2014---KPSS Çalışmaları <3

Bugün fazla bir şey yapamadım. 90 Türkçe, 80 Coğrafya çözdüm

Hafta sonu ders çalışamayacağım sanırım ama yine de zorlarım :KK6:

Canım çok teşekkür ederim, yardımın için. Tabi ki anlattın, o kadar uğraşmışsın. Yalnız burada 2. açıklamayı anlamadım. İki meridyen arası mesafeyi soran soruydu. Bir de heyelan olayı sorusunda, senin dediğin gibi ben de "Yalnız 3" demiştim. Ama yanlış çıktı. Çünkü, cevap şıkkına göre "bitki örtüsünün gür olduğunu" da söyleyemeyiz demek istemiş.

Bu heyelan konusunda yardımcı olmak istedim bildiğim kadarıyla.
Heyelan olan bir yerde bitki örtüsünün gür olduğu söylenemez.
Doğu Karadeniz de heyelan sık yaşanıyor evet bitki örtüsü de gür.
Ama karadeniz de heyelana sebep olan şey bitki örtüsünün gürlüğü mü?
Tabiki de değil.
Karadeniz de eğim çok fazla eğime bağlı heyelan olabilir.
Karadeniz de yağış çok fazla yağışa bağlı heyelan olabilir.
Karadenizde bitki örtüsü gür heyelana sebep olur mu bitki örtüsünün olması olmaz.Aksine azaltır.
Karadenizde bitki örtüsü gür olmasa belki çok daha fazla heyelan olacaktı.

Bu heyelan konusunda yardımcı olmak istedim bildiğim kadarıyla.
Heyelan olan bir yerde bitki örtüsünün gür olduğu söylenemez.
Doğu Karadeniz de heyelan sık yaşanıyor evet bitki örtüsü de gür.
Ama karadeniz de heyelana sebep olan şey bitki örtüsünün gürlüğü mü?
Tabiki de değil.
Karadeniz de eğim çok fazla eğime bağlı heyelan olabilir.
Karadeniz de yağış çok fazla yağışa bağlı heyelan olabilir.
Karadenizde bitki örtüsü gür heyelana sebep olur mu bitki örtüsünün olması olmaz.Aksine azaltır.
Karadenizde bitki örtüsü gür olmasa belki çok daha fazla heyelan olacaktı.

İlgin ve yardımın için teşekkür ederim canım. Heyelan sorusu şuydu:

$soru11.jpg

Ortaklıkları soruyor. :KK34::KK34:

ya heyelana yağış ve eğim sebep olmuyor mu? oluyor. soruda "sık" yaşandığı bir bölge için diyor sık yaşanan tek bir bölgeyi soruyor oda doğu karadeniz
yağış fazla ise bitki örtüsü gürdür
soruda nedenini sormuyor hangi yorumlar yapılamaz diyor

ya heyelana yağış ve eğim sebep olmuyor mu? oluyor. soruda "sık" yaşandığı bir bölge için diyor sık yaşanan tek bir bölgeyi soruyor oda doğu karadeniz
yağış fazla ise bitki örtüsü gürdür
soruda nedenini sormuyor hangi yorumlar yapılamaz diyor

İşte canım, bitki örtüsü gür dersek, cevap şıkkıyla ters düşüyoruz.
Neyse, ben cevap şıkkını referans almaya karar verdim. Üstte yorum yapan arkadaşımıza da soruyu hatırlatmak için paylaştım. (fotoğrafı)

Yeni sorularımla geldim Bade'ciğim :)

$soru12.jpg
$soru14.jpg
$soru13.jpg
$Soru.png

Eklentiler

• $soru21.jpg
    $soru21.jpg
    39,2 KB · Görüntüleme: 97
  • $soru20.jpg
    $soru20.jpg
    43,6 KB · Görüntüleme: 90
  • $soru19.jpg
    $soru19.jpg
    35,7 KB · Görüntüleme: 96
  • $soru18.jpg
    $soru18.jpg
    31,6 KB · Görüntüleme: 89
  • $soru17.jpg
    $soru17.jpg
    53,8 KB · Görüntüleme: 96
  • $soru16.jpg
    $soru16.jpg
    45,6 KB · Görüntüleme: 104
  • $soru15.jpg
    $soru15.jpg
    39,4 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
Soruları düzgün ekleyemedim, özür :KK43:

Sırasıyla sorularla ilgili birkaç açıklama yazmak istiyorum.

