Ablamdan önce hamile kalmak?

Ablanla bu konuyu yuzyuze hic konustunuzmu merak ettim annenin tavri cok tuhaf geldi bilemiyorum bi arkadasta yazmis ya hic olmassa ablanin bebegi senin durumun ne olacak ozmaan

bence başlamalısın. nereden biliyorsun ha diyince olacagını? belki seninkide gecikir? yada allah korusun bir ihtimal olmaz

annene noluyor yaa hayret bisey evliligin de cocuk sahibi olmanin da sirasi planimi olur ya nasib bu isler..arkadaslarim var en kucugu evlendi.7 yasinda kizi var en buyuk ablasida yeni evlendi 5 aylik bebekleri var cokta iyi anlasiyorlar....esinin hakkina giriyorsun annen bi zahmet yatak odana karismasin bu gece basla calismalara hamile kalirsanda epey bi soyleme esin uzulecegine ablan uzulsun Allahin isine karismasinlar..

Öncelikle konuyu bir derdim var başlığına mi yoksa hamilelik başlığına mi yazsam arada kaldım..
Ben size durumunu anlatayım kızlar 7 yıllık iliskimin ardından eşimle evleneli 8 ay oluyor 27 yaşındayım. Ablam da 33 yaşında ve o da evleneli 1 yil oldu. benim nisanlanma donemim biraz sancili oldu cunku o donemde ablamin hayatinda birisi olmadigi icin ailem de ben de ablam incinmrsin diye erkek tarafını hep erteledik. Fakat en sonunda nasıl olsa hemen evlenmeyecekler gözüyle bakıldı ve nisanlandik. Ablam 30 yasini gectigi icin onun uzulmesi kirilmasini inanin hic istemedim aylarca hep dua ettim inşallah ben evlenmeden ablam evlenir de onu uzmem diye. Bu arada yanlış anlamayın ablam benim küçük annemdir herseyimdir hep de yanımda oldu nisanimda hicbiseyim eksik olmasın diye pervane oldu etrafimda.
Neyse nisandan 2 yıl sonra ablam aşık oldu ve hizli bir kararla evlendilerve biz de 4 ay sonra evlendik.ne çok dua etmişim ki allahım da kabul etti.
Ablamlar evlendikten iki ay sonra çocuk sahibi olmak için çalışmaya başladılar ablamin yaşını göz önüne alınca stresli adet dönemleri yaşıyor ve olmadıkça üzülüyor ağlıyordu. Bu arada ben de evlenmiştim. Bu dönemde annem her konuşmamızda bana "sakın hamile kalmak yok" diye şaka yollu ikazlarda bulunuyordu. Evlililigimun ilk aylarindan itibaren eşim cocuk istiyordu zaten yıllardır birlikteyiz biz ben senden eminim çocuğumuz olsun diyordu ilk aylar eşimi geçiştirmek daha kolaydı. Biraz gezelim evliligimizi yasayalim diyordum ki öyle de düşünüyordum. Fakat evliliğimizin altıncı ayı olduğunda eşim yigenleriyle ilgilenip bana muzip bakislari ve sürekli çocuk konusu açmasından ben de etkilenmedim değil iki aydır ictenice çocuk istiyorum eşime diyemiyorum çünkü ablam hamile kalmayı o kadar çok istiyor ve vher ay aglayip üzülüyor ki önce onun çocuğu olsun üzülmesin diyorum. ama esim bu aralar artik cocuk icin beklemek istemedigini dile getiriyor. Inanin cocuk gibi heyecanli simdiden.
Annem ablamla konuşurken çocuk yapmaları konusunda gözlerinin içi parlıyor inşallah diyor bana gelince aman sakın haa sakının diyor. Arada da tamammen açık konuşup "önce ablan tamam mi kızım nasıl üzülür şimdi sen kalirsan içten ice" diyor. Eşime bu durumu söyleyemem zaten evlenmek konusunda ablami bekledim bi şekilde ve eşimle ablamin arasına soğukluk girmesini istemiyorum. Kafam çok karışık nolur bana akıl verin. Ben mi ne istiyorum ben kesinlikle ablamin uzulmemesini ve bi an önce inşallah bir çocuğu olmasını istiyorum ve ben de anne olmak istiyorum. Arada kaldım. Sizce abladan önce hamile kalmak hem de o bu kadar çok isytiyoken dogru mu. Nolur yardimci olun ne anneme ne esime ne ablama bisey diyebiliyorum.
tabi haklısın ama bir yerdede senin hayatın. ablamı bekliycem derken belki hiç çocuk sahibi olamayacaksın

