2022 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    273
Benim de ilk doğumum olacak. Ben de normal istiyorum nasipse. Ama dün bir kere daha şahit oldum ki niyet normal yönde olacak ama sezaryenin de hayat kurtarıcı ve 2. şans olup akılda tutulması gerektiğini unutmamak gerek.

Dün gelen misafirim normal istiyor çok. Hep pozitif doğum hikayeleri okuyor ve hayal kuruyor. 40. Haftada ve su yok,nişan yok,kasılma yok. Çaresiz sezaryen olmuş ama iki yıl geçti hala bende bir yaradır dedi. Çünkü zamanında çok büyütmüş kafasında bu konuyu.

Ben de uzun süre böyleydim. Artık bundan uzaklaşmaya ve nasibimi beklemeye başlıyorum yeni yeni. Sonrasında hem lohusalık hem de doğum sonu depresyonu yaşamak istemem açıkçası.
Doğum şeklini takıntı yapmamak lazım. Sezaryen hayat kurtarıcı bir ameliyat. Ben bu gün ssvd deniyorsam sezaryene güvenerek deniyorum. Benim yavrum sağ salim kucağıma gelsin de, ben de sağ salim yuvama döneyim gerisi teferruat.

Aslında riskten değil de tüp bebek çok zahmetli ve masraflı bir durum olduğu için sezaryenle kontrollü şekilde kolayca alalımın derdindeler..
Yani bebek çok uğraşmasın diyorlar 😁

Ama şahsen bana riskli bir gebelik yoksa sezaryen de olsa doğacağı günü kendi belirlesin isterim. Sancı başlayınca yapılsın. Bana planlı ve iki üç hafta kadar önce gitmek tuhaf geliyor 🤷
Sezaryen operasyonlari bebekler için daha risksiz ama anneler için bir tık daha riskli.
Normal doğum tam tersi.
Ama oranlar arasında farklar çok çok az.
Çok ilginç ssvd hastalarina bu oranlar sayısal olarak anlatılıyor ve riskleri iyice anlaması ona göre kabul etmesı bekleniyorken, normal sezaryen olanlara hic anlatılmıyor 🤷🏻‍♀️
Mesela benim ilk gebelikte plasenta previa vardı ya, bunun bende tekrat etme riski sizlerin ilk kez yaşama riskinizden daha yüksek.
Benim 2.ameliyatımı sezaryen olmam halinde bebegime bir şey olmasi ihtimaliyle ssvdde bir şey olması ihtimali arasında yanliş hatirlamiyorsam %0.5 gibi bir oran farki mi ne vardi. Tabii dünya geneli istatistiklere dayanarak konuşuluyor.

Ancak diyelim ki 2.dogumda sezaryen ameliyati olup sonra 3.cocugu yaptim. Benim tekrar plasenta previa yaşama ihtimalim+3.defa sezaryen olmamla artan riskimi toplayınca basbayağı zarara giriyorum. Hele bir de plasenta akreata riskimi konusmayim bile. O olursa sezaryende de risk artiyor normal dogumda da.

Bana bunların hepsi anlatıldı. Ben ilkinde de normal istedim ama sezaryen hayatımı kurtardi. Bunda normal istiyorum ama zaman gösterecek.
Bunda sezaryen olmam gerekirse 3.ye kazara hamile kalma halimi sıfırlamak isterim sanırım.

kızlar son bı kac gundur davul gıbı şiş uyanıyorum yuzum ellerım ayaklarım.Ellerımı yumruk yapamıcak kadar sısıyor.Ayaklarım rahmetlı babaannemın ayakları gıbı oldu ustune basınca acıyor.Yuzumu zaten gecıyorum 😔 Buarada tüm testlerım normal cıktı karacıger ıle ılgılı bı problemım yok.
Sızde şiş misiniz herkes şişse biraz rahatlıcam
Kızlar şişmiyizzzz?!🤪

Bu haftalarda o kadar olmadı iki gebeliğimde de. İlk gebelikte 38 den sonra biraz ödem oldu. Ayak bileklerim falan şişti.

Ama asıl ödem ilk doğumumdan sonra eve gelince oldu. Dediğin kadar şişkinlik yaşadım. Bacağımı kıvırıp oturamazdım. Hep ayaklarımı uzatarak emzirdim. Bir hafta kadar sürdü sonra geçti.
Bu biraz vücut tipiyle alakalı bence. Su, tuz gibi yöntemler net sonuç vermiyor..

