2014 KPSS Evde Çalışanlar Kulübü

Kızlar toplanın garii sorular sorcemm :KK1:

Soru 1) a ve b birer doğal sayı olmak üzere, a=x+20 ve b=9-x olduğuna göre, a.b çarpımının alabileceği en büyük değer kaçtır?

Soru 2) ABC üç basamaklı sayısı bir doğal sayının karesidir. Bu sayının rakamlarının değerleri 1 artırıldığında yine bir doğal sayının karesi olduğuna göre A+B+C kaçtır?

Soru 3) a ve b sıfırdan farklı gerçel sayılar olmak üzere b.a=b/a=b+a olduğuna göre, a-b farkı kaçtır?

Soru 4) a=b>3c koşulunu sağlayan kaç farklı cab üç basamaklı sayısı vardır?

Azcık soru bombardımanı gibi oldu ama:KK9:

Soruları çözüp ekleyeceğim buraya :)

aöf de açıklandı benim iki dersim hariç berbat :KK5: inşallah sizlerin sonuçları daha iyidir.. ben hiç kitap açmamış biri olarak çok da şaşırmadım çünkü :KK9:

aöf de açıklandı benim iki dersim hariç berbat :KK5: inşallah sizlerin sonuçları daha iyidir.. ben hiç kitap açmamış biri olarak çok da şaşırmadım çünkü :KK9:

Yaa gerçekten mi :18: Ben de açıköğretimden adalet okuyorum.Ama çalışamamıştım 3 saat falan çalışmıştım toplamda :)

Soru 2) ABC üç basamaklı sayısı bir doğal sayının karesidir. Bu sayının rakamlarının değerleri 1 artırıldığında yine bir doğal sayının karesi olduğuna göre A+B+C kaçtır?

ABC=X2 ve ABC+111=Y2

Y2-X2=111 ise

(y-x)(y+x)=111 burdan
(y-x)(y+x)=3.37 olur

y-x=3
y+x=37
--------
2y=40 ise y=20 ve x=17 dir

ABC=X2 den ABC=289 olur A+B+C=19 DUR

a=b>3c ise

c=0 olamaz çünkü cab 3 basamalı sayı ve c=3 olamaz çünkü her sayı tek basamaklı olmak zorunda
c=1,2 olur yerine koyarsak

a=b>3.1 ise a=b=4,5,6,7,8,9 olur
a=b>3.2 ise a=b=7,8,9 olur

yazarsak eğer:
abc ,c=1 için 144,155,166,177,188,199
abc ,c=2 için 277,288,299

doğal sayı demediği için bir de bunların - lilerini alacaksın yani 9 tane de ordan geliyor toplam 18 tane sayı olması lazım

umarım hata yoktur

Son düzenleme:
Ya bu arada brc soruların çok mu zor ne :) Çözemedim 2 tanesini.
1. sorunu cevaplamış kızlar.
2. soruyu çözebildim bende.
Çözümü yazayım.
x[SUP]2[/SUP]=100A+10B+C
y[SUP]2[/SUP]=100a+10b+c+111 (bu kısım nasıl oldu derseniz (A+1)*100+ (B+1)*10+ (C+1))
y[SUP]2[/SUP]-x[SUP]2[/SUP]=111
(y-x)(y+x)=111
(y-x)(y+x)=37*3
O zaman y+x=37
y-x=3
y=20 x=17 çıkıyor.
x[SUP]2[/SUP]=289 yani ABC sayısı rakamlarını toplayınca 2+8+9=19 çıkıyor.

a=b>3c ise

c=0 olamaz çünkü cab 3 basamalı sayı ve c=3 olamaz çünkü her sayı tek basamaklı olmak zorunda
c=1,2 olur yerine koyarsak

a=b>3.1 ise a=b=4,5,6,7,8,9 olur
a=b>3.2 ise a=b=7,8,9 olur

yazarsak eğer:
abc ,c=1 için 144,155,166,177,188,199
abc ,c=2 için 277,288,299

umarım hata yoktur

Ben de saçma sapan bi yerde hata yapıp duruyormuşum bu soruda :KK1: Sağol çözdüğün için.

Ben de saçma sapan bi yerde hata yapıp duruyormuşum bu soruda :KK1: Sağol çözdüğün için.

rica ederim bende eksik yazmışım,doğal sayı diye düşündüm bi de cab değilde abc olarak yazdım:) düzelttim ama :)
3. sorudan bişey anlamadım ne neye eşit açıkacası belli oılmuyor

Kızlar süpersiniz valla teşekkür ederimmm :KK54::KK54:
3.soruda da çarpımları bölümleri toplamları birbirine eşit Allah ne verdiyse eşitlemişler nasıl bi sayıysa artık :KK70:

Soru 1) a ve b birer doğal sayı olmak üzere, a=x+20 ve b=9-x olduğuna göre, a.b çarpımının alabileceği en büyük değer kaçtır?

Soru 3) a ve b sıfırdan farklı gerçel sayılar olmak üzere b.a=b/a=b+a olduğuna göre, a-b farkı kaçtır?

3.soru -3/2 mi?

Kızlaar herkeslere sağlıklı mutlu huzurlu seneler diliyorum :119: İnş. bu sene hepimizin her istediği olur (Kpss ye gönderme yaptım burda umarım üstüne alınır :KK52:)

Yok canım -1/2 imiş sonuç

3. sorunun altından girdim üstünden çıktım
a=-1 ve b=1/2 buldum başka da bişey bulamadım burdan da zaten -3/2 çıkıyor :) şıklarda hata vardır belki :p
zaten o denklikte yerine koyarsak a ve b değerleri doğru oluyor tabi şıkka göre gidersek yanlış :KK1: yada ben bi yerde hata yapıyorum

Son düzenleme:
Kızlar olmadı benim iş kazanamadım. 1 Ocaktan itibaren KPSS çalışmaya devam...

Sağ olun kızlar, ama insan üzülmeden edemiyor. Çok heveslenmişim demek ki. Bu sene bitmeden hayatımda bir şeyler değişmesini çok istemiştim. Ne iş var ne eş. Geleceğime dair elimde avucumda hiç bir şey yok. 24 yaşına gireceğim önüm hala kapkaranlık. Neyse hayırlısı...
canım benim güzel günler çok yakın olduğunda hepimiz heryer kapkaranlık krizine gireriz.. Sen o güzel günlerin inşaallah arifesinde olduğun için bu kadar sıkıntılısın.. inşaallah bu cümlelerini seneye gülümseyerek okursun.. ayrıca 24 yaşında hala okulda okuyan arkadaşlar var(ben fizik okuyodum mesela:))... bazen hepsi bi anda gerçekleşir..lütfen üzülme...

hastalıktan kaç gündür ders çalışamıyorum sadece 38 türkçe sorusu çözebildim:KK43:

X