Ailem çok fakir tavsiyelerinize ihtiyacım var🙏

Evet fakir doğru düzgün kahvaltılık bile yok evimizde. Çalışmadan önce üstüme giyecek kıyafetim bile yoktu ciddi anlamda.
Evde bir sürü insan yaşıyorsunuz. 40 bin lira artık para bile değil bu zamanda. Dilerim en kısa zamanda düzlüğe çıkarsınız..

Merhabalar kısaca kendimi ve ailemi tanıtmak istiyorum. Ben 18 yaşındayım neredeyse 2aydır günde çalışıyorum haftalık 3500tl maaş alıyorum. Babam belediyede çalışıyor tam bilmiyorum 20 binin biraz üzerinde maaş alıyor 2 katlı müstakil bir evimiz var 2. Katında biz oturuyoruz 1. Katta kiracı var 4bin kadar ordan alıyoruz. Başka bir semtte bi dairemiz daha var ederi 2 milyon kadar ordanda 8 bin kira alıyoruz. Toros marka bi aracımız var. Bunları söylüyorum çünkü tavsiye isteyeceğim.
Hiçbir şekilde utanmıyorum ama benim maaşım bana bile yetmiyorken bir kardeşim var ve ben okurken yaşadığım maddi sıkıntılar yüzünden girdiğim bunalımların aynısını kardeşiminde yaşamasını istemiyorum.
Üstüne aile içi şiddetli geçimsizlik var annemle babam sürekli tartışıyor bizimle hiç ilgilenmiyorlar ikiside toksik ebeveynler.

Dedemden kalma yaylada bir arsamız var ve ailem daha arabanın borcu bitmemişken arsanın üstüne ev yaptırmak istediklerini söyleyip 1milyon tl borç yaptılar bunun nasıl olduğunu anlatamıyorum fakat mutlaka anlayanlarınız olur. Bu para çekilişle size çıkıyor siz yavaş yavaş ödüyorsunuz bu şekilde.

Bugün annemin komşunun camlarını para karşılığı sildiğini öğrendim ve bu gerçekten çok canımı yaktı. Bu kadar zor durumda mıydık?Ben ailemin durumuna çok üzülüyorum kendilerini bile bile böyle dara sokmaları beni çok üzüyor. Ben kendi paramla 2aydır hala eksiklerimi tamamlayamadım çünkü ailem bana zamanında hiçbirşey almadı. Ben kardeşimin böyle olmasını istemiyorum. Bunu bugün öğrendim ve kendimi çok sıkıntılı hissediyorum.

Sizce arabayı veya evi satıp rahatlamak mantıksız mıdır?
Bi ev yaptırmak için bu kadar sıkıntıya girmeye değer mi?
Evet bu dönemde ev satmak çok mantıksız ama kiracılarla uğraşmakta çok zor. Ailem beni hiçbir şekilde ciddiye almıyor siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum ailemin ne yapmalarını önerirsiniz??
Fakir değilsiniz önce bi bunu anlayın😂

le tanıdığımız. Hala belediyeden şuradan buradan yardım alma peşinde koşuyorlar.
Gerçekten fakir olan insanların rızkını yiyorlar bence. Ama bir ağlarlar bunlar, sadaka veresin gelir. O kadar diyorum.
Kiradayım. Eşim de ben de çalışıyoruz. Çok şükür geçiriyoruz. Alt katımdakinin kendi evi, ayrı bir evi daha var 12 bin kira alıyor. Kocası 20bin falan alıyor sanırım. Kendisi de çalışıyor da anladığım kadarıyla sigortalı değil. Çocuk yardımı alıyor. Gıda ve giyim yardımı alıyor. Evet bu kadın gerçek fakirlerin rızkını yiyiyor mesela

Konudan bağımsız olarak bu nasıl oluyor acaba anlayamadım. MEB e bağlı çalışıyorum hiç şu kavramı duymadım. Var mı gerçekten böyle okullar
Bazı meslek liseleri vakıf veya dernek protokoluyle MEB e bağlı öğrenci alıyor. Özel dediği de veliler düzenli para ödemiyor aslında yine temelde ücretsiz bu okullar, sadece bazı dersler için velilerden ekipman desteği alıyorlar

Babanizin maasi 20nin ustundedir. Fakir edebiyatı yapmak için hesabinda 5tl birakmistir. Evinize bu kadar para girerken klima, ısıtıcı kullanmamak, peynir almamak, habire ev yapmak kötülüktür. Peynir dediginiz sey temek tuketim maddesi, isinmak ise temel ihtiyaç. Siz okulu bitirip calismaya, kendinizi ailenizden soyutlamaya bakın

Ayy bu konu bana dayımı hatırlattı. Parası vardı ama gıdaya, çocuklarına pek harcamazdı. Birikim yapardı.
Siz fakir değilsiniz. Babanız mal mülk için fakir gibi yaşamayı tercih ediyor. 2 tane eviniz var, arsaniz var bunun üzerine tekrar ev yapacaksınız, arabanız var, babanızın düzenli geliri var. Annenizin cam silmeye gitmesi de garipsenecek bir durum değil. O kadar borcun altına girdiğiniz için eve destek oluyor. Bırakın çalışsın, en azından sizin kazandığınız paraya göz dikmeden borçlarını ödesinler. O borcun altına giren düşünsün.
Sizin bu durumda ailenizin borcu için yapabileceğiniz bir şey yok, ev veya arabayı satıp borcu ödeyin desenizde bunu yapmayacaklar. Kendinizi ve kardeşinizi düşünün sadece. O da sizin gibi büyüdüğünde kendi ihtiyacları için hem çalışıp hem de okuyacak mecbur.