Çok ilginç bir durum daha var mesela. Çok cocuk yapmanın normal, az çocuk yapmanin ayiplanan bir şey olduğu bir coğrafyada gorev yapan doktor düşünelim. Annenin ilk gebeliği, bebek makat geliş. Doktor tecrübesiz ya da kaderine kötü tecrübeler yaşamış. Makat gelişte bebek kaybi ihtimali ya da yaralanma ihtimali var. Böyle bir şey olursa bu doktoru kapının önünde bekleyen belalı bir aile de var. Ne yapar? Sezaryen. Anne sağ, bebek sağ, doktor şiddet görmedi ve ailesine sağ salim geri döndü.
Bu gebe muhtemelen 4-6 arası çocuk yapacak. 4.sezaryende annenin riskini bilen var mi? Pek ic acıcı olmadığını söyleyebilirim. Peki ya 6.sezaryen? Peki bu kadin cocuk yapmaya devam ederken evde onun dönmesini bekleyen bakima muhtaç diger cocuklar? Muamma.
Sen burada ne düşünürsün? Ilk doktorun makat geliş normal doğum yaptırması daha dogru. Bu gune kadar sayısız kadin yapti ve cogunda bir şey olmadi. Ama doktor da haklı, daha önce cok yaptirmadiysa bu riski almak istemeyebilir. Cocukta sıkıntı olmasi durumunda hastanede yogun bakim yeterli olmayabilir. Ee bu doktorun da evladi var evine dönmek istiyor, risk sadece bebeği degil doktoru da kapsiyor malesef. Dogal olarak o an için en garanti yöntemle sezaryen yapar geçer ve hayat kurtarir.

Demem o ki tek bir doğru dogum yok. Her insan icin ve her insanin her dogumu için riskler ve dogru doğum yöntemi farklıdır.Bizlere düşen beynimizi kullanmak ve doğum kararında aktif rol almak. Neyin gerçekten riskli olduğunu ve neyin ufak tefek gelip geçici uygulamalar olduğunu ayırt etmek. Bebek kritik süreyi asmadigi sürece anneyle ne kadar kalirsa o kadar iyi.

Bir de tasiyamiyoruz, bir an önce gelsin diyen anneler, sizler o çocuk için hayatınızın sonuna kadar nelere katlanacaksiniz oooo. 3 hafta fazla taşımanın size koymadığını biliyorum. Öylesine söylüyorsunuz elbette maksat muhabbet😅 evlat için alttan parmaklanmakmiş, hemoroidmiş, epizyoymuş, sancıymış... bunlar ne ki yaa🤣🤣
Kızım annelik olayını siz gayet iyi biliyorsunuz, siz de evlatsınız. Konusturmayin beni simdi. Anama ne çektirdiğimi ben bilirim, kadına sorsam parmaklanmayı tercih eder😅😅

kızlar son bı kac gundur davul gıbı şiş uyanıyorum yuzum ellerım ayaklarım.Ellerımı yumruk yapamıcak kadar sısıyor.Ayaklarım rahmetlı babaannemın ayakları gıbı oldu ustune basınca acıyor.Yuzumu zaten gecıyorum 😔 Buarada tüm testlerım normal cıktı karacıger ıle ılgılı bı problemım yok.
Sızde şiş misiniz herkes şişse biraz rahatlıcam
Kızlar şişmiyizzzz?!🤪
Benim de çook şiş. Normal dedi doktor ama yine de idrar tahliline bakmak istedi
Kontrolün güzel gecmesine sevindim 🌸 peki rahim uzunluğu ile ilgili başka bir yorum yaptı mi , benimki de 50 mmdi galiba son kontrolde . Doktor uzun olduğunu ,bol egzersiz yapmam gerektiğini söyledi normal doğum istediğim için .
Ben de normal doğum istiyorum, şu an için erken doğum riski yok dedi. Daha erken olduğu için egzersiz in bir şey demedi

Kızlar hastane çıkış setim geldi. Geçen cuma sipariş vermiştim, bugün elime geçti. O kadar beğendim ki. Sayfayı şurda paylaşayım. İşine yarayan olur belki. Bu kadar hızlı ve güzel yapmalarına çok şaşırdım. Hatta başta güvenmediğim için kapıda ödeme seçeneğiyle sipariş vermiştim ama hiç sorun yaşamadım.

Eklentiler

• 0B32ACDE-BA15-4D47-B0C2-33AF3757E9A0.jpeg
    0B32ACDE-BA15-4D47-B0C2-33AF3757E9A0.jpeg
    112,9 KB · Görüntüleme: 86
Maşallah valla. Bakalım Çarşamba doktor ne diyecek.
Bı korkutuyonuz bı guzel diyonuz 😂😂😂
Tabi doktorunun ne diyecegi önemli ☺️ her doğum kendine has kimi zor kimi kolay olabiliyor. Herkesin hikayesi farklı aynı kişinin iki doğumu da birbirinden farklı olabilir. O sebeple bunlara çok takılmamak lazım. Bir acı varsa o da o anlık olup geçiyor. Benim aci eşiğim düşüktür. Ama sancilari anlamadım düşün 😅 regl sancısı gibiydi. Kolay doğumun anahtarı bol yürüyüş ve ılık duş. Tabi benim gibi abartmadan hastaneye vakitli gitmek. Ne erken ne geç.☺️

