8. Yarışma Duyurusu : ''Dram Tarzında Yazılmış Öykü'' Yarışması

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
11
Arkadaşlar 8. yarışma kategorimizi belirlemiş bulunmaktayız:)

Kategorimiz, dram tarzında yazılmış öyküden oluşmaktadır..
Şimdi bu kategoride ki yarışmamızda bir takım kurallarımız olacak..

1* Yazacağınız öykü de,
ağaç, yumurta, nine, defne yaprağı, ütü, kötü şans ve çocuk kelimeleri geçmesi gerekmektedir..Yani verdiğim bu kelimeleri öykünüzün içinde anlamlı olarak cümle içinde kullanacaksınız.
Bu kelimelerle kurduğunuz cümleler,öykünüzün konusu ile anlam ifade etmeli..Cümle olsun diye kurmayınız..

2* Yazacağınız öykü de anlatacağınız olay drama tarzında yazılmalıdır..Dram;Türkçe’de ''acıklı'' gibi anlam kazanmasına karşın, elbete bu sözcüğün anlamı bu değildir. ''Etkili, canlı, tiyatral, göz alıcı'' gibi anlamlara gelen bu sözcük drama, sözcüğüne hizmet eden bir anlam taşımaktadır.

3* Öykünün çok kısa olması,yada çok uzun olması sizlere dezavantaj getireceğinden,çok uzun yada çok kısa yazmamanızı tavsiye ediyorum.

4* Çalışmalarınızı adrese gönderirken nicklerinizi(KK içinde kullandığınız rumuz,BerŞule gibi) eklemeyi lütfen unutmayınız..Nicksiz yollanan çalışmaları yarışmaya dahil etmeyeceğim..

Tema: Dram tarzında öykü
Başvuru Başlangıcı:02/12/2007
Başvuru Bitiş:09/12/2007

Başvurularınızı yarisma@kadinlarkulubu.com adresine yollayabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin..

şimdiden kolay gelsin hepinize...
bana bakın sakın berşulemi üzmeyin bi kez daha, bu kez gerçekten patlatır bıngıldağınızı:mymeka:

şimdide kalemlere kuvvet...yüreklere sağlık bakalım yerimseniben
şulecim sayende KK nın yeni cevherleri çıkıyor ortaya sengözlerimebaksanab
arkadaşlar kolay gelsin...:dance:
inanıyorum müthiş hikayeler okuyacağız...:kahve:

süpersin berşule o kelimeleri kullanma fikri çok yerinde bu alıntıları önleyebilir yinede ben herkezden dürüstçe bir yarışma bekliyorum şu unutulmamalıki alıntılar hemen tespit edilir kimsenin bu yarışmayı emek vererek düzenleyenleri ve centilmence yarışanları üzmeye hakkı yok sevgilerimle

süpersin berşule o kelimeleri kullanma fikri çok yerinde bu alıntıları önleyebilir yinede ben herkezden dürüstçe bir yarışma bekliyorum şu unutulmamalıki alıntılar hemen tespit edilir kimsenin bu yarışmayı emek vererek düzenleyenleri ve centilmence yarışanları üzmeye hakkı yok sevgilerimle

barçman'ım, kelime vermemizde ki maksat zaten alıntı,çalıntı gibi kurnazlıkları önlemek içindi..Fikir babası Kazen'dir:)jeyyar
Şiir yarışmasında herşeyi serbest yaptım,payımı aldım:)Akıllandım ben akıllandım.Bundan sonra edebi yarışmalarımızda böyle detaylar olacak..Maksat oy ve derecelerin hak edene gitmesi:)
İnanın bana keyifli olacak bu yarışmamızda..
Yaptıklarımız,yapacaklarımızın garantisidir..
BerŞule ve saz arkadaşlarıyerimseniben