2. soru, haritada gösterilen kentleri düşünmeden genel olarak, nüfus artış hızı gelişmişlikle ilgili bilgi verir diyebiliyoruz, değil mi? Bu tamam. Peki tarımsal nüfus yoğunluğu gelişmişlikle ilgili bilgi vermez mi?

3. soru, nüfus piramitleriyle başım dertte :)

4. soru, III ü neden seçemiyoruz?

7. soru, B ile C seçeneği arasında kalmıştım. Cevap B diyor. Bana göre C de söylenemez.

8. soru, toprak tipi derken, deltalardan mı bahsediyor?

9. soru, "alt yapı sorunları" ne alaka?

canım yukardan aşağı numaralandırıcam anlarsın.

1- Türkiye de yüz ölçümü en küçük olan bölge, güneydoğu anadolu canım o yüzden orada daha fazla
2- Kuzum bak bu soruyu bende araştırdım, tarımsal nüfus yoğunluğu tek başına ölçüt sayılamıyormuş. Gelişmişlik için nüfusun yapısı önemliymiş.
Soruda ki bir ve üçüncü öncüller alınabilir ama..
3- Piramitlerde soru köküne dikkat et, doğum oranı en alt tabandır. Yüksek veya yavaş dediğine göre anlayabilirsin.
Soruda doğum oranı hızla düşüp sonra nüfus hızla artıyormuş. C de ki piramitte taban küçülmüş sonra yine artmış.
4- Önceki soruda dediğimiz gibi, arazi eğimi ve yağış gerekli bunun için. Yükselti değil bak eğim.. Taralı yerin eğimi fazla ve kar yağışı çok. Çığ ve heyelana müsait. özellikle ilkbaharda karlar eriyince.
5- oba bir orta karadenizde bir de akdenizde vardı sanırım o yüzden 3ü almış
6- nüfusun azaldığını söyleyemeyiz tam nüfus sayısını vermemiş, piramitlerde dağılım dengesiz görünmüyor. sadece 1, çünkü piramitin tabanı 2000 yılında daralmış. yani doğum oranı düşmüş..
7- kuzum c de söylenebilir. oranı diyor bak sayısı demiyor. 1927 de 5,6 iken 2000 de 13,5 olmuş. Yani iki kattan fazla artmış. ama B denemez. çünkü sürekli azalmamış 1960 da bir öncekine göre fazla..
8- kıyılarda toprak daha verimli oluyor ya kuzum onu kastetmiş. kıyılarda nem ve yağış daha elverişli olduğu için toprakları tarıma daha uygun
9- alt yapı sorunları göçe etki eder diye düşünüyorum ben. çünkü altyapıdan kasıt atıyorum düzensiz yerleşme buna bağlı yaşanan ulaşım sıkıntıları. kanalizasyon sorunları vb hepsini düşünebilirsin
10- kır kent, kadın erkek sayısı değil de doğurganlıkla ilgilidir. nüfusun 70 milyona yakın olması için doğum şart sonuçta. diğer iki şık gelişmişlik düzeyi hakkında fikir verebilir
11- kuzum bir yerin gelişmesinde ulaşım elbette önemli ama verilen illerde genel olarak sanayi, maden, turizm, tarım etkili. aydında incir, izmir antalya da turizm gibi. ulaşım olduğu için bunlar değil de bunlar olduğu için ulaşım geliştirilir.

