4 aylık bebekle düzenimi değiştirmeye değer mi?

Kıyafetleri, ayakkabıları var evde ceycey. Ama vermeyeceğim arabayı. Gece Allah korusun kız rahatsızlanır. Bir günü bir gününe tutmuyor bebeğin. Bir gün erken yatıyor. Bir gün 2’ye kadar uyumuyor. 4. Ayda diş çıkarmaya başlar yazıyor internette. Eşim benle babamın mezarına gelmiyor. Benimde içimden onun için birşey yapmak gelmiyor. 🙁

Benim bekar evim vardı zaten tontriko. Bir toplu iğne almadan eve geldi. Çalıştığı zamanda kazancı kendi masraflarına harcıyor. Ama bir ev geçindirmek iki kişinin sorumluluğunda olmalıdır. Bende Sabancı’nın çocuğu değilim. Eziliyorum artık.
Anladim durumunuzu canim..dedim ya adam sanki seni beklemis hayallerini gerceklestrmek icin😐 kac yildir evlisiniz bilmiyorum yazdin mi ama bu adam bugun kel olmamistir herhalde bunun icin bile birsuru masraf yapmasi vs. Daha once neden yapmamis ya da calistigi zaman yapsa bi nebze anlarsin. Sen belki sandin ki omrumce cekebilirim bu durumu ama bizde genclesmiyoruz.. 40 tan sonra bence artik huzur ariyor insan, kafa goturmuyor yorucu ikiskileri.. hele hele dunyaya ortak bir canli getirilmis.. bekar gibi yasamak dogru degil asla.

Senin duzeninin ustune gelmesi 5 kurus hayri dokunmasina gelmiyor.. tam tersi hazira kondum deyip paralamasi gerekir kendini..

Ki artik ben baslarda oldugu gibi dusunmuyorum, senin icin gelmis yer degistirmis bla bla.. isine gelmis demek ki gelmis diyorum suan.. yani eger sen onunda fedakarlik yaptigini gorseydin zaten pesinden giderdin..ama sana tavsiyem yerini degistirme birde maddi acidan bu adama bagli olma.. simdi isin gucun iyidir kendi evini kizini gecindirirsin mis gibi.. sen cok guclu kadinsin hissediyorum bunu.. ve genelde guclu kadinlara hep beceriksiz ya da boyle keneler denk gelir..

Son düzenleme:
bir insan evlenmeden önce ülkücüydü evlendi komünist oldu, evlenmeden önce atesist/deist/agnostikti evlendi ehl-i tarikat oldu karşı cinsle aynı araca binmiyor, evlenmeden önce vegandı çevreciydi humanistti, evlendi etsiz yemek yemiyor. 4 bin cc motora binip ava gidiyor...gibi :KK70: 180 derece şeyleri kast etmiyorum ama bunun dışında "evlenmeden önce bilmiyor muydun" diye eleştirmek bana biraz acımazsız geliyor. evlenelim veya evlenmeyelim hepimiz hayat içinde değişiyoruz. %100 herşey sabit kalamıyor ki.

adam evlenmeden önce içiyormuş
ama içip içip sızmıyormuş, muhabbet ediyorlarmış. şimdiki gibi içki evlilik içinde görevlerini, onu geçtim normal bir insanın günlük hayattaki faaliyetlerini yerine gitirmesine engel olmuyormuş. aksine neşeli, ortamlarda güzel vakit geçirilen, kadının da peşinden koşulan bir süreç var evlenmeden önce.

hoş adamın yapısı bencil, hayatı kimseyi düşünmeden geçmiş. e eşek değil ya madem evleniyor, evlenince biraz sorumluluk bilir herhalde, diye "umarak" evlenmek bence biraz fazla "gözünü karartmak" (ben biraz fazla rasyonel, bu yüzden hala bekar :KK70: olabilirim)... Ama buna rağmen diyorum: evlenmeden önce göze batmayan şeyler batabilir, insanın tahammülü tükenebilir. "evlenmeden önce bunu biliyordum o zaman susup katlanmalıyım" diye bir dünya yok ki.

ha ben zaten böyle bir insanla evlenince (sevgili olarak şahanedir ama eş olarak çok zor, bence) böyle şeylerin sorun çıkartacağını öngörmek gerekirdi diyorum- daha önce yazmıştım zaten. o düşüncemde hala sabitim. ama seviliyorsa ve devam etmek isteniyorsa karşılıklı fedakarlıkla devam edilebilir, yok gerek yok almayayım deniyorsa da herkes yoluna bakar.
Evlenen insan değişir migrenimsi. Değişmek zorunda. Başka bir insanla aynı evi, hayatı paylaşıyorsun. Ortak bir nokta bulmak zorundayız.
En basiti ben sigara içmiyorum. Eşim içiyor. O zaman bir zahmet balkonda iç. Hayır efendim balkonda üşüyormuş. O zaman beni de zehirliyor. Evlenmeden bu kadar uyumsuz, geçimsiz olduğunu bilmiyordum ki. Bana sürekli çiçekler, kırmızı kalpli balonlar alan, yemeğe çıkartan bir adamdı. Evlendik yediği tabağı mutfağa kaldırmaya, çamaşırını makinaya atmaya üşenen bir adam olduğunu nasıl bilebilirdim?

Anladim durumunuzu canim..dedim ya adam sanki seni beklemis hayallerini gerceklestrmek icin😐 kac yildir evlisiniz bilmiyorum yazdin mi ama bu adam bugun kel olmamistir herhalde bunun icin bile birsuru masraf yapmasi vs. Daha once neden yapmamis ya da calistigi zaman yapsa bi nebze anlarsin. Sen belki sandin ki omrumce cekebilirim bu durumu ama bizde genclesmiyoruz.. 40 tan sonra bence artik huzur ariyor insan, kafa goturmuyor yorucu ikiskileri.. hele hele dunyaya ortak bir canli getirilmis.. bekar gibi yasamak dogru degil asla.

