2018 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Kız

OY: 118 51,3%
  • Erkek

OY: 102 44,3%
  • İkiz Kız

OY: 3 1,3%
  • İkiz Erkek

• İkiz, Bir Kız Bir Erkek

• Üçüz

OY: 1 0,4%

• Ankete Katılan
    230
Merhaba😊zaman cok hizli geciyor. Bazen 2 yas krizlerimiz oluyor. Her seyi kendi yapmak istiyor. Gecenlerde portakali soydum diye cok kizdi. Kabuklari yerine yapistirmaya calistik mesela. Elimden geldiginde onu destekliyorum ama bazen cok zor oluyor. Tuvaletini yapinca söylüyor her defasinda. Yapmadan oncesini bilemiyor daha. Biraz daha isininca havalar egitime baslamayi dusunuyorum. Siz nasilsiniz?
Bizimkinde iki yaş krizi çok fazla yok henüz :) Ama yemeğini kendi yemek, kıyafetlerini ve ayakkabılarını kendi seçmek istiyor. Bazı konularda yardımımızı istemiyor ama portakal kabuğu kıvamına henüz gelmedik. 6 aya başlar canımıza okumaya :)

Ben kızıma mayıs gibi başlamayı düşünüyorum tuvalet eğitimini, hazır bence. Yapınca söylüyor çünkü, ne yaptığının farkında. Tabi abisini de görüp gözlemliyor, o sebeple hızlı yol alırız diye umuyorum.

Eper çenebaz oldu bizimki, baya baya konuşuyor.

Şu dönemi de hastalıksız atlatırsak başka bir arzum yok açıkçası.

Bizimkinde iki yaş krizi çok fazla yok henüz :) Ama yemeğini kendi yemek, kıyafetlerini ve ayakkabılarını kendi seçmek istiyor. Bazı konularda yardımımızı istemiyor ama portakal kabuğu kıvamına henüz gelmedik. 6 aya başlar canımıza okumaya :)

Ben kızıma mayıs gibi başlamayı düşünüyorum tuvalet eğitimini, hazır bence. Yapınca söylüyor çünkü, ne yaptığının farkında. Tabi abisini de görüp gözlemliyor, o sebeple hızlı yol alırız diye umuyorum.

Eper çenebaz oldu bizimki, baya baya konuşuyor.

Şu dönemi de hastalıksız atlatırsak başka bir arzum yok açıkçası.
Büyümüşler artık. Kendi yapabileceklerini keşfediyorlar. Tuvalet egitimini nasil yapmayi dusunuyorsunuz? Abisinden tecrubelisinizdir. Tavsiyeniz var mi?

Büyümüşler artık. Kendi yapabileceklerini keşfediyorlar. Tuvalet egitimini nasil yapmayi dusunuyorsunuz? Abisinden tecrubelisinizdir. Tavsiyeniz var mi?
Yani o kadar cocuguna gore degisen bisey ki bu, inan bisey diyemiyorum :) ilk etapta altini acip islak hissettigi zamanki tepkilerine bakacagim. Rahatsiz olursa tutmaya baslayacaktir. 3-4 gun deneyecegim yani. Ama hem gece hem gunduz bezini ayni anda birakacagim. Bi kac gun heryer pislenecek ama boyle boyle ogreniyorlar ne yazik ki..

Gece de iki saatte bir saat tutup cise kaldiracagim. Saatlerini ogrenmem gerek.

Yani o kadar cocuguna gore degisen bisey ki bu, inan bisey diyemiyorum :) ilk etapta altini acip islak hissettigi zamanki tepkilerine bakacagim. Rahatsiz olursa tutmaya baslayacaktir. 3-4 gun deneyecegim yani. Ama hem gece hem gunduz bezini ayni anda birakacagim. Bi kac gun heryer pislenecek ama boyle boyle ogreniyorlar ne yazik ki..

