Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 62 41,6%
  • erkek

OY: 79 53,0%
  • ikiz kız

OY: 1 0,7%
  • ikiz erkek

OY: 2 1,3%
  • ikiz kız/erkek

OY: 3 2,0%
  • üçüz / çoğul

OY: 2 1,3%

• Ankete Katılan
    149
Dkfkf ay yok o normal bi şirkette çalışırken harcaması oydu ama sonra influencerlığın getirisinin fazla olduğunu keşfedip istifa etti 😅

Valla bi kere izin istedim detaylı ultrason günü. Ik mık yaptılar niye izin günüme denk getirmemişim. Denk getirmek zorunda değilim çünkü. Hiç böyle 1 hafta full izin almadım herhalde hep 3-4 gün maksimum, onu bile aman laf söz olmasın diye diye kendimi harcadım yapmıcam artık. Şimdi de çok bunaldım, bi izin alayım diyorum 3 kere düşünüyorum laf ederler mi diye, halbuki hukuki hakkım neyi düşünüyorsam bu kadar.
Onu bahane edip seni çıkaramazlar da. İşlerine de gelmez zaten. Boşver sen takıl kafana göre. Sadece kendini düşün yasal ne hakkın varsa sonuna kadar kullan.
Abimin eşi üçüzlere hamileyken rapor aldığı günlerde, doğum izninde bebekler küvezdeyken falan hep evden bağlanıp çalıştı. Sonra çok geçmedi kızı istifa ettirene kadar mobbing yaptılar tazminat vermemek için o da kaç yıllık tazminatını yaktı çıktı. Bir de mahkemeye verdiler güya şirket bilgilerini yaymış diye sanki holding. Sanayide kıçı kırık bir işletme. Tabiki bir şey çıkmadı ama avukat parası falan ödedi hep. Yani o kadar emeğine karşılık üzerine para verip kurtuldu onlardan.

Biz de kontrolden geldik canlar. Doktor böbreğime de baktı bu benim işim değil deyip söylenerek 😅 Genişlemen ciddi bir boyutta değil dedi. Bir süre sonra normalleşir dedi. Göbeğimin üst kısmındaki karıncalanma kramp hissini sordum. Zamanla kaburgaların genişleyince azalır bu şikayetlerin dedi. Tahminen 2 haftaya. 28+0 sayılırız işte yarın itibariyle. 30 hafta itibariyle azalacak dedi yani inşallah. Yavrukuşum iyi çok şükür. 1350 gram olmuş. 1 hafta 10 gün ileriden gidiyor dedi. Zaten hep öyleydi. Erken doğma riski mi demek diye yine sordum. Hayır iri bebek riski dedi. Peki iri bebekte normal doğuma sıcak bakıyor musunuz dedim ben normal istiyorum çünkü dedim. Sen imza verirsen olur dedi. Ama sonra boynu sıkıştı, omzu çıktı falan bu riskleri göze alabiliyorsan dedi. Canım sıkıldı açıkçası bir tık. İnşallah iri bebek olmaz da gerek kalmaz 😕 Suyu bol içmezsen devamlı sıkıntı yaşarsın dedi. Magnezyum kullanmazsan da zorlanırsın dedi.

Bence seninle benim aynı sorunumuz. Seker yuklemesindeki seker miktarı ve türüyle alakalı. Evde yapılan tatlıların hiçbiri yukseltmiyor günlük rutin beslenme yukseltmiyor ama hazir paketli ürün mesela bisküvi denedim o yükseltti. Yükseltti dediğim de 130lara çıktı yani.
Sen gitti miydin dahiliyeye

Bir ara ben de sorucam ya yapmazlarsa cidden yazıklar olsun yani. 7 senelik emeğim var orada. Dönüşte tamamen unutsunlar beni.
Yaparlar ya o kadar da değil. Sonuçta zam denen meret sen 2024te iyi çalıştın al sana fazla para, daha iyi çalış demek değil mi, 2024'te de misler gibi çalıştık valla

IMG20240919152151.jpg

Ay ben de indirimli denk geldi ne güzel diye almıştım, ilk 2'sinin boyu küçükmüş ya fkfkf normalde de mi böyle acaba ben cep boy falan mı almışım

