Ablamdan önce hamile kalmak?

Herkesin kaderi yazilmis bir kere kismetle kavga olmaz, eger ablanda seni, senin ablani dusundugun kadar dusunuyorsa omdan once hamile kalmana uzulmez, tamam imrenir ozenir ama uzulmez.

Sizin oncelikli aileniz artik esiniz kanimca. Siz karari verdikten sonra, Allahta nasip ettikten sonra neden cocuk yapmayi erteleyesiniz ki.

Öncelikle konuyu bir derdim var başlığına mi yoksa hamilelik başlığına mi yazsam arada kaldım..
Ben size durumunu anlatayım kızlar 7 yıllık iliskimin ardından eşimle evleneli 8 ay oluyor 27 yaşındayım. Ablam da 33 yaşında ve o da evleneli 1 yil oldu. benim nisanlanma donemim biraz sancili oldu cunku o donemde ablamin hayatinda birisi olmadigi icin ailem de ben de ablam incinmrsin diye erkek tarafını hep erteledik. Fakat en sonunda nasıl olsa hemen evlenmeyecekler gözüyle bakıldı ve nisanlandik. Ablam 30 yasini gectigi icin onun uzulmesi kirilmasini inanin hic istemedim aylarca hep dua ettim inşallah ben evlenmeden ablam evlenir de onu uzmem diye. Bu arada yanlış anlamayın ablam benim küçük annemdir herseyimdir hep de yanımda oldu nisanimda hicbiseyim eksik olmasın diye pervane oldu etrafimda.
Neyse nisandan 2 yıl sonra ablam aşık oldu ve hizli bir kararla evlendilerve biz de 4 ay sonra evlendik.ne çok dua etmişim ki allahım da kabul etti.
Ablamlar evlendikten iki ay sonra çocuk sahibi olmak için çalışmaya başladılar ablamin yaşını göz önüne alınca stresli adet dönemleri yaşıyor ve olmadıkça üzülüyor ağlıyordu. Bu arada ben de evlenmiştim. Bu dönemde annem her konuşmamızda bana "sakın hamile kalmak yok" diye şaka yollu ikazlarda bulunuyordu. Evlililigimun ilk aylarindan itibaren eşim cocuk istiyordu zaten yıllardır birlikteyiz biz ben senden eminim çocuğumuz olsun diyordu ilk aylar eşimi geçiştirmek daha kolaydı. Biraz gezelim evliligimizi yasayalim diyordum ki öyle de düşünüyordum. Fakat evliliğimizin altıncı ayı olduğunda eşim yigenleriyle ilgilenip bana muzip bakislari ve sürekli çocuk konusu açmasından ben de etkilenmedim değil iki aydır ictenice çocuk istiyorum eşime diyemiyorum çünkü ablam hamile kalmayı o kadar çok istiyor ve vher ay aglayip üzülüyor ki önce onun çocuğu olsun üzülmesin diyorum. ama esim bu aralar artik cocuk icin beklemek istemedigini dile getiriyor. Inanin cocuk gibi heyecanli simdiden.
Annem ablamla konuşurken çocuk yapmaları konusunda gözlerinin içi parlıyor inşallah diyor bana gelince aman sakın haa sakının diyor. Arada da tamammen açık konuşup "önce ablan tamam mi kızım nasıl üzülür şimdi sen kalirsan içten ice" diyor. Eşime bu durumu söyleyemem zaten evlenmek konusunda ablami bekledim bi şekilde ve eşimle ablamin arasına soğukluk girmesini istemiyorum. Kafam çok karışık nolur bana akıl verin. Ben mi ne istiyorum ben kesinlikle ablamin uzulmemesini ve bi an önce inşallah bir çocuğu olmasını istiyorum ve ben de anne olmak istiyorum. Arada kaldım. Sizce abladan önce hamile kalmak hem de o bu kadar çok isytiyoken dogru mu. Nolur yardimci olun ne anneme ne esime ne ablama bisey diyebiliyorum.
Yok artık sastim kaldım bu mantığa.
Anneniz ikinizin de annesi mi gerçekten? Ne demek sakin ha!
Kimse kimseyi beklemesin arkadaşım, eger sende istiyorsan, eşinde istiyorsa tamamdır. Gerisi kimseyi ilgilendirmez. Ablanız teyze olacak ve çocuğunuzu çok çok çok çok sevecek zaten. İnsan kız kardeşini kıskanmaz boyle bir konuda.
Benim olmuyor onunda olmasın demez.
Anneniz bir daha bir şey söylerse, sen bizi o kadar kötü mü yetistirdin ki birbirimizin sevincini paylaşmayıp kiskanclik yapalım de. Yeğen bu ya. Onun da canı.
Bu kafayla giderseniz eşinizle de aranız açılır. Annenize gerekli konuşmayı yapın ve eğer hazırsanız çocuk sahibi olmaya beklemeyin kimseyi. Sizin de hemen olmayabilir, onu bekle bunu bekle derken bir de hayatı ertelemeyin.

