ABD, Çin ve Rusya anlaştı: "Teyyip gidici"

Ben o lafımı eğitimde fırsat eşitsizliği yaratmıyoru vurgulamak için söyledim.Üniversiteyi ikinci senemde kazanmamda da kendi payım %60 ise dershanemin katkısı % 40 tır.Öğrencilerimin hepsine de dershanelerin giderseniz kendi tercihiniz gitmez yada gidemezseniz de çok büyük bir kayıp olmayacagını her zaman vurguluyorum.Kişinin kendi tercihidir.Eğitim sisteminin ne olmazsa olmazıdır nede olmasa da olurudur.Yada ülkenin öncelikli eğitimde eşitsizlik sorunu değil.Hemde hiç öncelikli değil.

Sbs ye giriyor çocuklar.Bir tarafta merkezde son derece bilinçli ailelerin gözetimi/ilgisi altında diğer taraftan bnim öğrencilerim...Bu iki skaladaki çocuk aynı sınava tabii tutuluyor.Hani eşitlik ?Hani adalet ?
Dershaneleri bi rahat bırakalım.Çok çok daha mühim çok çok daha vahim konular var öncelikli...

Dediğin şey gerçekleşti ki çoğu branşta öğretmen alımı azaltıldı ya da kapatıldı.

Hali hazırdaki öğretmenlerin devlet okuluna istihdamı diyorsan.Orda duralım.Kpss 'den atanamadı diye intihar eden 34 öğretmenin kemikleri sızlar böyle bu gerçekleşirse(ki gündeme geldi ) Oyle birşey olmaz umuyorum.Beklemekte olan öğretmenlere gelirsekte ihtiyaçla atanan öğretmen sayısı ters orantılı.Değil köylerde merkezlerde bile öğretmen olmadığı için boş geçen dersler var ama atama bekleyen sayısı yüzbine varan belki daha fazla öğretmen adayı var.Ücretli öğretmenlik adı altında yaptırılan ücretli kölelikten !!! hiç bahsetmiyorum bile.Ama napsın insanlar geliyor 27-28 yaşına.Atanamamış.Ders saati karşılığı çalışıp öğretmenin aldıgı paranın üçte birine aynı eforla çalışıyor.Nerde adalet ?Bunlar olurken de 34 gencecik insan intihar edip şafak öğretmen gibi atanamadıgı için kansere yakalanıp hayatını kaybeden öğretmenler varken o talihsiz açıklama aklıma geliyor ' herkes öğretmen olmak zorunda değil'' ...Nerden tutmak istesem elimde kalıyor malesef.

önce bu yazdığınız sistemi oturtup ondan sonra dershane kapatma vs gibi işlemler gündeme gelse amenna ,ama ben sizin yazdığınız okul sistemini şu anda hayal bile edemiyorum türkiyede,sevgiler......

ben sağlık sisteminde de sorun olduğunu düşünüyorum.geçen hastalandım,hastaneye gittim.eşim ilaçlarımı almak için eczaneye gitti.
42 lira ücret istemiş eczacı.eşim bu ne demiş.abi hastaneye gidip ilaç almamışsınız galiba demiş.o an bir türlü hatırlayamadım.sonra bir kere hastanede serum takılmıştı ve bir defa da emar çekilmek için gittim ama makina arıza yapmış çekilememiştim ve ben sigortalıyım düşünün.ne parası bu bizden alınan.sigorta artık işe yaramıyor mu:26:

önce bu yazdığınız sistemi oturtup ondan sonra dershane kapatma vs gibi işlemler gündeme gelse amenna ,ama ben sizin yazdığınız okul sistemini şu anda hayal bile edemiyorum türkiyede,sevgiler......

Iste bizde ondan bahsediyoruz zaten, egitim sistemi kökten degismeli ama sizin dediginiz gibi önce onu yap sonra bu derseniz o degisim olmaz.

Cünkü insanlar 1 saat cocuklarini orda birakmaktansa yine dersaneye yollamaya devam eder.

Evet degisim baslarda zor olur, zaman alir ama sonuc güzel olur.

Neyse cook cokk iyi bir sistem bulunsa ve insanlara "bu sistemi uygulamaya baslayalim, 3-4 sene sonra egitim sistemi cok iyi olacak" dense, insanlar yine itiraz eder.