Senin duzeninin ustune gelmesi 5 kurus hayri dokunmasina gelmiyor.. tam tersi hazira kondum deyip paralamasi gerekir kendini..

Ki artik ben baslarda oldugu gibi dusunmuyorum, senin icin gelmis yer degistirmis bla bla.. isine gelmis demek ki gelmis diyorum suan.. yani eger sen onunda fedakarlik yaptigini gorseydin zaten pesinden giderdin..ama sana tavsiyem yerini degistirme birde maddi acidan bu adama bagli olma.. simdi isin gucun iyidir kendi evini kizini gecindirirsin mis gibi.. sen cok guclu kadaon hissediyorum bunu.. ve genelde guclu kadinlara hep beceriksiz ya da boyle keneler denk gelir..
3 senedir evliyiz tontriko. O kadar rahata alıştı ki, son 1 senede 10 kg aldı. Diyorum yürüyüş yap. Yalnız yürüyemezmiş. Hep bir bahane. Öğlen ki yemeği akşam yemeyeceğim diyeceğine bir gün de brokoli ye.
Ben ömrümce çekebileceğini sanmadım. Ben düzelir sandım. Pek çok kez ayrıldım da, o sonra yalvar yakar ağlayarak kapıma geldi.
O istanbul’da çalışsa bile önce kendi borçlarını ödeyecek. Sonra masrafları çok. Günde 2 paket sigara içen, haftada 1 büyük(sanırım öyle diyorlar 350-400 tl filan), etsiz yemek yemeyen, toplu taşıma kullanmayan adama para mı dayanır.
Bu kadar canına tak dediyse koyver gitsin, ayrıntı bilmeden yorum yapmakla şu an yorum yapmak çok farklı, bu adam hala ergen, bu yaştan sonra iki çocuk büyütmene gerek yok.

Bütün yazdıklarını takip ettim, senin bebeği fazla sahiplendiğini düşündüm önce ama sizde durum çok farklı. Adam bebekle birlikte geldiğiniz noktada hem eşini hem işini kaybetmiş olarak görüyor kendini. mantıklı anlatımlar da durumu çözmeye yetmiyor demek ki. Ben 4 yıl arayla iki defa anne oldum tabi bu durumda yükümün ağırlığında eşime olan ilgim epeyce azaldı. Hem çalışan kadın hem iki defa anne olmanın yükünü taşırken evliliğimi epeyce yordum ama nunlar eşimin babalık sorumluluklarının farkında olmasını engellemedi. Adam çocukça davranıyor. Annelikten dolayı yaşanan ilgi bölünmesini saçma sapan şeylerle tolere etmeye çalışıp seni yapayalnız bırakmış. Bunlar baba olmaya hazır bir adam davranışlaeı değil zaten. Belkide bebeği sırf sen istiyorsun diye yaptı sonuçlarını hiç düşünmeden, üzme kendini. Sal ipini dönerse senindir dönmezse kendi bilir. Arabayı da verme, o arabaya bebekle senin daha çok ihtiyacın var. O kadar geniş çevresi olan adam yakıtını doldurabileceği ödünç bir araba bulabilir pekala
Bebeği sırf ben istedim diye yapmadı. Ondan eminim. Kendide baba olmak istiyordu. Gece hayatında çalıştığı için günübirlik ilişkiler yaşıyordu. Bir insanın 40 yaşına kadar hiç uzun süreli ilişkisi, nişanı filan olmaz mı? Buralardan anlamalıydım ben. Biz evlendiğimizde benim kendime ait evim vardı. O annesiyle yaşıyordu. Yani bekarken ben kendi evimin reisiydim, onun yaşadığı evin reisi annesiydi. Hiçbir zaman fatura ödemek, kira ödemek gibi sorumlulukları olmamış. Evet 22 senedir çalışmış. Çok güzel paralarda kazanmış. Ama eline ne geçerde harcamış.
Para harcamaktan kolay ne var? Herkes bilir. Ama bir evin geçimi de kolay olmuyor. Hele ki bebekle beraber masrafımızda çok arttı. Mobilyasıydı, kıyafetiydi, mamasıydı, beziydi. Baba ise o da bir zahmet bunların ucundan tutsun. Yapamıyorsa da bana gölge etmesin. Ben çocuğuma yeterim. Onu hiç bir zaman eksik hissettirmem.
Araba kiralarım diyor. Rahatından asla ödün vermiyor.

3 senedir evliyiz tontriko. O kadar rahata alıştı ki, son 1 senede 10 kg aldı. Diyorum yürüyüş yap. Yalnız yürüyemezmiş. Hep bir bahane. Öğlen ki yemeği akşam yemeyeceğim diyeceğine bir gün de brokoli ye.
Ben ömrümce çekebileceğini sanmadım. Ben düzelir sandım. Pek çok kez ayrıldım da, o sonra yalvar yakar ağlayarak kapıma geldi.
O istanbul’da çalışsa bile önce kendi borçlarını ödeyecek. Sonra masrafları çok. Günde 2 paket sigara içen, haftada 1 büyük(sanırım öyle diyorlar 350-400 tl filan), etsiz yemek yemeyen, toplu taşıma kullanmayan adama para mı dayanır.