Ya zam olayına çok üzülürüm ama öyleyse. Arkadaşım martta doğum yapacak ocakta doğum iznine ayrılacak mesela. O benden 3 ay sonra doğum yaptığı için benden daha fazla mı maaş alacak çok büyük haksızlık 😞 Zaten devamında da ücretsiz izin kullanırsak 1 sene sonra dönmek istediğimizde bizi 2026 yılında 2025in maaşıyla çalıştırırlar desene 🥺 Dönmeyi düşünmesem de böyle şeyler yaparlarsa tüm hevesim kaçar. İnşallah 1 yıllık ücretli izin konusu meclisten geçer ve herkesin vermesi zorunlu olur da hiç bunların insafına falan kalmayız. Doğum ücreti, emzirme ücreti vs varsa tabi ki başvururuz canım bir bez parası da olsa çocuğun alalım yani dediğin gibi. Bu şekilde de kimseyi doğurmaya teşvik edemezler kusura bakmasınlar ama. Özellikle de özel sektörde çalışan anneleri. Sonra doğurganlık oranımız da düşer nüfusumuz da azalır. Zaten 2050de Suriyelilerle eşit olacakmışız TR sınırları içinde. Bir süre sonra da biz sığınmacı konumuna düşeriz artık 😠
Şirketin inşallah insancıldır ve mağdur etmez seni. O arkadaşın da seninle aynı doğum izni ücretini alacak çünkü henüz zamlı maaşını almamış oluyor önceki 12aydaki maaşına göre hesaplanacak 16 haftalık doğum ücreti. Maaşa zam olayı tamamen işyerinin etik değerlerine bağlı. Şimdiden sor bence sen onu önden netleştir.
Ya çıtır çerez parası zaten o dediğim şeyler ağza bir parmak bal çalmak bile değil balı göstermek sadece 🥲
Ben Antepteyim zaten şu an çoğu yerde azınlıktayız. Aile hekimliğinde bazen sadece çalışanlarla ben Türk oluyorum. Geri kalanlar hep suriyeli kadınlar yanlarında da boy boy bebek ve çocuk 🤦‍♀️
Ben 1 sene ücretli izne olan inancımı kazanmadan kaybettim. 2 ay ne ya 2 ayda rahim bile toplanmıyor. Gözü daha yeni açılmış bebeği başkasına bırak demek hangi akla sığar.

Biz de kontrolden geldik canlar. Doktor böbreğime de baktı bu benim işim değil deyip söylenerek 😅 Genişlemen ciddi bir boyutta değil dedi. Bir süre sonra normalleşir dedi. Göbeğimin üst kısmındaki karıncalanma kramp hissini sordum. Zamanla kaburgaların genişleyince azalır bu şikayetlerin dedi. Tahminen 2 haftaya. 28+0 sayılırız işte yarın itibariyle. 30 hafta itibariyle azalacak dedi yani inşallah. Yavrukuşum iyi çok şükür. 1350 gram olmuş. 1 hafta 10 gün ileriden gidiyor dedi. Zaten hep öyleydi. Erken doğma riski mi demek diye yine sordum. Hayır iri bebek riski dedi. Peki iri bebekte normal doğuma sıcak bakıyor musunuz dedim ben normal istiyorum çünkü dedim. Sen imza verirsen olur dedi. Ama sonra boynu sıkıştı, omzu çıktı falan bu riskleri göze alabiliyorsan dedi. Canım sıkıldı açıkçası bir tık. İnşallah iri bebek olmaz da gerek kalmaz 😕 Suyu bol içmezsen devamlı sıkıntı yaşarsın dedi. Magnezyum kullanmazsan da zorlanırsın dedi.
Ayy bende de benzer durum var ya bizim 28+3 te 1600gr şu an. Sanırım bende de var iri bebek riski. Ben de olursa normal istiyorum ama bu önde gitme durumu sıkıntı olur mu dedim normalle 4500 gr doğuran var dedi yok dedim ben istemem o ne ya 1.57 boyunda insanım taşıyamam 3500 falan iyidir dedim güldük. Bakalım ya 36-37de falan 3500 olursa normali beklemeyi düşünmüyorum açıkcası. Annemden biliyorum abimin kafası büyükmüş zor doğmuş, kadında o zamandan beri fıtık ve kireçleme var.

