3 aylık baş çevresi küçüklüğü

iyiymsen

Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2023
58
20
35
Kızlar merhaba. Benim kızım baş çevresi 33 cm doğmuştu bugün 3.ay kontrolünde doktor 38.6 ölçtü başının küçük olduğunu söyledi. Ultrasonla baktılar bir sorun görünmedi ama benim içime sıkıntı düştü. Ben mi evham yapıyorum bilmiyorum ama rahatlayamıyorum. Bu durumu daha önce yaşamış kimse var mı?

Benim kızımın da 30 cm di doğduğunda. 3 aylıkken 38 di. Hiç küçük falan da demediler yani. Persentile balmak lazım ama sende de sıkıntı olduğunu sanmıyorum

Bak doğumda da p10 ile p25 arası değerde. 3 aylıkken de gene p10 ile p25 arası değerde. Çocuk kendi persentilinde normal ilerliyor aslında yani. Bir problem yok bunda. Hiç korkun olmasın

Normal değerlerde oluyor değil mi ben 25 üstünde mi olması gerek acaba diye panikledim
P3 değer de p97 değer de sağlıklıdır. İkisinde de bir sıkıntı yoktur. Önemli olan cocuğun doğumdan sonra aynı persentilde gitmesi ya da üst persentile geçmesi. Gerileme olmaması önemli. Misal p50 de doğan bebek, p25 e düştüğünde bir sıkıntıdır. Gelişim geriliği vardır. Ama bebek baştan beri p25 teyse, ya da daha altıyken p25 e çıktıysa o bebek gayet sağlıklıdır… 9 aylık benim bebeğim. 2600 g, 30cm baş, 45 cm boy olarak doğmuştu. Şimdi boy ve başta p25 e çıktı ama kiloda hala p3 te. Evet akranlarına göre çok zayıf mesela. 9 aylık kız bebek kilo ortalaması (p50 yani) 8.5 kilo. Benim kızım 6.900. Baksan ortalamanın çok altında. Ama baştan beri aynı persentilde ilerlediği için sağlıklı, normal kabul ediliyor. Kızımın kilosunda 3.5 kilo doğan bebek olsaydı , gelişim geriliği tanısı alırdı mesela. Tamamen persentil olarak bakılır çocukların gelişimlerine. Umarım anlatabilmişimdir

O kadar güzel anlattın ki şimdi kafama yattı çünkü doğduğunda kafa çevresi düşükken birden o kadar yükselmesini beklemek de mantıklı gelmiyordu ama her yerde 25 üstü normal yazdıkça kendimi ikna edemiyordum. Çok teşekkür ederim bu şekilde içim çok rahatladı çünkü kızımın gelişiminde bi sıkıntı varmış gibi gelmiyordu ultrason istenmesi beni çok panikletti.

Benim bebeğimin de küçük dedi doktor ama ben korkmadım, çünkü bizde genetik biraz küçük kafa.

Hiç kafan karışmasın
Bu çocuk doktoru da p3 ünde, p97 nin de normal olduğunu çok güzel anlatmış mesela. Dediğim gibi önemli olan çocuğun genel gelişimi. Persentilde düşüş olup olmaması yani… ki zaten çok kücük daha bebiş. Büyüdükçe akranlarına yetişir, geçer bile belki. Şimdi hiç kafanı kurcalayacak bir şey yok

Çok teşekkür ederim çok iyi geldi

Benim de boyum uzun ama kafam küçüktür hatta sürekli bunun muhabbetini yaparız kızım da öyle galiba. Öyle düşününce biraz daha rahatladım.
Aynen bence hiç kuruntu yapma, hatta sana şöyle diyim abimin kızına da doktor kafası çok küçük vücudu büyücek kafası küçük kalacak aynı yumurta kafa gibi demişti onları da baya korkuttular ama kızımız 3 yaşında zehir gibi

Gayeye büyüdü kafası vücuduyla orantılı şuan çok şükür rabbime bir sıkıntısı yok.
Ben oğlumu normal doğurdum doktor şanslısın ki kafası küçük demişti.
Dediğim gibi kızım içinde doktor sanki kafası küçük geldi bana dedi, lütfen hiç kurcalamayın bizde genetik dedim.

Keşke söylerlerken de bireysel farklılıkları anlatsalar içimize bu kadar sıkıntı düşmese

Benimde öyleydi ya 4. Ayda ön kemiklerin birbirine kaynadıklarını kafatasının kapandığını söyledir kafası büyümez ameliyat lazım dediler her ay kontrole gittik mr lar çektik büyümüyordu kafası en son D vitaminini kestim faydasından çok zararı var çünkü kafatasındaki kemikleri erken kapatma yapıp büyümesine engel oluyormuş bu da beyne baskı yapıyor. Kestikten sonra kafası büyümeye başladı. Sen takviye veriyor musun bilmiyorum ama vitamin diye verdiğimiz şeylere çok dikkat etmek lazım bazılarını erkenden verince sıkıntı olabiliyor

Ben de d vitamini veriyorum etkiliyor mudur acaba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…