Acill Eşimin ailesine bağırdım ne yapmalıyım sizce?

Sakince konuşun. Neye sinirlendiğinizi, neden bu mevzunun sizi üzdüğünü, erkek egemen toplumda bu tarz sözlerin kötülüğünü, mahremiyetin çocukların bu yaşta başladığını anlatın. Bir organın bu kadar yüceltilmesinin yanlışlığını anlatın. Anlatın ki cehaleti aydınlatmaya evinizden başlayın. Onlar sadece cahil. Sakin kalarak sorununuzu çözebilirsiniz ancak.

26 gün önce doğum yaptım. 20 gün annem bana baktı, sonra kayınvalidem ve kayınbabam geldi. Bebeğim erkek. Benim için cinsiyetin hiçbir önemi yok. Geldikleri günden beri torunumun pipisi var erkek benim torunum vb şeyler diyorlar. Kayınbabam çocuğun altını yanımda al pipisini çok merak ediyorum bakacağım dedi. Kayınvalidem çocuğu benim yanımda yıka pipisini görelim dedi. Birde bebeğimi severken d.ü...z.ü diyerek seviyor kayınbaba. Eşime o kelimeyi söylememesini sööyledim eşim sevdiği için söylüyor ne var bunda dedi. Ben uyardım söylemeye devam etti. Normalde bebeği kayınvalidemle yıkarız diye düşünmüştüm ama böyle pipi delisi olunca yıkamak istemiyorum. Bunu eşime söyledim tartıştık şuan küsüz. Birde üzerine kayınbaba bebek büyüsün ben onu sokakta altı çıplak gezdircem herkes pipisini görecek dedi. Eşim sesini çıkarma bir şey yapamaz çok abartıyorsun diyor. Eşimle küsüz akşam yemeğine sofraya oturmadım bir şey yemedim utanmadan yediller bir kişi de bu kız emzikli lohusa demedi. Allah aşkına siz söyleyin abartıyor muyum. Siz yerinde olsanız ne yapardınız? Güncelleme:6. Sayfa
Eşime rahatsız olduğumu söyledim ve abarttığımı söyledi tartıştık çok ağladım sütüm kesildi bu sefer iyice moralim bozuldu. Eşim sütümün kesildiğinde inanmadı bende çok sinirlendim kayınvalidem ve kayınbabama sizin yüzünüzden pipi merakınız yüzünden sütüm kesildi diye bağırdım. Eşim de bana çok bağırdı birbirimize girdik bütün apartmana rezil olduk. Boşanacağız.

Merak edip eski konularına baktım.
Okumak isteyen arkadaş için de alıntıladım.

Şimdi, eşinizin ailesi erkek delisi görgüsüz ve cahil bunu anlıyoruz buradan.
Eşiniz neden bunu görmemekte ısrar ediyor onu anlamadım?
Eşinizin burada üzerine düşen, sizi bu zor zamanınızda korumak ve size destek olmak.
Gayette eşiniz dilese anasının da babasının da ağzını kapatabilir.
Yapan yapıyor, buradan okuyoruz veya görüyoruz etrafımızda.
Eşinizin kabahati büyük burada.

Sizin tepkinize gelince.
Gayet yerinde bir tepki.
Benim kayınvalidemi ben bir kere büyük oğlumun altını alırken pipisine dokunduğunu gördüm ve çıldırdım.
Sen ne yapıyorsun dedim, ne var canım seviyorum dedi...
Sevecek vücudunda yer kalmadı bir orası mı kaldı dedim, ama benim hoşuma gidiyor böyle dedi.
Benim gitmiyor ama dedim ve kestirdim attım konuyu.

Eşime gelince, konuyu ona aktardım ve dedim ki bir daha anneni çocuğumun pipisini severken görürsem, çocuğuma hasret bırakırım haberin olsun dedim.
Başka birşey dememe gerek kalmadı zaten.