Bebeği sırf ben istedim diye yapmadı. Ondan eminim. Kendide baba olmak istiyordu. Gece hayatında çalıştığı için günübirlik ilişkiler yaşıyordu. Bir insanın 40 yaşına kadar hiç uzun süreli ilişkisi, nişanı filan olmaz mı? Buralardan anlamalıydım ben. Biz evlendiğimizde benim kendime ait evim vardı. O annesiyle yaşıyordu. Yani bekarken ben kendi evimin reisiydim, onun yaşadığı evin reisi annesiydi. Hiçbir zaman fatura ödemek, kira ödemek gibi sorumlulukları olmamış. Evet 22 senedir çalışmış. Çok güzel paralarda kazanmış. Ama eline ne geçerde harcamış.
Para harcamaktan kolay ne var? Herkes bilir. Ama bir evin geçimi de kolay olmuyor. Hele ki bebekle beraber masrafımızda çok arttı. Mobilyasıydı, kıyafetiydi, mamasıydı, beziydi. Baba ise o da bir zahmet bunların ucundan tutsun. Yapamıyorsa da bana gölge etmesin. Ben çocuğuma yeterim. Onu hiç bir zaman eksik hissettirmem.
Araba kiralarım diyor. Rahatından asla ödün vermiyor.
Simdi anladim, adam hem miskin hemde rahata alismis. Birde su ev icinde sigara icilmesi hic bu yuzyilin isi degil gibi geliyor bana..eskiden baca gibi yanimizda tutturmusler ama ne oadar zararli bilmiyolarnis.. suankiler herseyi biliyolar ama yapmak islerine gelmiyo. Icmeyen insana ozellikle
Cok
Batiyor sigara kokusu vs. Bi zaman sonra evin duvarlari bile
Kokuyo geliyor…

Buarada dogumlarda ozellikle ilk cocukta cogu evlilikler sallaniyor bi.. cirkin herifler kendilerine bakmadan, icinden bir
Mucize cikan doguran kadindan uzaklasiyolar… valla kadin olmak cidden zor bizim toplumumzda..

Ki artik ben baslarda oldugu gibi dusunmuyorum, senin icin gelmis yer degistirmis bla bla.. isine gelmis demek ki gelmis diyorum suan.. yani eger sen onunda fedakarlik yaptigini gorseydin zaten pesinden giderdin..ama sana tavsiyem yerini degistirme birde maddi acidan bu adama bagli olma.. simdi isin gucun iyidir kendi evini kizini gecindirirsin mis gibi.. sen cok guclu kadinsin hissediyorum bunu.. ve genelde guclu kadinlara hep beceriksiz ya da boyle keneler denk gelir..
hepimizin ihtiyaçları var.benim bir sıra saç ektirmem lazım dikiş yeri için mesela.kaşlarım micro istiyor lazer epilasyona da ihtiyacım var.ama anne olduğum için önceliği çocuğa veriyorum ona harcıyorum.geçen hafta telefonum bozuldu ne yapsak olmadı gittim telefon aldım ama malum markanın en üst modelini değil 2 model altını aldım.üstünü de alacak param vardı ama o zaman da çocuktan kısacaktım.eşim de kendine verilen giyim çekini kıza kıyafet almak için harcadı.çöp almadı kendine.anne baba olmak kolay değil.ama boşanılsın da demem kolay kolay.öyle her şeyde boşanılsa yüzde 80 kadın hemen boşanırdı.sadece rest çekilmeli her istediği yapılmamalı eşin bu durumda

hepimizin ihtiyaçları var.benim bir sıra saç ektirmem lazım dikiş yeri için mesela.kaşlarım micro istiyor lazer epilasyona da ihtiyacım var.ama anne olduğum için önceliği çocuğa veriyorum ona harcıyorum.geçen hafta telefonum bozuldu ne yapsak olmadı gittim telefon aldım ama malum markanın en üst modelini değil 2 model altını aldım.üstünü de alacak param vardı ama o zaman da çocuktan kısacaktım.eşim de kendine verilen giyim çekini kıza kıyafet almak için harcadı.çöp almadı kendine.anne baba olmak kolay değil.ama boşanılsın da demem kolay kolay.öyle her şeyde boşanılsa yüzde 80 kadın hemen boşanırdı.sadece rest çekilmeli her istediği yapılmamalı eşin bu durumda
Herkes bilir elindekini son kurusuna kadar harcamayi ama o zaman anne baba olmayacaktik. Kendinede harcarsin varsa en iyisi olmasada olur…idare edersin anne olarak…ama insan kiyamaz iste.

Ben bosanma taraftari degilim asla.. hic bir cocuk
Anne ya da babadan ayri buyumesin ama… bu adam baya kazanci yok gideri bir milyar😐 calistigindada eve harcamiyormus.. kosaca evi cekio
Ceviren gecindiren bu kadin. inan bak 40 yasina gelmis herifi asla degistiremez bu kadincagiz olan kalan omrune olur. Sinir ol
Ol nereye kdar? Diyor ki daha kizina bi corap almadi
Ama kendine ayfon 13 aldi.. eminim onun teli bozulmamistir keyfi almistir. Ok sehir degistirmis frdakarlik bunalim ama bu kadinin bunalimi nolcak? 9 ay gebelik
Bu yasta dogum vs. Hatta lohusalikta ise gitmisti ve o zamanda uzulmustum demistim konu sahibine..senin yerin lohusa yatagin ve bebenin koynudur diye..iste herkesin baska baska derdi sintisi var…yani goturebildigi yere gotursunler tabii… ama konuyu okudukca yeni yeni seyler cikiyor ortaya.. konu sahibi gazimiza gelmesin yinede dogruyu egriyi tartsin guzelce ama herkesi
Bi anne dogurdu, yazik gunah

Herkes bilir elindekini son kurusuna kadar harcamayi ama o zaman anne baba olmayacaktik. Kendinede harcarsin varsa en iyisi olmasada olur…idare edersin anne olarak…ama insan kiyamaz iste.

Anne ya da babadan ayri buyumesin ama… bu adam baya kazanci yok gideri bir milyar😐 calistigindada eve harcamiyormus.. kosaca evi cekio
Ceviren gecindiren bu kadin. inan bak 40 yasina gelmis herifi asla degistiremez bu kadincagiz olan kalan omrune olur. Sinir ol
Ama kendine ayfon 13 aldi.. eminim onun teli bozulmamistir keyfi almistir. Ok sehir degistirmis frdakarlik bunalim ama bu kadinin bunalimi nolcak? 9 ay gebelik
Bu yasta dogum vs. Hatta lohusalikta ise gitmisti ve o zamanda uzulmustum demistim konu sahibine..senin yerin lohusa yatagin ve bebenin koynudur diye..iste herkesin baska baska derdi sintisi var…yani goturebildigi yere gotursunler tabii… ama konuyu okudukca yeni yeni seyler cikiyor ortaya.. konu sahibi gazimiza gelmesin yinede dogruyu egriyi tartsin guzelce ama herkesi
haklısın ne diyeyimm.şurada son yıllardaki şikayetlerime bak hep çocuk içindir.onun eğitimidir onun okul sorunudur .çocuk olmasa tencerede pişirir kapağında yer ömür boyu yaşar giderim dertsizce .hastalandı 3 gündür başındayım 2 dr a götürdüm.bekarlıkla zerre aynı değil.hakkıyla ebeveynlik dünyanın en zor işlerinden

