Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 67 41,4%
  • erkek

OY: 86 53,1%
  • ikiz kız

OY: 2 1,2%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    162
Ben de babynest olarak bayağu araştırıp bunu aldım kızlar, daha doğrusu anneannesi hediye aldı 🤓😂 hem çanta oluyor hem taşınabilir, yorumları da çok iyi ihtiyacınız varsa bakarsınız. En iyi fiyatında şu an ❤️

Bebeğin damak tadı bizim şu an yediklerimizle şekilleniyormuş ya, çok da hani inanmamıştım. İnanmamak da değil de işte ne bileyim :)) az önce eşim şekerli yoğurt mu yesem ferah ferah dedi. Birkaç hafta önce kayınvalidem arayıp ben X'e hamileyken hep şekerli yoğurt yedim sen de ye demişti. Gerçekmiş demek damak tadı konusu 😅

Bizde tam tersi olay😅Bebek konusunda ben daha pinpirikliyim eşim rahattır.Bebek yıkanması konusunda ılk doğduğunda agöbek bağı düşene kadar yıkanmaz dıye biliyorum doktor da o şekilde söylerse öyle yaparım kış bebeği olduğu için her gün yıkanmasına gerek yok ki tabi ki belli bir aydan sonra bebek her gün yıkanınca daha rahatlar daha iyi uyur.Öpme konusuna gelınce 5 yaş ne ya çocuk ergenliğe girecek 😂tabi ki ilk doğunca bebekken öpülmesinden yana değilim insallah herkes dikkat eder yoksa bende cinlencem gibi duruyor valla😂
Ben bana kalsa cidden rahat büyütürüm ne kalın giydiririm ne zorla yedirip içirmeye çalışırım büyüdüğünde bile ne hava soğuk dışarıda oynama derim ne dondurma yeme derim yani hiç kısıtlamam bu konularda. Çünkü valla bebekken hastalık görmeyen çocuklar kreş çağında dökülüyorlar bir bir bağışıklık zayıf olduğu için. Öpme fikri de ilk 6 ay karşıyım ama sonra en azından aile bireyleri abartmadan küçük küçük öpebilirler yani. Ama modern tıp ya da çocuk gelişim uzmanları, çocukların kendi karar alma yaşına kadar öpülmemesini, sonra da izin alarak öpülmesini buyuruyor. Ki çocuklar istismara açık hale gelmesin, bu durumu normalleştirmesin falan filan. Bunu anneme babama anlatmaya kalksam valla ellerini sürmezler çocuğa alın kendiniz büyütün derler. Kaldı ki bu kadar yasak bence de fazla aile içerisinde. Of valla nasıl çıkıcaz işin içinden bilmiyorum ya.

Evde bizim de yer yok o yüzden alamıyorum bir şey düzenleme yapmam lazım onun için fe dolap almak lazım dolap aşmak için de erken diyorum 😂😂 böylelikle hiçbir şey almadan günü tamamlıyorum 😂😂
Hepsını doğuma yakın alırsın daha iyi 😄bende kendımı tutarsam öyle düşünüyorum 😅

Bebeğin damak tadı bizim şu an yediklerimizle şekilleniyormuş ya, çok da hani inanmamıştım. İnanmamak da değil de işte ne bileyim :)) az önce eşim şekerli yoğurt mu yesem ferah ferah dedi. Birkaç hafta önce kayınvalidem arayıp ben X'e hamileyken hep şekerli yoğurt yedim sen de ye demişti. Gerçekmiş demek damak tadı konusu 😅
Ya oyle deme suan sadece makarna pilav kuru kuru seyler yiyebiliyorum. 5 aydan sonra duzelsem bari 🥺 az yerim yemek ama bol cesit yerim ben 😌