Gece de iki saatte bir saat tutup cise kaldiracagim. Saatlerini ogrenmem gerek.
Havalar biraz daha isinsin. Hemen denemek istiyorum. Birkac kez denedim kis mevsiminde ama zor oldu. Hem kendisi hazir degilmis hem de her yeri yikamak kurutmak, cocugun usumesi sikinti oldu biraz.

Havalar biraz daha isinsin. Hemen denemek istiyorum. Birkac kez denedim kis mevsiminde ama zor oldu. Hem kendisi hazir degilmis hem de her yeri yikamak kurutmak, cocugun usumesi sikinti oldu biraz.
E tabi, halıları filan kaldırmakta fayda var hep. O yüzden ben de Mayıs gibi filan düşünüyorum. Şimdi yerler soğuk daha, üşümesin minik totoları :) Hem bez yok, hem halı, üşürler :)

Ben bi delilik yaptim.. actim kizin altini.. madem karantinada evdeyim, kizimin dibindeyim.. baslayalim dedim :)
Aslinda abisindeki tecrubemden dolayi cok tedirginim.. ama yaz sicaklari baslamadan biraksin istiyorum. Pismesin naylon icinde i minik toto.

Ben bi delilik yaptim.. actim kizin altini.. madem karantinada evdeyim, kizimin dibindeyim.. baslayalim dedim :)
Aslinda abisindeki tecrubemden dolayi cok tedirginim.. ama yaz sicaklari baslamadan biraksin istiyorum. Pismesin naylon icinde i minik toto.
Ben tamamen acmayi denedim. Her yer cis oldu. Sonra sabah uyaninca ve oglen uykusundan uyaninca goturmeye basladim. O zaman cis yapiyor. Simdilik gunde 2 kez yapiyor. Bezi de yakinda cikaririm insaallah.

Ben tamamen acmayi denedim. Her yer cis oldu. Sonra sabah uyaninca ve oglen uykusundan uyaninca goturmeye basladim. O zaman cis yapiyor. Simdilik gunde 2 kez yapiyor. Bezi de yakinda cikaririm insaallah.
İlk bi kaç gün ne yazık ki hep böyle oluyor. Şu an kızımı saat başı oturtuyorum ama yapmıyor, kalkınca yapıyor. İki üç güne çözer sistemi diye umuyorum :) Gece de iki saate bir çişe tuttum. Yaptı sorun olmadı. Gece gündüzden daha kolay oldu benim için. Uykusuzluk biraz zor tabi ama yapacak bişey yok. Bir süre böyle.

İlk bi kaç gün ne yazık ki hep böyle oluyor. Şu an kızımı saat başı oturtuyorum ama yapmıyor, kalkınca yapıyor. İki üç güne çözer sistemi diye umuyorum :) Gece de iki saate bir çişe tuttum. Yaptı sorun olmadı. Gece gündüzden daha kolay oldu benim için. Uykusuzluk biraz zor tabi ama yapacak bişey yok. Bir süre böyle.
ay insaallah basarcaz. Seninde iki bebeginin arasi yakindi degil mi? Uyku konusunda ne yapiyorsun? Ikisini ayri syri uyutmaya calisiyorum. Birlikte cok kıpırdaniyorlar. Birini uyutmaya gidince e ri agliyor. Buyuyunce daha da zor olcak galiba.

ay insaallah basarcaz. Seninde iki bebeginin arasi yakindi degil mi? Uyku konusunda ne yapiyorsun? Ikisini ayri syri uyutmaya calisiyorum. Birlikte cok kıpırdaniyorlar. Birini uyutmaya gidince e ri agliyor. Buyuyunce daha da zor olcak galiba.
İşte kızım iki yaşında, oğlum haziranda 4 yaşında olacak. Araları 22 ay.

Kızım doğduğu zaman oğlum da emerek uyuyordu, ben ikisini 8 ay beraber emzirdim. Oğlum 30 aylıktı memeden ayırdığım zaman. O sebeple önce kızımı uyutuyordum, sonra oğlumu. Muhakkak beni istiyordu. 8 ay baya zordu benim için. Gündüz iş, eve gelince de sadece çocuk emzirip uyutma ve gün kapanışı :) Memeden kesince babası nöbeti devarldı benden. Genelde o uyutuyor oğlumu. Daha doğrusu, kardeşini uyuttuğumu bildiği için anne diye tutturmuyor. Ama o yatağa gitmeden kardeşi uyumuşsa ve ben ortadaysam muhakkak beni ister hala.