:KK16:

Canımm çok çok teşekkür ederim. Sağolasın, Allah razı olsun.
5. soru, yani oba sorusu ile ilgili google'a baktım biraz. Şu açıklamayı vermiş:

Ekonomisi hayvancılığa dayanan. Birkaç çadırdan ya da evden oluşan yerleşmelerdir. Doğu ve Orta Karadeniz bölümleri, Torosların uzandığı bölgeler ile Ege ve Güney Marmara bölümlerinde bu tür yerleşmelere rastlanır.

Soruya baktığımızda V. seçenek de uygun. Yani, çok caydırıcı bir soru. Cevap şıkkı III'ü söylemiş. Ve bu bölge Antalya bölgesi. Antalya'da hayvancılıkla uğraşıldığı benim aklıma gelmezdi, ki gelmedi de zaten. :KK17::KK17::KK17:

Çok ayrıntıcıyım dimi :KK1::KK1:

7. soruda da, ben her yılı kendi içinde değerlendirdim. Ve 2 kat artmamış diye düşündüm.

Canımm çok çok teşekkür ederim. Sağolasın, Allah razı olsun.
5. soru, yani oba sorusu ile ilgili google'a baktım biraz. Şu açıklamayı vermiş:

Ekonomisi hayvancılığa dayanan. Birkaç çadırdan ya da evden oluşan yerleşmelerdir. Doğu ve Orta Karadeniz bölümleri, Torosların uzandığı bölgeler ile Ege ve Güney Marmara bölümlerinde bu tür yerleşmelere rastlanır.

Soruya baktığımızda V. seçenek de uygun. Yani, çok caydırıcı bir soru. Cevap şıkkı III'ü söylemiş. Ve bu bölge Antalya bölgesi. Antalya'da hayvancılıkla uğraşıldığı benim aklıma gelmezdi, ki gelmedi de zaten. :KK17::KK17::KK17:

Çok ayrıntıcıyım dimi :KK1::KK1:

7. soruda da, ben her yılı kendi içinde değerlendirdim. Ve 2 kat artmamış diye düşündüm.

bazı sorular yüzeysel oluyor ayrıntı arıyorum bazıları ayrıntı istiyor yüzeysel bakıyorum. herkese olan bir şey buda bol soruyla aşılıyor maalesef canım :KK31:

İlgin ve yardımın için teşekkür ederim canım. Heyelan sorusu şuydu:

Eki Görüntüle 1003210

Ortaklıkları soruyor. :KK34::KK34:

Asinaz soruya bakarak cevaplamıştım zaten de bence yine de bitki örtüsü gürdür diyemeyiz.
Heyelanın sık yaşandığı bir bölge diyor.En sık yaşandığı bölge de demiyor o yüzden sadece Doğu Karadenizi düşünmedim ben.
Zaten sorunun amacı heyelanın sık yaşandığı bir bölgede heyelana sebep olan etmenler nelerdir veya değildir diye sormak.
Bence böyle. Ama dediğin gibiyse de o zaman bitki örtüsü gür olan her yerde heyelan sıktır diyebilir miyiz?Bence diyemeyiz.

bazı sorular yüzeysel oluyor ayrıntı arıyorum bazıları ayrıntı istiyor yüzeysel bakıyorum. herkese olan bir şey buda bol soruyla aşılıyor maalesef canım :KK31:

haklısın kesinlikle :))

Asinaz soruya bakarak cevaplamıştım zaten de bence yine de bitki örtüsü gürdür diyemeyiz.
Heyelanın sık yaşandığı bir bölge diyor.En sık yaşandığı bölge de demiyor o yüzden sadece Doğu Karadenizi düşünmedim ben.
Zaten sorunun amacı heyelanın sık yaşandığı bir bölgede heyelana sebep olan etmenler nelerdir veya değildir diye sormak.
Bence böyle. Ama dediğin gibiyse de o zaman bitki örtüsü gür olan her yerde heyelan sıktır diyebilir miyiz?Bence diyemeyiz.