haklısın ne diyeyimm.şurada son yıllardaki şikayetlerime bak hep çocuk içindir.onun eğitimidir onun okul sorunudur .çocuk olmasa tencerede pişirir kapağında yer ömür boyu yaşar giderim dertsizce .hastalandı 3 gündür başındayım 2 dr a götürdüm.bekarlıkla zerre aynı değil.hakkıyla ebeveynlik dünyanın en zor işlerinden
Tabiiki oyle hele simdiki
Zaman cok zor.. ne ihtiyaclar bitiyor ne de ilgi alaka sorumlulugu…anneler zaten cok eziliyor yipraniyor babada destek degilse.. daha zor

Neden herkes konu sahibinin bebek için evlenmiş olmasına takılmış anlamadım. Yani her insanın evlilik motivasyonu farklı. Kaldı ki konu sahibinin maddi gücü yerindeyse, merhametli iyi kalpli bir insan yetiştirebileceğine inanıyorsa bence tek başına da büyütebilir. Ne aileler var bir aradalar ama çocuğa zarar.

Neden herkes konu sahibinin bebek için evlenmiş olmasına takılmış anlamadım. Yani her insanın evlilik motivasyonu farklı. Kaldı ki konu sahibinin maddi gücü yerindeyse, merhametli iyi kalpli bir insan yetiştirebileceğine inanıyorsa bence tek başına da büyütebilir. Ne aileler var bir aradalar ama çocuğa zarar.
+100000000000

Kendini geçindirebilen bir Kadın eşini hiç sevmiyorsa kolayca rest çekebilir. Demek ki eşinin iyi yönleri de var.
Kızgınlıkla hareket edilmemeli ama orta yol da bulunmalı.
Özellikle içkiye ayrılan bütçeye o kadar çok üzülüyorum ki. Senede bir iki arkadaşlarla eğlenmek amaçlı muhabbetle birlikte içilir. her gün olması sinir bozucu

bir insan evlenmeden önce ülkücüydü evlendi komünist oldu, evlenmeden önce atesist/deist/agnostikti evlendi ehl-i tarikat oldu karşı cinsle aynı araca binmiyor, evlenmeden önce vegandı çevreciydi humanistti, evlendi etsiz yemek yemiyor. 4 bin cc motora binip ava gidiyor...gibi :KK70: 180 derece şeyleri kast etmiyorum ama bunun dışında "evlenmeden önce bilmiyor muydun" diye eleştirmek bana biraz acımazsız geliyor. evlenelim veya evlenmeyelim hepimiz hayat içinde değişiyoruz. %100 herşey sabit kalamıyor ki.

adam evlenmeden önce içiyormuş
ama içip içip sızmıyormuş, muhabbet ediyorlarmış. şimdiki gibi içki evlilik içinde görevlerini, onu geçtim normal bir insanın günlük hayattaki faaliyetlerini yerine gitirmesine engel olmuyormuş. aksine neşeli, ortamlarda güzel vakit geçirilen, kadının da peşinden koşulan bir süreç var evlenmeden önce.

hoş adamın yapısı bencil, hayatı kimseyi düşünmeden geçmiş. e eşek değil ya madem evleniyor, evlenince biraz sorumluluk bilir herhalde, diye "umarak" evlenmek bence biraz fazla "gözünü karartmak" (ben biraz fazla rasyonel, bu yüzden hala bekar :KK70: olabilirim)... Ama buna rağmen diyorum: evlenmeden önce göze batmayan şeyler batabilir, insanın tahammülü tükenebilir. "evlenmeden önce bunu biliyordum o zaman susup katlanmalıyım" diye bir dünya yok ki.

ha ben zaten böyle bir insanla evlenince (sevgili olarak şahanedir ama eş olarak çok zor, bence) böyle şeylerin sorun çıkartacağını öngörmek gerekirdi diyorum- daha önce yazmıştım zaten. o düşüncemde hala sabitim. ama seviliyorsa ve devam etmek isteniyorsa karşılıklı fedakarlıkla devam edilebilir, yok gerek yok almayayım deniyorsa da herkes yoluna bakar.

Bu adamdan evlilik çıkmaz bence de üzülerek söylüyorum😶

Gece orda burda gezmeye içkiye sigaraya alışmış 40 yaşından sonra iflah olmaz

Öyle yapınca da böyle durumlar ortaya çıkıyor adam sorumsuz, çocuğun geleceği için para hesabı yapmıyor keyfine bilmem ne Phone alıyor, içki var, sigara var yani bu adamdan koca moca baba hiçbir şey olmaz. Konu sahibesi çocuğa bence de yeter ama ebeveynliği evli kalsa bile yalnız yapacak, sırtlaması zor bir yük. Tek ortak noktan evliliği istemek olan biriyle evlilik random yani dolap veya buzdolabıyla evlenmek le aynı😶kaldı ki adam çocuk demiş, evlilik demiş şimdi hiç oralı değil içip içip sızıyor

Nihal hanım sizi yorumlarınızdan tanıyorum çok naif bir insansınız. 4 aylık bebekle boşanmak gibi radikal karar almak çok erken bir süre. Önce kendinizi toparlayın hormonlar yerine gelsin. Sizin yerinizde olsam eşimle İstanbul’a giderim. Kendime elim ayağım olacak yatılı bakıcı ayarlarım böylece oteliniz için Antalya’ya gitmeniz gerekse bebeği yanınızda bakıcı ile götürebilirsiniz. İstanbul’da eşim değişmez gene sadece kendisini düşünen bir insan olmaya devam ederse o noktada boşanmak gibi bir seçeneğindeki olur. Hakkınızda hayırlısı olsun