Eğer evde yalnızsam ve ikisini birlikte uyutmam gerekiyorsa o zaman uyku saatlerini biraz geciktiriyorum. İyice yoruyorum ikisini de. Sonra kendi yatağıma götürüp küçüğü ayağıma ya da kucağıma alıyorum, büyüğü yanıma yatırıp sevmeye ve şarkı söylemeye başlıyorum. Zor oluyor ama sonunda uyuyorlar.

Bu arada çiş konusunda, dün akşam yatmadan 8 buçukta çişini yaptırdım, sonra 12 buçuk ve 5 buçukta kaldırdım çişe. Sabah benden önce uyanmış ama yapmadı. 9 da çişe tuttum yine, yaptı. Çişi geldiği zaman anne çiş diye lazımlığa oturmaya başladı :) Bugün saat başı değil, 2 saatte bir tutacağım çişe. Bakalım..

Bu arada, seninkiler kaç yaşındaydı?

Slm kizlar benimde su an 2.bebegim oldu oglumdan sonra kizim geldi cok sukur🙏🙏
Ilk ayi atlattik ama bazen cok yoruluyorum gercekten yorucu oluyor çünkü oglum herseyini benimle yapiyor bnde onu birakip bebekle ilgilenmek istemiyorum dislamis gibi hissediyorum ikisinede yetmeye çalışıyorum tabiki 4 4luk olmuyor ama kalbide kirilmamis oluyor ..
Tuvalet egitimine sizler başladınız hepinize kolay gelsin yaptigi zman rahatsiz olmalar yapinca soylemeler var ama bezini açınca yapmiyor hamilelikti dogumdu ustunede dusemedim ilk gun cok zor olmadı mi

Slm kizlar benimde su an 2.bebegim oldu oglumdan sonra kizim geldi cok sukur🙏🙏
Ilk ayi atlattik ama bazen cok yoruluyorum gercekten yorucu oluyor çünkü oglum herseyini benimle yapiyor bnde onu birakip bebekle ilgilenmek istemiyorum dislamis gibi hissediyorum ikisinede yetmeye çalışıyorum tabiki 4 4luk olmuyor ama kalbide kirilmamis oluyor ..
Tuvalet egitimine sizler başladınız hepinize kolay gelsin yaptigi zman rahatsiz olmalar yapinca soylemeler var ama bezini açınca yapmiyor hamilelikti dogumdu ustunede dusemedim ilk gun cok zor olmadı mi
Merhaba canim, hayirli olsun, saglikla buyut bebeklerini :)

Ben senin yerinde olsam su an tuvalet egitimini dusunmezdim. Cunku bir yenidoganla bu egitim cok yipratici olur. O yuzden ertele derim ben.

Ama sunu yapabilirsin; bir lazimlik alip ne ise yaradigini oyunlarla anlatabilir, kiyafetleriyle de olsa oturmaya alistirabilirsin. Sen tuvaletteyken girmesine izin verebilirsin, anlayacagi sekilde islemlo anlatabilirsin. O zaman alt acma zamani geldiginde cok rahat edersin.

Ben oglumda cok zorluk yasadim bu surecte. Oglumu sadece lazimliga kendi rizasiyla oturtabilmrm 2 ay surmustu. Aptallik iste, hazir olmayan cocukla ne diye inatlastim hala bilmiyorum. Sonuc itibariyle ciai ogrenmisti ama tam tamina 1 yil kakasini soylemedi ve kuloduna yapti. 3 yasina girdikten 2 gun sonra bir sabah kahvaltidan sonra yanima geldi ve anne kakam var dedi. Hayatimin en mutlu sokuydu :))) o gun bugundur sorun yok.