Merhabalar kısaca kendimi ve ailemi tanıtmak istiyorum. Ben 18 yaşındayım neredeyse 2aydır günde çalışıyorum haftalık 3500tl maaş alıyorum. Babam belediyede çalışıyor tam bilmiyorum 20 binin biraz üzerinde maaş alıyor 2 katlı müstakil bir evimiz var 2. Katında biz oturuyoruz 1. Katta kiracı var 4bin kadar ordan alıyoruz. Başka bir semtte bi dairemiz daha var ederi 2 milyon kadar ordanda 8 bin kira alıyoruz. Toros marka bi aracımız var. Bunları söylüyorum çünkü tavsiye isteyeceğim.
Hiçbir şekilde utanmıyorum ama benim maaşım bana bile yetmiyorken bir kardeşim var ve ben okurken yaşadığım maddi sıkıntılar yüzünden girdiğim bunalımların aynısını kardeşiminde yaşamasını istemiyorum.
Üstüne aile içi şiddetli geçimsizlik var annemle babam sürekli tartışıyor bizimle hiç ilgilenmiyorlar ikiside toksik ebeveynler.

Dedemden kalma yaylada bir arsamız var ve ailem daha arabanın borcu bitmemişken arsanın üstüne ev yaptırmak istediklerini söyleyip 1milyon tl borç yaptılar bunun nasıl olduğunu anlatamıyorum fakat mutlaka anlayanlarınız olur. Bu para çekilişle size çıkıyor siz yavaş yavaş ödüyorsunuz bu şekilde.

Bugün annemin komşunun camlarını para karşılığı sildiğini öğrendim ve bu gerçekten çok canımı yaktı. Bu kadar zor durumda mıydık?Ben ailemin durumuna çok üzülüyorum kendilerini bile bile böyle dara sokmaları beni çok üzüyor. Ben kendi paramla 2aydır hala eksiklerimi tamamlayamadım çünkü ailem bana zamanında hiçbirşey almadı. Ben kardeşimin böyle olmasını istemiyorum. Bunu bugün öğrendim ve kendimi çok sıkıntılı hissediyorum.

Evet bu dönemde ev satmak çok mantıksız ama kiracılarla uğraşmakta çok zor. Ailem beni hiçbir şekilde ciddiye almıyor siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum ailemin ne yapmalarını önerirsiniz??
Siz fakir degilsiniz aileniz mal yığma derdinde........

Fakirlik ben ne alaka diyor konuyu görünce😂kardeş siz zenginsiniz senin haberin yok
Okumadan aynı örneği vermişim o adamlar beni çok tetikliyor her seferinde, be adam paran varsa dişini yaptır diye çıldırıyorum :)
aa bu benim kp e benziyor.😂 adamın ağzında dişi yok kayınlarını zengin etme peşinde kazandığını onlara mal alıyor. Sonra dişim yok diye benim kocama ağlıyor. Kimi ağzında dişi yokken sevgilisine milyon yedirir, kimi de oğluma mal alıp onu zengin edeceğim diye dişlerini yaptırmaz

Son düzenleme:

Ailen fakir değil canım, mal üstüne mal edinebilmek için bugünlerini harcıyor sadece.
Bırak ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar. Sadece 8 binlik kirayı kardeşinin ihtiyaçları için ikna edebilirsen aileni güzel olur. Geri kalan kısımda çokta etkin olmaz bence.

Sizin evinize aylık milyon girse bile ailen yine bu şekilde yaşamaya devam edecektir

Konudan bağımsız olarak bu nasıl oluyor acaba anlayamadım. MEB e bağlı çalışıyorum hiç şu kavramı duymadım. Var mı gerçekten böyle okullar
Devlet destekli okul,yani meslek lisesi.
Yıllık belli bir miktar kayıt parası,kitap parası,belli ekipmanlar alınıyor.
Servis ve yemekhane ücreti oluyor.

Bazı meslek liseleri vakıf veya dernek protokoluyle MEB e bağlı öğrenci alıyor. Özel dediği de veliler düzenli para ödemiyor aslında yine temelde ücretsiz bu okullar, sadece bazı dersler için velilerden ekipman desteği alıyorlar
Hayır tam aksine her yıl belli bir miktar hersene kayıt parası,ekipman alımı,kitap parası vs ödeniyor.Tamamen ücretsiz değil yani.

fakir görmemişsiniz gerçekten. siz fakir değilsiniz gayet malınız mülkünüz var ekstra üstüne eklemeye çalışıyorsunuz yada annen baban çalışıyor.

eski ev arkadaşımın annesi strec filmleri bile yikar kurular duzler tekrar kullanirdi.
bir gun kizi da isyan etti "anne siz artik fakir degilsiniz. ben atandim, ablam xyde iyi kazaniyor, babam yurtdisindan biriktirdi geldi, bu ev sizin, kirada eviniz var, memleketten miras arsalar kaldi. evde iki araba var. su huyundan vazgec" diye.
ama annesi hala kendini cok fakir zannediyor. hala keyif icin bir tabak fazla almaz.
benimkide öyle. soruncada böyle mal yaptık diyo kendini savunuyor. huy heralde

X