Benim çocuğum olmuyor diye kardeşimin olmasın diye bir kaide yok . .
Nasip kısmet bu işler. .

Nasip kısmet her şey olacağına varır. Allaha şirk koşmayın siz istediniz de oldu ya da siz beklettiniz de olmadı diye bir şey yok. Rabbim ablanıza vermiyorsa bir nedeni zamanı vardır. Sizn ve annenizn düşüncesi yanlış. Allah önce ona versn biz sonra yapalım... hayırlı sağlıklı evlat dileyn. Başlayn denemeye.. sizin de hemen olacağı ne malum. Alkah düşürmesin ama Dene üç beş ay olmasın bebeğin. Bi doktor kapılarına düşte öyle gör ablanı bekler misin beklemez misn.

Nasip kısmet her şey olacağına varır. Allaha şirk koşmayın siz istediniz de oldu ya da siz beklettiniz de olmadı diye bir şey yok. Rabbim ablanıza vermiyorsa bir nedeni zamanı vardır. Sizn ve annenizn düşüncesi yanlış. Allah önce ona versn biz sonra yapalım... hayırlı sağlıklı evlat dileyn. Başlayn denemeye.. sizin de hemen olacağı ne malum. Alkah düşürmesin ama Dene üç beş ay olmasın bebeğin. Bi doktor kapılarına düşte öyle gör ablanı bekler misin beklemez misn.
Allah korusun lütfen demeyin öyle şeyler

Valla cnm bence annen haddini aşıyor
Tamam hadi evlenmesini bekledin ana cocuk olayı çok başka. Hadi sen ablan için erteledin. Yrn ablan hamile kaldı sen çalışmalara başladın hemen olacağı garanti mi doktora gidip gecikmissin dese ne olacak. Kaldı ki bu karar esin ve sana ait. Sen ve eşin maddi manevi anne baba olmaya hazır mısınız ona göre karar verin. Annen ve ablana göre değil. Tabi bence

Öncelikle konuyu bir derdim var başlığına mi yoksa hamilelik başlığına mi yazsam arada kaldım..
Ben size durumunu anlatayım kızlar 7 yıllık iliskimin ardından eşimle evleneli 8 ay oluyor 27 yaşındayım. Ablam da 33 yaşında ve o da evleneli 1 yil oldu. benim nisanlanma donemim biraz sancili oldu cunku o donemde ablamin hayatinda birisi olmadigi icin ailem de ben de ablam incinmrsin diye erkek tarafını hep erteledik. Fakat en sonunda nasıl olsa hemen evlenmeyecekler gözüyle bakıldı ve nisanlandik. Ablam 30 yasini gectigi icin onun uzulmesi kirilmasini inanin hic istemedim aylarca hep dua ettim inşallah ben evlenmeden ablam evlenir de onu uzmem diye. Bu arada yanlış anlamayın ablam benim küçük annemdir herseyimdir hep de yanımda oldu nisanimda hicbiseyim eksik olmasın diye pervane oldu etrafimda.
Neyse nisandan 2 yıl sonra ablam aşık oldu ve hizli bir kararla evlendilerve biz de 4 ay sonra evlendik.ne çok dua etmişim ki allahım da kabul etti.
Ablamlar evlendikten iki ay sonra çocuk sahibi olmak için çalışmaya başladılar ablamin yaşını göz önüne alınca stresli adet dönemleri yaşıyor ve olmadıkça üzülüyor ağlıyordu. Bu arada ben de evlenmiştim. Bu dönemde annem her konuşmamızda bana "sakın hamile kalmak yok" diye şaka yollu ikazlarda bulunuyordu. Evlililigimun ilk aylarindan itibaren eşim cocuk istiyordu zaten yıllardır birlikteyiz biz ben senden eminim çocuğumuz olsun diyordu ilk aylar eşimi geçiştirmek daha kolaydı. Biraz gezelim evliligimizi yasayalim diyordum ki öyle de düşünüyordum. Fakat evliliğimizin altıncı ayı olduğunda eşim yigenleriyle ilgilenip bana muzip bakislari ve sürekli çocuk konusu açmasından ben de etkilenmedim değil iki aydır ictenice çocuk istiyorum eşime diyemiyorum çünkü ablam hamile kalmayı o kadar çok istiyor ve vher ay aglayip üzülüyor ki önce onun çocuğu olsun üzülmesin diyorum. ama esim bu aralar artik cocuk icin beklemek istemedigini dile getiriyor. Inanin cocuk gibi heyecanli simdiden.
Annem ablamla konuşurken çocuk yapmaları konusunda gözlerinin içi parlıyor inşallah diyor bana gelince aman sakın haa sakının diyor. Arada da tamammen açık konuşup "önce ablan tamam mi kızım nasıl üzülür şimdi sen kalirsan içten ice" diyor. Eşime bu durumu söyleyemem zaten evlenmek konusunda ablami bekledim bi şekilde ve eşimle ablamin arasına soğukluk girmesini istemiyorum. Kafam çok karışık nolur bana akıl verin. Ben mi ne istiyorum ben kesinlikle ablamin uzulmemesini ve bi an önce inşallah bir çocuğu olmasını istiyorum ve ben de anne olmak istiyorum. Arada kaldım. Sizce abladan önce hamile kalmak hem de o bu kadar çok isytiyoken dogru mu. Nolur yardimci olun ne anneme ne esime ne ablama bisey diyebiliyorum.
Cok sacma illa herseyi ablanin ilk yapmasi gerekmiyor büyük diye, annenizde cok yanlis bi dusuncede. Siz ve esiniz istedikten sonra bi duruma kimse karisamaz kari koca olan sizsiniz ücüncü kisileri söz sahibi yapmayin iliskknizde. Gercek bir ablada sanmiyorum üzülecegine eminim kendisinin olmus gibi mutlu olur.

