Ablam altınlarını çaldı

İlk mesajımda ben de çevreye duyurması gerektiğini söylemiştim ilk sayfada olması gerek. Ya da ikidir tam bilmiyorum. Hatta polise de bildir ama bir şey çıkar mı bilemem demiştim.

Ay var ya siz de gerçekten ilginç siniz. Soğuk su iç nereden çıktı ben nerde dedim öyle bir şey? Sabahtandır ilk haber eşe verilmemeli sanki kadını şikayet eder gibi, al karın böyle biri ne yaparsan yap der gibi dedim. Ne yapayım büyük puntolarla mı yazayım? Neden kafanızdan düşüncelerimi tamamlayıp bana mâl ediyorsunuz?

AMCA, HALA, TEYZE, BABA DURURKEN İLK EŞE SÖYLENMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM.
Baba neyse de eş dururken AMCA, HALA, TEYZE ne alaka?
Feminizm kesinlikle bu değil..

Evlendiğine ve ailesi ayrıldığına göre o himayeden çıktı diye düşünüyorum. Babayı bir büyük olarak görüyorum erkek olarak değil. Ya sabır ya selamet.
konu sahibi dert etmiyor sizin kadar.sizler ne diye tartışıyorsunuz kuzum?cesaretli olsa şimdi yapışmıştı yakasına ablasının

Kendiniz parayı biriktirip neden gidip kuyumcudan almıyorsunuz altını? Ablanız kuyumcuda çalışıyor olsa hadi neyse,o da çalışmıyormuş.

konu sahibi dert etmiyor sizin kadar.sizler ne diye tartışıyorsunuz kuzum?cesaretli olsa şimdi yapışmıştı yakasın ablasının
Bana cevap yazana yazıyorum ablacığım. Ama haklısın biri beş yapan düşüncelere sekiz bin ekleyen bir kesim var. Yazmamak daha iyi ruh sağlığım açısından 😂

Baba erkek olarak görülmüyor herhalde 🙄
Feminist okuma yapmayı çok severim, başucu kitabım Emma Goldman ,dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir 💕
Ama hiçbir feminist kadinlara pozitif ayrımcılığı savunmaz ki. Tam tersi kadın=erkek . Savunulan tek şey budur aslinda, sonsuz eşitlik...
Konudaki kadın da hırsız . Bir hırsız abiye ne yapılması gerekiyorsa bir hirsiz ablaya da o yapılması gerekiyor. Bu olayın eşin kulağına gitmeden çözülme ihtimali sifir, ki zaten bilsin hırsızla evli olduğunu, belki evde ziynet eşyalarını da çaktırmadan eritiyodur,ya da kocasından azar azar caliyodur, belki adamın kaybolan roleksleri falan vardır. Neden hırsızla evli olduğunu bilmesin ki?
İlk mesajımda ben de çevreye duyurması gerektiğini söylemiştim ilk sayfada olması gerek. Ya da ikidir tam bilmiyorum. Hatta polise de bildir ama bir şey çıkar mı bilemem demiştim.

Ay var ya siz de gerçekten ilginçsiniz. Soğuk su iç nereden çıktı ben nerde dedim öyle bir şey? Sabahtandır ilk haber eşe verilmemeli sanki kadını şikayet eder gibi, al karın böyle biri ne yaparsan yap der gibi dedim. Ne yapayım büyük puntolarla mı yazayım? Neden kafanızdan düşüncelerimi tamamlayıp bana mâl ediyorsunuz?

Annesini sallamamis engellemiş kadın, teyze hala mi dinleyecek? Amcanın dayının ne gibi yaptırımı olur ki, 'tüh ahlaksiz' derler,onu da engeller olur biter . Bir de millete ne yani,ara bir de onları dertlendir. Böyle bir şey sadece olayı bilmeyen yedi düvele de yaymaya yarar. Başka da bir şeye yaramaz

Evlendiğine ve ailesi ayrıldığına göre o himayeden çıktı diye düşünüyorum. Babayı bir büyük olarak görüyorum erkek olarak değil. Ya sabır ya selamet.
Yalnız baba kanser hastasıymış bi yerde demişti, o yüzden en son seçenek o olmalı bu konuda. Bi çekinme susayım deme sebebi de bu sanırım.

