Ahım tuttu, Cehenneme birlikte gideceğiz..

benım dılegımonun kanser olması degıldı.. ben olayı dramada dokmedım arkadasımsadece yasadıklarımız paylasıdım herşeyın rabbımden oldgnu blılıcek yaşadyım..normal hayattayım hayatıma devam edıcem de tabııkıde ama kalbımde bır yara ver ve kanıyo durmadan onu paylasdgm ıcın dramaya cevırdnz ya olayı sagolun..

olayin ozu ahim tuttu degil mi eline diken battida yada kredi kartina haciz geldide ondan mi ahim tuttu dediniz karsi taraf kanser oldu sizde kendinizi kotu hissetmissiniz gayet dogru anladim unutmayin ahim tuttu diye bir sey yok kader diye bi durum var basiniza gelen olaylar hosmu ASLA hakettiniz mi tabiki HAYIR ama herseyin ardindan hasta oldu geldi hakkini helal et dedi diye hastaligindan ahinizi sorumlu tutmayin demem bu kaderinde varmis bu hastalik cikmis size bunlari yapmis yapmayip kanatli melek olsaymis yine bu hastaligi yasiyacakmis dram iste burda basliyor bukadar istemediniz nefret ettiniz vs simdi niye kalbiniz kanasin sifa diler hakkini helal edersiniz baska bir yardima ihtiyaclari varsa kosarsiniz

size çok kötülük etmiş olabilir canım ama bir kişinin hastalığı yüzünden sevinmeniz düşündürdü beni hayatı kararmış zaten

ya ben bu başlığı anlamadım.neden birlikte cehenneme gidiyorlar

arkadaşlar nasreddin hocanın bir fıkrası vardır..
hepiniz bilirsiniz hırsızın hiç mi suçu yok diye...
burda bu fıkra aklıma geldi..
allah aşkına yaa
adam kanser olmuş diye nerdeyse kızı yerden yere vurucaksınız
bu kızın açısından bakalım olaya
kız okuyamamış,hayatı zindan olmuş hasta ruhlunun biri yüzünden..
hala o adama nasıl acıyor sunuz?
kız zaten oh iyi olmuş falan demiyor ki..
hakkıı helal etmekte okadar kolay değil ki..
allah aşkına ya biraz da olaya kızın açısından bakın

Hak etmis öylemi???:nazar:

O zaman demekki konu sahibi arkadasimizda cektiklerini calinan cocuklugnu hak etti...o zaman sende bende yasadigmiz tüm olumsuzluklari hak ettik..öyle mi??:nazar:

Ufacik mahsum cocuklar kanser denilen illet hastaliga yakalaniyor...Anneleri kanli gözyasli döküyor..hak ediyorlar demekki öylemi??:kahve:

Güzelim...kim neyi hak etmis ne yapmis Allahtan baska kimse bilemez helede sen ben hic bilemeyiz...:nazar:

Ben yinede tüm kabahati aile büyüklerinde görüyorum...ve o gence cidden üzüldüm...allah sifasini versin...Ayrica tekrar söylüyorum ben olsam aff ederdim...onun vicdani rahat etsin diye degil...kendi ic huzurum icin yapardim bunu...:kahve:

Hem sen ben aff etmisiz ne yazarki...önemli olan Allah (C.C.) aff etsin....

evet allahın adaleti var ve ben yaşadığımız herşeyin bizim yaptığımız şeyler sonucunda başımıza geldiğine inanıyorum..
ne ekersen onu biçersin demek benim istediğim..
siz ufacık çocuklarla falan bağdaştırmışşınız ben alaka kuramadım onla bu çok ayrı
göz var nizam var..arkadaşa çektirmiş şimdide katlanmak zorunda ..rabbim çok büyük.
affetmek konusunda sizin kadar geniş yürekli olamıyorum maleseff..
cahillik deyin ne derseniz deyin..büyüğümsünüz sonuçta..öğrenceğim çok sey var..a.s.

Benzeri lisede bir arkadaşımın başına gelmişti

Okulun en başarılı kız öğrencilerinden biriydi arkadaşım

Yalan olmasın teyze oğlumu dayı oğlumu tam hatırlayamıyorum şuan

Saplantılı bir şekilde aşık olmuş arkadaşıma

Kaçırmaya kalkmalar neler neler

Çokta uzatmak istemiyorum ama

Kızı kurtaramadılar bir türlü

Karakollukmu olmadılar ama adam saplantılı derecesinde manyak hani şu gazatelin 3 üncü sayfalarında yazanlar masal değil yani arkadaşlar başına gelmeyen bilmez

Birgençkızın hayatını mahvetti bu manyak

Kız okuluna devam edemedi

Hatta inaırmısınız formalite icabı nikah kıydı yeterki peşini bıraksın o manyak diye düğün bile yaptılar karadenizin bir köyüne gittiğini söylediler enson