Kizim ise surece abisinden asina. Materyalleri taniyor ne ise yaradiklarini biliyor. Bugun 2.gun. masallah guzel gidiyor. Cisi geldiginde kiyafetlerle de olsa lazimliga oturup yapiyor. Henuz hic yer, koltuk, hali silmedim. Ama yine de benim saatle takip etmem gerekiyor.

2 gundur kaka yapmadi. Sanirim onu lazimliga yapmaktan korkuyor. Dort gozle kaka bekliyorum simdi. Onu da halledersek sorun kalmayacak.

Merhaba canim, hayirli olsun, saglikla buyut bebeklerini :)

Ben senin yerinde olsam su an tuvalet egitimini dusunmezdim. Cunku bir yenidoganla bu egitim cok yipratici olur. O yuzden ertele derim ben.

Ama sunu yapabilirsin; bir lazimlik alip ne ise yaradigini oyunlarla anlatabilir, kiyafetleriyle de olsa oturmaya alistirabilirsin. Sen tuvaletteyken girmesine izin verebilirsin, anlayacagi sekilde islemlo anlatabilirsin. O zaman alt acma zamani geldiginde cok rahat edersin.

Ben oglumda cok zorluk yasadim bu surecte. Oglumu sadece lazimliga kendi rizasiyla oturtabilmrm 2 ay surmustu. Aptallik iste, hazir olmayan cocukla ne diye inatlastim hala bilmiyorum. Sonuc itibariyle ciai ogrenmisti ama tam tamina 1 yil kakasini soylemedi ve kuloduna yapti. 3 yasina girdikten 2 gun sonra bir sabah kahvaltidan sonra yanima geldi ve anne kakam var dedi. Hayatimin en mutlu sokuydu :))) o gun bugundur sorun yok.

Kizim ise surece abisinden asina. Materyalleri taniyor ne ise yaradiklarini biliyor. Bugun 2.gun. masallah guzel gidiyor. Cisi geldiginde kiyafetlerle de olsa lazimliga oturup yapiyor. Henuz hic yer, koltuk, hali silmedim. Ama yine de benim saatle takip etmem gerekiyor.

2 gundur kaka yapmadi. Sanirim onu lazimliga yapmaktan korkuyor. Dort gozle kaka bekliyorum simdi. Onu da halledersek sorun kalmayacak.

Cok tesekkur edrim yazdigin hersey icin hepsine dikkat edicem ..

Bu surecte oglum beni cok yıpratıyor aten 2yas sendromunu tamamiyla geciriyor ustune virus yuzunden evde kalmak neye bakicak neyle ilgilenicek sasirdi eve gelen bebeiste ilgi odagi oldu tabiki ins. Cabuk atlatirizdiyorum..

Cok rahat biliyor tuvaletini gidip kenarda yapiyor, saatlerce bezi bos oluyor ama acinca korkuyorum dedi zorlamadim su an konusarak alismasini saglamaya calisiyorumm..

Kizin nasil bıraktınız mi bezi

Cok tesekkur edrim yazdigin hersey icin hepsine dikkat edicem ..

Bu surecte oglum beni cok yıpratıyor aten 2yas sendromunu tamamiyla geciriyor ustune virus yuzunden evde kalmak neye bakicak neyle ilgilenicek sasirdi eve gelen bebeiste ilgi odagi oldu tabiki ins. Cabuk atlatirizdiyorum..

Cok rahat biliyor tuvaletini gidip kenarda yapiyor, saatlerce bezi bos oluyor ama acinca korkuyorum dedi zorlamadim su an konusarak alismasini saglamaya calisiyorumm..

Kizin nasil bıraktınız mi bezi
En iyisini yapmışsın. Hiç zorlamana gerek yok. İki yaş krizleri evet çok zorlayıcı olabiliyor ama onun da hala bebek sayıldığını unutma olur mu :) Çok zor, evlerdeyiz vs.. ama sabretmek bize düşüyor ne yazık ki.