Ben bana kalsa cidden rahat büyütürüm ne kalın giydiririm ne zorla yedirip içirmeye çalışırım büyüdüğünde bile ne hava soğuk dışarıda oynama derim ne dondurma yeme derim yani hiç kısıtlamam bu konularda. Çünkü valla bebekken hastalık görmeyen çocuklar kreş çağında dökülüyorlar bir bir bağışıklık zayıf olduğu için. Öpme fikri de ilk 6 ay karşıyım ama sonra en azından aile bireyleri abartmadan küçük küçük öpebilirler yani. Ama modern tıp ya da çocuk gelişim uzmanları, çocukların kendi karar alma yaşına kadar öpülmemesini, sonra da izin alarak öpülmesini buyuruyor. Ki çocuklar istismara açık hale gelmesin, bu durumu normalleştirmesin falan filan. Bunu anneme babama anlatmaya kalksam valla ellerini sürmezler çocuğa alın kendiniz büyütün derler. Kaldı ki bu kadar yasak bence de fazla aile içerisinde. Of valla nasıl çıkıcaz işin içinden bilmiyorum ya.
Dedigin dogru ama soyle ki benim eltim hep ogretti cocuga. Ozel bolgeni sadece ben ve anneannen gorebilir . Cok gerekn durumlarda da baban. Bizden baskasi sana o sekilde dokunamaz. Soyle boyle diye ogretti. Cocuk cisi gelince evde dede varsa hayir dede sen goremezsin derdi😂😂😂

Evde bizim de yer yok o yüzden alamıyorum bir şey düzenleme yapmam lazım onun için fe dolap almak lazım dolap aşmak için de erken diyorum 😂😂 böylelikle hiçbir şey almadan günü tamamlıyorum 😂😂
Benim sansim soyle herseyi esimin ofise yolluyorum dedim simdi getirme yeni tasinicaz zaten ugrasamam harika oldu😂😂

Ay bencede olabilir ama şöyle bir şey bazen bizim yediğimizi bebek beğenmiyormuş hatta ilk tadımda bazen o yüzden öğüroyorlarmış 😅

Doktorlar göbek bağı düşmeden de yıkanabileceğini söylüyor ama her doktora göre değişir bu. Sanırım ben gerek görmem ve göbek bağı düşmeden yıkamam, doğumdan sonra eve ebe/hemşire desteği vs gelebiliyormuş, onlar yıkayalım derse yıkarım ama kendim yıkamam diye düşünüyorum. Doktor ne derse o :)
Öncelik bilimsel olarak kanıtlanmış şeyler olur bende hep fakat çaresiz kalırsam çocuğa zarar vermeden her şeyi yapabilirim, o nedenle kesin konuşmayı hiç istemem. Çocuklarla çalışıyorum ve okuyup araştırmayı çok seviyorum, başkalarına laf düşürmeden genelde en başında kontrolü ele almayı tercih ettiğim için çok fazla sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.