Sigorta çok cüzi bir miktarını ödüyor.Son 1 senedir ilaç yazdırmak için asla doktora çıkmıyorum.Muayene parası,reçete parası ilaçla birlikte yalnızca ilaçtan en az 2-3 lira daha fazla oluyor.En iyisi git eczaneye al kafii.Muayene olmuyorsam tabi..

zaten sistem otursa söylediğiniz gibi itiraz edecek bir şey kalmaz ben okulun eğitiminden memnunsam tamamlayıcı bir eğitim istemezsem niye göndereyim ki çocuğumu dershaneye o zaman zaten dershaneler açılmaz ,talep göremeyin cede zaten böyle bir piyasa oluşmaz ve devam etmezdi ,sorun kendiliğinden çözülmüş olurdu ,ama ben ihtiyaç duyuyorum ve ümit ediyorum ki dershaneler bu eğitim sistemi yeterli hale gelmediği sürece kalkmaz ,rant piyasası olarak da düşünmüyorum kimseden zorla para almıyorlar ,hizmet verip karşılığını alıyorlar,saygılar....

ben zaten ilaç kullanmıyorum.çok çok hasta olmadıkça dr gitmem ama işte zorunlu haller olunca.içime oturdu o para.

ben zaten ilaç kullanmıyorum.çok çok hasta olmadıkça dr gitmem ama işte zorunlu haller olunca.içime oturdu o para.

Furya gibi her tarafta özel poliklinikler mantar gibi türediğinde ya da sağlık devlet & özel gözetmeksizin herkes yararlanabilecek parolasıyla ilk çıkıldıgı zamanlara bakıyorum birde şimdi özellerdeki adım başı soygun gibi para döktüğümüze.O hamur tutacaktı belki ama olmadı...Belki de yapılan hizmetler açısından memnun kalacağımız bir hizmetti bu onu da mahvettiler.

eskiden ne olduğumuzu pek güzel hatırlayanların şimdi ne halde olduğumuzdan haberleri var mı acaba
samanı euroyla dışardan aldığından
çin fasulye üretmedi diye aç kaldığından
avrupadaki en fazla hayvana sahipken ülkenin yarısının et yiyemediğinden
hatta hayatlarında süt görmeyen çocukların ilk gördüklerinde alerji olup zehirlendiklerinden
soğuk çadırlarda çocuklar ölürken baş kesen teoristlere dağıtılan prezarvatiflerden güneş kremlerinden
esmaya ağlarken çocuk hayvan hatta damacana tecavüzünde çocuk gelin ve çocuk işçilerde eğitimsizlik kültürsüzlük sağlıksızlık adaletsizlikte dünya birincisi olduğumuzdan
gazetecilere adalete hakka hukuka hiç girmiyorum dünya sonuncusu olduğumuzu herkes biliyor
hiç bir alt yapı oluşturmadan her köye yaptığı üniversitelerden öğrenci değil kpssde 19 soru yapabilen cahiller çıkardığından
doktora gittiğinde aldığın her ilacın yaptırdığın her işlemin en az 3 liradan başladığından
almadığın her hizmetin parasını seve seve ödeyip kullanmadığın elektiriğin izlemediğin tvnin de parasını pek seve seve ödediğinden
ama sokak lambalarının gündüzleri bile yandığından her seçimde kaldırımların tekrar tekrar kırılıp döküldüğünden
dünyada birinci olduğumuz ürünlerin üreticilerini geçindiremediğinden
çiftçiye ananı da al git
askere yan gelip yatan
engelliye seni adam yerine koyduk
kanser hastasına sorunlu
şehide kelle
şerefsize sayın dendiğinden de haberleri var mı

onlıne beddua pek modaymış
dilerim rabbimden her bir şehidin gazinin sokak çocuğunun açlıktan ölen çocukların fakirlikten okuyamayan çocukların işsizlikten canına kıyan gençlerin acıdan ölen annelerin hapishanelerde suçsuz yere yatan vatan bekçilerinin ahları yakanızı bırakmasın
zerre kadar sebep olan katkıda bulunanlardan fitil fitil gelsin öbür dünyada
amiiiin

