2018'de Tüp Bebek Yaptıranlar, Yaptıracaklar buraya

Henüz doğuramadığım için uygulayamıyorum ama burada yararlanacak arkadaşlar olabilir. Tracy hogg bebek bakım sorunlarına çözümler kitabından alıntıdır. Bu kitabı bana uygulamış olan iki arkadaşım hayat kurtarıcı diye tavsiye etmişti. Bebeğin gece ve gündüzü ayırt edebilmesini, gece uzun uykuya alışmasını vb. sağlıyor. Büyüme en çok gece uykusunda oluyormuş. Doğurabilirsem denicem bu programı bakalım. İlk sayfada 3 saatlik günlük programın ayrıntıları var. İkinci sayfada ise bebeğin doğum kilosuna göre aynı programın uyarlamaları. Beslenmeden kasıt, emzirme, uykudan önce iki defa mama veriyor. Aktivite süreleri dediği tabi yenidoğan için anca uyanık tutabilme. Memede uyutmamak için elden gelenin yapılması isteniyor. (Beslenme ve uyku bir arada olmamalı diyor) Gece ise uyanınca veya beslerken, ışık açmak yok, mekan değişikliği yok, kaka yoksa alt değiştirme yok. Deneyen olursa haberleşelim. Ben de merakla bekliyorum işe yarayacak mı uygulayınca yazıcam. Sarılık veya prematüre olunca uygulamayın....

Eki Görüntüle 2236940
Eki Görüntüle 2236942
Ben hamileliğimden bu yana hatmettim bu kitabi canm:) ve uygulamaya başladım easy rutinini. Bizim gece uykularımız çok düzenli. Her akşam 21.00-21.30 gibi banyosunu yaptırıp yatırıyoruz. Sadece 2 yada 3 defa uyanıp gözleri kapalı emip geri uyuyor. Sabah da 9.00-10.00 arası uyanıyor. Mis gibi :)

Canım ne güzel anlatmışsın kendim yazmışım gibi aynı şeyler. Rabbime şükürler olsun diyorum hep. Ancak uyku yok bitik haldeyim bende:) annemde gitti yalnızım tek başıma hem bebek hem ev işi. Sanırım kilo kaybetme sıkıntısı yaşamayacağım:) sürekli tetikteyim aman kustu mu aman nefes alabiliyor mu. Koştur koştur çamaşırı asıyorum arada yanına koşuyorum. Wc fırsat bile kalmıyor pes dedim. Radar var gibi wc ye sokmuyor bebek beni resmen:KK70: senin yazdıkların aklımda eşimde öğrendi masajı yapıyoruz aynen. Allah razı olsun varya acayip faydalı oluyor birbirimizden öğrendiklerimiz. Bir de şu ateş durumunu çözemedim dijital termometreyle alından ölçüyorum 36,5-37 çıkıyor ilk uykudan uyanınca ama koltuk altından ölçünce yüksek çıkıyor. Dr koltuk altından ölçün demişti ama ilk uykudan uyanınca vücut sıcak oluyor. Yani ya da ateşi mi var anlamadım bu işi:KK64:
Yalniz olmadigini bu sureci her annenin yasadigini hatta dahada zorunu :KK66:) bil canim ve gececek boyl3 rahatlar k3ndini. Kilo coktan ucup gidiyor yalniz kirk8ndan sonra bir iki hafta falan sabit kalabiliyor. Sonra yine dusmeye devam 82 ile en az girmistim suan 68 im.hic sunu bunu yemeyim demedim.oglus sagolsun hic durmuyor . Gaz yapanlar harici.. ates olcumunu bende alindan temasli ve temassiz dijital olcum ile yapiorum koltuk alti olcumu en dogru sonucu veriryor fakat atesi yuksek degil senin pasanin. Cok kat giydirme odani havalandir sarip sarmalama ozellikle erkek bebekler hic sevmiyor kat kat giyinip sarilmayi
Ben citcit ustune tek ust giydirdim hep. Ustunude fazla kapatma. Ozellikle emerken hafif daha bir ince kullan emerken cok fazla efor hariciyorlar terleme daha fazla oluyor. Evlerimiz sicak zaten.altada tek patikli alt ustune corap giydirdim. Bu arada sapka ilk ay kullandim gunduz kimi zman .ozellikle usumesin diye kulak agrisi olabiliyormus. Birde hep ordan terliyorlar .Aksam rahat etsin diye kullanmadim.