Bu hayatta kimse ama kimse icin kendinizi ertelemeyin sonra cok pisman olursunuz. Bu sizin hayatiniz anne yada ablanizin degil kimseye mudahale ettirmeyin. Kimse sizin icin bu kadar dusunceli davranmaz emin olun. Annenizede ablanizada mudahale ettirmeyin kendi kararinizi kendiniz verin. Insallah hersey gonlunuzce olur..

ben annenin düşüncesini çok saçma buldum ya kusura bakma. ablan neden üzülsün senin çocuğun olursa? evet kendisinin de olmasını ister ama senin hamile olduğunu duyunca da çok sevinir kendi olmuş kadar sevinir abla o ya üzülür mü hiç böyle bişeye.

ablanın çocuğu olmuyorsa bi doktora gitsin herşeyin çaresi var.

sen de bebek istiyorsan yap bi an önce. ablanı anneni düşünüyorsun da eşini hiç mi düşünmüyorsun yazık değil mi adama çocuk istiyor o.

ben de bir ablayım benim de kız kardeşim var, onun için herşeyin en iyisini isterim. ben henüz evli değilim ama şimdi çıkıp gelsin ben birini seviyorum evlenmek istiyoruz desin en başta ben destek olurum.benden önce evlensin ne olacakki. düşünsene senin canından bi parça o kardeş, onun hep iyi olmasını mutlu olmasını istersin, anneden farkı yoktur bence bi ablanın.

aynı şekilde ikimiz de evli olsak kesinlikle benim yüzümden çocuk işini ertelesin istemem.

sana bişey söylim mi, asıl ablan senin böyle düşünüp kendini sıkıntıya soktuğunu öğrense çok üzülür. istersen al karşına konuş aynı şeyi söyleyecektir. ablan böyle yapmanı istemezdi duysaydı.

ayrıca her şey sırayla yapılır diye bişey yokki. abla büyük önce o evlensin, önce o çocuk doğursun, önce o şunu yapsın önce o bunu yapsın.. çok saçma cidden.

o senden önce doğdu diye, onun çocuğu da mı seninkinden önce doğmak zorunda allah allah :KK70:

annene de söyle, ''ben bebek istiyorum anne ayrıca sen yanlış düşünüyosun ablam benim ikinci annem gibidir benim çocuğuma en çok o sevinir, nasıl bi anne evladını kıskanmazsa, abla da kardeşini kıskanmaz, içinde bi şüphe varsa alalım ablamı konuşalım ondan duy, hem böyle şeyler yaş sırasına göre olmaz ki çok yanlış senin düşüncen, üstelik ben eşimin düşüncelerine de önem vermek zorundayım aylardır bebek istiyor'' de. bence için gayet rahat olsun emin ol ablan böyle düşündüğünü bilse sana kızardı.

Sizin de Yasiniz çok genç değil, iki çocuk yapmaya kalksaniz yaş 30 u geçecek zaten. Sonra keske erken anne olsaydım diye basiniza vurursunuz. İstiyorsanız hemen yapın. Fedakarlık konudan konuya degidir,, böyle bir konuda fedakarlık beklenmemeli.

annenın ablandan once hamıle kalma
ve ablanın benden once hamıle kalma lafından ve bakıs acılarından sonra
aılenız bıle olsa bıraz mesafe koymanız gerekıyormus gıbı hıssettım
bana esımden baska kımse dıkkat et hamıle kalma dıyemez bu ne yahu

bebısınız hayırlıysa olsun bence sız once kendınızı aılenızı ve olacak bebegınızı dusunun öncelıgınız bu olsun
eger nıye hamıle kaldın gıbı bı yaklasım yaparlarsa fazla hadsizlık olur yaptıkları bılemıcem yınede sız bılırsınız

ve ablanın benden once hamıle kalma lafından ve bakıs acılarından sonra

anladığım kadarıyla ablası öyle bişey söylemiyormuş, hatta ablasının haberi yokmuş, tam tersi ablası kardeşini çok seviyormuş nişanında falan herşeyiyle ilgilenmiş, bunları düşünen konu sahibi ve anne. bence ablası öğrense böyle düşündüklerini asıl o zaman üzülür ''kardeşim benim yüzümden kendini kısıtlıyor'' diye..