Canım sen zaten evlilik için fedakarlik yapmışsin çocuk için annen bence sana müdahaleden ziyade ablana artık İkinizde evlisiniz bundan sonra çocuk için kırılmaca darilmaca yok deyip konuyu kapatması lazım zaten siparişlede olmuyor,sen bence biraz ailene çıkış şimdiden alışsinlar her ailenin kendine göre bir düzeni var sen hamile kalmaya bak bakarsın ablanda sen doğum yapmadan oda kalır

Anneniz büyük kızını üzmekten korkarken küçük kızının hayatına ipotek koyduğunun farkında mı acaba?
Peki siz böyle davranarak ablanızı aciz biri gibi konumlandırdığınızın farkında mısınız?
Herkesin hayatta sınavları var, bir şeyler için mücadele ediyoruz, deniyoruz. Bazen istediğimiz anda olmuyor, bazen hiç beklemediğimiz bir anda oluyor.
Siz izin vermezseniz ablanız bunu hiçbir zaman anlayamayacak.
Lütfen kendi hayatınızı yaşayın, ablanızınkini değil. Böyle davranmanız eşinize büyük haksızlık ve bencillik oluyor.

anneniz karar vermiş zaten. siz evlat sahibi olmayacaksiniz ki anneniz olacak anlaşılan...
bunu dert etmeyin. bence evlilik konusunda da zamanında ablanizin darilacagini da zannettem. naasip bu işler. e cocuk olayi da müracaat edeyim de bi evlat sahibi olayım mı diyor insanlar. nolacak ablandan önce hamile kalırsan annen sana aldır mı diyecek ??

evet zor bi durum ablan zorlanıyor ise bebek olmuyorsa. ama sana darilacagini zannetmem. insan komşusunu bile kıskanmaz benden once oldu bebegi diye..

Ablan sana diyormu kardesim sakin bekleme cocuk getir yas ilerliyor yani seni dusunuyormu sen niye bukadar dusunuyorsun anlamadim

Kardesimde benden 1 yil once evlendi cocukta dogurdu onun ki benimkinden 2 yas buyuk hic kiskanmadim ne alalasi var ki arkadasim da 8 yillik evli olmuyo cocugu kardesi dogurdu cokta sevindi dogumuna gitti oluyo yiyenine uzulmez ablan merak etme

' öncelikle o kadar çok 'sacma' kelimesi kullanmissiniz ki şunu söyleyeyim insan o durumun ailenin yaşantının içerisinde olunca sacma gibi gelmiyor. Belki beklemek yanlış ama artık benim ailem var ben evlendim diye de taş kalpli bi insan olamam bu benim yapıma aykırı. Ertelemem belki yanlış ama bir saçmalık diye gormemelisiniz. Sonucta herkes ayni seyi mantikli bulsa hiç birimizin bir derdi olmazdı.

evlat sahibi olmayi insan ne one alabilir ne de erteleyebilir.
bebek sadece yumurtayla spermin birlesmesi degil ki,Allahin ol demesiyle cana gelen bisey.
Allah sinelerin ozunu bilir.
bence kucuk hesaplarla kafanizi yormayin.
ne malum hemen hamile kalacaginiz,bu sandiginizdan daha karmasik olabilir.
akisina birakin bence.