Kızım bezi bıraktı. Arada ufak kazalar oluyor ama o da çok normal. Genelde haber veriyor, tuvalete yapıyoruz çişi kakayı. Çok şükür kendimi bezden kurtardım ben 4 sene sonunda :)))) darısı sizlerin başına.

Selam kızlar ne mutlu tuvalet eğitimleri de başlamış.
Benim tostişim 26 ayi geçti, bez hiç kuru kalmıyor. Aslında söyleneni anlıyor ya hani, denesem mi diyorum hazır evdeyken ama, bezinin belli bir süre kuru kalması on şartlardan biri mi? Bir kaç defa tuvalete yaptırdım cisini, çok mutlu oldu ama bilinçli cis dediğini zannetmiyorum çünkü yaptığı da oldu yapmadığı da. Yani nasıl nereden başlayacağımı bilmiyorum, malum ilk çocuk, tuvalet eğitimi önemli asla psikolojisini bu yüzden etkilemek istemem.

Selam kızlar ne mutlu tuvalet eğitimleri de başlamış.
Benim tostişim 26 ayi geçti, bez hiç kuru kalmıyor. Aslında söyleneni anlıyor ya hani, denesem mi diyorum hazır evdeyken ama, bezinin belli bir süre kuru kalması on şartlardan biri mi? Bir kaç defa tuvalete yaptırdım cisini, çok mutlu oldu ama bilinçli cis dediğini zannetmiyorum çünkü yaptığı da oldu yapmadığı da. Yani nasıl nereden başlayacağımı bilmiyorum, malum ilk çocuk, tuvalet eğitimi önemli asla psikolojisini bu yüzden etkilemek istemem.
Selam canim :)
Isin ozu, denemeden bilemezsin.
Surec genelde soyle isliyor:
Ilk iki uc gun lazimliga ya da tuvalete denk getirebilmek icim pesinde dolasma ve bol temizlik
Bol bol tembih vs.. durumu olayi anlatma fasli..
Sonrasi ufaktan alisma sureci, lazimliga tutturulan tuvalet sikliginin artmasi ve azalan temizlik seklinde devam ediyor.

Ben kizin altini actim, artik bez yok dedim. 40dakikada bir lazimliga oturttum. Yaptigi da oldu, yapmadigi da.. zamanla alisti.

Hazir degilse 1 hafta gibi bir surede anlarsin zaten, bezlersin tekrar.

Selam canim :)
Isin ozu, denemeden bilemezsin.
Surec genelde soyle isliyor:
Ilk iki uc gun lazimliga ya da tuvalete denk getirebilmek icim pesinde dolasma ve bol temizlik
Bol bol tembih vs.. durumu olayi anlatma fasli..
Sonrasi ufaktan alisma sureci, lazimliga tutturulan tuvalet sikliginin artmasi ve azalan temizlik seklinde devam ediyor.

Ben kizin altini actim, artik bez yok dedim. 40dakikada bir lazimliga oturttum. Yaptigi da oldu, yapmadigi da.. zamanla alisti.

Hazir degilse 1 hafta gibi bir surede anlarsin zaten, bezlersin tekrar.
Çok teşekkür ederim ya sen iyi ki varsın ne zaman kafam karışsa hep varsın, hep pozitifsin ne zamandır aklımda tesekkur etmek🌸🌸🌸
Tamam bi cesaret deneyeceğim o halde, ama kozmikbakim takipçisiyim ben bez bırakma günlerine denk getireceğim😄 bu sürede sürekli işleyeyim ben madem cisimizi tuvalete yapıcaz diye😄
Bisi daha sorcam, alıştırma külodu iki tane aldım yeter ins, klozet adaptörü de aldım. Lazimliga gerek olur mu onu da alayım mi?