Nihal hanım sizi yorumlarınızdan tanıyorum çok naif bir insansınız. 4 aylık bebekle boşanmak gibi radikal karar almak çok erken bir süre. Önce kendinizi toparlayın hormonlar yerine gelsin. Sizin yerinizde olsam eşimle İstanbul’a giderim. Kendime elim ayağım olacak yatılı bakıcı ayarlarım böylece oteliniz için Antalya’ya gitmeniz gerekse bebeği yanınızda bakıcı ile götürebilirsiniz. İstanbul’da eşim değişmez gene sadece kendisini düşünen bir insan olmaya devam ederse o noktada boşanmak gibi bir seçeneğindeki olur. Hakkınızda hayırlısı olsun
zaten Psikolojik olarak çok sağlıklı olduğumu düşünmüyorum bu süreçte. Konuyu da o yüzden açtım. Sadece kendi açımdan bakmak istemedim. Aslında bebek doğunca bakıcı tuttum. 10 gün kadar dayanabildim. Bakıcı kızımı kucağına alınca aşırı kıskandım. Sonrasında da kendim bakmaya karar verdim.
Burda aslında ben tercih yapmalıyım. Eşimle aramızı düzeltmek için yine son bir çaba göstermeli miyim. Yoksa zaten fazlasıyla çaba harcadım. Önünü göremediğim bir sürece bebeğimle gözü kapalı girmeli miyim?” Eşimle istanbul’a gidip. Orda da deneyip olumsuz olması durumunda da temelli bağlarımı koparabilirim. Ama sorun benim tahammülün bitmiş olması. C ceycey0406 forumda benim en samimi arkadaşım. Onun tespiti doğru. “Ben eşimin annesi değilim.” Bende onun çaba harcamasını istiyorum. Gitsin İstanbul’a. Madem güzel iş buldu. Çocuğu içinde para biriktirsin. Hayatında ilk defa bir canlıyı kendinden önce tutsun.
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. Cümlemiz hakkında hayırlısı 🙏🏻

Evet tontriko. Doğumundan bir gün öncesine kadar işe gittim. Görüp görebileceğin en disiplinli, sorumluluk sahibi, taşkınlığı olmayan insanlardan biriyimdir. 🙂
Simdi anladim, adam hem miskin hemde rahata alismis. Birde su ev icinde sigara icilmesi hic bu yuzyilin isi degil gibi geliyor bana..eskiden baca gibi yanimizda tutturmusler ama ne oadar zararli bilmiyolarnis.. suankiler herseyi biliyolar ama yapmak islerine gelmiyo. Icmeyen insana ozellikle
Cok
Batiyor sigara kokusu vs. Bi zaman sonra evin duvarlari bile
Kokuyo geliyor…

Buarada dogumlarda ozellikle ilk cocukta cogu evlilikler sallaniyor bi.. cirkin herifler kendilerine bakmadan, icinden bir
Mucize cikan doguran kadindan uzaklasiyolar… valla kadin olmak cidden zor bizim toplumumzda..
Ne yalan söyleyeyim İçimde kızgınlıkta var tontriko. İnsanlar bir tercih yaparsa onun bedelini de öder. Evleniyorsan karşındakini suistimal etmezsin. Onun da etten-kemikten istekleri olan biri olduğunu hesaba katarsın. Evde hizmetçi gibi çalıştırıp, koltukta yayılmazsın. Dünyaya çocuk getiriyorsan hayatını ona adarsın. Benim annem ve babamda çok farklı hayat yaşayabilirlerdi. Ama öncelikleri hep çocukları oldu.

@Vatkenaydusamtayms konunuzu açtığınızdan beri tüm yorumlarınızı okuma imkanı bulamasam da biraz okudum ve bu saate kadar yazmakla yazmamak arası direndim doğrusu çünkü zorlu bir tedavi süreci, hamilelik, doğum derken hassas bir dönemdesiniz, kadınların duygusal olarak yıprandığı zamanlarda da aklımdan geçenleri paldır küldür yazmaktan hoşlanmıyorum ama eşinizin evladına harcamak varken kredi çekip saç ektirdiğini ıphone aldığını okuyunca dayanamadım.

Seviyorsunuzdur sevginize bir şey diyemem ama cebindeki parayı önce çocuğu için harcamayanlara da tahammülüm yoktur, zevk için kredi çekenleriyse hiç anlamıyorum.

Benim için saç ekimi elzem değildir ya da ıphone almak, eğer kredi çekmem icap ediyorsa bunu çocuğum için yaparım, o yüzden kusura bakmayın ama eşiniz çocuk istemiş olabilir lakin sanki çocuğu evlenmediğinizde hadi ne zaman evleniyorsun, evlendiğinizde hadi çocuk ne zaman diyenlerin ağzını kapatmak için istemiş gibi duruyor, gerçekten çocuk isteyen biri bebeğine bir şeyler almak için çıldırır, insan hiç mi özenmez heves etmez, ilk defa baba oluyorsunuz bir bebek mağazasında gördüğünüz bir oyuncak, cicili bicili bir kıyafet, ne bileyim bayram geliyor bebekli ilk bayramda tatlı bir elbise alıp gelmek varken saç ektirmek telefon almak bencilliktir.

Özür dilerim ama eşiniz yıllarca çalışmış da olsa birilerine yaslanarak yaşamayı sevmiş, cebine giren parayı hep kendine harcamayı tercih etmiş, sorumluluk nedir bilmemiş, bu yaştan sonra da bunu öğrenebileceğini hiç sanmıyorum.

Reflüsü olan bir bebeğin başında sabahlamak varken alkol alıp fosur fosur uyuması sorumsuzluğunun ispatıdır bana göre, zira dediğiniz gibi yavrunuz sadece sizin değil onun da bir parçası, içinin titremesi gerekirken sizinle sabahlayıp hastaneye neyi varmış diye sizinle gitmesi gerekirken uyumuş.