yazık birikim yapmayı bilen kendi sermayesini kendisinin korumayı da bilmesi gerekir di bence evlendikten sonra kardeş ortamı değişiyor herkes kendi hayat standartların yükseltip diğer kardeşine hava atma peşinine gidiyor diğer kardeşinin durumu kötü dahi olsa çoğunluk katkı da bulunmuyor acıyıp egosunu tatmin ediyor , insan kendi kazancı ile yükseliyor ama bunu korursan tabi ,bence bu size iyi bir hayat dersi olmuş

Bu hayatta kimseye güvenilmez bunu bilirim.. Benim kız kardeşim ev peşinatı için biriktirdiğim altınlarımı "çaldı". Hatta millete peşkeş çekti. Bu parayı harcarken başta fark etmemiştim , eski iş yerimden alacağım vardı onu aldım dedi. Millete hediyeler aldı kendine çeşit çeşit ayakkabı ve elbiseler. Ben fark edince de 2 haftadır sevgili olduğu kişiye kaçtı. Herkes biliyordu onun aldığını , yine de sizin yaptığınız gibi aman evlendi orda rezil olmasın dedim. Yanlış yapmışım, bana zarar verebilmek adına her şeyi yaptı. Aram kiminle iyiyse o kişiler benden uzaklaştı. En sonunda ailemden oldum , nasıl olduysa onun yanında oldular. Allah'a havale ediyorum bu süreçte yaşadıklarım o kadar ağırdı ki psikiyatriye gittim. Herkesten , her şeyden korkuyorum artık diye. Beni bu dönemde en iyi anlayan yengemdi. (Çünkü en az benim kadar ona da zarar vermeye çalıştı) Bazen el kızı diyorlar ya gelinlere o öyle değilmiş işte. Düşmanını annen bile doğuruyormuş.
Geçmiş olsun çok kötü bir durum.
Ama bence yüzlemek gerek hırsızlık vb durumlarda. Kolay sıyrılınca,başına birşey gelmeyince,ne de olsa bana birşey olmuyor diyip başkalarının da canını pekala yakabilir.
Kardeşiniz sizden istese (ihtiyacı varken)zaten verirsiniz değil mi?
Bu yapılan hırsızlık,sizin emeğinizi çar cur etmiş.
Üzeri kapatılmamalıydı kesinlikle.

Geçmiş olsun çok kötü bir durum.
Ama bence yüzlemek gerek hırsızlık vb durumlarda. Kolay sıyrılınca,başına birşey gelmeyince,ne de olsa bana birşey olmuyor diyip başkalarının da canını pekala yakabilir.
Kardeşiniz sizden istese (ihtiyacı varken)zaten verirsiniz değil mi?
Bu yapılan hırsızlık,sizin emeğinizi çar cur etmiş.
Üzeri kapatılmamalıydı kesinlikle.
Sağolun maalesef öyle. Zaten ihtiyaçlarını karşılıyordum o süreçte çalışmıyordu. Çalıştığı zamanlarda bile kendime ne alırsam ona da alırdım. Ben şimdi ne yapacağım diye ağlarken nasıl o kadar katı durabildi bilmiyorum. Evet kesinlikle konu sahibi de kapatmamalı , ben bu konuda çok büyük ders aldım. Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş..

Kendi birikiminizi kendiniz yapmaktan aciz olursanız başınıza bu tip şeylerin gelme ihtimali her zaman var.

Eşine söyleyin, geri isteyin. Alabilirseniz, vicdanlı bir insansa ne ala. Yoksa soğuk su...
Her insanın yapısı farklıdır. İnsanın birikim yapamaması acziyet değildir, yapısı ile alakalıdır. Ben de öyleyim ve kendimi borca sokarak birşeyler sahibi olabiliyorum.
Kaldı ki burda ablayı değil konu sahibini hedef alıp ona aciz deniyor. Bir insan ablasına da mi güvenmesin ?

Evet yanlış okumadınız hanımlar..öz ablam...