çok haklısın

Hastanede artık para ödenmiyor yaa eczaneye ilaç almaya gittiğinizde pat diye karşınıza ödeme çıkıyor. Annem yazın hastanede yattı çıkış işlemlerinı yaparken ne kadar kolaylaşmış dedim. Eczaneden ilaçları alırken sordum hastene ücreti ne olacak diye, şuan gözükmüyor dediler. Neyse annem raporlu ilaçlarını alırken hastane ücreti karşısına çıktı. Daha önce de bir kaç ilaç alımı yapmış hala masraf çıkmamıştı. Şans işte, en parasız olduğu döneme denk geldi. Neyseki eczacı tanıdık. Biraz idare etti. Maalesef böyle oluyor...

weiss,
hakkımızı yemeyin, şahsen ben eğitim sistemi 4/4'lük olsa çok mutlu olurum ve kim eğitime el atıp düzeltirse tebrik ederim, eğitim için eleştirilerim son 10 yılı da kapsamıyor üstelik, uzun zamandır eğitim sistemi istenilen düzeyde değil, çok yetersiz, hele Almanya örneğinizi okuyunca iyice dumur oldum ve şahsen bizler adına üzüldüm, bunca geçen zaman içinde olan öğretmen, öğrenci ve veliye oldu, oluyor.

Öğretmenler mesleğe ilk adım attıklarında o kadar hevesli ve idealist oluyorlar ki fakat bir süre sonra sistem onları kısıtladıkça zorlanır hale geliyorlar, benim tanıdığım kaç öğretmen var kısıtlandığı için mesleğini bırakan.

Öğrenci desen çocuk sürekli yarışta gibi hissediyor kendini, temelleri zayıf yetişiyorlar, hep ekstra destekler almak zorundalar.

Veliler çocukları okusun, meslek sahibi olsun diye çabalayıp duruyor, eh hepimizde trilyoner değiliz ki, insanların kazançları belli.

Egem,
sgk yeni düzenlemeler, bazı şeyler sgk ödeneğinden çıkarıldı, bir insan hastaneye çoğunlukla diş, göz gibi sağlık sorunları için gider, bunların kapsam dışı olması kötü oldu, ilaçlar paralı, diş, göz kapsam içi olsun istiyorsan özel sağlık sigortasıyla tamamlayıcı sigorta yaptırman gerekecek, eee o zaman niye primler yüksek, her ay aynı prim miktarıyla özel sağlık sigortası yaptırabiliyorsun, göz ve dişte kapsam dışı olmuyor üstelik, gss mecbur edilmeseydi de devletin sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteğe bağlı olsaydı, ben istemiyorum diye bir belge imzalasaydım her yıl.

ben de geçen özel hastaneye gidip bi ilaç yazdırdım eczanede 50 lira istediler mesela
ben de o günden sonra kolay kolay doktora gitmiyorum verdiğim paraya yazık eskiden sağlık sistemi daha iyiydi son bikaç yılda bozuldu gibime geliyo

düşüncenizi söylediğiniz için neden kırılayım...??

emin olun abartmıyorum..hesaplamanın küçük bir kısmını verdim...aslında dikkat çekmek istediğim bölüm bedava zannedilen kitapların parasının, o bedava kitaplar basılırken daha da fazlasının kuruş kuruş yine bizim cebimizden çıktığıydı....ve bunun nasıl bir rant olduğuydu (basılan her kitap 1 tl olsa 10 milyondan fazla kitab basıldığını düşünün ve hasaplayın) yine söylemek istediğim hükümetin yaptığı bu gereksiz harcamayı bizim cebimizden alırken bir de alkış alması...ben 90 yılında lise hazırlığa başladım, kitaplarımız yabancıydı çook pahalıydı biz de gittik 2. ellerini çok ucuza bulduk çok keyifliydi ve o günden beri sahaflara ve 2. el kitaplara bayılırım..keşke kitap olmasaydı ama eğitim olsaydı....neyse ben zaten hükmet sevmez sabit fikirli bir insanım o yüzden ciddiye almasanız da olur...

