40 aylık kızımın boyu

KirazHanim

08.04 🌏
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2014
7.206
8.932
herkese merhaba,

aslında bu benim için bi dert haline geldi de BDV'ye açmadım yine de..

41 aylık kızımın boyu 95 cm, düşük persentilde ilerliyor şu an, geçen eylülden bu yana sadece 6 cm uzamış boyu..
en son ağustos ayında doktora göründüğümüzde "ben şu an için bi sorun görmüyorum ama yine de argivit başlayalım" demişti. şu an kullanıyoruz fakat benim içim hiç rahat değil.. acaba diyorum çocuk endokrine götürmek için sizce erken mi yoksa geç kalmadan götürüp bi hormonlarına falan baktırmalı mıyım? bu arada kan ve vitamin değerleri gayet iyi.

tecrübeli annelerin önerilerine ihtiyacım var.

Doğduğunda boyu kaçtı ? Hep en düşük persentilde ilerlediyse sorun görmüyorlar. Lakin persentilde düşüş varsa sebebi araştırılıyor… normal bir cocuk doktoruna götür önce. Gerekli görürse o yönlendirir… şahsen benim kızımında kilosu doğduğunda en küçük persentildeydi. Hep öyle ilerledi. Ona rağmen 8 aylıkken bana, bir cocuk gastroentoloji görsün dediler. Altında bir problem varsa geç kalmayalım. En hızlı büyüme yaptıkları zaman. Riske atmayalım demişlerdi. Götürdüm. Normal dediler. Belki boşa götürdüm ama enazından içim rahat etti diyorum. Ben olsam beklemezdim

kızım 36 haftalık doğdu.. 48 cm, 2750 gr doğdu.. doğumu persentil tablosunda yok bile ama sonra güzel ilerledi süt alerjisine rağmen.

2,5 yaşına kadar hep %50 persentilde ilerledi boyu da kilosu da.. sonra boyda persentili düşmeye başladı ama kiloda hala %50 de.. beni de endişelendiren persentilde düşmesi oldu zaten.

Benimki 38 de olmasına rağmen 45 cm, 2600 doğdu

Bir normal çocuk doktoruna götür bakalım ne diyecekler. Ama genetik de olabilir bence yani. Zaten hepten ayı falan da küçük değilmiş. Bir sıkıntısı olsa bu zamana kadar belli olurdu muhtemelen. Bundan sonrası genetikle ilgilidir diye düşünüyorum. Gene de götür için rahat etsin derim ben

kendi doktorumuz bi sorun görmüyor şimdilik ama ben yine de bi endokrine götüreceğim sanırım..

sizin çocuğunuz nasıl ilerliyor şu an, kaç aylık boy kilo nasıl?

kendi doktorumuz bi sorun görmüyor şimdilik ama ben yine de bi endokrine götüreceğim sanırım..

sizin çocuğunuz nasıl ilerliyor şu an, kaç aylık boy kilo nasıl?
P3 te ilerliyor hep… 4 gun sonra 9.ay kontrolune gideceğiz. Gecen ayın var en son elimde. 8 ay, kilo 6500 g, boy 66 cm, baş 43 cm… çok doktor gezdirdik bizde. Doğumda 2600, 45 cm boy, 30 cm baş olarak doğmuştu. Baş ve boy gayet iyi, kilo sınırda diyorlar. Onda da doğum kilosu düşük olduğu için normal karşılıyorlar… butun testleri, tahlili her seyi yaptırdım ben de. Eğitim araştırmaya götürdüm. Anne baba da minyon gayet normal dediler. Tahlilleri hep iyi geldi

Maşallah

eşim de ben de minyonuz, kızımız için de normal buradan bakınca ama anne yüreği işte..

Ee o zaman cocugunuzun boyu genetik olarak kisa bu durumda.

Benim 163, esimin 1.78 boyu var, 35 aylik kizimin boyu 96 cm

Tahin yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Ee o zaman cocugunuzun boyu genetik olarak kisa bu durumda.

Benim 163, esimin 1.78 boyu var, 35 aylik kizimin boyu 96 cm

Tahin yedirmeyi deneyebilirsiniz.
sizlerin de pek uzun değilmiş anne baba olarak ama kızınıza maşallah genlerde uzun boy geni var demek ki bi şekilde.

tahin çok seviyor ve yiyor, belki düzenli hale getirilebilir. tavsiyeniz için teşekkür ederim.

böyle yorumlar okumak mutluluk verici
doktora göre de normal, bana göre de %50 persentilden aşağı düşmüş olması can sıkıcı sadece.
Düşüş olmasını önemsiyorlar aslında

Benim oğlum da uzun boylu iken geriye düşmüştü
Doktor 6 ayda bir galiba tam hatırlamıyorum ölçttü
Siz kontrolü elden bırakmayın
Argivit verdiyse de kullanın

Benim oğlum 49 cm 2700 gram doğdu persentilde var emin misiniz

evet argivit kullanıyoruz, bi şişe bitmeden 1 ayda 1 cm uzadı, uzayacağı mı vardı yoksa argivit mi etki etki bilmiyorum.

sizde sonuç ne oldu?

birde iğde çekirdeği unu öneriyorlar boy için, onu da deneyeceğim.
Benim oğlum 49 cm 2700 gram doğdu persentilde var emin misiniz
evet baktım şimdi varmış gerçekten

şu an kaç yaşında oğlunuz ve durumu nedir paylaşmak isterseniz

Aslında 3 4 yas arası uzama hızı yılda 6 7 cm. Buna göre normal uzamış. Persentilde de aşağıda değil. Sizin ve eşinizin boyu da uzun değil. Hatta kısasınız bence.

Siz endoktrine gittiğiniz zaman zaten gerek görürlerse testler konusunda sizi yönlendiriyorlar. Hormon tedavisi göre cocuklar persentilde 10 un altında ve uzamıyorlar.

Allah razı olsun ama Türk ortalamasındayız bence.

kızım 2,5-3,5 yaş arası 6 cm uzadı, aslında şöyle bi araştırınca normal gibi çıkıyor...

Çocuk endokrinolojisi ve diyabet derneğinin bi yazısında şöyle yazıyor; "Büyüme hızı mutlak ortalama değerleri 0-6 ay arası 16 cm, 6-12 ay arası 8 cm, 1-2 yaş arası 10-12 cm/yıl; 2-4 yaş arası 7 cm/yıl; 4 yaştan ergenliğe kadar da 5-6 cm/yıl civarındadır."

işte benim kız 7 değil de 6 cm uzamış.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…