Sonra nemi oldu

Sonra hiç haber alamadım ondan

Çok azimli bir kızdı ve çokta iyi bir insan

Şuan ne yapıyor acaba

ben kızın ailesinin bu olayı istemediğini anladım bu yazıdan.o zaman başka bir yere taşınıp,yani bir hayat kursalardı.bu kolay değil tabii ki ama işin ucunda kızın varsa herşeyi yapacaksın.imkansız diye bişi tanımayacaksın.gerekirse tüm aile ile bağlarını keseceksin..böyle saplantılı kişilerin hevesleri nikahtan sonra gider.olay sen beni nasıl reddettin meselesi

allah aşkına yaa

Özlemcim sende bir problem falan yok.:1hug:..hepimizin farkli bakis acilari var....hepsi bu..

Herkes yasadigni bilir..dogru....Herkesin derdi kendine büyüktür...ammennah...lakin insanlar ne acilar ne zulümler..ne musibetler yasiyorken..konu sahibi arkadasimizin yasadiklarini bu denli dramatiklestirmesi inanki bana cok tuhaf geldi...kusura bakmayin lüften ama benim sahsi fikrim bu...:nazar:

Henüz 21 yasinda hicbirsey kaybetmis degil...tüm gencligni bir zalimin ocaginda söndürenler ne yapsin.??
Insan her haline sükür etmeli..neticede bu olaydan kurtulmus ve kendine bir yol cizmis..a.s.
Onun ahi tuttu diye kanser olmadi o genc...ana rahmine düstügünde zaten alnina yazilmis onun bu hastalik...

Ayrica hakkini helal edermi etmezmi onun bilecegi is tabiki..:nazar: Ben sadece ben olsam ederdim diyebilirim...:kahve:

Özlemcim sende bir problem falan yok.:1hug:..hepimizin farkli bakis acilari var....hepsi bu..

Herkes yasadigni bilir..dogru....Herkesin derdi kendine büyüktür...ammennah...lakin insanlar ne acilar ne zulümler..ne musibetler yasiyorken..konu sahibi arkadasimizin yasadiklarini bu denli dramatiklestirmesi inanki bana cok tuhaf geldi...kusura bakmayin lüften ama benim sahsi fikrim bu...:nazar:

Henüz 21 yasinda hicbirsey kaybetmis degil...tüm gencligni bir zalimin ocaginda söndürenler ne yapsin.??
Insan her haline sükür etmeli..neticede bu olaydan kurtulmus ve kendine bir yol cizmis..a.s.
Onun ahi tuttu diye kanser olmadi o genc...ana rahmine düstügünde zaten alnina yazilmis onun bu hastalik...

Ayrica hakkini helal edermi etmezmi onun bilecegi is tabiki..:nazar: Ben sadece ben olsam ederdim diyebilirim...:kahve:

ama sizde onun ne acı ne zulüm yaşadığını bilemezmisiniz ki?herşeyi yazmayabilir..ayrıca onun yaşadığı bize dert gelmez,ona dert gelir.sizin yaşadığınız size dert gelir bana gelemez.)
ana rahmine düştüğü zaman alnına yazılmış bu hastalık diyorsunuz ama 'kim neyi hak etmis ne yapmis Allahtan baska kimse bilemez' diyorsunuz.ana rahminde yazıldığınıda bilemeyiz..belki öyle belki arkadaşın ahı.
birde Allah insanlara akıl vermiş mantık vermiş.aklını kullanarak seçeğin yollar seni çok farklı yollara sürükler.kader vardır ama herşeyede kader diyemeyiz bence.
bir de bende olsam helal etmezdim..oooohhh ne güzel sen herşeyi yap yap,sonra basit birşeymiş gibi gel helal et de..o zaman herkes kötülüğü yapar sonra helallik isteer,vicdanı rahatlar,kendince sorumluluk ondan kalkar..herkese hak ettiği değeri vereceksin,fazlasını değil yoksa tepene çıkarlar ve hayatta birileri ,sürekli sana olumsuz şeyler yapar.nede olsa affeden çok,o da affeder der

ama sizde onun ne acı ne zulüm yaşadığını bilemezmisiniz ki?herşeyi yazmayabilir..ayrıca onun yaşadığı bize dert gelmez,ona dert gelir.sizin yaşadığınız size dert gelir bana gelemez.)
ana rahmine düştüğü zaman alnına yazılmış bu hastalık diyorsunuz ama 'kim neyi hak etmis ne yapmis Allahtan baska kimse bilemez' diyorsunuz.ana rahminde yazıldığınıda bilemeyiz..belki öyle belki arkadaşın ahı.
birde Allah insanlara akıl vermiş mantık vermiş.aklını kullanarak seçeğin yollar seni çok farklı yollara sürükler.kader vardır ama herşeyede kader diyemeyiz bence.
bir de bende olsam helal etmezdim..oooohhh ne güzel sen herşeyi yap yap,sonra basit birşeymiş gibi gel helal et de..o zaman herkes kötülüğü yapar sonra helallik isteer,vicdanı rahatlar,kendince sorumluluk ondan kalkar..herkese hak ettiği değeri vereceksin,fazlasını değil yoksa tepene çıkarlar ve hayatta birileri ,sürekli sana olumsuz şeyler yapar.nede olsa affeden çok,o da affeder der