Seni etkilemek istemem canım ama ben vakum asla istemem. 🙈Ama her olayda vakum kullanıldığını sanmıyorum. O sebeple aklına getirme. Oyle bir durum olursa itiraz edilebilir bence o anda.
Çok nadir kullanilir hatta 🤐 kızımda nefes egzersizlerni bile bilmeden bir sekilde doğum yapabildiysem, bunda biraz çalışıp kolayca yaparım ins diye düşünüyorum 😂❤️

Bizim grubun %70 sezeryan istiyo galiba 😃 korkudannn, gerçi onunda sonrası zor amaa napalım😂🤦🏼‍♀️
Sezeryandan sonra nasıl kalkıp düğüne gidicen 😃😃 inşaşlah baya zaman olur arada😃
Cıktım şmdi doktordannn tospikk 2910 gram olmşş kızlarrr 😂 banada 4temmuza gün verdi kısmetsee erken gelmek istemezse 4ünde alırız dedi 😂 nst ye girdimm sıkıntı yok dedi her hafta çağırdı bundan sonra öyle işte 🥰

Kızlar hastane çıkış setim geldi. Geçen cuma sipariş vermiştim, bugün elime geçti. O kadar beğendim ki. Sayfayı şurda paylaşayım. İşine yarayan olur belki. Bu kadar hızlı ve güzel yapmalarına çok şaşırdım. Hatta başta güvenmediğim için kapıda ödeme seçeneğiyle sipariş vermiştim ama hiç sorun yaşamadım.

Kaç parça canım takımın ne kadara yaptırdın.gule güle kullansın bebiş 🥰

Ben ilk çocuğu 96 kilo normal doğurdum. Bir şey olmadı.😅 Hem zaten eğer normal doğumla başlayıp eğer olmuyorsa sonradan sezeryanda dönebiliyor. Benim şimdi miyom rahim ağzında olduğundan normal doğum şansım yok. Mecburi sezeryan benim ki. Sezeryan sonrası iyileşme süreci beni de biraz geriyor ama benim normal doğumda da çok dikisim olmustu. 🙈 Kesi değildi bu arada kendi yırtıldı. Bebek iri de değildi 3200du. Ama ben son ana kadar hastaneye gitmedigim için oldu 😅 zamanında gitsem böyle olmazdı. İlk doğumun cahilliği işte. Resmen yada doguracakmisim. O kadar anlamamisim sancıları doktor geldi ben kendimi tutmayı bıraktım daha doktor bakamadan çocuk çıktı 😅 çok kolay bir doğum oldu. 5dk sürdü.
Yırtılma kısmı hariç darısı başımıza ❤️❤️❤️
Bu sefer ben de bekleyeyim diyorum biraz. En azından kısa bir duş, belki hafif bir makyaj vs😂 ilkinde su geldi, iki dk sonra biz hastaneye giriş yapmıştık😁 yine de uzun surmedi 7 saatte oldu bitti 🧡

Cıktım şmdi doktordannn tospikk 2910 gram olmşş kızlarrr 😂 banada 4temmuza gün verdi kısmetsee erken gelmek istemezse 4ünde alırız dedi 😂 nst ye girdimm sıkıntı yok dedi her hafta çağırdı bundan sonra öyle işte 🥰
Maşallah canım 🧿senin bebiste tontirik tam 🥰sağlıkla gelsin🤲

Çok güzel olmuş gerçekten hangi site canım bnde düşünüyorum da yaptırmayı

Çok hoş duruyor. Kaçlı takım ve fiyat neydi?

Bu arada Elele madre anne yanı almıştım. Üstüne ana yatak olarak ne almalıyım? Sizler hangi yatak aldınız? Yataş twiny gördüm. 9cm miş, yine de ince bir yatak ama 4 yaşına kadar kullanılıyor sanırım. Bilemedim ne yapsamm

Gerçekten tam bir tospik😂🧡 günümüz aynı, benimki 2200 bile çıkmadı. Dr günü bir hafta ileri attı😂 nst için de 35 olsun, şimdilik erken dedi.

Kızlar sabah 1-2 yudum bozuk süt içtim fark etmeden 🤦‍♀️ 5,5 yaşındaki oğlumda yarım bardak içti biz fark edene kadar. Bir şey olur mu sizce ? 😢
Nasılsınız merak ettim
Okadardan birşey olmaz sanki ama sen yinede oğlanı da kendini de takip et inş birşey olmaz

X