Bence siz sabırlıymışsınız, mesela ben bekar evim olsa asla evleneceğim adamı o bekar evine damat yapmazdım, sıfırdan ev açtırırdım, fedakarlık hesabı yapmam, eşim ne kadar fedakar ben ondan daha mı fedakarım bakmam ama karşımdaki sorumluluk sahibi olacak, o sorumluluk sahibiyse ben her fedakarlığı yaparım bunun çetelesini de tutmam, siz eşinize fedakarlık yapma konusunda gel-gitler yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla.

O sizin için Antalya'ya gelmiş, sizin İstanbul'a gitmemeniz bencillik mi diye vicdan yapıyorsunuz gibi anladım, özür dilerim fakat fedakarlık sorumluluk sahibi biri için yapılırsa kıymeti olur yoksa yaptığınız her fedakarlıktan pişmanlık duyarsınız.

Bana kalırsa eşiniz gitsin ama orada olduğu sürece size maddi destek de sağlasın, eğer bunu yapmazsa nasılsa kendi başının çaresine bakıyor deyip kazancını yerse sizin onun peşinden gitmeniz çok değil 3-5 ay sonra pişman olmanıza neden olabilir çünkü bir insan 40 yaşına kadar sorumluluk nedir öğrenmemişse o yaştan sonra değişmez.

Selamlar arkadaşlar.

Bilmeyenler için 4 ay önce doğum yaptım. Rabbime şükürler olsun dünyalar güzeli bir kızım oldu. ❤️ Benim sorunum eşimle. Aslında birbirine son derece zıt, farklı yaşam tarzına ve kişiliğine sahip 2 yetişkiniz. Evlenmeden önce en büyük ortak paydamız yuva kurmak ve çocuk sahibi olmaktı.
Çocuk sahibi olmak konusunda muvaffak olabildik ama yuva kurmayı beceremiyoruz.

Hangi birini yazsam bilmiyorum ama en basitinden ben hamileyken istemememe rağmen hemen hemen her gün içmesiydi. İçip taşkınlık yapmıyor ama benim hayal ettiğim evlilik çeşidi akşam kanepede sızan bir adamla değildi.

Eşim 3 yaşındayken anne ve babası boşanmış bir çocuk. Aile nedir bilmemiş. Sevgisiz ve bencil büyümüş. Kendi ailesine dönecek olursak babasıyla seneler önce konuşmayı bırakmış. Biz evlendikten sonra annesinin zorbalıklarıyla baş edemeyince annesiyle de görüşmeyi kesti. Akabininde annesi akciğer kanserinden vefat etti. Hasta yatağında ziyarete dahi gitmedi.

Şimdi benim konuyu açma sebebim 4 aylık bebeğimle başka şehre taşınmak istememem. Biz İstanbul’da tanıştık. Evlendikten 1 sene sonra babamın vefatı, benim işlerim sebebiyle Antalya’ya taşınmak zorunda kaldık. 2 senedir Antalya’da yaşıyoruz. Eşim Antalya’da son derece mutsuzdu. Geçtiğimiz ay İstanbul’dan franchise bir restaurant zincirinin Beylikdüzü şubesinden işletme müdürlüğü teklifi geldi. “Sen gelsen de gelmesen de ben artık döneceğim” dedi. İnanın ben onun peşinden gitmek, düzenimi bozmak istemiyorum. Hele ki tüm gün 4 aylık bebekle boğuşup bir de onun kaprisine filan tahammül edemez oldum.

Sevgili arkadaşlar. Durum böyle iken sizce ne yapayım? “Sen git düzenini kur. Belki bizde arkandan geliriz mi” diyeyim. Dürüst olup aslında gitmeye hiçte niyetim olmadığını mı söyleyeyim?

Vakit ayırıp cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻
Normalde olabilir bir şey ama sizin eşiniz için değer mi bilemedim.

@Vatkenaydusamtayms konunuzu açtığınızdan beri tüm yorumlarınızı okuma imkanı bulamasam da biraz okudum ve bu saate kadar yazmakla yazmamak arası direndim doğrusu çünkü zorlu bir tedavi süreci, hamilelik, doğum derken hassas bir dönemdesiniz, kadınların duygusal olarak yıprandığı zamanlarda da aklımdan geçenleri paldır küldür yazmaktan hoşlanmıyorum ama eşinizin evladına harcamak varken kredi çekip saç ektirdiğini ıphone aldığını okuyunca dayanamadım.

Seviyorsunuzdur sevginize bir şey diyemem ama cebindeki parayı önce çocuğu için harcamayanlara da tahammülüm yoktur, zevk için kredi çekenleriyse hiç anlamıyorum.

Benim için saç ekimi elzem değildir ya da ıphone almak, eğer kredi çekmem icap ediyorsa bunu çocuğum için yaparım, o yüzden kusura bakmayın ama eşiniz çocuk istemiş olabilir lakin sanki çocuğu evlenmediğinizde hadi ne zaman evleniyorsun, evlendiğinizde hadi çocuk ne zaman diyenlerin ağzını kapatmak için istemiş gibi duruyor, gerçekten çocuk isteyen biri bebeğine bir şeyler almak için çıldırır, insan hiç mi özenmez heves etmez, ilk defa baba oluyorsunuz bir bebek mağazasında gördüğünüz bir oyuncak, cicili bicili bir kıyafet, ne bileyim bayram geliyor bebekli ilk bayramda tatlı bir elbise alıp gelmek varken saç ektirmek telefon almak bencilliktir.

Özür dilerim ama eşiniz yıllarca çalışmış da olsa birilerine yaslanarak yaşamayı sevmiş, cebine giren parayı hep kendine harcamayı tercih etmiş, sorumluluk nedir bilmemiş, bu yaştan sonra da bunu öğrenebileceğini hiç sanmıyorum.