Burda yazilandan ibaret yorum yapabilirim sadece....müneccin degilm güzelim..:nazar:

Yasadiklarini bilemem tabiki yazdim bunu kac defa.....gelmis ve gecmis..önemli olan budur...kurtulmus neticede...kurtulamayanlarda var..:kahve:

Sen affetmezsin ben aff ederim...herkesin kendi vicdanina kalmis birseydir bu...

Burda yazilandan ibaret yorum yapabilirim sadece....müneccin degilm güzelim..:nazar:

Yasadiklarini bilemem tabiki yazdim bunu kac defa.....gelmis ve gecmis..önemli olan budur...kurtulmus neticede...kurtulamayanlarda var..:kahve:

Sen affetmezsin ben aff ederim...herkesin kendi vicdanina kalmis birseydir bu...

gulsum sultanim tum yorumlarina virgulune kadar katiliyorum ..............konunun basligi ah etmek diye baslayip genc kanser olunca arkadasta kendine pay cikarmis buna resmen Tanricilik oynamak denir madem ah ettin 6tane amcadan kanser olan yok belki cocugun aklina da bu saplantili fikri sokanlar saglam akli yikanip arkadasa eziyet eden kanser amcalar hala babaanne para kazanma telasinda evladini unutan baba sucsuz lutfen hala ahlara beddualara inanmaya gerek yok dinimizin temelinde bu yok arkadas hakkini helal etsin olay kapansin sonucta ortada bir hastalik var affetmek bir erdemdir kin tutan insana cennet kapisindan gecmek bile haramdir hayat kisa dusmanim olsa hastalikla kivranmasini dilemem kalbim elvermez bugun ona yarin bana arkadasin yazisini okuyunca neden genc icinde uzuldugumuzu anlarsiniz Allah o kisiye acil sifa konu sahibinede mutlu huzurlu saglikli bir hayat versin

en basıtı yapdgnız ve sızın ıcın ıyı olcak bısyı başkasının duymasını kattıyen ıstemedgnız bısıyı duysa ve herkese solerım derse napardınız..kı bu sızı hep takıp eden bırı olsa herşeyınızı bılse..

Onun eline koz vermemek için daha temkinli davranırdım ben

en basıtı yapdgnız ve sızın ıcın ıyı olcak bısyı başkasının duymasını kattıyen ıstemedgnız bısıyı duysa ve herkese solerım derse napardınız..kı bu sızı hep takıp eden bırı olsa herşeyınızı bılse..

bence o duyduysa,bırakın herkese de siz söyleyin olsun bitsin...
en azında o psikolojide birinin ,sizi
bu konuda tehdit etmesine izin vermemiş olrsunuz...
bu kişi sizi hep takip ediyorsa,sizin kimlerle ve ne konuştuğunuzu,
ya da kapalı kapılar arkasında neler yaptığınızı nereden biliyor,
anlayamadım doğrusu...

size çok kötülük etmiş olabilir canım ama bir kişinin hastalığı yüzünden sevinmeniz düşündürdü beni hayatı kararmış zaten

sevınmek mı?bunuda nerden cıkardınız anlayamadım..

allah aşkına yaa

elın kesılınce acısını tek sen anlarsın ..eger ben kanser olsaydım ve bırıne bole zulum etmıs olsaydım emınım nelere dencekdı bana..ben sadece halamın ogluyla yaşadıklarımı yazdım ailenın dıgerlerınıkını degıl..
ben ne tanrıyım nede ustun guclerım var..ben sadece rabbımın bı kuluyum..alma mazlumun ahını cıkar aheste aheste..eger rabım ona bole bı dert vermeseydı hala hayatımı zından edıcek olurdu buna dım gıbı emınım..bu hayatta hıc bısı karsılıksız kalmıyo arkadasım..

