Aile Planlaması 21 taneden fazla doğum kontrol tableti almak, yardım lutfen :(

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Takanin ellerinden öpüyorum o zaman. Anestezi altında hastanede takiliyorsa bilemem. Ama hiç bir aile sağlığı merkezi ya da aile planlaması merkezi takmıyor.
Daha yeni randevu aldim canim :) dogum yaptim ben hatta dedimki korkuyorum acir mi filan.. dogum yapmayanlarda biraz aciyabilir ama dogum yapanlarda daha kolay oluyor dedi doktorum :) peki sebebi ne dogum yapmayana niye takilmiyo mus?

Reglimin 3. Gunu demek tahminen benim icin 9 gun kadar ara demek.
Bazilari hapi biraktiklarinin ertesi gunu regl oluyorlar ama benim oyle degil. O yüZden benim gibi olan var mi, fazla alan ve sonrasinda dongusunu dengeye sokan var mi diye sordum.
Doktorunuzu dinleyin. Açık bir şekilde söylemiş. Bundan sonra dikkat edersiniz.

Ya sehir disina ciktik ve ilacımi unutmusum. Saati cok gecti ben de o yuZden 2 aldim. Sonraki gunlerde de böyle olunca diyorum ya takıntılıyiz, toplam 5 gun 2 tane almisim.
Saati geçti diye iki hap birden içmenize gerek yok. Aklınıza geldiğinde unuttuğunuz hapı için. O gün içmeniz gereken hapı da normal saatinde alın. Ekstra olarak fazla hal içmenize gerek yok.

Merhabalar.
Kasim ayinin ortasindan beri doğum kontrol hapi kullanıyorum. Ocakta düğünüm oldu ve regl dongumu değiştirdim, ara vermeden 3. Kutuya basladim.

Buraya kadar problem yok.

Bir gun 6 7 saat geciktirerek aldim hapi. O gun 2 adet aldim.
Yine bir kac gun böyle 5 6 saat gecikmeli gunlerde gunde 2 hap aldim biraz bu konuda vesveseliyim. Ben sinava çalışıyorum ogretmen adayıyım. Esimin de isi haricinde lisans ustu egitimleri var. O yuzden 2 3 sene korunmayi dusunuyoruz, planli bir sekilde ilerlemek niyetindeyiz hem de ona güzel imkanlar hazırlamak istiyoruz, ya nasip.

4. Kutumdan da 5 hap kullandim
Bu ay 21 gunde 26 adet tablet kullanmisim toplamda.
Dun 21 gun doldu.
Ilacimin adı yas.......in.

Bugün doktora gittim. Cizelge yaptim gösterdim. Bugun hapi kes dedi ve adetinin 3. Günü de hapa başla risk olmasin arada da korunun dedi. Ultrasona bakti, rahim duvarim inceymis 23 yasindayim. Her ihtimale karsi da gebelik testi aldi. Yarin belli olacak.

Ama kafam cok karisik :KK43:

Ben hapi kesince 5 6 gun sonra falan geliyor adetim. O aldigim 5 hap tesir eder mi zihnim cok karisik. Benim gibi fazla tablet alan var mi yardim edin kardeslerim :KK43:

Ben simdi 2 gun mu ara vereyim 7 gun mu hala anlamadim. Bir de spiral taktirilabiliyor mu hamile kalmadan? Hap cok zor oluyor zira.

Spiral taktırabilirsin, tüm kadınlara uygulanabiliyor
Sadece devlet hastaneleri ve sağlık ocakları doğuma teşvik için takmıyor
Herhangi bir özel hastanede yaptırabilirsin
Ayrıca haplarınla ilgili bilgi edin, bu kadar hormon yüklemesi büyük hata
Korunma ile ilgili bir tereddüt yaşadığınız zamanlar eşiniz prezervatif kullansın ama ilave ilaç almayın

Hiç bir ilaç tek dozken süresi geçti diye 2 adet içilmez. Bütün prospektüsler yazar bu.

Madem o an emin değilsiniz ekstra önlem alın eşiniz korunsun. Vücudunuza yazık. Yapmayın böyle şeyler..

Cok tesekkurler.
Ileride zarari olur mu peki biliyor musunuz?

Spiral gebeliğe engel bir korunma yöntemi değildir
İki kardeşimde doğum yapmadan taktırdılar, ikisi de çıkarınca hamile kaldılar, bir sorun yaşanmadı
Ayrıca doğum yapmayanlara zor takılır falan derler tamamen şehir efsanesi ben de taktırdım gayet basit takılıyor, takması zor olan hormonlu spiral onunla da sizin bir işiniz yok zaten

Merhabalar.
Kasim ayinin ortasindan beri doğum kontrol hapi kullanıyorum. Ocakta düğünüm oldu ve regl dongumu değiştirdim, ara vermeden 3. Kutuya basladim.

Buraya kadar problem yok.