Henüz doğuramadığım için uygulayamıyorum ama burada yararlanacak arkadaşlar olabilir. Tracy hogg bebek bakım sorunlarına çözümler kitabından alıntıdır. Bu kitabı bana uygulamış olan iki arkadaşım hayat kurtarıcı diye tavsiye etmişti. Bebeğin gece ve gündüzü ayırt edebilmesini, gece uzun uykuya alışmasını vb. sağlıyor. Büyüme en çok gece uykusunda oluyormuş. Doğurabilirsem denicem bu programı bakalım. İlk sayfada 3 saatlik günlük programın ayrıntıları var. İkinci sayfada ise bebeğin doğum kilosuna göre aynı programın uyarlamaları. Beslenmeden kasıt, emzirme, uykudan önce iki defa mama veriyor. Aktivite süreleri dediği tabi yenidoğan için anca uyanık tutabilme. Memede uyutmamak için elden gelenin yapılması isteniyor. (Beslenme ve uyku bir arada olmamalı diyor) Gece ise uyanınca veya beslerken, ışık açmak yok, mekan değişikliği yok, kaka yoksa alt değiştirme yok. Deneyen olursa haberleşelim. Ben de merakla bekliyorum işe yarayacak mı uygulayınca yazıcam. Sarılık veya prematüre olunca uygulamayın....

Eki Görüntüle 2236940
Eki Görüntüle 2236942
Cqnim gece altinda kaka yok ise alt degistirilmiyor . Ayrica gece konusmak isik acmak uyusun diye pispislama yok. Sessiz los ortam uygulaniyor bizdede ole. Geceyi bilmesini sagliyor boylece.Yalniz gunduz sesli sesli sevmeler oyunlar memede gulucukler vs. Oyle geciyor. Perdeler acik asla kapatilmiyor.Yoksa anne icin hayat bin kat zorlasir gece farkini hemen bilmesi gerek bebegi n

Avalon80 Avalon80 canim kucuk bir dip not yalniz sarilik riski gecene kadar hatta daha fazlasi icin (memelerin uyarilip cok sut uretmesi ) gece mutlaka emzirme oncesi altini aciyoruz cislide olsa sadece. Cunku uyanmasi gerek guzelce emmesi icin. Sonra uygulaniyor bu surec.

Yalniz olmadigini bu sureci her annenin yasadigini hatta dahada zorunu :KK66:) bil canim ve gececek boyl3 rahatlar k3ndini. Kilo coktan ucup gidiyor yalniz kirk8ndan sonra bir iki hafta falan sabit kalabiliyor. Sonra yine dusmeye devam 82 ile en az girmistim suan 68 im.hic sunu bunu yemeyim demedim.oglus sagolsun hic durmuyor . Gaz yapanlar harici.. ates olcumunu bende alindan temasli ve temassiz dijital olcum ile yapiorum koltuk alti olcumu en dogru sonucu veriryor fakat atesi yuksek degil senin pasanin. Cok kat giydirme odani havalandir sarip sarmalama ozellikle erkek bebekler hic sevmiyor kat kat giyinip sarilmayi
Ben citcit ustune tek ust giydirdim hep. Ustunude fazla kapatma. Ozellikle emerken hafif daha bir ince kullan emerken cok fazla efor hariciyorlar terleme daha fazla oluyor. Evlerimiz sicak zaten.altada tek patikli alt ustune corap giydirdim. Bu arada sapka ilk ay kullandim gunduz kimi zman .ozellikle usumesin diye kulak agrisi olabiliyormus. Birde hep ordan terliyorlar .Aksam rahat etsin diye kullanmadim.
Kuzum bende içe zıbın üste ince penye giydiriyorum altıda patikli penye alt. Uyurkende penye kundaklardan örtüyorum. Koltuk altı yüksek çıkıyor temassız termometreyle. Olmazsa dr a götürürüm dert oldu içime ya

Ben hamileliğimden bu yana hatmettim bu kitabi canm:) ve uygulamaya başladım easy rutinini. Bizim gece uykularımız çok düzenli. Her akşam 21.00-21.30 gibi banyosunu yaptırıp yatırıyoruz. Sadece 2 yada 3 defa uyanıp gözleri kapalı emip geri uyuyor. Sabah da 9.00-10.00 arası uyanıyor. Mis gibi :)

Çok sevindim işe yarayan bir bebiş daha gördüm. :KK9: Tam olarak doğduktan ne zaman sonra uygulamaya başladın?

Avalon80 Avalon80 canim kucuk bir dip not yalniz sarilik riski gecene kadar hatta daha fazlasi icin (memelerin uyarilip cok sut uretmesi ) gece mutlaka emzirme oncesi altini aciyoruz cislide olsa sadece. Cunku uyanmasi gerek guzelce emmesi icin. Sonra uygulaniyor bu surec.

