2014---KPSS Çalışmaları <3

1.şeker pancarı güneydoğu anadoluda yetişmez ( yağış yetersiz)
2.mısır akdenizde en fazla adanada
3.üçüncüde pek fazla fikir yürütemedim ama diğerlerine göre daha geniş karasal alan olduğu içindir
deniz etkisi en az V de diye düşündüm saçmalamış olabilirim :KK1:

4. bende bilmiyordum netten baktım şöyle yazıyor

-Yer değiştiren bazlar ya bitkiler tarafından alınırlar, ya da çözünebilir tuzlar
şeklinde sulama ve yağmur sularıyla topraktan yıkanarak uzaklaşırlar.
-Böylece toprak asitliği yükselir ve demir, aluminyum ve manganın
çözünürlükleri artar.

buna göre yağış azalırsa asitte azalır :26::26:

Teşekkür ederim canım.
Diğer sorularımı ekleyeyim mi?

Bu arada ben yeni sorular getirdim. Biraz fazlaca ama...
Beyin fırtınası yapmama yardımcı ol :KK16::KK16:

Eki Görüntüle 1038432

Eki Görüntüle 1038433
Çukurova olduğu için mi I diyor?

Eki Görüntüle 1038434

Eki Görüntüle 1038435
III'de ne demek istemiş, anlayamadım.
ilk sorunun doğru olduğuna emin misiniz prinç güneydoğuda yetişmiyor diye biliyorum ben :26:
evet Çukurova diye
bunda cevap güneydoğu olacakta bilemedim ha5rita gözümün önüne gelmedi )
3. şıkta toprakta ki asit birikiminden bahsetmiş kuraklık olduğunda yağış az olduğundan toprakta asit birikimi artar :)

Son düzenleme:
ilk sorunun doğru olduğuna emin misiniz prinç güneydoğuda yetişmiyor diye biliyorum ben :26:
evet Çukurova diye
bunda cevap güneydoğu olacakta 4. 5. mi bilemedim ha5rita gözümün önüne gelmedi )
3. şıkta toprakta ki asit birikiminden bahsetmiş kuraklık olduğunda yağış az olduğundan toprakta asit birikimi artar :)

İlk soruda yanlışlık var mı bilmiyorum canım.
Yağış azlığında topraktaki asit artar mı, azalır mı?
Yanlış mı yazdın :)

İlk soruda yanlışlık var mı bilmiyorum canım.
Yağış azlığında topraktaki asit artar mı, azalır mı?
Yanlış mı yazdın :)

hani princi sulamak gerekiyor ya sulu yerde olması lazım o yüzden pek mantıklı gelmedi bana :26:
asitide şey diye düşündüm mantık hatasımı yaptım bilmiyorum hani karadenizde çok yağış oluyor diye kırmızı toprak oluyordu ya oksitlenmemiydi :) ona dayanarak şey ettim bilmiyorumterside oluyor olabilir yağış ile asit artıyor olabilir ama buna dayanıyor olması lazım :KK17: :)

evet Çukurova diye
bunda cevap güneydoğu olacakta bilemedim ha5rita gözümün önüne gelmedi )

Pirinç ile ilgili internete baktım şimdi. Güneydoğu'da Diyarbakır'da pirinç yetiştiriliyor. Dicle'de :)

Pirinç ile ilgili internete baktım şimdi. Güneydoğu'da Diyarbakır'da pirinç yetiştiriliyor. Dicle'de :)

bende notlarımdan baktım şimdi siverek diyor :KK30: ana :KK53: şeker pancarı niye yetişmiyor ki o zaman, pirinç bildiğin suda yüzmüyor mu pancara su kalmamış mı :18:

Bade'nin dediği gibi, yağış azalınca topraktaki asit oranı azalıyor diye düşündüm ben de.
Bu mantıklı geldi :))