Bir gun 6 7 saat geciktirerek aldim hapi. O gun 2 adet aldim.
Yine bir kac gun böyle 5 6 saat gecikmeli gunlerde gunde 2 hap aldim biraz bu konuda vesveseliyim. Ben sinava çalışıyorum ogretmen adayıyım. Esimin de isi haricinde lisans ustu egitimleri var. O yuzden 2 3 sene korunmayi dusunuyoruz, planli bir sekilde ilerlemek niyetindeyiz hem de ona güzel imkanlar hazırlamak istiyoruz, ya nasip.

4. Kutumdan da 5 hap kullandim
Bu ay 21 gunde 26 adet tablet kullanmisim toplamda.
Dun 21 gun doldu.
Ilacimin adı yas.......in.

Bugün doktora gittim. Cizelge yaptim gösterdim. Bugun hapi kes dedi ve adetinin 3. Günü de hapa başla risk olmasin arada da korunun dedi. Ultrasona bakti, rahim duvarim inceymis 23 yasindayim. Her ihtimale karsi da gebelik testi aldi. Yarin belli olacak.

Ama kafam cok karisik :KK43:

Ben hapi kesince 5 6 gun sonra falan geliyor adetim. O aldigim 5 hap tesir eder mi zihnim cok karisik. Benim gibi fazla tablet alan var mi yardim edin kardeslerim :KK43:

Ben simdi 2 gun mu ara vereyim 7 gun mu hala anlamadim. Bir de spiral taktirilabiliyor mu hamile kalmadan? Hap cok zor oluyor zira.

Doktor hapı bırak ve adetinin 3. Günü başla demiş. Onu dinle. Şimdi hapı bırak adet olmayı bekle ve üçüncü günü başla tekrar hap kullanmaya. Bu süreç yedi günden fazla olursa ki anladığım kadarıyla galiba öyle hap kullanmaya başladığın anda hemen etki etmez. O yüzden adetin bittikten sonra ilave bir doğum kontrol yöntemi kullan

O dediğin ilaç beni mahfetti. Ya...n ilacı!
Onu kullanmaya başladım 21 gün regl oldum ilaç bitti sonra tekrar regl oldum.
Doktorum kesinlikle kullanmamam gerektiğini söyledi. Bünyeme ters etki yapmış

Daha yeni randevu aldim canim :) dogum yaptim ben hatta dedimki korkuyorum acir mi filan.. dogum yapmayanlarda biraz aciyabilir ama dogum yapanlarda daha kolay oluyor dedi doktorum :) peki sebebi ne dogum yapmayana niye takilmiyo mus?

Doğum kontrolünden hoşlaşılmıyor da ondan. Sanki kadınlar peşpeşe doğurmak zorunda.. :KK14:

İlaçlarınız çantanızda olsun,gerekiyorsa telefondan saat kurun ama olması gereken zamanda alın.
Ben folik asit için bile uyarı kurdum telefonuma ki saati saatine içme zorunluluğu yok,siz doğum kontrol hapını iki kez almaktan bahsediyorsunuz.
Gebelik olduğunu sanmiyorum ama sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz. Ağır ilaçlar bunlar. En kötu ihtimalle görebileceğiniz bir yere not alın ilacı içtiğiniz saati ordan takip edin ama asla çifter çifter almayın.
Spinal doğum yapmadığınız için taktıramazsınız diye biliyorum ama iğneler var onları değerlendirebilirsiniz doktorunuzla konuşup.

Cok tesekkurler.
Ileride zarari olur mu peki biliyor musunuz?
Belki bana öyle örnekler denk gelmiştir ama bu aralar spiral kullanıp hamile kalan çok duyuyorum nedense.
Hap kullanmak gayet güvenilir bir yöntem aslında. Ben bir buçuk yıla yakın kullandım. Genelde yatmadan önce içerdim. Bazen unutup sabah içtiğim olurdu. Bir sıkıntı olmadı.
Ayrıca doktor doğum kontrol hapının yumurtalık kanseri riskini azalttığını söylemişti. Yanlış hatırlamıyorsam iki yıllık kullanımda %40 gibi bir oran vardı.

Spiral gebeliğe engel bir korunma yöntemi değildir
İki kardeşimde doğum yapmadan taktırdılar, ikisi de çıkarınca hamile kaldılar, bir sorun yaşanmadı
Ayrıca doğum yapmayanlara zor takılır falan derler tamamen şehir efsanesi ben de taktırdım gayet basit takılıyor, takması zor olan hormonlu spiral onunla da sizin bir işiniz yok zaten

Hormonsuzu da mı vardı? ay ne cahilim..

Ara vermeden 3 kutu kullandiniz ve buraya kadar sorun yok oyle mi? Konu zaten sorunlar toplulugu. Kafaniza gore is yapmissiniz.

Hormonsuzu da mı vardı? ay ne cahilim..

Hormonsuzu normal bakırlı spiral işte
Hormonlusu mirena diye geçiyor, kanama kontrolü için takılıyor, bir de hormonsuzdan daha sıkı bir koruma sağlıyor, ben 4 yıl kullandım hormonluyu ama kimseye önermem yan etkileri çok

X