37 yıllık evlilik ve boşanma

Ben annenin boşanacağını hiç sanmıyorum. Hadi boşandı diyelim. Mal paylaşımı o kadar kolay olmaz. Baban da bir avukat bulacak. O da evi kendine kalsın isteyecek. Yok satılacak da yok bölünecek de.Uzar da uzar. Çok çirkinleşir olaylar. Annen bu süreçte ne yapacak babanla aynı evde mi oturacak? Ayrı eve mi çıkacak? Babanı mı göndereceksiniz? Gider mi? Gitmez. Uzaklaştırma alsanız da rahat bırakmaz. Bu yaşta kaldırılacak gibi değil.
Annen bunları düşünmüştür zaten.
Boşanmasınlar en iyisi evleri ayırsınlar. İkiniz de çalışıyorsunuz ayrı eve çıkın mümkünse.
Bende en mantıklısının bu olduğunu düşünüyorum. Zaten psikolojik yardım alıyor ikiside. Gerçi babam bir süredir bıraktı. Ama şu durumda çekişmeli olmaması imkansız çekişmelide bu yaşta insanlar için eziyetten başka bişey değil.

Anlattiklarniza bakılırsa anneniz ileri yaşta..Annenizin bir geliri,emeklisi falan var mı?bosanirsa, hayatını ekonomik olarak nasıl sürdürecek ?
Emekliliğine 3 yıl var şuan çalışıyor . Bende bir süre evlilik düşünmüyorum öyle bir durumda ikimiz idare edebiliriz

Emekliliğine 3 yıl var şuan çalışıyor . Bende bir süre evlilik düşünmüyorum öyle bir durumda ikimiz idare edebiliriz
Komşum bir teyze var,kocasının alkol şiddet problemi vardı,bu teyze yıllar önce dayanamadı , başka bir şehirdeki kamu görevlisi kızının yanına yerleşti, ama boşanma olmadı.. kızınin da boşanmış bir evlâdı var bu arada...neyse teyzenin kocası vefat etti,kadın kocasında miras,maaş v.s tüm haklarını aldı,şuan kimseye muhtaç olmadan güzelce yaşayıp gidiyor..peki siz şuan evlilik düşünmüyorum diyorsunuz peki evlenirseniz anneniz tek başına emekli maaşı ile yaşayabilecek mi?tamam yine sizle ayrı yaşarın ama boşanmasın bence..babanız sırf kendisine baksın diye hemen evlenebilir o zaman annenizin 40 senelik emekleri ve sizin de tum haklariniz bölünür gider..

Avukatla görüştüm diğer arkadaşlarında bilgisi olsun diye yazıyorum. Eve kimin maddi olarak daha çok katkısı varsa o oranda hakkı oluyormuş maalesef. Yarı yarıya düşünmemek gerekiyormuş
O nasıl işmiş öyle ... Ekstra mal paylaşımı sözleşmesi yoksa 01/01/2002 den sonra evlilik birliği içinde alınan mallar edinilmiş mal oluyor. Kadın çalışmamış dahi olsa %50 hakkı var. Tapu babanızın adına olsa bile anneniz evin içindeyken henüz dava açılmadıysa aile konutu şerhi koyabilir. Dava açılırken tedbir kararı da çıkartılır satılamasın diye.. Ve boşanma gerçekleştikten sonra mal paylaşımı davası ile katılma alacağı ile evden yarı yarıya alacaklı olurlar.. Bu süreçlerde olduğumdan avukatımın bana verdiği bilgi böyle..

Telefonda verdiği bilgi bu tabi yüzyüze çok detaylı görüşmedim henüz avukatla.
Ama bence de en mantıklısı evleri ayırmak çünkü babam boşanma fikrine asla sıcak bakmayacak ve hiç olmadığı kadar çirkinleşebilir. Şuan için kendi düşüncem ben ayrı eve çıkıcam annemde ister hemen benimle gelir isterse bir süre sonra.
Babamın Henüz annemin boşanma düşüncesinden haberi olmadığı ve asla bunu yapabileceğini düşünmediği için evle ilgili bir şerh koydurmaya gerek yok şuan için.

Telefonda verdiği bilgi bu tabi yüzyüze çok detaylı görüşmedim henüz avukatla.
Ama bence de en mantıklısı evleri ayırmak çünkü babam boşanma fikrine asla sıcak bakmayacak ve hiç olmadığı kadar çirkinleşebilir. Şuan için kendi düşüncem ben ayrı eve çıkıcam annemde ister hemen benimle gelir isterse bir süre sonra.
Babamın Henüz annemin boşanma düşüncesinden haberi olmadığı ve asla bunu yapabileceğini düşünmediği için evle ilgili bir şerh koydurmaya gerek yok şuan için.
Sadece anneniz için söylemiyorum, her kadın aile konutu olması için başvursun,böylece eşten habersiz satış olmuyor..muhtarlıktan alınacak bir belge ile tapuya başvuru yapılabiliyor galiba..ama tapu eve yazı ile bildiriyor sonra

X