Reflüsü olan bir bebeğin başında sabahlamak varken alkol alıp fosur fosur uyuması sorumsuzluğunun ispatıdır bana göre, zira dediğiniz gibi yavrunuz sadece sizin değil onun da bir parçası, içinin titremesi gerekirken sizinle sabahlayıp hastaneye neyi varmış diye sizinle gitmesi gerekirken uyumuş.

Bence siz sabırlıymışsınız, mesela ben bekar evim olsa asla evleneceğim adamı o bekar evine damat yapmazdım, sıfırdan ev açtırırdım, fedakarlık hesabı yapmam, eşim ne kadar fedakar ben ondan daha mı fedakarım bakmam ama karşımdaki sorumluluk sahibi olacak, o sorumluluk sahibiyse ben her fedakarlığı yaparım bunun çetelesini de tutmam, siz eşinize fedakarlık yapma konusunda gel-gitler yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla.

O sizin için Antalya'ya gelmiş, sizin İstanbul'a gitmemeniz bencillik mi diye vicdan yapıyorsunuz gibi anladım, özür dilerim fakat fedakarlık sorumluluk sahibi biri için yapılırsa kıymeti olur yoksa yaptığınız her fedakarlıktan pişmanlık duyarsınız.

Bana kalırsa eşiniz gitsin ama orada olduğu sürece size maddi destek de sağlasın, eğer bunu yapmazsa nasılsa kendi başının çaresine bakıyor deyip kazancını yerse sizin onun peşinden gitmeniz çok değil 3-5 ay sonra pişman olmanıza neden olabilir çünkü bir insan 40 yaşına kadar sorumluluk nedir öğrenmemişse o yaştan sonra değişmez.
Mune Mune hanım son noktayı koydu 😍 iyi ki yazmışsınız. Aslında sadece size özel mesaj atsaymışım da olurmuş. Bazı arkadaşlar “o senin için fedakarlık yapmış, peşinden gelmiş sıra sende” yazdı. Ben de vicdan muhasebesi yapıyordum ama Mesajınızla kafamdaki belirsizlikleri, git-gelleri tamamen bitirdiniz. 🙏🏻

Biz isteyerek ana-baba olduk. Kaldı ki bazı insanların torun sahibi olduğu yaşta ancak evlat sahibi olabildik. Bu yaşta da olgun, fedakar olamayacaksak ne anladım bu işten. Belki beni de peşinden sürüklemek istemesi bu yüzden. Kendini emniyete almak istiyor. Tek başına giderse ev açamaz. Sıkıştığı yerde faturaları ödeyecek bir karısı olmayacak.

Bizim sorunlarımızın çoğu doğuma yakın başladı. “Ben gece yarısı sancım tutar. İçme” dediğim halde içmesiyle. Doğum sonrasında da bebeğin sorumluluğunu ortak paylaşamıyor olmamızla benim tahammülüm bitti. Yoksa önceki sayfalarda bana itham edilen sırf çocuk yapmak için evlenmedim.

Benimde içimden geçen de onun tek başına gitmesi. Madem amaç para kazanmak. C ceycey0406 dedi. “Doğu’nun en ücra köşelerine kızlar çalışmaya gidiyor.” 42 yaşındaki kazık kadar adamda arkasını toplamam için 4 aylık bebeyle beni peşinde sürüklemesin. Kendine dersler çıkarırsa, o vaad etmediği şeyler konusunda ( her gün içmemek, bebeğin bakımında pay almak, maddi katkıda sağlamak, önüne gelen yemeğe itiraz etmemek, masadaki tabağı mutfağa taşımak…gibi) kendine çeki düzen verirse bende kaybettiğim hevesimi belki kazanır ve çaba harcarım. Yoksa burda bazı arkadaşların bebeğin psikolojisini düşünmüyorsun filan demelerine gerek kalmadan kendi kalan aklımı yitireceğim. 🙁

Mesajınız için çok teşekkür ederim Mune Mune hanım. Tuşlara basan parmaklarınız dert görmesin ❤️

Selamlar arkadaşlar.

Bilmeyenler için 4 ay önce doğum yaptım. Rabbime şükürler olsun dünyalar güzeli bir kızım oldu. ❤️ Benim sorunum eşimle. Aslında birbirine son derece zıt, farklı yaşam tarzına ve kişiliğine sahip 2 yetişkiniz. Evlenmeden önce en büyük ortak paydamız yuva kurmak ve çocuk sahibi olmaktı.
Çocuk sahibi olmak konusunda muvaffak olabildik ama yuva kurmayı beceremiyoruz.

Hangi birini yazsam bilmiyorum ama en basitinden ben hamileyken istemememe rağmen hemen hemen her gün içmesiydi. İçip taşkınlık yapmıyor ama benim hayal ettiğim evlilik çeşidi akşam kanepede sızan bir adamla değildi.

Eşim 3 yaşındayken anne ve babası boşanmış bir çocuk. Aile nedir bilmemiş. Sevgisiz ve bencil büyümüş. Kendi ailesine dönecek olursak babasıyla seneler önce konuşmayı bırakmış. Biz evlendikten sonra annesinin zorbalıklarıyla baş edemeyince annesiyle de görüşmeyi kesti. Akabininde annesi akciğer kanserinden vefat etti. Hasta yatağında ziyarete dahi gitmedi.

Şimdi benim konuyu açma sebebim 4 aylık bebeğimle başka şehre taşınmak istememem. Biz İstanbul’da tanıştık. Evlendikten 1 sene sonra babamın vefatı, benim işlerim sebebiyle Antalya’ya taşınmak zorunda kaldık. 2 senedir Antalya’da yaşıyoruz. Eşim Antalya’da son derece mutsuzdu. Geçtiğimiz ay İstanbul’dan franchise bir restaurant zincirinin Beylikdüzü şubesinden işletme müdürlüğü teklifi geldi. “Sen gelsen de gelmesen de ben artık döneceğim” dedi. İnanın ben onun peşinden gitmek, düzenimi bozmak istemiyorum. Hele ki tüm gün 4 aylık bebekle boğuşup bir de onun kaprisine filan tahammül edemez oldum.