bu arada bana göre bu hükümetin içinde "rant" olmayan ve takdir ettiğim tek icraatı, eğitimi de dolaylı olarak etkileyen (öğretmenler odasının eski durumunu bilenler hatırlayacaktır) sigara yasağıdır ...

muhalefet, eskilerin deyimiyle "anarşik" bir insanım sanırım, o yüzden derdim yalnız bu iktidarla değil genel anlamda, Özalından, Demireline, Erbakanından Ecevitine, Mesut Yılmazından Çillerine, Erdoğanından, Baykalından, Kılıçdaroğluna, Bahçelisine iktidar muhalefet siyasetçi sevmiyorum ben ve bu iktidar, siyasetçi sevmemem Menderese kadar dayanır..bunun en büyük sebebi devleti soyup soğana çevirmesi ve o dönem hükümetinin köy enstitüleri gibi, bugün dünyanın eğitim sistemleri içerisinde örnek olarak gösterilen bir sistemi yok ederek eğitime, dolayısıyla memlekete verdiği zarardır...Bu ülkede sadece bir dönem gerçekten halk için birşeyler yapıldı o da maalesef kısa sürdü.... neyse bu ve kitapların, eğitim sisteminin boşluğu, ayrı bir başlık konusu bununla ilgili bir başlık açacağım zaten...

Son düzenleme:
bu arada sistemleri değiştirmek için önce küçük bir bölgede pilot uygulamalar yapılır...sonuçları gözlenir olumlu ise ülke çapında değişim gerçekleştirilir ...özellikle eğitim sistemi için bu şarttır çünkü öyle bence bu daha iyi bunu yapalım denemeyecek kadar önemlidir...bugüne kadar eğitimle ilgili yapılan tüm değişiklikler böyle olmuştu...şimdi neden bilmem birileri karar veriyor hooop değişiklik hemen uygulanıyor sonra olmuyor başka bişey bulunuyor falan filan...böyle eğitim reformu olmaz...buna eğitim zaiyatı denir...

bugün dünyanın en iyi eğitim sistemi Finlandiya'ya aittir ve değiştiği zamanı hatırlayan kuşak hayatta değildir sanırım...

ben ilk etapta sadece kitaplar çöpe israf oluyo noktasından eleştirdiğiniz için öyle yazdım çünkü bunun geridönüşüm vs çözümleri var yoksa diğer eksiklikleri hepimiz biliyoruz eğitim sistemi zaten çok kötü

ama benim merak ettiğim burda pek çok öğretmen arkadaş müfettişler gelince o kitabı işlediğimizi söylüyoruz ama normalde ek kaynak aldırıyoruz demişler

buna yönelik milli eğitime herangi bir girişimde bulunuldu mu
mesela bu kitaplardan faydalanamıyoruz öğrencinin seviyesinde değil anne babalar ödevleri yapıp getiriyo bunu engelleyemiyoruz
öğrenciler ödev yaparken sorularının cevabını kitaplarda bulamıyo ek kaynağa veya internete ihtiyaç duyuyo herkes bu imkanlara sahip değil vs bir sürü şey sıralanabilir

söylemek istediğim eğer girişimde bulunulduğu halde değişen birşey yoksa eleştirmek lanet okumak en doğal hakkımız ama eğer sadece kendi aramızda konuşup birbirimize şikayet edersek te bir yere varamayız sonuçta somut adımlar atıp tepkiler vermek gerekli diye düşünüyorum
o yüzden merak ettim herhangi bi girişimde bulunuldu mu diye

daha önce söylemiştim okullar birleşip sosyal medyayı kullanabilir ve ya temsilciler seçip sorunlar paylaşılabilir
milli eğitim bi komisyondan geçirip ona göre içeriği belirlemiyo mu yani bu şekilde işe yaramaz kaynaklar ortaya çıkması büyük saçmalık kitaplar basılırken en azından içeriğin belirlenmesi doğru düzgün kaynaklar ortaya çıkması onların sorumluluğunda
kitapların içeriğini ihaleyi alan kurum yandaş vs de olsa belirlemiyodur heralde

