katında biz oturuyoruz 1. Katta kiracı var 4bin kadar ordan alıyoruz. Başka bir semtte bi dairemiz daha var ederi 2 milyon kadar ordanda 8 bin kira alıyoruz. Toros marka bi aracımız var. Bunları söylüyorum çünkü tavsiye isteyeceğim.
Hiçbir şekilde utanmıyorum ama benim maaşım bana bile yetmiyorken bir kardeşim var ve ben okurken yaşadığım maddi sıkıntılar yüzünden girdiğim bunalımların aynısını kardeşiminde yaşamasını istemiyorum.
Üstüne aile içi şiddetli geçimsizlik var annemle babam sürekli tartışıyor bizimle hiç ilgilenmiyorlar ikiside toksik ebeveynler.

Dedemden kalma yaylada bir arsamız var ve ailem daha arabanın borcu bitmemişken arsanın üstüne ev yaptırmak istediklerini söyleyip 1milyon tl borç yaptılar bunun nasıl olduğunu anlatamıyorum fakat mutlaka anlayanlarınız olur. Bu para çekilişle size çıkıyor siz yavaş yavaş ödüyorsunuz bu şekilde.

Bugün annemin komşunun camlarını para karşılığı sildiğini öğrendim ve bu gerçekten çok canımı yaktı. Bu kadar zor durumda mıydık?Ben ailemin durumuna çok üzülüyorum kendilerini bile bile böyle dara sokmaları beni çok üzüyor. Ben kendi paramla 2aydır hala eksiklerimi tamamlayamadım çünkü ailem bana zamanında hiçbirşey almadı. Ben kardeşimin böyle olmasını istemiyorum. Bunu bugün öğrendim ve kendimi çok sıkıntılı hissediyorum.

Sizce arabayı veya evi satıp rahatlamak mantıksız mıdır?
Bi ev yaptırmak için bu kadar sıkıntıya girmeye değer mi?
Evet bu dönemde ev satmak çok mantıksız ama kiracılarla uğraşmakta çok zor. Ailem beni hiçbir şekilde ciddiye almıyor siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum ailemin ne yapmalarını önerirsiniz??
Siz fakirseniz ben fasfakirim..

Ne hikayeler var ya...
Düşününce halime şükrettim.
Biz babasız ,fakir büyüdük.
Küçük yaştan beri çalıştık, çabaladık.
Ama annem kadın yiyecek namına ne istersek aldı, hiç esirgemedi bizden.
Kuzenlerim her haftasonu bize gelirdi kalmaya.
Niye bizde yiyecek bol, dışardan da sipariş veriyoruz,onların anne babası olduğu halde.
Bizde olan bolluk yoktu onlarda.

Ne hikayeler var ya...
Niye bizde yiyecek bol, dışardan da sipariş veriyoruz,onların anne babası olduğu halde.
Ne güzel gerçekten anneniz hep sizin mutluluğunuzu ön plana koymuş :)

Bekarken bir komşumuz vardı sadece bizim mahallede 5 tane evleri vardı. Kapıda 2 tane araba. Benimle yaşıt olan kızın üstünde hep aynı yeşil pantalon. Biz büyüdük ergen olduk,genç kız olduk o pantalon hala yemin ederim üstündeydi. Tek farkı artık kapri olmuştu. 🤣 şimdi konuyu okuyunca çok merak ettim hala duruyor mu acaba diye🤣🤣🤣

Bu arada konu sahibi sana üzüldüm ama gerçekten ailen için yapacak birsey yok. Umarım iyi bir üniversite okuyup, iyi bir işin olur ve rahat edersin

Ne hikayeler var ya...
Bize göre o zamanlar halamlar çok yokluktaydı. Bir tek eşi çalışıyordu. Aşçı olarak az alırdı haliyle. Babamsa belediyede sendikalı çalışandı. Halamlara gittiğimizde her şeyi yer içerlerdi annem derdi halan ağlıyo yokluktan bunların ne durumları kötü sofralarında yok yok derdi. Çocuktum ya aklım ermiyordu. Çocuklarının boğazından hiç kısmamış kadın. Bizde de babam şarküteri et reyonundan pirzolaları bonfileleri köfteleri doldurur Getirirdi. İnanır mısın annem sadece babama yapardı. Biz bi tek misafir geldiğinde görürdük yiyebilirdik o etleri. İçim acıyor hatırlayınca.
Ha hiç kira da oturmadık hiç terbiyesiz büyümedik hepimiz düzgün evlendik düzgün bir hayat yaşadık hiç bi ahlaksızlığımız bi kopukluğumuz olmadı. Ama gözümüzü aç bıraktılar. Ona rağmen çok tok gözlüyüzdür mesela. Çocukluk arkadaşımın evine gittiğimde annesi neler yapardı o zamanlar hamburger yapan anne mi olur? Oluyordu 😀 bana da ikram ederlerdi yediklerinden sırf aç gözlü görünmiyim diye utancımdan bi parça alır evime gidiyim ben derdim öyle de terbiyeli büyüttüler Allah için 😀😀

Bize göre o zamanlar halamlar çok yokluktaydı. Bir tek eşi çalışıyordu. Aşçı olarak az alırdı haliyle. Babamsa belediyede sendikalı çalışandı. Halamlara gittiğimizde her şeyi yer içerlerdi annem derdi halan ağlıyo yokluktan bunların ne durumları kötü sofralarında yok yok derdi. Çocuktum ya aklım ermiyordu. Çocuklarının boğazından hiç kısmamış kadın. Bizde de babam şarküteri et reyonundan pirzolaları bonfileleri köfteleri doldurur Getirirdi. İnanır mısın annem sadece babama yapardı. Biz bi tek misafir geldiğinde görürdük yiyebilirdik o etleri. İçim acıyor hatırlayınca.
Ha hiç kira da oturmadık hiç terbiyesiz büyümedik hepimiz düzgün evlendik düzgün bir hayat yaşadık hiç bi ahlaksızlığımız bi kopukluğumuz olmadı. Ama gözümüzü aç bıraktılar. Ona rağmen çok tok gözlüyüzdür mesela. Çocukluk arkadaşımın evine gittiğimde annesi neler yapardı o zamanlar hamburger yapan anne mi olur? Oluyordu 😀 bana da ikram ederlerdi yediklerinden sırf aç gözlü görünmiyim diye utancımdan bi parça alır evime gidiyim ben derdim öyle de terbiyeli büyüttüler Allah için 😀😀
Nasil yani et pisirecegim çocuklarıma vermeyeceğim kocama verecegim doğru mu anladım
Birincisi zıkkımın dibini yesin tam tersi çocuklarıma veririm ona vermem eğer azsa
İkincisi Allah var eşim hayatta yemez çocuklarım yesin der öyle bir şey yapsam o beni rezil eder zaten
Vicdan meselesi ya nasıl yapmışlar bunu size
Misafir de olsa olmasa da her zaman eşit davranırım misal bir parça mı düşecek herkese 1 parça veririm ama herkes yer yani şok oldum çok üzücü ya

X