anladığım kadarıyla ablası öyle bişey söylemiyormuş, hatta ablasının haberi yokmuş, tam tersi ablası kardeşini çok seviyormuş nişanında falan herşeyiyle ilgilenmiş, bunları düşünen konu sahibi ve anne. bence ablası öğrense böyle düşündüklerini asıl o zaman üzülür ''kardeşim benim yüzümden kendini kısıtlıyor'' diye..
Kesinlikle haklısınız aynen bu şekilde..

hmmm sımdı anladım
e ablası madem bırsey demıyor konu sahıbı bosa uzuluyor hatta boyle dusunmesı ablasını kırar uzer...

hmmm sımdı anladım
e ablası madem bırsey demıyor konu sahıbı bosa uzuluyor hatta boyle dusunmesı ablasını kırar uzer..

aynen ben de öyle düşünüyorum hatta önceki mesajımda uzun uzun anlattım düşüncemi :) ben de ablayım ve kardeşim için en iyisini isterim o mutlu olursa rahat uyurum. benim için böyle bişey yapmasını istemezdim. bence konu sahibinin ablası da duysa çok üzülür böyle düşündükleri için. tamam bi imrenme bi heves olur belki, benim de olsun der ama kıskanmakmış kardeşi hamile diye üzülmekmiş yakınından geçmez bu duyguların bence..

bi de konu sahibi, eğer ablan uğraşmasına rağmen hamile kalamıyorsa bi doktora gitsin eşiyle beraber. sorun var mı, varsa kimde bunları öğrenip tedavisine baksınlar. bazen biraz doktor müdahelesi ve uğraşmak gerekiyor. benim annemin de 5 sene çocuğu olmamış, sonra düzenli bi tedaviden sonra ben doğmuşum. oturup üzülmek yerine mutlaka doktora görünsünler...

aynen ben de öyle düşünüyorum hatta önceki mesajımda uzun uzun anlattım düşüncemi :) ben de ablayım ve kardeşim için en iyisini isterim o mutlu olursa rahat uyurum. benim için böyle bişey yapmasını istemezdim. bence konu sahibinin ablası da duysa çok üzülür böyle düşündükleri için. tamam bi imrenme bi heves olur belki, benim de olsun der ama kıskanmakmış kardeşi hamile diye üzülmekmiş yakınından geçmez bu duyguların bence..

bi de konu sahibi, eğer ablan uğraşmasına rağmen hamile kalamıyorsa bi doktora gitsin eşiyle beraber. sorun var mı, varsa kimde bunları öğrenip tedavisine baksınlar. bazen biraz doktor müdahelesi ve uğraşmak gerekiyor. benim annemin de 5 sene çocuğu olmamış, sonra düzenli bi tedaviden sonra ben doğmuşum. oturup üzülmek yerine mutlaka doktora görünsünler...

ayneeen oyle cok haklısın,ustelık daha ablasının cocugu olmasada cok normal 1 - 1 bucuk sene cocuk kendılıgınden olmayabılır bu cok normal doktorlar tedavıye bıle baslamıyorlar

eger gerekırsede tıp o kadar gelısmıs kı neden olmasın

mesela benım annemde 2 sene kendılıgınden olmamıs tam tedavıye baslıcaklarında abıme hamıle oldugunu ogrenmıs bende korunmasına ragmen bana hamıle kalmıs :KK70:

hayat zaten zor bence daha fazla bu kadar ayrıntılı ınce dusunup zorlastırmamak gerek...

ayneeen oyle cok haklısın,ustelık daha ablasının cocugu olmasada cok normal 1 - 1 bucuk sene cocuk kendılıgınden olmayabılır bu cok normal doktorlar tedavıye bıle baslamıyorlar

eger gerekırsede tıp o kadar gelısmıs kı neden olmasın

mesela benım annemde 2 sene kendılıgınden olmamıs tam tedavıye baslıcaklarında abıme hamıle oldugunu ogrenmıs bende korunmasına ragmen bana hamıle kalmıs :KK70:

hayat zaten zor bence daha fazla bu kadar ayrıntılı ınce dusunup zorlastırmamak gerek...

kesinlikle haklısınız.. hayat yeterince zor değilmiş gibi bi de biz kendi kendimize zorlaştırıyoruz..

