Mutfak Püf Noktaları Acl Ezme..

Adesss

Guru
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2008
1.022
5
36
arkadaşlar bim de satılan acılı ezme alıyoruz ve cok hoşumuza gidiyor 3,4günde bitiriyoruz..evde bundan yapmak istiyorum yiyipde tarifi verebilecek varmı :lepi::lepi:

içindekiler bölümünde ne yazıyosa onlardan kat ben de yemiştim gerçekten güzel aklımda kalanları yazayım kurusoğan sarımsak domates salça nane yağ yeşilbiberbunlardan vardı

biz çok yaparız ezme salata..

domates
biber
kursoğan (az olacak)
maydanoz
1-2 diş sarımsak

bunlar çok minik minik doğranıyor.. sonra 1 çay kaşığı salçaya bol zeytinyağı, tuz, isot, kuru ve varsa yaş nane, narekşisi, 1 limon suyu koyup bi güzel sos haline getirip hazırladığın salatana bi güzel karıştırıyosun ama yemeden en az1 saat kadar bekletilmeli..

biz çok yaparız ezme salata..

domates
biber
kursoğan (az olacak)
maydanoz
1-2 diş sarımsak

bunlar çok minik minik doğranıyor.. sonra 1 çay kaşığı salçaya bol zeytinyağı, tuz, isot, kuru ve varsa yaş nane, narekşisi, 1 limon suyu koyup bi güzel sos haline getirip hazırladığın salatana bi güzel karıştırıyosun ama yemeden en az1 saat kadar bekletilmeli..

cnm bu ezme salcalı domatesli değil

benim akrabam yapiyor ondan cok güzel oluyor
hazirini aldim hic hosuma gitmedi
ama nasil yaptigini bilmiyorum

canım bimdekinde salçada var domatesde hepsini çok küçük doğra beklet 1 saat olur hatta daha doğal olur:lepi:

Bimdeki ezme dediğiniz kahvaltıda yenilen ise ben tarifi vereyim. 150 gr kadar iç ceviz bunu çok ince un gibi olmamak kaydıyla rondoda çekeceksiniz. Cevizi ne kadar bol ve ağıza gelecek ibi olursa o kadar iyi. 1 yemek kaşığı biber salçası,1 yemek kaşığı domates salçası. 4-5 diş sarımsak (isteğe göre azaltıp çoğaltabilirsiniz) Karabiber,kimyon,kırmızıbiber ve 2-3 kaşık yoğurt. Bunların tamamını kaşıkla karıştırıyorsunuz. Sonra üzerine bir miktar zeytin yağı döküp tekrar karıştırıyorsunuz. Bu malzemeleri yaklaşık olarak verdim. Ben genelde göz kararı yapıyorum

Bimdeki ezme dediğiniz kahvaltıda yenilen ise ben tarifi vereyim. 150 gr kadar iç ceviz bunu çok ince un gibi olmamak kaydıyla rondoda çekeceksiniz. Cevizi ne kadar bol ve ağıza gelecek ibi olursa o kadar iyi. 1 yemek kaşığı biber salçası,1 yemek kaşığı domates salçası. 4-5 diş sarımsak (isteğe göre azaltıp çoğaltabilirsiniz) Karabiber,kimyon,kırmızıbiber ve 2-3 kaşık yoğurt. Bunların tamamını kaşıkla karıştırıyorsunuz. Sonra üzerine bir miktar zeytin yağı döküp tekrar karıştırıyorsunuz. Bu malzemeleri yaklaşık olarak verdim. Ben genelde göz kararı yapıyorum

tşk cnm bu verdigin tarif cam şişede olanınki bunuda deniycem bide naylon kutuda var bide ondan dene bak cok güzel:dance:

onun içinde bulgur var sanırım,gerçekten çok güzel.
bu tarif ona çok benziyor,bir dene istersen,ama tam ölçüm yok göz kararı yapıyorum.
domates ve biber salçası,1/2 çay bardağı ince bulgur(ıslatılmış),ceviz,1-2 diş sarımsak,sıvıyağ,
kimyon,k.biber,istenilen baharatlar,tuz.

Son düzenleme:
onun içinde bulgur var sanırım,gerçekten çok güzel.
bu tarif ona çok benziyor,bir dene istersen,ama tam ölçüm yok göz kararı yapıyorum.
domates ve biber salçası,1/2 çay bardağı ince bulgur(ıslatılmış),ceviz,1-2 diş sarımsak,sıvıyağ,
kimyon,k.biber,istenilen baharatlar,tuz.

tşk ederim cnm ama onun icinde bulgur oldugnu sanmıyorum ben yada varda belliolmuyor

irmik te olabilir :uhm: ben bu tarifi yaptığımdan beri pek almıyorum,istersen bir içindeki malzemelere bak,belki fikir verir,yaklaşırsın tarife,bir kaç denemeden sonra tutar bakarsınyerimseniben

X