Sevgili arkadaşlar. Durum böyle iken sizce ne yapayım? “Sen git düzenini kur. Belki bizde arkandan geliriz mi” diyeyim. Dürüst olup aslında gitmeye hiçte niyetim olmadığını mı söyleyeyim?

Vakit ayırıp cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻
Ölüm döşeğinde ki annesini son kez görme konusunda bile bu kadar kindar yaklaşan bir adama geleceğimi emanet ederken iki defa düşünür, zorunda kalırsam da hep tetikte yaşardım sanırım. Hani hep diyoruz ya böyle bir huyu olduğunu bilmiyordum diye. Aslında bize karşı olmasa da başka kişilerle yaşadığı olaylarda ki tutumları bize gösteriyor ama muhakeme yapamıyoruz sanırım. Yada yeteri kadar olmayan hayat tecrübelerimiz yüzünden konduramıyoruz belki de.
Ki aslında sorumluluk sahibi bir insan olmadığını hamilelik sürecinizde ve bebeğiniz yeni doğmuşken kendi zevklerinden ödün vermeyerek göstermiş. Şu gece kaka bekleme olayınızın arkasında ki büyük resme bakmalısınız.

Gidip gitmeme kararını hemen vermeniz asıl gözü kapalı, kendi çıkarları için hareket eden bir anne hareketi olurdu. Bunca yaşanmışlıkları göz önüne alarak "çocuğum için doğru olan onun için hayatını değiştirmeyen babasının peşinden gitmek mi olur" diye düşünmek bilinçli bir annenin takınacağı bir tavır.

Beylikdüzü çevresinde yaşayan biriyim. 2/3 sene öncesine kadar buranın en gözde sitelerinden birinde ikamet ettim. Şimdi son senelerde göç eden malum kişiler yüzünden Türkler oralardan kaçıyorlar. Resmen koloni halinde istila edilmiş durumda en yaşanılası dediğimiz, yüksek kiraları ödeyerek oturduğumuz yerler. Eşiniz önden gelip durumu fark edince kendisi isteyemecek belki de. O yüzden acele karar vermek yerine en doğrusu en azından bu yazı Antalya' da geçirip eşinizinde tutumunu görüp öyle hareket etmeniz derim.
İyi/kötü anne, mutlu/mutsuz ev, çocuk sahibi olmak için evlenmişsiniz yorumlarını göz ardı edin. Her birlikteliğin devam ettiği evlerde mutlu çocuklar yetişmiyor. Bu tarz yorumlar kişinin evlilikten beklentisi, çocuğa yeterli anne baba olabilmek gibi kriterlerine bilgisine göre değişir çünkü.
Ve bu konuda çok haklsınız, sık alkol tüketilen evlerde çocuklar bunu normalleştirebiliyor. Buna bizzat şahit olduğum çok fazla örnek var. Yüzeysel konuşmuyorum inanın bilakis yaşayıp onayladığım bir tecrübe.

Strobe maalesef bir şeyleri düzeltmek istemiyor. Artık kafasında bitirdiği için “Sen gelmesen de ben gidiyorum” diyor. Bana “gel” diye teklif etmiyor. “Gelirsen şunları şunları yapmam” diye vaatte bulunmuyor. Çünkü ilerde yapmayacağı şeylerin sözünü verip başı ağrısın istemiyor. Ben kendi içimde vicdan muhasebesi yapıp, peşinde gidersem zaten kendi isteğimle ve koşulsuz gitmiş olacağım. Belki de bana karşı hayatının en büyük hamlesini yapıyor. Çünkü zaafı bitti. Çünkü o ilk zamanlar ki gibi yoğun duygular hissetmiyor. Ve belki de çünkü çocuğu yaptık. Yani burda bana saydıranlar var ama belki de eşiminde evlilikteki en büyük amacı ona doğru düzgün bakabilecek, ekonomik bağımsızlığı olan bir kadından çocuk yapmaktı. Bilmiyorum. En yakın arkadaşı biz evlenirken “bir de bunu denersin” demişti. Yani “40 yaşına kadar gezdin, tozdun, bir de evliliği denersin” demişti.

Şöyle söyleyeyim. Benim eşim günde 2 paket sigara içiyor. Ben hamileyken “beni de pasif içici yaptın. Bebek etkilenecek bırak” dedim. Eczaneden ilaç aldım. “Halsiz bırakıyor” diye içmedi. “Akapunktura gidelim” dedim. “Beni zorlama ben istediğim zaman bırakırım” dedi. Evlenince bazı şeylerden vazgeçmen, değişmeye çaba harcaman gerekmez mi? Sağlığını da bir kenara koyuyorum. Günde 2 paket sigara ayda 1600 tl demek. Bu sadece sigara masrafı. Bu adamda Sabancı’nın çocuğu değil ki. En nihayetinde kazanabileceği 10-12 bin tl. Saç ektirmeye gitti. 10 bin tl ona verdi. Iphone 13 aldı. Sanırım en son çıkan bu. Yine 15-20 bin tl ona verdi. İşe başlayacağı için nasılsa öderim diyor. Ama bizim artık bir bebeğimiz var. Mağdem o da babası bebeğe de bütçe ayırması gerekmiyor mu?
Şu yazdıklarınızdan sonra sizin fazlasıyla duygusal, merhametli ve adaletli bakış açınıza rağmen eşinizin gayet hesaplı ve tartarak hareket ettiğini düşündüm. Ha keşke bu özelliğini baba olma sorumluluğu için pozitif yönde kullansaydı. Sizden ileride "ama bana bu sözü verdin" lafını duymamak için içinizi rahatlatıp güven vermek yerine "şartlar bu istersen gelirsin" tavrının başka bir açıklamasını bulamadım.
Kazancı yok ve üstüne borçları varken,yeni bebek sahibi olmuşken kredi çekip saç ektirmesi, son model telefon alması yaşının ve sıfatının olgunluğunda hareket etmeyen bir adam modeli çizdi bana. Bence analizlerin sana nasıl davranman gerektiğini gösterecektir.

X