Öpme konusuna hem katılıyorum hem katılmıyorum. Eşim ve ben tek çocuğuz, belki de tek çocuğumuz olacak ve anne babalarımız büyük bir heyecan ve hevesle torunlarını kucaklamayı bekliyorlar. Bu nedenle 5 yaşına kadar öpmemeyi hem vicdanen hem de çocuk açısından doğru bulmuyorum. Fakat aileniz çok genişse, o eski akraba buluşmaları vs oluyorsa her önüne gelenin öpmesinden ben de rahatsız olabilirim fakat biz küçük bir aileyiz, kimsenin çocuğumu şapır şupur öpeceğini düşünmüyorum. Öperlerse de bebeğim sevgiye doymuş olur, çocuğu 5 yaşına kadar sadece anne babasının öpmesi bence biraz absürt :) dedeler/nineler çok seviyor torunlarını ve onlar da bu duyguyu doya doya yaşamayı hak ediyorlar bence. Asla esirgemek istemem. Ben küçükken sadece anneannem vardı ve çok sevgi göstermezdi, çocuklarımın aile büyüklerinin sevgilerini almalarını çok isterim. Bir de ben babaların bu konularda çok fazla konuşmasından hoşlanmıyorum, bence bu konularda annenin konuşması daha iyi. Bu benim fikrim elbette, babaların çok konuşması bana itici geliyor sadece 🤦🏼‍♀️ sakınan göze çöp battığına da katılıyorum ama bu çocuğu kokmasın diye tuza batıracağım anlamına gelmiyor 😂 bence dengeyi bulmak lazım, anneanneler çok kıymetli, onları kırmadan ama çocuğumuzu kendi istediğimiz gibi yetiştirerek ❤️
Çok güzel yazmışsınız. Birçoğuna ben de katılıyorum. Biz zaten ailelerden uzakta yaşıyoruz 3-4 ayda bir kendi çekirdek ailemizi ancak görebiliyoruz. Benim 2 kardeşim var, eşimin de 1. Ailelerimiz de çok kalabalık değil. Zaten kardeşlerm genç olduğu için bu yeni nesil yaklaşımları sosyal medyada falan da çok görüyorlar, aşinalar. Ama anne babalara biraz uzak kavramlar. Eşimin ablasının 1 bebeği oldu onlar kendi ailesini bu yasaklar konusuna alıştırdı ama benim ailem için henüz ilk bebek ve tuhaflarına gidiyor böyle şeyler. Ben de aile büyüklerinin sevgisinden mahrum kalmasını istemiyorum çocukların. Kaldı ki onlar da belli bir yaşın üzerinde insanlar. Çok çabuk alınganlık gösterebiliyorlar doğru olmasa da. Tamam öpmeyiz, ellemeyiz çocuğunuzu istemiyorsanız dedi annem mesela hemen. Zoruma gitti çünkü istediğim bu da değil.
Bir arkadaşıma danıştım o da bana dedi ki öpmeden sevgi belli edilmiyor mu? Asıl seven insan korumacı olur; öpmek, zarar vermek istemez. Çocuk karar verme yaşına gelene kadar öptürme sonra da izin alsınlar dedi. O herkese mesafe ile büyütüyor çocuğunu bana da tavsiyesi bu. Ama benim içimden gelen bu değil. Dengeyi bulma konusunda formül arayışım hep sürecek gibi...