canim seni cok iyi anliyorum, benim de baba tarafim dogulu benim de halaminogluyla evlenmemi istediler daha cocuk yasimda.. cok uzulmustum babam cok zorluyordu hic tanimiyordum halaoglumu o doguda yasiyordu.. babasi geldi bize benim oglum da seni tanimiyor dedi ama evlenin oglum avrupaya gelsin hayati kurtulsun dedi ben cok sinirlendim, dayilarim da bu olayi duyunca tepki verdiler ve sonunda kapandi konu ama ben de cok agladim canim ..

hem senin kuzeninde hakkin var mi ki hakkini helal et demeye geliyorlar.. bosver hic takma kafana dusunme bile :)

canim seni cok iyi anliyorum, benim de baba tarafim dogulu benim de halaminogluyla evlenmemi istediler daha cocuk yasimda.. cok uzulmustum babam cok zorluyordu hic tanimiyordum halaoglumu o doguda yasiyordu.. babasi geldi bize benim oglum da seni tanimiyor dedi ama evlenin oglum avrupaya gelsin hayati kurtulsun dedi ben cok sinirlendim, dayilarim da bu olayi duyunca tepki verdiler ve sonunda kapandi konu ama ben de cok agladim canim ..

hem senin kuzeninde hakkin var mi ki hakkini helal et demeye geliyorlar.. bosver hic takma kafana dusunme bile :)

evet avrupaya gırmesı ıcınde cok oluyo evlılıkler duyuom canım ..bende cok agladım..keşke aglatyınca herşey akıp gıtse..

burda karsilik kismi kansere yakalanmasi yani mazlumda sensin bence bu hikayende birseyler yerine oturmuyor bukadar toreye bagli insanlar sonrada birden vazgeciyor tum sulaleniz yani bu nasil oldu cocuk gidip evlilik yapiyor ama neden bukadar sapkinlik derecesinde asiksa seni kafaya takmissa neden evlenir kisaca sen sunu anlamak istemiyorsun ahim tuttu cehenneme birlikte gidecegiz 1.soru ahinin tuttugu kanatine kanser oldugu icin vardiysan komik kadere yazgiya inanmiyormusun bu adam iyide olsa kotude olsa bu hastalik ona yazilmis olamaz mi?2.soru kimin cennetlik cehennemlik olduguna kararina nasil vardiniz adam hasta olmus ama henuz yasiyor yanlis anlamadiysam?3.sen hakkini helal edince huzur mu bulacak yoksa mucize olup iyilesecek mi?acikca ben hikayenize hic inanmadim kopukluklar var sanki aranizda birseyler gecti ona umut verdin hatani anladin oda seni bu sekilde uzmus gibi simdide vicdaninla bogusuyorsun dedin ahinin tutmasi degil kusura bakma yorumuma fikrimi yazdim

arkadaşın biri kaza ve kader anlayışını çok komik bir şekide kendince özetlemiş.

neymiş, hayır da şer de Allahtan.. evet ama Allah insana el kol bacak vermiş, kötülük yapma demiş.
Allah el kol bacak verdi diye insanın yaptığı kötülüğü Allah'tan saymak ne kadar mantıklı sorarım.

o kişi her kimse biraz araştırsın kaza kader nedir ne değildir. Allah insanlara akıl ve hayatını sürdürebilmesi için akıl vermiştir.

HAYVANLARDAN farkımız, bizim aklımızın olması.

hayvanlar NEFİSLERİNİN doğrultusunda hareket eder, o an canı ne yapmak istiyorsa onu yapar.
İNSANı insan yapan da, canı istediğini değil doğru olanı yapmasıdır.

şu kaza kader nedir gidin araştırın. insan sandığınız kadar kontrolsüz bir canlı olsa her hareketini sizin dediğiniz anlamda Allah yaptırsa, neden cenneti cehennemi, ödülü cezayı yaratsın bi mantıklı düşünün.

öle bi yazmışsınız ki. ilahiyat okumasam inanacam. değil efendim. ölüm bile dua ile geciktirilebilecek bir olaydır. insanın kaderindeki gücü sıfır DEĞİLDİR. intihar eden bir insan kendi bacaklarıyla atlıyor köprüden, onu da Allah haşa attı köprüden??

bu kaza kader anlayışı aynı o bilinen olaydakine benziyor.
şeytan hz ademe secde etmez, huzurdan kovulur.
sonra Allah'a der ki

"madem beni SAPTIRDIN, bana mühlet ver."
bu küstahlık değil de nedir. hem kendin hata yapıyorsun hem Allah yaptırdı diyorsun.

iyi o zaman, bu çocuk hesaba çekildiğinde de desin bakalım. kaderimde vardı! bravo be.

dipnot: insanın elinde olmayan izdirari kader dediğimiz şeylerde hastalık, ölüm yoktur. dünyaya geleceğimiz tarih, anne ve babamız, şeklimiz ve kabiliyetlerimiz vardır.

ayrıntılı olarak açıklayabilirim bunu, anlayana.

X