Cinsel organ sevilecek, ifşa edilecek, gururlanılacak, yüceltilecek birşey değildir.
Allah bizi erkek ve kadın olarak ayrı yaratmış ve bu ayrımın özelliğidir cinsel organ.
Kalkıp bunu ifşa etmenin, pipide pipi diye etrafta dolanmanın manası yok.

Boşanmaya mı karar verdiniz?
İsabet olmuş, çocuğunun cinsel organını koruyamayan baba, o çocuğu gelecekte ailesinden gelecek hiç bir psikolojik baskı, değişim, şiddet vs. den koruyamayacak bu belli.
En büyük psikolojik durumlarda malesef ki eşlerin anne-baba (dede, annane, babaanne) tarafından oluşuyor.
Anne ve baba A derken anne babanın ebeveynleri Z diyebiliyor.
Çocuk bocalıyor.

Gelecekte yaşayabileceklerinizi tasavvur edin, öyle karar verin hayatınızda ne yapmak istediğinize.
Eşiniz ile oturun bunları konuşun, sonra eğer eşiniz "haklısın ben çocuğuma bu şekilde sahip çıkamam" diyorsa (ki diyemez) o zaman boşanın.

Bu nedir ya...
Hakkaten beynim yandı.
Benim elimde olacak öyle kaynana kayınpeder, neler olur düşünemiyorum bile....

Ben özür dilerdim ama bağırdığım için. Geri adım atmak değil bu , kendini bilip yanlış yaptığında ona sahip çıkacak kadar olgun olmak. Zaten kayınvalideniz gelmiş , açıklama yapmış. hatasını anlamış. Eşinizin size dediği ile sizin yaptığınız şey farklı değerlendirilmeli. Biri eşiniz ile sizin aranızda , diğeri sizinle kayınvalde ve kayınbaba arasında. Birindeki haklılığınızı ötekisindeki haksızlığınızı kapatmaz.

Sen lohusasın bikere niye bukadar üstüne geliyolar ki.. hem boşanmak çözümmü yani yeni doğum yapmışsın bide.. ayrıca ne demek boşanıcam senden demesi ailesinin yanında üstüne yürümesi falan nerden geliyo bu ego eşine böyle.. oğlun sende kalıcak böyle bi durumda çünkü daha çok küçük mahkeme velayeti sana verir otomatik olarak.. hayır yani seni boşayıp evden atıcak çocukda kendisinde mi kalıcak sanıyo kocan acaba ? Ondan mı bukadar yüksek ego yüklemiş kendine valla iner havası oturur aşağı boşanmaya karar verdiyse :KK53:
Üstüne bide nafaka öder ooohhh bigüzel su içsin sonrada herşeyin üstüne..

Bence özür dilemelisiniz. Lohusalığın ardına saklanıp başka bir şehirden gelmiş koskoca insanlara bağırmanız ne sebeple olursa olsun çok ayıp olmuş. Kendi ailemize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi eş ailesine de yapmayalım lütfen. Sizinde içiniz rahat değil anladığım kadarıyla. Tatlıya bağlayın sizde rahatlayın. Bol su içip dinlenirseniz sütünüze bir şey olmaz. Bizlerde neler atlattık. Emin olun bugünlerde geçecek

Biliyorum çok haklıydınız ama yapamadım işte. Eşim şuan onların yanında oturuyor. Bana da dün gece ben boşanıp bebeğimizin ilerde üzülmesini istemiyorum dedi. Birde dün kayınvalide yanıma gelip bizim oralarda bu pipi mevzusu normal ama keşke bizde söylemeseydik dedi.

Eşin geri vitese takmış,
lohusasın sen tepkilerin çok normal hassas bir dönemdesin. Sakın özür falan dileme madem yaptın böyle birşey arkasında dur. Alttan alıp özür dilersen tavırları devam eder.

