Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Selen13

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2022
225
78
İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸

Eşinizin ailenize tavrı hakkı ama dediğiniz gibi ablanizin bı suçu yok ki bu durumda. Ona bunu güzel bir şekilde anlattınız mi?
Anneme babama tavır al ama ablama karşı da vazifemizi yapalım şeklinde
Çok söyledim ama bu konuda çok katı.Kesinlikle yarım altın dışında takı takmam diyor.Ben ablama mahçup olmak istemiyorum yarım takamam asla diyorum ama nafile

Çok söyledim ama bu konuda çok katı.Kesinlikle yarım altın dışında takı takmam diyor.Ben ablama mahçup olmak istemiyorum yarım takamam asla diyorum ama nafile
Çok inatciysa huzurunuzu bozmamak adına yarım takın derim ben. Ablaniza da durumu güzelce izah edin. Kavga ettik felan demeyin ama buna gücümüz yetti diyin. Evlendikten sonra da davet edersiniz evinize, biraz para verirsiniz böylece mesele hallolur inşallah

Ablanızdan önceki sorumluluğunuz eşiniz. Ben hep maksimum takının takılmasından yanayım ama eşiniz ailenize karşı çok birşkmiş. Demek ki hiç bir damat olarak gönlü alınmamış, kıymetini hissetmemiş. Ben olsam eşimin gönlünü kırmam. Ablam ile de konuşur bunun benim değil eşimşn takdiri olduğunu bilmesini sağlardım.

Ablanızdan önceki sorumluluğunuz eşiniz. Ben hep maksimum takının takılmasından yanayım ama eşiniz ailenize karşı çok birşkmiş. Demek ki hiç bir damat olarak gönlü alınmamış, kıymetini hissetmemiş. Ben olsam eşimin gönlünü kırmam. Ablam ile de konuşur bunun benim değil eşimşn takdiri olduğunu bilmesini sağlardım.
Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.

Ailenizin durumu yokmuş,yapamamışlar. Eşinizin bunu bunca yıl içinde tutup söylemesi bence hiç hoş değil.
Maddi durum varsa, kardeşine iyi bir hediye takmak istemen normal eşini nasıl ikna edersin bilemem tabi
O zaman durumları yoktu ona birşey diyemem ama şuan durumları çok iyi o zaman yapamadıklarını yapıp düşünüp kızlarına bir bilezik takabilirlerdi ama takmıyorlar diyor.

Evet benim düğünümden sonra işe girdi ama bana birşey yapmadı
İşe girdikten sonra kardeşim o zaman işsizdim ama gönlümden bu geçiyordu deyip bi bilezik takabilirdi. Her şey karşılıklı mı olmalı derseniz bence biraz evet. Siz değer verdiğinizi bi şekilde göstermek istiyorsunuz aynı şeyi o da yapabilirdi. Kaldı ki siz de çalışmıyorsunuz. Eşinizin parasıyla yarım altın takacaksınız. Bence çok bile. Çeyreğe çeyrek takar geçerdim ben olsam.

O senın aılendı ne yaparsa anne baba yapar ablan bekardı sen evlendogınde yani bir mecburıyetı yoktu takı takmaya şimdi sen evlisin seninde artık bir ailen var yani geleneklere göre davranmalısın ıstersen 100 TL tak verdiğin deger zamanı gelir seni bulur ben olsam bılezik takamasamda ata altın takardım mesala dugunume ailemden kim ne takmış umrumda degil evlendım sımdı aıle oldum dogum yaptım Kom ne taktı ne getirdi ona bakıyom bir ablam ceyrek taktı bırı gram bırı 500 TL sımdı bende onlara o sekıl gıdıcem onlar dogurmazsa torunları olur gibi iste 😂

Düğün takısı bizim toplumumuzda ne taktıysan onun iadesi gibi algılanır ama benim gözümde hediyedir. Hediye de içten gelerek alınır. İlla karşılıklı olmak zorunda değil her şey. Aileyi geçtim atıyorum sevdiğim bir arkadaşım maddi durumu yetmediği için bana çeyrek takmış olsun, gücüm yeterse ben ona gider bilezik takarım. Demekki siz ablanızın iyi niyetinden eminsiniz ki içinizden güzel bir hediye vermek gelmiş.

Konunun anne babanızla zaten hiç alakası yok. Altın onlara gitmeyecek neticede. Gitse bile aile arasında bu hesaplar olmamalı ya. Onların evlendiğiniz dönem durumu yokmuş, sonrasında da çok şükür desteğe ihtiyacınız kalmamış. Kinlenmesin eşiniz bu kadar, çoğu çift kendileri yapıyor düğününü derneğini

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸

Daha ince 8 ayar bilezikler oluyor. 10 bin tl lik birşey yapardım. 30 bin tl çok fazla. O da size çeyrek takmış daha fazlasını yapmış oluyorsunuz işte. Eşinizle aranız bozulacaksa yarım alın ve bir açıklama yapmayın kimseye. Ama razı olursa bu şekilde ince bilezik tercih edin üzerini kendi harçlığınızla tamamlayın derim.

Bence yarım altın da az değil bu zamanda. Eşinizin içinden o geçiyorsa onu takın. Ablanıza da takıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayın, olay daha can sıkıcı bir hal alabilir. Sonuçta ablanız da size karşı çok verici olsaydı işe girdikten sonra birşeyler yapabilirdi. O size hiç bir şey yapmadıysa siz de ona yarım altın takmaktan hiç çekinmeyin.

İşe girdikten sonra kardeşim o zaman işsizdim ama gönlümden bu geçiyordu deyip bi bilezik takabilirdi. Her şey karşılıklı mı olmalı derseniz bence biraz evet. Siz değer verdiğinizi bi şekilde göstermek istiyorsunuz aynı şeyi o da yapabilirdi. Kaldı ki siz de çalışmıyorsunuz. Eşinizin parasıyla yarım altın takacaksınız. Bence çok bile. Çeyreğe çeyrek takar geçerdim ben olsam.
Yapabilirdi ama yapmadı evet haklısınız bu konuda.Ama o zamanlar yapmadı diyede bende yarım altın takmak istemiyorum.Gönlümden bilezik takmak geçiyor ama eşim bu durumu bayağı içselleştirmiş kısasa kısas yapmaya çalışıyor.

İyi geceler hanımlar 🌺
Eşin haklı yarım tak geç aynı muamele sana yapılsa adamı evden kovmaya gelirdi iş

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
Birşey açıklamak zorunda değilsiniz ki hediyenin sorgusu olmaz. Çalışmadığınızı kendi özel maaşınızın olmadığını dile getirirsiniz laf ederlerse.

X