Son düzenleme:

ablacım ben öğretmenim yani eğitim sisteminin en ortasında yer alan biriyim.ülkelerde eğitim sistemleri pat diye değiştrilmez alt yapısı hazırlanır ki bu birkaç yıl sürer,eğitimciler öğrenciler veliler ve halk bu konuda bilgilendirilir eğitimden geçirilir,artı ve eksi yönleri değerlendirilir,bu konuda uzman olan insanlara danışılır farklı düşünenlerin bu düşüncelerine de önem verilir,sonra pilot uygulamalar yapılır yeni sistemin başarısı değerlendirilir..buraya kadar saydıklarım olması gerekenler.

peki bizde nasıl oldu? bi sabah kalktık hoop 4+4+4 gelmiş dediler..o da ne dedik ne olacak şimdi? daha öğretmenlerin doğru düzgün bilgisi yokken öğrencilere ve velilere nasıl bilgi verecektik onu düşündük kara kara.sonra 5 yaşındaki çocukları zorunlu olmasa bile ilkokula başlayabileceğini öğrendik uzmanların bir çoğu buna karşı çıktı hayır olamaz o yaş ilkokul için uygun değil denildi ama dinleyen olmadı.o zaman ailelerden raporlar istendi aileler raporu kötü birşey olarak algıladı ve çoğu aile geçen sen çocuğunu yolladı okula.baktılar ki çocuklar başarısız oldu bu sene rapor olayı kalktı aile isteğine bağlandı şükür.

ayrıca sınıf öğretmenlerinin bir çoğu norm fazlası oldu boşta kaldı.

şimdi dışarıdan konuşmak yok şöyle yok böyle demek ne kolay ama bunu içinde yaşayan insanlar olan biz öğretmenler ve siz veliler sistemin ne hale geldiğini çok çok iyi biliyoruz zaten.eskiden de eğitim sistemimiz çok iyi değildi ancak şimdi tamamen bir bocalama içinde.ve insanlar bir sabah uyanacağız yeni bir sistem gelecek korkusu taşıyorlar.bir ülkenin can damarıdır eğitilmiş insanları eğitim sistemi ama bizde öyle mi?

Gezi olaylarında bir avuç samimi eylemcinin dışındakiler için çıkarcı komplocu diyenler,
başörtüsü maduriyeti yaşayanların tamamının samimi olduğuna mı inanıyor? :44:

DÜNYANIN EN ŞAŞIRTICI EĞİTİM SİSTEMİ:____ FİNLANDİYA

Eğlenerek öğrenmeyi birleştiren Fin eğitim sistemi hala eğitimin rüya ülkesi olmaya devam ediyor.

İşte size Fin eğitim sistemiyle ilgili 9 şaşırtıcı gerçek.

-1-

Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.

Yaşları ne olursa olsun, çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.

Fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.

-2-

Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret.

Öğrenciler, kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim-öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahipler. Öğretmenler de öyle.

-3-

Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. Sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu yok ve öğrenciler standardize edilmiş bir sınav sistemine tabi değiller. Sadece 16 yaşlarındayken ülke genelinde bir sınava giriyorlar.

-4-

Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor. Haftada iki saati ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar.

İlk okulda öğrencilerin ders dışı/teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. Amerika’da bu oran 27 dakikaya kadar düşüyor. Türkiye’de ise ortalama 45 dakika.

-5-

Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri.

Finlandiya öğretmenleri başarılı-başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip. Eksikleri bulunan öğretmenlerin, yeni eğitim-öğretim programlarıyla kendilerini geliştirmesinin önü açılıyor. Hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılma korkusu yok.

-6-

Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur.

Her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor. Çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu hemen fark ediyor ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre düzenliyor. Aynı şey, okula uyum göstermeyen, sıkılan ya da öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için de geçerli.

Öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi, çocukların her türlü gelişimini gözlemleyebilmelerini ve esnek çözümler yaratabilmelerinin en önemli nedeni. İstatistiklere göre çocukların ortalama %30’u eğitim hayatlarının ilk dokuz yılında özel programlarla destekleniyor.

-7-

Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet, üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil.

-8-

Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.

Finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. Okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. Bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.

Eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. Eşitlik kavramına olağanüstü değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor.

-9-

Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor. Çünkü öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. Bu yüzden Finlandiya’da eğitim maliyetleri çok daha düşük.

Ancak 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha iyi kazanıyor.

ALINTI

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…