Aaa benim kayınvalidem bu ahsjej. Pipiye o kadar takıntılı ki üç yıl boyunca sünnet ettirelim diye tutturdu. İlk zamanlar "aç pipisini bakalım. Aç halası bir görsün" dediğinde gülerek ve kalabalık içinde "annecim senin pipi ile ilgili bir travman mı var. Nedir bu pipi merakın. Görmediğin şey de değil ki beş çocuğun var yani" dedim. O konu açılmamak üzere kapandı.

Sonraki zamanlarda "ölmeden sünnetini göreyim" diye inat ve ısrarla sünnet talebinde bulundu. O konuda sinirlendim epey. Yine bir gün "bu çocuğu ben doğurdum. O yüzden ben ne zaman istersem o zaman sünnet olacak. Sen kendi doğurduklarını sünnet ettirmişsin. Bne şahidim sünnet olmuş yani. Benim oğlumun sünnet vaktine karar vermek de bir zahmet bana kalsın" dedim. Bir süre küstü falan sonra kabullendi.

Sakin kalın öncelikle. Bu tipler sanırım pipiyi zamanında diledikleri gibi kullanamadıkları için bir tür travma yaşıyorlar. Pipi takıntılı ruh hastaları. Bir daha pipiyi görmek isterlerse, gülerek "ben ahlaklı bir çocuk yetiştirmek istiyorum. Mahrem bölgesine sanat galerisi muamelesi yapılmayacak." der müsaade etmezsin.
Kayınvalidenize oğlunun şeyini gördüğünüzü gerine gerine söylerken hiç utanmadınız mı. Aman yarabbim evlerden ırak

Biliyorum çok haklıydınız ama yapamadım işte. Eşim şuan onların yanında oturuyor. Bana da dün gece ben boşanıp bebeğimizin ilerde üzülmesini istemiyorum dedi. Birde dün kayınvalide yanıma gelip bizim oralarda bu pipi mevzusu normal ama keşke bizde söylemeseydik dedi.
lohusasınız hassassınız anlıyorum sizi
onlar da çok abartmış sizde ama sonra gelmiş kv yanınıza
bence sizde gidin yanlarına
sütünüz geldi mi bu arada

Lohusa iken cinayet işleyince de mesul olmuyoruz sanırım?
Lohusalik akil sağlığını kaybetmek değil.
Her şey lohusayim diye geçmez.

Eğer oncesinde bu konuyu hiç konuşmayıp içinizde tutup tutup birden bire bağırmaya basladiysaniz sacmalamissiniz
Yok soylediyseniz dedeye babanneye buna rağmen devam ettilerse yersiz bir tepki olmuş ama kabul edilebilir.

Özür dileme, geri adım atma diyenlere bakma sen. Yanlış yaptığında Özür dilemelisin. Ki haklı da olsan yolun yanlış.

Kayinpedere zor olur da çağıt kayinvalideni; anne ben böyle olsun istemezdim.
İlk çocuğum, yetiştirme konusunda endiseliyim.düzgün, ahlaklı, mahremi bilen bir birey olsun istiyorum.geriye dönüp baktığında buna neden izin vermişim pismanligini yaşamak istemiyorum. Eşime bir kaç kere söyledim bu konudaki hassasiyetimi. Beni ciddiye almadı. Bu sekilde sesimi yükseltmek doğru olmadı. Keske böyle olmasaydı.
Siz de kusura bakmayın. Haklı da olsam siz bana yardım için buradasınİz, sizi kırmak istemezdim, diyin.

Benim eşim aileme böyle davransa, hele de hic düzgün şekilde konuşmadan yapsa bunu hayatı dar ederdim.
Sizinki cabuk geri adım atmis.
Haklısınız ama herseyin usulü var.
Bir de çocuk sizin yahu.
Öyle alıp elinizden altını soyup çıplak falan gezdiremezler. Adam sacmalamis işte. Sinirim bozulsa da farazi bir seyi bu kadar ciddiye almazdım.

