2014---KPSS Çalışmaları <3

Maşallah bade sana
bende onumuzdeki hafta tarihi başa alıp 500 küsürlük soru çözme planı yaptım. :KK49:
Ondan sonraki hafta coğrafyayı, sonraki hafta anayasayı baştan alacağım :KK34:

Bugün ise tarih tbmm özetiyle boğuşuyorum :KK14:

Maşallah bade sana
bende onumuzdeki hafta tarihi başa alıp 500 küsürlük soru çözme planı yaptım. :KK49:
Ondan sonraki hafta coğrafyayı, sonraki hafta anayasayı baştan alacağım :KK34:

Bugün ise tarih tbmm özetiyle boğuşuyorum :KK14:

her konudan mı 500?
iyi oluyor baştan alıp tekrarlamak. pegemin soru bankasından da sorularını çözdüm
güzel terimler var bilmediğim öğrenmiş oldum :KK6:

$soru23.jpg
Bu soruda bir parantez eksiği mi var? 10 defa uğraşmışımdır, nerde yanlış yapıyorum?

$soru24.jpg
Fikir yürütemedim.

$soru27.jpg
III ve IV yanlış, II doğru biliyorum. Diğerlerini bilemedim. Google'dan araştırdım ama bişey de bulamadım.

$soru26.jpg $soru25.jpg

Son düzenleme:
Bade gk için tekrarlarımda okuyacağım kitaplara ihtiyacım var. 24 saatte olan ihtiyacın alacaktım ama denemem tavsiye etmedi. Ne önerirsin?

Bade gk için tekrarlarımda okuyacağım kitaplara ihtiyacım var. 24 saatte olan ihtiyacın alacaktım ama denemem tavsiye etmedi. Ne önerirsin?

yok canım onu alma ben yediiklimin kısayol serisini aldım çok beğendim. ne tam özet ne tam konu kararında olmuş çok zevkli tavsiye ederim

Şimdi tekrar yükledim. :KK34::KK34:

canım matta problem göremedim, çözeyim;

2-3(x+2).(3-6)= ( 3-7).4 ( önce parantez içlerini birbiri ile çarp)

2-3(3x-6x+6-12)= -4.4 ( -3 ü parantez içine dağıt, sonrası işlem)

2- 9x+18x-18+36=-16

2+9x-18+36+16= -9x

36=-9x

4=-x ( x i - den kurtarmak için her iki tarafı - ile çarp)

-4=x
işlem önceliklerini unutma. soruda parantez varsa ilk önce onlar çözülür sonra diğer işlem önceliğine göre gidilir

-16 yazacağım yere 9x yazmışım canım sen düzeltirsin

diğer sorularına bakayım şimdi

Son düzenleme:
-kuzum sanayinin geliştiği yerler göç alır dolayısıyla erkek sayısı fazlalaşır. diğer şıklar kendi bölgelerine göre sanayisi gelişmiş iller. ama marmara da sanayisi gelişen illerde bilecik yok..

- dediğin gibi III ve IV yanlış ama V de yanlış. Üniversite mezunu sayısı toplam nüfusa göre % 25 değil. 2012 de % 14 civarında imiş

- Rize, Erzurum, Kars, Artvin göç verir ama Aydın alan durumda..

- son sorunun cevabını şu tabloda görebilirsin canım
$images.jpg

1975 de fark: 16 küsürlerde
1980 de fark: 12 küsür
1985 de : 6 küsür
1990 da : 18 küsür
2000 de : 30 a yakın

Bu tabloya göre 85 görünüyor. Ama şıklarda 85 olmadığı için en yakın olan 80 denebilir

canım matta problem göremedim, çözeyim;

2-3(x+2).(3-6)= ( 3-7).4 ( önce parantez içlerini birbiri ile çarp)

2-3(3x-6x+6-12)= -4.4 ( -3 ü parantez içine dağıt, sonrası işlem)

2- 9x+18x-18+36=-16

2+9x-18+36+16= -9x

36=-9x

4=-x ( x i - den kurtarmak için her iki tarafı - ile çarp)

-4=x
işlem önceliklerini unutma. soruda parantez varsa ilk önce onlar çözülür sonra diğer işlem önceliğine göre gidilir

böyle gidince yanlış yapıyorum ya. Kendimden utandım. Çok kötü değildir aslında matematiğim. Hele de böyle bir soruda.:KK19:
Sinir oldum.

-kuzum sanayinin geliştiği yerler göç alır dolayısıyla erkek sayısı fazlalaşır. diğer şıklar kendi bölgelerine göre sanayisi gelişmiş iller. ama marmara da sanayisi gelişen illerde bilecik yok..

- dediğin gibi III ve IV yanlış ama V de yanlış. Üniversite mezunu sayısı toplam nüfusa göre % 25 değil. 2012 de % 14 civarında imiş

- Rize, Erzurum, Kars, Artvin göç verir ama Aydın alan durumda..

- son sorunun cevabını şu tabloda görebilirsin canım
Eki Görüntüle 1014258

1975 de fark: 16 küsürlerde
1980 de fark: 12 küsür
1985 de : 6 küsür
1990 da : 18 küsür
2000 de : 30 a yakın

Bu tabloya göre 85 görünüyor. Ama şıklarda 85 olmadığı için en yakın olan 80 denebilir

Anladım canım. Çok sağolasın.

Bade, nasılsın?
Umarım iyisindir. Birkaç soru getirdim. :KK53::KK53:

$soru28.jpg

$soru29.jpg
Bu soruyu ben doğru yaptım. Ama soruya her bakışımda farklı bir mantık kuruyorum. Senin yorumunu merak ettim.

$soru30.jpg
Bu soruda çok kararsız kaldım ya :KK50:

$soru31.jpg

nasıl olayım canım biraz moralim bozuk. yaşamaya çalışıyorum işte
sen nasılsın?
bakayım sorularına...

- A düşünmüşsün ama Mersin- Ağrı sıcaklık farkının sebebi karasallık-yükselti olabilir ancak. Türkiye de sıcaklık enlem etkisinden dolayı güneyden kuzeye doğru azalır. dolayasıyla kuzeyi ile güneyi arasındaki sıcaklık farkına sebeb enlem denilebilir

- Güneybatıda Lodos, Kuzeydoğuda Poyraz var bunlar yağış getiriyor diye biliyorum canım

- Yaz mevsiminde serin, kış mevsiminde ılık etki yaratıyormuş. Yani ne ılık getirir ne soğuk. Denizin ve karanın o zaman ki sıcaklığına göre esiyormuş.

- Bu soru bilgi sorusu, bende a şıkkı derdim. Çünkü I. bölgede normalde de fön rüzgarları oluşmaz. fön rüzgarları akdeniz- karadeniz kıyılarında bide konya civarında görülür.

X