Şirketin inşallah insancıldır ve mağdur etmez seni. O arkadaşın da seninle aynı doğum izni ücretini alacak çünkü henüz zamlı maaşını almamış oluyor önceki 12aydaki maaşına göre hesaplanacak 16 haftalık doğum ücreti. Maaşa zam olayı tamamen işyerinin etik değerlerine bağlı. Şimdiden sor bence sen onu önden netleştir.
Ya çıtır çerez parası zaten o dediğim şeyler ağza bir parmak bal çalmak bile değil balı göstermek sadece 🥲
Ben Antepteyim zaten şu an çoğu yerde azınlıktayız. Aile hekimliğinde bazen sadece çalışanlarla ben Türk oluyorum. Geri kalanlar hep suriyeli kadınlar yanlarında da boy boy bebek ve çocuk 🤦‍♀️
Ben 1 sene ücretli izne olan inancımı kazanmadan kaybettim. 2 ay ne ya 2 ayda rahim bile toplanmıyor. Gözü daha yeni açılmış bebeği başkasına bırak demek hangi akla sığar.
Tamam canım sorucam ilk fırsatta. O arkadaşım benden de çok sonra girdi işe üstelik mevcut maaşı da benden düşük. Yani zamlı maaş üzerinden benden çok alırsa ayıp ederler. Neyse bir ara sorup öğrenelim.
Ya onlar da insanca çocuk yetiştirme kaygısı yok ki 5te doğururlar 10 da. Devlet nasılsa karınlarını doyurup sırtlarını giydiriyor. Biz de aman işimizden de olmasak iyi bir gelecek sunsak iyi okullarda okutsak diye diye…

Sen gitti miydin dahiliyeye
Gittim ölçüm yap dedi işte. 2 hafta falan düzenli ölçüm baktım öyle riskli bir yükseliş yok. O da sen yine ara ara ölç yüksek çıkarsa yaz bana dedi. Doktor da saldı ben de saldım açıkçası 🤣 bi de şunu öğrendim ki stres çok daha fazla yükseltiyormus sekeri. Belki de yükleme stresiyle heyecan yaptık boşu boşuna yüksek çıktı. Bı de evde stresliyken olcelim bakalım ne çıkıyor

Gittim ölçüm yap dedi işte. 2 hafta falan düzenli ölçüm baktım öyle riskli bir yükseliş yok. O da sen yine ara ara ölç yüksek çıkarsa yaz bana dedi. Doktor da saldı ben de saldım açıkçası 🤣 bi de şunu öğrendim ki stres çok daha fazla yükseltiyormus sekeri. Belki de yükleme stresiyle heyecan yaptık boşu boşuna yüksek çıktı. Bı de evde stresliyken olcelim bakalım ne çıkıyor
Diyet falan yapmıyorsun o zaman? Ya zaten çocuğun damak tadı bize göre şekillendiği için abartmamaya çalışıyorum ama bi kurabiye için dil dökmek istemiyorum hamilelikte kfkgkg ondan bu kadar ısrarım

Diyet falan yapmıyorsun o zaman? Ya zaten çocuğun damak tadı bize göre şekillendiği için abartmamaya çalışıyorum ama bi kurabiye için dil dökmek istemiyorum hamilelikte kfkgkg ondan bu kadar ısrarım
Yok yapmıyorum aslinda seninki gibi oldu.sunu deniyim artiyor mu buna bakıyım artiyor mu dedim diyet falan kalmadi ortada🫠Önceki kontrolümde bebek haftasiyla uyumluydu suyu da normaldi. Doktorum da diyabetik bir bebek olmadığını söyledi. Haftaya tekrar kontrolüm var. Bebek fazla ilerde çıkarsa suyu fazla derse o zaman onerdiklerinden daha sıkı bir diyete girerim.

Yok yapmıyorum aslinda seninki gibi oldu.sunu deniyim artiyor mu buna bakıyım artiyor mu dedim diyet falan kalmadi ortada🫠Önceki kontrolümde bebek haftasiyla uyumluydu suyu da normaldi. Doktorum da diyabetik bir bebek olmadığını söyledi. Haftaya tekrar kontrolüm var. Bebek fazla ilerde çıkarsa suyu fazla derse o zaman onerdiklerinden daha sıkı bir diyete girerim.
Benimki önde gidiyor ama suyu normal. Ben de kilo almadığım için doktor şeker olduğunu düşünmüyorum şeker olsa kilo alırdın falan demişti. Gerçi bilmiyorum burada şekeri olanların hepsinin kilosu önde de değildi galiba ama bakcaz artık 🥲

X