Ablan annenin evladı peki sen neyisin? Bu nasıl düşüncesizlik böyle bide ikaz ediyormuş ''sakın çocuk yapma'' oldu annecim sen ne zaman istersen deseydin. Ne saçma , ablanın hiç çocuğu olmazsa ne yapacaksın ? Evliliğine bu kadar karıştırma aileni.

Ruhsar dizisindeki cem davranın kardeşi misin sen:) herkesin farklı hayatları var artık önce olmuş sonra olmuş veya hiç olmamış bunların önemi yok.

İlk önce senin olur, sonra ablanın hayırlısıyla. Veya ikiniz de aynı anda hamile kalırsınız belki. Hiç belli olmaz belki sen de hamile kalmakla uğraşacaksın çat diye de olmuyor ki artık kimsenin.

Canım akışına bırak herşeyi bu işler nasip kısmet işi ablanın üzülecegini sanmıyorum, yeğen de bambaşka oluyor, ben 30 yaşında tüp bebek hastasıyım 18 yaşında ki yeğenim hemen evlendiğinin 2. Ayında hamile kaldı ben kıskanmadım üzülmedim de sadece içimde bi burukluk oldu kucağım da büyüttüğüm çocuğun benden önce hamile kalmasına ama kesinlikle kıskançlık falan deil şimdi doğumunu bekliyoruz çok heycanlıyım 3 ayı kaldı :KK49:

ben de bir ablayim ayni dediginiz gibi kardesimin annesi gibi . emin olun boyle bi durum olsa kardeşimin benden onve çocuk sahibi olmasi beni ancak mutlu eder.

burda yanlis annenizin durumu size resmen psikolojik baski yapmis . yazik degil mi size ? hamile bile kalsaniz doyasıya yavrunuza kendinizi birakamayacaksiniz.

artik siz evlisiniz ve bir yuvaniz var . esiniz ve sizin isteginiz onemli . hem ne malum sizin hemen olacagi? inşallah sizin de ablabizin da hemen yavrusu olur.

ben de annnanem ne der diye hamile kalmak istememistim 1yil otelemistum esim cok istiyordu. tam atandim hamile kald annnanem yine laf soyledi simdi zamani miydi? diye . insanlara gore hayatimi organize ettigime uzuluyorm simdi . . :KK43: :KK43: cunku esime cok haksizlik ettim :KK43:

Seni cok iyi anliyorum kafana takmanida normal buluyorum ben senin yerinde olsam belki bende öyle düsünürdüm. Ama ablan cocuk sahibi olmak istiyormu?
Annenin böyle piskolojik baski yapmasini cok yalnis buluyorum. Veren de Allah alan dam bir bebek nasibinizde varsa o zaten dogacak ertelemekle bu iş olmaz canim. Sen kendi aileni kocani düşün artik evlisin. Yarinin ne olacagi belli degil. Sana bir örnek veriyim düşün bak (Allah korusun) sdn bu bebegi erteliyorsun eşine birşey oluyor ölüyor mesela ozaman düsünmezmiydin keske bebegim olsaydi kocamdan eşim öldü gitsi ama ondan bana bir can kalsa. Öyle birsey yasamis olsan ablan bebek yapmayi ertelermi sen incinme diye? Belki erteler ama belkide ertelemez ama bence de ertelemez cünkü yaşı 30 u gecmiş ve bu yaştan sonra saglikli insanlarda bile şıp diye bebek olmuyor. Ablan senin canın tamam ama kocandan gelecek o yavru da senin canindan öte olacak o yüzden iyi düşün tart ve korubmayi birak. Icin rahat etmeyecekse de böyle düsün zaten ablanin evlenmesini bekledin yillarca bebekde ilk senden gelsin ne olacakki. Annen en fazla bir kac laf eder ondan sonra unutulur unutmassa da senin bir esin var yalniz degilsin

X