Çok teşekkür ederim ya sen iyi ki varsın ne zaman kafam karışsa hep varsın, hep pozitifsin ne zamandır aklımda tesekkur etmek🌸🌸🌸
Tamam bi cesaret deneyeceğim o halde, ama kozmikbakim takipçisiyim ben bez bırakma günlerine denk getireceğim😄 bu sürede sürekli işleyeyim ben madem cisimizi tuvalete yapıcaz diye😄
Bisi daha sorcam, alıştırma külodu iki tane aldım yeter ins, klozet adaptörü de aldım. Lazimliga gerek olur mu onu da alayım mi?
Gulumsettin beni aksam aksam, cok tesekkur ederim :))) ya ben burda cok seye cevap aradim, cok yardim da aldim oglumu buyuturken, nedense yardimci olabilecegim biseyse sira bendeymis gibi geliyor :)

Alistirma kulotlarinin ben oglumda hic faydasini gormedim. Hani gunduz normal kulot gece alistirma kulodu giydiririm diye dusunmustum ama asla kuru tutmuyor. Yikadigim zaman da o idrar kokusunu oldugu gibi cekmisti, attim cope.

Lazimlik ya da adaptor kullanmak aslinda cocuga bagli. Ama ilk etapta tuvaleti tutma sureleri cok kisa. Geldi demesiyle oturtmak gerekiyor. Oyle bi durumda lazimlik daha pratik. Bir de gece cise kaldirinca da tuvalete tasimaktan daha kolay oluyor bence.

Oglum adaptoru de, lazimligi da kullandi. Sorun olmadi.
Simdi kizimda adaptorumuz yok, almak aklima da gelmedi.. lazimligi da kullaniyor, klozeti de. Abisini klozette gormeye aliskin oldugu icin korkmadi, yadirgamadi.. evet bizim evde maaile hacet gideriyoruz biz, sifir mahremiyet :))

Eger esyalari geldiysa, onlarin ne ise yaradigini anlat, cisin kakanin tuvalete yapilmasi gerektigini, yakinda bezi takmayacaganizi soyle.

Ilk gun facia olacak ama, haberin olsun :)

Ben 40dk.da bir saat tuttum ve lazimliga oturttum ilk gun. Alarmi da pepenin tuvalet sarkisi yaptim ve seremoniyle oturduk. Her isabetten sonra ellerine yildiz, kalp filan cizdim.

Kakasini ilk gordugunde korktu. 3 gun yapmadi. Normal bisey aslinda. Lifli besinlerle bu sorunu cozduk. Arada hala altina yapiyor ama genelde tuvalete yetisiyoruz.

Bu arada teonun kaka kitabini tavsiye ederim. Kizim kakasini yapmaya onu okuduktan sonra karar verdi.

Herhalde 1 ayi gecti biz baslayali. Kazalar oluyor ama 2 yas icin yeterli geldigimiz nokta. Geri kalani kaslari gelistikce duzelecek.

Sana kolay gelsin, heyecanlisin ama beklentini dusuk tut :) dedigim gibi ilk gun efsane oluyor. En azindan benim iki cocugumda da oyleydi.. :)

Kızlar merhaba :) Nasılınız, bebişler nasıl?

Benim kızım bu ayın 22 sinde tam 2buçuk olacak. Abimizde 4 yaş 4 aylık oldu.

Karantina süreci çocuklarıma çok iyi geldi, birbirlerine alıştılar, tanıdırlar. Resmen birbirlerini sevdiler :)

Ağustos'tan beri ikisi de kreşe gidiyor. Sabah ikisini beraber bırakıyorum, beraber alıyorum. İlk etapta ikisinin de alışma süreci hafif sancılı oldu ama şu an çok şükür herşey yolunda.

Sizlerde ne var ne yok?

kreş için çok tereddüt ediyorum ya.
Biraz anlatırmısınız .
Kreş secerken nelere dikkat ettiniz nasıl alıştı. Tam konuşuyormuydu tuvalete gıdıyormu. ? Kaç saat gönderiyorsunuz.
O yaş grubu için çok kişi göndermiyor buyuklerın arasına katıyorlar cocuk onlar kadar yapamadıgı ıcın pasıf kalıyor yada hırcın oluyor 3 yaştan once gönderme diyen bir yakınım oldu. Aklımı çok karıstırdı .

X