:)
Yağış fazla ise, bitki örtüsü gürdür, diye düşünmüştüm ben.
Orada hata yaptım herhalde.

ben şu soruyu kızlara sorayım bi

Canım, soruyu paylaştığın topiği okudum. Uğraştırdım seni, hakkını helal et. Mantığını anladım zaten, soruyu yüzeysel düşünerek cevaplamak gerekiyormuş. Şu arkadaşın yorumunu çok beğendim.

cnm ben e derdim...heyelanda bol yağıştan dolayı neme doyan geçirimli yüzey eğimle birlikte kayıyor..bu nedenle yağış keesin var..bitki örtüsünün tabakanın kaymasına etkisi yok..fay hatları heyelanın olmasını kolaylaştırır ama baş sebebi değildir..benim fikrim bu yönde umarım anlatabilmişimdir.

Ayrıca, izninle ben birkaç soru daha getiricem bugün :KK1::KK1:

sor kuzum bizde irdeleyip öğreniyoruz :KK1:

hala soruda sebep olduğu şeyleri sorduğunu sanmıyorum ama neyse şimdilik dursun :KK14:

sor kuzum bizde irdeleyip öğreniyoruz :KK1:

hala soruda sebep olduğu şeyleri sorduğunu sanmıyorum ama neyse şimdilik dursun :KK14:

Bence de heyelana sebep olan şeyleri sormuyor. Heyelan olan bir yerde hangi özellikler mevcut olabilir, diyor. İnan, üzerinde düşününce -kitabın verdiği cevap- bana da mantıklı geldi.

haklısın kesinlikle :))

:)
Yağış fazla ise, bitki örtüsü gürdür, diye düşünmüştüm ben.
Orada hata yaptım herhalde.

Evet haklısın yağış varsa bitki örtüsü gürdür.
Şöyle bişey de var.Heyelanlar en sık bahar aylarında olur kar erimeleri falan oluyo ya.Belki de öyle bi yer ki sadece kışın çok yağış alıyor.
Eğim çok fazla kışın da kar yağışı fazla.
Baharda eriyen kar suları heyelana sebep oluyor.Böyle de olabilir.O yüzden bitki örtüsü gürdür diyemeyiz.
Bi de sorunun başında heyelanın tanımını vermiş olması bizden heyelana sebep olabilecek durumları seçmemizi istediğini gösteriyor.
Ne soruymuş ya :KK1:

Evet haklısın yağış varsa bitki örtüsü gürdür.
Şöyle bişey de var.Heyelanlar en sık bahar aylarında olur kar erimeleri falan oluyo ya.Belki de öyle bi yer ki sadece kışın çok yağış alıyor.
Eğim çok fazla kışın da kar yağışı fazla.
Baharda eriyen kar suları heyelana sebep oluyor.Böyle de olabilir.O yüzden bitki örtüsü gürdür diyemeyiz.
Bi de sorunun başında heyelanın tanımını vermiş olması bizden heyelana sebep olabilecek durumları seçmemizi istediğini gösteriyor.
Ne soruymuş ya :KK1:

Haklısın valla, kaç gündür uğraştırıyor :KK1::KK1:

sınavda çıksa es geçecem gıcık oldum :KK14::KK1:

Canım benim, kıyamam. Benim derdimle dertlendin valla :KK1::KK16::KK16:

Ben yeni sorular getirdim. :KK17::KK17:

Eki Görüntüle 1013038
Bu soruda bir parantez eksiği mi var? 10 defa uğraşmışımdır, nerde yanlış yapıyorum?

Eki Görüntüle 1013039
Fikir yürütemedim.

Eki Görüntüle 1013042
III ve IV yanlış, II doğru biliyorum. Diğerlerini bilemedim. Google'dan araştırdım ama bişey de bulamadım.

Eki Görüntüle 1013040

Eki Görüntüle 1013041

X