5N 1K

Lorentz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2014
2.058
3.442
Arkadaşlar yeni bir zihinsel olumlama tekniği keşfettim. Sizinle paylaşmak istiyorum.

Simdi bir sorun ortaya koyuyorsunuz hayatınızla ilgili ve kalem kağıt alıp bilincaltinizi kusturuyorsunuz. Sorular soruyorsunuz kendinize.

Ne ?
Neden?
Nasıl?
Nerede?
Ne zaman?

Kim?

Sürekli bu soruları sorup cevap arıyorsunuz. Bazen sorulara cevap veremiyorsunuz ve o zaman "bu sorunun cevabı ne olsa daha iyi olurdu" diye kendinize soruyorsunuz.

Ben bir kaç problemim için bu yöntemi denedim ve inanılmaz rahatladim. Aşağıda örnekle açıklayacağım.

Sorunum ne?

Araba sürmekten çok korkuyorum?

İlk ne zaman araba sürmekten korktun?

8 yaşında geçirdiğim bir trafik kazasından sonra arabalardan korkmaya başladım.

Nerede ve nasıl gerçekleşti?

Okul yolunda ve yeşil ışıkta karsiya gectigim için araba çarptı .

Ne hissettin o an?

Kendime Geldiğimde derslerden geri kalma kaygısı yaşadığımi hatırlıyorum.

Nasıl bir kaygiydi bu ?

Derslerimi kaçırırsam başarısız olacağımi ve annem tarafindan takdir görmeyeceğimi düşünüyordum.

Neden annen tarafından takdir görmeyeceğini düşündü? Ve ilk ne zaman bu duyguyu hissettin ?

Bunun gibi sorular silsilesi yapıyorsunuz ve bu uygulamayı bir kere değil boş olduğunuz ve yalnız kaldığıniz her an uyguluyorsunuz. Bilinçaltınızda konuyla alakasız gibi görünen ama aslında sizde endişe yaşatan her şeyi gün yüzüne çıkarıyor ve şuan ki mantıklı düşünme şeklinizle geçmişteki engellerinizle yüzleşip sorunu çözüyorsunuz.

Mesela bu uygulamayı şimdi burda yaptım ve kendimle ilgili şunu düşündüm. " demek ki araba sürme korkumun altında annemin bana kızma korkusu var"

Başka bir konu hakkında tam 5 sayfa sordum cevapladım ve resmen bakış açım değişti olaya karşı.

kendi kendinizin terapisti olmanız dileğiyle...

Uygulanabilir ama pratik değil... Sorunlar bazen bu kadar kapsamlı olmuyor

X