Birikim yapmayı beceremiyorum..ablamda kuyumcudur ama artık çalışmıyor..fakat sektörü iyi bildiği için bı gün dertlesirken olmaz böyle arkana biseyler at dedi..senin huyunu biliyorum bana gönder dedi..hem ben al sat yaparak üstüne koyarım dedi..bende son yedi sekiz aydır elime yüz TL dahi geçse ATM'den direk ona atıp söylüyordum..tamam bak bu kadar oldu bı çeyrek daha al diyordum..hatta ben al sat yapınca yaptığın kar senin olsun demiştim( iyi niyetime bakın)..

Üç gün önce annemi aramış bende 20 çeyreği vardı ben onları bozdurdum söylersin sen ona demiş 🤦🏻‍♀️
Ben inanmak istemedim ama kaç defa aradım bakmadı...bende mesaj attım "bu mu senin ablalığın,keşke bana söyleseydin ihtiyacım var diye en azından ben verirdim..sende odeyemezsen dahi istemeyecegimi biliyordun..ama şuan hırsız olmuş oldun" diye..ikimizde farklı şehirlere gelin gittik..durumu da kötü değil kaynanası doğum hediyesi ev ve araba aldı..bu kadar bolluğun içinde bana yaptığı reva mı ???
(Not; annem ve benim dışımda kimse bilmiyor..kötü konuma düşmesin diye..sizce iyi mi yapıyorum yanlış mı ?)
Eşin bu konuda nediyor peki?
Onun korkusuyla borcu verebilir
Eninde sonunda sana borcu var birşekilde vermesi gerekir eşin bu konuya dahil olsun bence yoksa ulaşmanız imkansız

yetişkin insansınız, kendi birikiminizi kendiniz yapın allah aşkına. sonra böyle saçma sapan durumlar olunca napıcanızı bilemiyorsunuz. ayrıca bu kadar rahat başkasının parasına el koyan birinin ilk vukuatı da değildir bu eminim. nasıl gözünüz kapalı güvendiniz allah aşkına? ayrıca siz duyulur diye endişe ediyorsunuz ama maşallah çalan çaldığından utanmıyor. madem ona ulaşma yollarınızı kapadı siz de eşine mesaj atın, o da ödemiyorsa savcılığa gideceğinizi söyleyin.

Ay var ya siz de gerçekten ilginçsiniz. Soğuk su iç nereden çıktı ben nerde dedim öyle bir şey? Sabahtandır ilk haber eşe verilmemeli sanki kadını şikayet eder gibi, al karın böyle biri ne yaparsan yap der gibi dedim. Ne yapayım büyük puntolarla mı yazayım? Neden kafanızdan düşüncelerimi tamamlayıp bana mâl ediyorsunuz?

SKDJFJFKFKFL bir vukuatimi hatamı halam amcam duyacağına beni balkondan sallandırsınlar valla. Aşırı saçmalıyorsunuz iki duyar kasıcam diye, insanın halası teyzesi amcası eşinden daha yakın değildir. Evime giren hırsızı da şikayet etmiyim o zaman kocası döver diye sjfkfkffl biz DÖVECEK adamları koyunlarına almasınlar eş yapmasınlar diyoruz, he aldılarsa da o zaman hata yapmasınlar dayak yemek istemiyorlarsa 👍

Eşim sıkıntı etmez sonuçta benim kendimden kistigim para..ama ablam sonucta aile dışında kimse duysun istemiyorum
Ben onu harcadım istemesin benden cümlesi bana tuhaf geldi. En dolandırıcısı bile oyalama taktiği yapar, şu gün vericem bugün getiricem der zaman kazanır. Başka bir şey olmasın bunun altında? Yani sanki zaten kendi hakkıymış gibi davranmış üstelik durumu da iyi diyorsunuz. Zamanında size verdiği aldığı yüklü bir şey mi var?
Niye duyulmasın istiyorsunuz, kendi birikiminiz ama evlisiniz ve evlilik birliği içinde biriktirdiğiniz bir para. Eşinize de ayıp olmuyor mu, eşinizin abisi 30.000 TL ye yakın paraya el koyup yok altın falan dese böyle sessiz durur muydunuz?