Dedigin dogru ama soyle ki benim eltim hep ogretti cocuga. Ozel bolgeni sadece ben ve anneannen gorebilir . Cok gerekn durumlarda da baban. Bizden baskasi sana o sekilde dokunamaz. Soyle boyle diye ogretti. Cocuk cisi gelince evde dede varsa hayir dede sen goremezsin derdi😂😂😂
Mahremiyet eğitimine kesinlikle katılıyorum ki elimden geldiği kadar veririm de. Ama bizim tartışma konuları şu ana için yenidoğan, 0-6 ay evresi falan. Daha çok hastalıklardan korumak, enfeksiyon riskini azaltmak için...

Ya oyle deme suan sadece makarna pilav kuru kuru seyler yiyebiliyorum. 5 aydan sonra duzelsem bari 🥺 az yerim yemek ama bol cesit yerim ben 😌
Rahmetli dedemin yaptığ bi yemek vardı Bulgaristan göçmeniydi, hatta dalga geçiyorlar kk'de benle o yüzden 😅 kaynar suda un haşlayıp üstüne yoğurt ve yanmış tereyağı. Ben de o kadar severim ki onu bazen haftada 2 yiyorum. Eşim diyor ki eyvah onu mu sevecek çocuk şimdi 😅

Çok güzel yazmışsınız. Birçoğuna ben de katılıyorum. Biz zaten ailelerden uzakta yaşıyoruz 3-4 ayda bir kendi çekirdek ailemizi ancak görebiliyoruz. Benim 2 kardeşim var, eşimin de 1. Ailelerimiz de çok kalabalık değil. Zaten kardeşlerm genç olduğu için bu yeni nesil yaklaşımları sosyal medyada falan da çok görüyorlar, aşinalar. Ama anne babalara biraz uzak kavramlar. Eşimin ablasının 1 bebeği oldu onlar kendi ailesini bu yasaklar konusuna alıştırdı ama benim ailem için henüz ilk bebek ve tuhaflarına gidiyor böyle şeyler. Ben de aile büyüklerinin sevgisinden mahrum kalmasını istemiyorum çocukların. Kaldı ki onlar da belli bir yaşın üzerinde insanlar. Çok çabuk alınganlık gösterebiliyorlar doğru olmasa da. Tamam öpmeyiz, ellemeyiz çocuğunuzu istemiyorsanız dedi annem mesela hemen. Zoruma gitti çünkü istediğim bu da değil.
Bir arkadaşıma danıştım o da bana dedi ki öpmeden sevgi belli edilmiyor mu? Asıl seven insan korumacı olur; öpmek, zarar vermek istemez. Çocuk karar verme yaşına gelene kadar öptürme sonra da izin alsınlar dedi. O herkese mesafe ile büyütüyor çocuğunu bana da tavsiyesi bu. Ama benim içimden gelen bu değil. Dengeyi bulma konusunda formül arayışım hep sürecek gibi...
Aslında uzaksanız zaten sizin kontrolünüzde olacak tamamen, süreç hem daha zor hem daha kolay olacaktır sizin açınızdan.
Ben iki tarafla da yakın olduğum için çocuğa kendim bakacağımı, işe ara vereceğimi söylemiştim eşime. Planlamamız ona göre oldu, yoksa aklım kalırdı gerçekten.
Mesafe konusuna kesinlikle katılıyorum, kimseyi kırmadan incitmeden çocuğumu nasıl büyüteceğimi anlatıyorum, anlamayacak biriyse hemen mesafe koyuyorum. Diğer türlü tartışmalar kaçınılmaz olur çünkü.
Ben de sevgimi temasla belli ederim, arkadaşınız çok doğru söylemiş, pedagojik olarak da böyle aslında. Özellikle bebekken size yapışık yaşamak istemelerinin sebebi bu. Büyüdükten sonra elbette izin almaları için ricada bulunuruz ❤️ fakat dediğim gibi bence siz yönetin süreci, eşinizin söyledikleri annenizi incitebilir. Çünkü dediğiniz gibi çok hassaslar, sonra onlar üzüldü diye biz daha çok üzülüyoruz.

Mahremiyet eğitimine kesinlikle katılıyorum ki elimden geldiği kadar veririm de. Ama bizim tartışma konuları şu ana için yenidoğan, 0-6 ay evresi falan. Daha çok hastalıklardan korumak, enfeksiyon riskini azaltmak için...
Yok kesinlikle ama zaten yeni dogan cocuk genelde hep bizimle olacak . Calisiyorsak da ilk 4-5 ay en azindan. Bence yavas yavas denge bulunacaktik. Anne babalarimizda bizim kurallarimiza saygi duyacaklar zamanla.