Ablanin cocugu olmuyorda senin yapar yapmaz olacaginin garantisi mi var? Ablanin 5 sene olmasa 5 sene bekleyecek misin ? Hadi bekledin ablani 5 sene, bu seferde senin olmassa kaç sene uğraşırsın acaba?
Birde saçma diyenlere kızıyorsun.

Niye hayatı ablana paralel yaşıyorsun
Yarın ikinizin de çocuğu oldu ve büyüdü diyelim, ikisi de üniversite sınavına girecek, çocuğuna " sınavda soruları eksik yap bak ablamın çocuğu kazanamaz sen kazanırsan çok üzülür önce ablamın hayatı sonra biz" dersin sen.
Çocuğun evlenecek olsa önce ablamınki evlensin üzülmesin dersin.
Çocuk yapma lütfen çünkü sen yada eşin önemsiz insanlarsınız önemli olan ablan ve duyguları sakın onu üzmeyin

Benim abim ben evlenmek istediğimi söylediğimde sıramı vermem gibi laflar ediyordu. Hatta teyzem sözden sonra hayırlısı olsun, çok güzel oldu dediğinde hayııııır hiç güzel olmadı, sıra bozuldu diye sinirlenmişti. Sonuç? Ben beş yıllık evliyim. Bir tane de bebeğim var. O ise hala bekar. Sırayla değil bu işler. Nasip kısmet. Belki sizin de hemen bebeğiniz olmaz. Tedavi olmanız gerekebilir belki de. Allah bilir. Gerçekten istiyorsanız beklemeyin. Eşinizle aranıza da kimseyi sokmayın.

Niye hayatı ablana paralel yaşıyorsun
Yarın ikinizin de çocuğu oldu ve büyüdü diyelim, ikisi de üniversite sınavına girecek, çocuğuna " sınavda soruları eksik yap bak ablamın çocuğu kazanamaz sen kazanırsan çok üzülür önce ablamın hayatı sonra biz" dersin sen.
Çocuğun evlenecek olsa önce ablamınki evlensin üzülmesin dersin.
Çocuk yapma lütfen çünkü sen yada eşin önemsiz insanlarsınız önemli olan ablan ve duyguları sakın onu üzmeyin
Benim hakkimda ne kadar güzel yargılara varmişsiniz. cevap vermiş olmak için cevap vermeyin kişiliğimi sorgulamak size düşmez. Ben sadece konu hakkinda fikir almak istedim yargılanmak değil. Çocuk yapıp yapmayacagima da nasil bir anne olacagima da siz karar veremezsiniz.

Arkadaşım , belli ki hassas bir kalbin var yorumlara içerliyorsun. Seni kıracak bir şey yazmicam sadece kendimden ornek vereyim.

Eşim hemen çocuk istiyordu ben de sürekli 6ay falan gezeyim sonra olsun gibi cümleler ediyordum.

İnsan dedigiyle sinaniyor onu hâlk eden Allah, gozunu kasını yaratan Allah, insan konuşurken nereye varacağını kime sipariş verdiğini hesap edemiyor .

Nihayetinde 1.5 yil sonunda hamile.kaldım.incir kürü soğan kürü yapmadigim kalmadı doktora gittik sorun da yoktu insanların elinde.o bebekleri gördükçe her an tövbe ettim

Belki 1.5 yıl çok.uUn sire değil.diyeceksin ama öyle olmadi. Ağzımdan çıkanları sinadigim ve aslında ben istediğim vakit artık.olsun dedgim vakit.olmayacağını anladığım bir sure oldu

Sen niyetini halis tut ki.öyle de tutuyorsun , emin ol su geceyi gündüzü duzeni kuran Allah ona da.bir vakit.biçmiştir biz bilmiyoruz sadece

Ola.ki ablan hamile kalır sen.koruma koruma kalamazSin Allah muhafaza etsin . Allah senin değil benim istediğim vakitte der bekleriz...maalesef...

Annedir olumsuz.bisey demek istemem ama olgun davranmiyor.. Sen hamile kalsan annene rahatlikla bile söyleyemeyeceksin şuan anladığım kadarıyla. Sana o rahatlığı vermiyor , hamile kalsan sevinmez demem ama istediğim tepkiyi alamayacaksin.

Sen buna da.hazırlıklı ol. Doğumu da ölüm u de Allah yazmıştır

Hayırlı bir evladın olur dilerim ki

X