Bazı ailelerde bu erkek bebek pipi muhabbeti oluyor. Onlara göre çok normal bu söyledikleri. Zaten kv benzer bi açıklama yapmış. Şu saatten sonra o insanları değiltiremezsiniz. Verdiğiniz tepki çok abartı. Bi pipi muhabbetine kavgalar, boşanmalar, süt kesilmeleri, koskoca insanlara terbiyesizsin diye bağırmalar. Bu noktaya gelmemeliydi. Sakince uyaracaktınız onlar her söylediğinde ben rahatsız oluyorum diyecektiniz muhakkak bi yerde bırakırlardı.

Geri adım atma diyenler olmuş ama at bence. Özür dilemesen bile önce niye rahatsız olduğunu açıkla sonra da verdiğin tepkinin fazla olduğunu falan özür niyetine bir şeyler söyle işte. Çünkü haksız olan sensin.

Günaydın bayanlar. Dün konu açmıştım pipi mevzusuyla ilgili. Sonra eşim süümün kesildiğinde inanmadığı için eşimle tartışmıştık olay büyümüştü. Bende çok sinirlenip eşimin anne ve babasına bağırdım. Sizin pipi merakınız yüzünden bizi birbirimize düşürdünüz sizin yüzünüzsen kavga ettik şimdi mutlu olun , ne pipiymiş çok terbiyesizsiniz gibi şeyler söyledim bağırarak. Sonra eşim de bana bağırdı onların yanında üstüme yürüdü ve yemin ederim ki seni boşayacağım bitti bu iş diye defalarca bağırdı. Sonra ortalık biraz yatışınca onlar oturma odasında oturdu, ben bebeğimle yatak odamda. Eşimle biraz konuştuk. Ne yapacağımıza bugün onlar gidince karar vereceğiz. Bugün gidecekler farklı şehirden geldiler. Ben fazla tepki gösterdiğimin farkındayım. Pipi mevzusunda haklıyım ama tepkim fazlaydı biliyorum. Haklıyken haksız duruma düştüm. Uykusuzluk, yorgunluk moral bozukluğu hepsi eklenince böuyle paylaşım işte. Sizce şimdi ne yapmalıyım? Gösterdiğim tepki için pişmanım ama gidip konuşmaya da çekiniyorum.

İlk lohusalığımda bende çok öfkeliydim o yüzden sizi anlayabiliyorum. Bence bırakın gitsinler özür filan dilemeyin sakın bi kendi halinize kalın sonra duruma bakarsınız.

Kayınvalidenize oğlunun şeyini gördüğünüzü gerine gerine söylerken hiç utanmadınız mı. Aman yarabbim evlerden ırak
Kayinvalide torunun pipisi hakkında kararlar alırken, muhabbetini yaparken utanmamis. Demekki onun ayıbı farkli, ona gore davranılır.

Zaten Az çok tahmin ediyordur gördüğünü, yeni bilgi degil 😒

Özür dileme, alttan alma, geri adım atma diyenler , aile içi ilişkileriniz çok sağlıklı galiba. Onlar yüzyüze bakacak, bi yorumla gazlayıp çıkıyorsunuz hayatlardan. Aile içi mutlulukta haksız olunca özür dilemek önemlidir. En önemlisi bu dönemler en mutlu olmanız gereken dönemlerdir. Eşinizle aranıza boşuna soğukluk girmesin. Gerekli yerde sınır çizmek, gerekli yerde sakin kalmak durumundasınız. Evlilik dengeden ibarettir. Aynı şeyi sizin ailenize yapabilir, başka konulardan nem kapıp.

Son düzenleme:
Bazen böyle tiplere böyle tepki revadir evet belki tepkiyi fazla göstermiş ileri gitmiş ama arkadaşın da burasına gelmiş.. Bu saatten sonra da özür dilemeyin.

Yok hiç utanmadım. Mesela kendi anneme ve babama söylemekten utanırım ki yanlarında pipi lafı bile etmemişimdir. Ancak karşımda ağzından pipi lafı düşmeyen, pipi görme hayalini her yerde anlatan bir kadına bunu demekten utanmadım. Kişiye göre üslup seçiyorum ben.

X