Bade'nin dediği gibi, yağış azalınca topraktaki asit oranı azalıyor diye düşündüm ben de.
Bu mantıklı geldi :))

sanırım cevap bu :KK70: Toprağın asit, baz ya da nötr olmasını esas olarak bölgeye düşen yağış miktarı belirler. Yağışın fazla olduğu bölgelerde genellikle karbonatlar toprağın derinliklerine yıkanır. Topraktaki alkali elementler sudaki hidrojen iyonlarıyla yer değiştirir ve toprak asidik karakter kazanır. Yağışın yanı sıra ana kayanın jeolojik özellikleri , topraktaki organik madde miktarı ve bunun çözünmesiyle oluşan asitlik, tek taraflı gübre kullanımı, toprak işleme metotları, ortamdaki fazla SiO2, münavebesiz ziraat, toprakta mevcut inorganik asitler, hidroliz, kök solunumu, piritin oksitlenmesi, toprağın yaşı ve meyli, tabii vejetasyon (legüm bitkileri toprağı asitlendirir), ve topografya (drenaj) , toprak asitliğine etki eder.Hatalı sulama suyu, çok gübre kullanma ve yanlış gübre seçimine bağlı olarak pH yükselir. Yağış az oluncada ph düşüyor:KK52: saçmalıyor muyum acaba seninde kafanı karıştırdım :KK43:

Son düzenleme:
bende notlarımdan baktım şimdi siverek diyor :KK30: ana :KK53: şeker pancarı niye yetişmiyor ki o zaman, pirinç bildiğin suda yüzmüyor mu pancara su kalmamış mı :18:

Evet, Şanlıurfa-Diyarbakır bölgelerinde yetişiyor demek ki.
Bu tür bilgileri sık sık tekrar etmek gerekiyor. Yoksa ezberlenmez. Mesela, ben şu an bunu özellikle araştırdığım için bir daha unutmam :KK52:

sanırım cevap bu :KK70: Toprağın asit, baz ya da nötr olmasını esas olarak bölgeye düşen yağış miktarı belirler. Yağışın fazla olduğu bölgelerde genellikle karbonatlar toprağın derinliklerine yıkanır. Topraktaki alkali elementler sudaki hidrojen iyonlarıyla yer değiştirir ve toprak asidik karakter kazanır. Yağışın yanı sıra ana kayanın jeolojik özellikleri , topraktaki organik madde miktarı ve bunun çözünmesiyle oluşan asitlik, tek taraflı gübre kullanımı, toprak işleme metotları, ortamdaki fazla SiO2, münavebesiz ziraat, toprakta mevcut inorganik asitler, hidroliz, kök solunumu, piritin oksitlenmesi, toprağın yaşı ve meyli, tabii vejetasyon (legüm bitkileri toprağı asitlendirir), ve topografya (drenaj) , toprak asitliğine etki eder.Hatalı sulama suyu, çok gübre kullanma ve yanlış gübre seçimine bağlı olarak pH yükselir. Yağış az oluncada ph düşüyor:KK52: saçmalıyor muyum acaba seninde kafanı karıştırdım :KK43:

Paragrafı kolaylaştıralım :KK1::KK1:
Yani,

yağış fazlaysa asit fazla, az ise asit azdır, demek istiyor.

Evet, Şanlıurfa-Diyarbakır bölgelerinde yetişiyor demek ki.
Bu tür bilgileri sık sık tekrar etmek gerekiyor. Yoksa ezberlenmez. Mesela, ben şu an bunu özellikle araştırdığım için bir daha unutmam :KK52:

bende nemalandım sayende GDA da pirinç yetişirmiş.(Çeltik):))

yok çernezyom değildiii uf ben gidiyorum tekrar edip öyle geleyim bu topiğe :KK17: çernezyom humusluydu kara toprak :d

Canım bende soru çözme kampınıza katılmak isterim ama ben her dersten 400 çözemem çünkü eğitim bilimlerimde var.. Haftaya her ders 200 olarak belirlersem yapabilir miyim bir bakayım :KK1:

Bir de badem fiziki coğrafya için bahsettiğin haritalar üzerinde anlatımı merak ettim kuzum ya..

Canım bende soru çözme kampınıza katılmak isterim ama ben her dersten 400 çözemem çünkü eğitim bilimlerimde var.. Haftaya her ders 200 olarak belirlersem yapabilir miyim bir bakayım :KK1:

Bir de badem fiziki coğrafya için bahsettiğin haritalar üzerinde anlatımı merak ettim kuzum ya..

kuzum bu dağların ovaların falan harita üzerinde tek tek gösterildiği haritalar onlar
istersen mailini yolla sana da atayım

X