Ayyy tevafuk oldu. Şimdi sen bunu yazmışken ben ulu orta bir tartışma konusu açayım şöyle herkese :KK70: Bayramda eşimle annem arasında geçen ufak çaplı bir tartışmaydı bu. Bugün de tabi ki eşimle ben uzattık biraz çok sinir oldum.
Şöyle ki annem yenidoğan bebeklerin de yıkandığını, yazın doğan bebeklerin doğumdan itibaren her gün, kışın doğan bebeklerin gün aşırı 3-5 dk banyo yaptırıldığında daha hızlı büyüdüğünü, işte rahat uyuduğunu, iyi geldiğini falan söyledi. Eşim de internetten bakıp dedi ki göbek kordonu düştükten en az 2 gün sonra bebek yıkanırmış. Yani 1 hafta sonra ilk banyosu yaptırılır dedi. Benim kardeşimle aramda yaş farkı var biraz ve ben onun bebekliğini çok net hatırlıyorum gayet göbek kordonu varken yıkamışlardı her gün. O da yaz bebeği olduğu için havalar sıcaktı tabi bayağı. Yani göbek kordonu mikrop falan kapmadı bebek de rahat uyudu büyüdü maşallah. Şimdi 22 yaşında dermişim :) Neyse kızlar yani annem yıkanır dedi kocam yıkanmaz, yıkanırdı, yıkanmazdı... Annem de dedi böyle her şeye karışacaksanız ben de gelip bakmam o zaman sizin çocuğunuza gelir kendi kızıma bakarım sadece. Eşim de bişey demedi uzatmadı falan ama sonradan bana dedi tabi. Annenler yanlış biliyor, her şeyi modern tıbba göre yapacağız, doktor yıkamayın derse yıkamayacağız falan dedi bana. Ben de her şeyin %100 modern tıbba göre olmasına pek sıcak bakmıyorum. Çünkü onun bir sonu yok. Geçen bir topicte ek gıdada plastik kaşık, silikon kaşık, gümüş kaşık, cam kaşık tartışması bile gördüm yani. Modern tıpta yeniliklerin sonu yok ve eskilerin bildiklerinden de yeri geldiğinde yararlanmakta fayda var diye düşünüyorum. Yine başka bir tartışmada mesela eşim bebeği öpemezsiniz 5 yaşına girene kadar dedi, annem babam da o kadar sakınan göze çöp batar dedi. Ben burada eşime hak verdim ama ilk 6 ay - 1 sene falan hani. 5 yaşından sonra kim öpsün çocuğu zaten. Banyo konusunu aşamadık en son tartıştık konu saçma sapan yerlere gidip ben ağlayınca sinirden kapandı. En son annem bana baksın sen de kendi annenle bebeğe bakarsın, babaannesi varken annesine ihtiyacı yok zaten bebeğin falan dedim olay iyice büyüdü. Siz ne düşünüyorsunuz yenidoğan bebek yıkanır mı yıkanmaz mı? :)
Ben bir hafta yıkamamayı düşünüyorum . arkadaşımda öyle yaptı. sanırım faydalıymış. çok araştırmadım ama yıkamam canım ne olacak zaten mis gibi kokuyorlar :) tartışmanıza üzüldüm . her şeyin modern tıbba göre olmamasını bende savunuyorum . ama erkekler bence böyle şeylere çok karışmamalı ya. tabi özensin baksın ama bence annelere fazla karışılmamalı.

O biraz da bence bebeyle alakalı ya. Benim bi tanıdığımın bebeği anne karnında kakasını yuttuğu için bi süre küvözde kaldı. Anne sütü hiç alamadı kadının zaten üzüntüden sütü hiç gelmedi, sonra da emziremedi. Şu an o kadar sık hasta oluyor ki birinin öpmesine bile gerek yok, her ay 2 kere hastalanıyor.

Eltimin bebeğinin de maşallahı var 1 kere hastalanmadı daha. Köye gittik bi kere hep beraber, eşimin anneannesi var baya yaşlı, ağzında dişi bile yok utanıyor da bebek öpmeye hastalanır diye :)) eltim ağzına ağzına soktu bebeği kadının, bi şey olmaz o senin torununun kızı sevceksin öpceksin tabi diye. Hala taş gibi 😅 ben öyle herkese öptürmem tabii ama aile içinde çok da sakınırım gibi gelmiyor ama o annelik içgüdüsü iyice artınca bakalım nolacak

Kizlar yaklaşık 1 haftadır buralara gelemedim. 16 haftamıza geldik. Bayramı köyde geçirdik ailemizle vakit bulamadım. Karnımın altında 1 haftadir bi sertlik hissediyorum yeri değişiyor bebek diye düşünüyorum ama bazen çok aşağıda oluyor böyle vajinamda hafif bi doluluk hissi var gibi. Nasıl anlatsam bilemedim. Yoğun kıl çıkan yerlerde de o sertlik ve baskı hissi var. Kasik kemiklerimin olduğu orta hizada da sertlik var gibi. Bazen böyle bisey kasiliyor gibi ama hareket değil hissettiğim. Gaz sancısı gibi ama o da değil.Anlam veremiyorum ama erken doğum muhabbetleri falan oluyor ya biraz canım sıkılıyor. bilmek istediğim sey bunun normal olup olmadigi herkeste sertlik bu kadar aşağıda mi oluyor. Kalp atışını duyduğum dopllerde de hala çok aşağıda ne zaman yukarı çıkıyor ki.

X