barçman'ım, kelime vermemizde ki maksat zaten alıntı,çalıntı gibi kurnazlıkları önlemek içindi..Fikir babası Kazen'dir:)jeyyar
Şiir yarışmasında herşeyi serbest yaptım,payımı aldım:)Akıllandım ben akıllandım.Bundan sonra edebi yarışmalarımızda böyle detaylar olacak..Maksat oy ve derecelerin hak edene gitmesi:)
İnanın bana keyifli olacak bu yarışmamızda..
Yaptıklarımız,yapacaklarımızın garantisidir..
BerŞule ve saz arkadaşlarıyerimseniben

valla kazeni tebrik ederim süper bir fikir artık senin iyi niyetini kimse kötü amaçlarına alet edemez bende bu yarışmalara katılmama kararı almıştım ama bu uygulamadan sonra sanırım fikrim değişebilir çünkü şiir yarışmasında bende gerçekten çok üzülmüştüm neyse bundan sonrasına bakalım şimdiden yarışmada emeği geçenlere teşekkürler katılacaklarada başarılar

ben hikayemi yazdım ve gönderdim kızlar:teytey:umarım uygun görülür
herkese bol şans diliyoruma.s.

ben de yetiştirebilirsem katılırım.güzel fikir.inşallah iyi sonuçlar çıkar......bol şans:içelim:

Öykü nedir?

Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

Öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir, ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslar, Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von Kleist, ve E. T. A. Hoffmann, psikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

Öykülerde mutlaka başlık olur..

Gönderdiğiniz öykü çalışmalarında herhangi bir imla,noktalama yada başka türde düzeltmeler yapılmayacaktır..
Bana gönderdiğiniz şekilde oylamaya dahil edeceğim..Lütfen öykülerinizi yazmadan önce kısa bir araştırma yapınız ki,hem bilgilenmiş oluruz hem de çalışmanız daha bir anlam kazanmış olur..

herkese başarılar
şiir yazmayı denemiştim başaramamıştım bunu deneyim bi de yetişebilirsem
düz yazı da iyisin derlerdi ama vaktim dar bu hafta da

konuya ve içeriğe bakınca KK ile birkez daha gurur duydum...
iyi ki üye olmuşum...
Berşule ablacım emeklerine sağlık, bitanesin Şeniz

Katılacak arkadaşlara başarılar dilerimyerimseniben ,
Maalesef ilgi alanım degil:kahve:

güzel bir yarışma kategorisi bulmuşsunuz, tebrikler a.s. ben yazmayı çok seviyorum ama vaktim yetecek mi bilmiyorum.katılmayı çok istiyorum, inşallah ilham perim ziyarete gelir beni :)) yeni ve güzel yeteneklerin çıkacağına eminim katılacak herkese şimdiden başarılar diliyorum.

ben bişey yazdım şimdi
başlık verecek miyiz yazılarımıza

ben bişey yazdım şimdi
başlık verecek miyiz yazılarımıza

Arkadaşlar,
yani ben az biraz öykü hakkında bilgi verdim ama yazmadan önce şöyle;öykü nedir? İçeriği nasıl olur? Uzunluğu,kısalığı nedir? gibi netten ufak bir araştırma yaparsanız sizin leyhinize olur diye düşünüyorum..yerimseniben

Not:Öykü edebiyatımızda bir edebi tür olduğu için,yazılarınızda kesinlikle düzeltme yapılmayacaktır..Sizlerin bana gönderdiğiniz haliyle oylamaya girecek öyküleriniz..
Büyük harf kullanımı,noktalama,parağraf,başlık yada benzer hususlarda dikkat etmenizi rica ediyorum..
Çalışmalarınızı gönderirken nick belirtmeyi unutmayınız:)

Tema: Dram tarzında öykü
Başvuru Başlangıcı:02/12/2007
Başvuru Bitiş:09/12/2007

Başvurularınızı yarisma@kadinlarkulubu.com adresine yollayabilirsiniz.

X