Ona bakılırsa hukuken suçun şahsiliği ilkesi vardır kimse başkasının suçundan dolayı, yardım ve yataklık yoksa, suçlanamaz. Ama aile arasında güvene dayalı olaylarda hemen polise savcıya gitmek isteniyorlar bazen. Evli bir insanın en yakını da eşidir, duygusal olarak babasını annesini teyzesini sevebilir kastettiğim o değil, bir yerde bayılsak eşimizi ararlar mesela. Abla bekar olsaydı tabi ki aile sorumlu olurdu ama şu durumda eşe söylenmesi neden tepki topladı anlamadım. Deseniz ki kadınlar bireydir, ki zaten öyle tabi, o zaman babaya söylemesine de tepki gösterilmeli. Deseniz eş el adamı ki eş bu yani hayat arkadaşı. Bu bakış açısını sağlıklı bulmadım.

Konu sahibi de yok ortalıkta zaten, sanırım konuşamadı bizden kaçıyor.

Bir şey soracağım herkes enişteyi ara demiş de sebep? Enişte, kadının çobanı mı anlamadım. Kadın çocuk değil ne gibi bir yaptırımı olacak eşinin?
Kimi arasınlar,konuyu bilen anne ve konu sahibi engellemiş,babası bilse arasa onuda engelleyecek muhtemelen. Evi yakın değil ki her ay banka üzerinden para gönderilmiş, dumanla haberleşemeyeceklerine göre,eş üzerinden ulaşmak gayet mantıklı bir çözüm değil mi? Ha ilk aradıklarında söylemeyebilirler,ulaşamadım ondan seni aradım vs denebilir(akşam ikisinin evde olacağı müsait bir zamanda aranıp)telefonda, eşine şimdilik söylemiyorum ama bu konuyu konuşalım,geri ödemeni nasil yapacaksın bilmek istiyorum bu şekilde engelleyip sıyrılamazsın bu işten diyebilir ilk etapta eşine söylemese bile. Bence kapatılacağından pek emin abla ki anneyi,kardeşi engelleyince sorunun ortadan kalktığını düşünüyor.
Eşinden korkuyor,duyulmasından rahatsız oluyorsa,ac açıkta da değilken kardeşinin parasinın üzerine öylece yatıp,sebep sunmadan izin almadan,geri ödeme sözü vermeden telefon engellemeyecek o zaman. Hırsız yani bu kadin,ötesi yok. Ha sokakta biri kolunuzdan cantanızı çekip almış ha bu olay olmuş,farkı yok zira izinsiz almak hırsızlıktır. Konu sahibine para biriktirelim bana gonder altın alayim biriksin diyip bunu yapmak bir nevi dolandırıcılıktır aynı zamanda. Hırsıza da hırsız denir. İnsanları salak yerine koymak ,yok saymak vb sebeplerde benim açımdan o kişiye acımayı,üzülmeyi bir hayli zorlaştırır. Bu sebeple kimse acımamış. Konuda kusura bakma paranı kullandım mecbur kaldım ama ödeyeceğim diyen bir insan göremedim ben,hatta paranın sahibiyle muhattap olma gereği bile duymamış,anneye söyleyip engelleyip geciyor,rahatlığa bakın ki. Sırf bu sebepten ben olsam uğraşırdım ,bu pişkinlikle mucadele ederdim. Kim üzülür,kim kırılır umurumda olmazdı. Konu sahibinin eşi duysa demez mi bana mı güvenmedin,ablana verdin biriktirmek icin.
Sağolun maalesef öyle. Zaten ihtiyaçlarını karşılıyordum o süreçte çalışmıyordu. Çalıştığı zamanlarda bile kendime ne alırsam ona da alırdım. Ben şimdi ne yapacağım diye ağlarken nasıl o kadar katı durabildi bilmiyorum. Evet kesinlikle konu sahibi de kapatmamalı , ben bu konuda çok büyük ders aldım. Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş..
Aynen öyle.
Göz yummak,üzerini kapatmak iyilik değil.
Asla taviz verilmemeli. Resmen hırsızlik.

X