Tabi sarılık geçene kadar ve prematüre doğan bebekler için uygulanmıyor zaten... Ay doğsa kızım artık inşallah :)

Kuzum bende içe zıbın üste ince penye giydiriyorum altıda patikli penye alt. Uyurkende penye kundaklardan örtüyorum. Koltuk altı yüksek çıkıyor temassız termometreyle. Olmazsa dr a götürürüm dert oldu içime ya
Gotur canim ama senin kuzunun atesi yokki. Icinde kalmasin madem . 38.yada 38.5 ustu ates sayilabiliyor diye biliyorum..

Tabi sarılık geçene kadar ve prematüre doğan bebekler için uygulanmıyor zaten... Ay doğsa kızım artık inşallah :)
Beslenme ile uyku ayrimi gece zor bence. Gece gozleri kapali emip uyuyor benimki ama gunduz emiyor gaz sonrasi oyunlar oynuyoruz sekiller sesler vs. 45 dk falan sonra uykuya geciyor . Gunduz Hic sallamadim hep plates topunda kucakta bir iki yaylanma sonrasi uykuya gecti yuzumu inceleyerek.
Yeni doganda ilk ay beslenme gunduzde gozu kapali yapilabiliyor memede uykuya daliyor oyun bilmiyorlar daha kucakta uyumak istiyor fln. 40 indan sonra duzene giriyor . Kitabi okumadim ama esim hep biyle yonlendirdi sagolsun.

Çok sevindim işe yarayan bir bebiş daha gördüm. :KK9: Tam olarak doğduktan ne zaman sonra uygulamaya başladın?
1.aydan sonra uygulamaya başladım canım. İlk ay sürekli uyuyordu zaten. Sarılık olmasın diye 2 saatte bir uyandırıp doyuruyordum. Sarılık riski geçince uyandırmadım hiç. Ama göbeği düştüğünden beri hemen hemen her akşam yıkıyoruz.

Mrb basta hepinize Allah hayirlisini versin. Benim bugun transferde 5.gun test yapiyim dedim biliyorum ilaclarin etki edebilecegini ama yinede yaptim silik ikinci cizgi 20 dk sonra cikti. Birkac kiside okudum hic cikmiyomus 9 10 gun oncesinde idrarda. Bian umitlendim varmidir biseyler simdiden tsk.

Canım geçmezse bide gaz masaji yapıp kovayi banyo suyu gibi yapıp içine belden altını tut hareketiyle rahatlıyo gaz cikartiyo bana 3 ay baklagiller yeme gaz yapar demişti doktor
Saol kuzum benim onu da denerim rahatlatır bencede gazı. Baklagil hiç yemiyorum artık

Mrb basta hepinize Allah hayirlisini versin. Benim bugun transferde 5.gun test yapiyim dedim biliyorum ilaclarin etki edebilecegini ama yinede yaptim silik ikinci cizgi 20 dk sonra cikti. Birkac kiside okudum hic cikmiyomus 9 10 gun oncesinde idrarda. Bian umitlendim varmidir biseyler simdiden tsk.
5.gün ne acele öyle canım ya. İnşallah hamilesindir. Dondurulmuş transfer mi

Aylardır yazmasamda neredeyse her gün bu sayfayı takıp ediyordum. Tüp bebek tedavisi ile ikiz gebeligim oldu. Hem de sadece 2 yumurta ile 2 embriyo ile. Doktorların %35 tüp bebekle hamile kalma ihtimalin var demesi ile dünya başıma yikilmisti. İlk tedavide pozitif olmasi mucize, karnımda buyumeleri mucize, ben de anne olabileceğim Allah ın ne büyük lütfu derken; bugün kontrolde bir bebegimin gelişiminin yavasladigini öğrendim. Diğerine göre kucuktu ama fark bu kadar çok değildi. Daha 10 gün önce kontrole gittim. Şimdi biri 1800 biri 1200 gram. Bu durum gün geçtikçe daha da kotulesecek. Belki bu hafta sezeryana gireceğim. En iyi ihtimal 2 hafta içinde. Nolur dua edin. Burda benimle aynı durumda olan varsa lutfen yardım edin. Hangi süreçlerden gectiniz? Doktor büyük olan için küçüğü feda edebiliriz dedi. İkisinin birden sağlığını riske atmış da olabiliriz dedi. Perinatolojiye yönlendirip ona göre karar vermemizi isteyecekmis. Bir daha çocuğumun olma ihtimali de çok çok az.

Kızlar 1 parmak açılmam var, rahim ağzı bayağı kısalmış, yumuşamış, bebiş iyi, ben iyiyim, kafa o kadar aşağıda ki ölçemiyoruz :) ama tahmini 3400 gr, 51 cm. Artısını eksisini konuştuk.... Alttan muayenede biraz bilerek zorladı. Bu yaptığım tetikler büyük ihtimalle dedi. Başlamazsa perşembe muayene, cuma yatış ve suni olarak planladık. Bu durumda en geç cumartesi kollarımda prenses. :dua::rolleyes::KK73::confused:

X