2014 kpss çalışma günlüğüm

Bende yeni başlıyorum arkadaşlar. İhtiyaça yazılmıstım ama bayramdan sonra başlayacakmış. Bu nedenle bende ihtiyacın uzaktan egitim videolarıyla calısmaya baslamaya karar verdim :)

Matematikte problemim yok tarihtende cok korkmuyorum cografya ve vatandaslıkta bira geliştirmem gerekiyor kendimi. Herkese başarılar

Bu arada Bilgisayar Muhendisiyim.

Kızlar beyaz kalemin fasikül konu anlatımlı setini aldım çok güzel tavsiye ederim. Dergi gibi çalışması zevkli yani. Ordan tüm derslerin ilk fasiküllerini kopardım. Türkçeden başladım çalışmaya sözcükte anlam için 2 fasikül mevcut onları bitirip elimdeki tüm kitaplardan bu konuları tarayacağım sonra matematiğin ilk konusuna geçcem. Sistematiğimi bu şekilde oturttum ve başladım çalışmaya motive oldum baya :))

mrb bende aldım fasikül yediiklim cografya ile başladım ama sanki cevap anahtarı yanlış gibi sanada denk geldi mi :44:

mrb bende aldım fasikül yediiklim cografya ile başladım ama sanki cevap anahtarı yanlış gibi sanada denk geldi mi :44:

Ben daha türkçedeyim ama evet cevap anahtarında hatalar var bende farkettim. Ama kaynak olarak iyi sadece cevap anahtarları sıkıntılı.

Bende yeni başlıyorum arkadaşlar. İhtiyaça yazılmıstım ama bayramdan sonra başlayacakmış. Bu nedenle bende ihtiyacın uzaktan egitim videolarıyla calısmaya baslamaya karar verdim :)

Matematikte problemim yok tarihtende cok korkmuyorum cografya ve vatandaslıkta bira geliştirmem gerekiyor kendimi. Herkese başarılar

Bu arada Bilgisayar Muhendisiyim.

Başarılar diliyorum.
Forum'daki denemem de seninle meslektas :)
Mezunmusun ?

Çok teşekkür ederim Daha önce Bilgisayar Öğretmenliği bitirdim ama atamalar cok azalınca Bilgisayar Muhendiliğini kazanıp bunu okudum bu sene bitiyor insalah :)

Bilgisayar öğretmenlerinin bilgisayar mühendisliğine tamamlama hakkından mı yararlandınız?

sarfansari anladığım kadarıyla 4 yıllık okumuş tekrar 2. üniversite olarak, diğer tamamlama sınavında eğitim falan almadan direkt mühendis oluyorlar çünkü.

EğitimKpss bizim bölüme geçmişsin ama bizimki de pek iç açıcı durumda değil cidden çok işsiz var bizim bölümde de. Hersene bir sürü mezun artı devlette öğretmenler de mühendis olabiliyor artık. Madem böyle yaptılar bizim önümüzü de açsalar biz de öğretmen olabilsek, o zaman ben matematik öğretmenliğine geçiş yapabilirdim ne güzel 3 ay da tatili var öğretmenlerin :)) Maaş düşüyor ama işin de rahat oluyor ona göre. Gerçi ben kendi mesleğimi seviyorum ama tatil az işte.

Bu sene tahminimce bizim bölümde 90 altı puan alan yerleşemez. 90 puan falan da anca 3. ve 4. atamada yerleşir. Geçen senelerde sınava giren 7000 bilgisayar mühendisi vardı bu sene o sayı 20 bini rahat bulur. O yüzden olabildiğince çok yüksek puan almamız lazım.

sarfansari anladığım kadarıyla 4 yıllık okumuş tekrar 2. üniversite olarak, diğer tamamlama sınavında eğitim falan almadan direkt mühendis oluyorlar çünkü.

EğitimKpss bizim bölüme geçmişsin ama bizimki de pek iç açıcı durumda değil cidden çok işsiz var bizim bölümde de. Hersene bir sürü mezun artı devlette öğretmenler de mühendis olabiliyor artık. Madem böyle yaptılar bizim önümüzü de açsalar biz de öğretmen olabilsek, o zaman ben matematik öğretmenliğine geçiş yapabilirdim ne güzel 3 ay da tatili var öğretmenlerin :)) Maaş düşüyor ama işin de rahat oluyor ona göre. Gerçi ben kendi mesleğimi seviyorum ama tatil az işte.

Bu sene tahminimce bizim bölümde 90 altı puan alan yerleşemez. 90 puan falan da anca 3. ve 4. atamada yerleşir. Geçen senelerde sınava giren 7000 bilgisayar mühendisi vardı bu sene o sayı 20 bini rahat bulur. O yüzden olabildiğince çok yüksek puan almamız lazım.

Denemem sana bahsettiğim ablamin eşi bilgisayar öğretmeni muhendislik için sinava girdi kazandı tercih etti trabzon geldi. Ama gidemeyecek çünkü erzurum da görev yapıyor.

Bu sene çevremde bayan öğretmen arkadaşım var hepsinin hafta içi bir günü boş diğer günlerde en fazla öğlen 2 de bitiyor dersleri. Gerçektende evli bayan için çok ideal meslek gibi görünüyor ama çevremdekiler şikayetçi. Boş olan hafta içi günü çarşamba olduğu için 2 kez pazartesi sendromu yaşıyorum diye söyleniyor bir arkadaşım mesela :) herhalde buna halk arasında bulup budamak deniliyor :)

Maaşla ilgili anlamın eşi meslek lisesinde öğretmen ek derslerle birlikte 3u biraz gecgin maaş alıyor, sizle arasında çok fark bilmiyorum ama tatil gunlerinin fazla olması bu açığı kapatacak büyük bir avantaj bayan için bence.

Son düzenleme:
Denemem sana bahsettiğim ablamin eşi bilgisayar öğretmeni muhendislik için sinava girdi kazandı tercih etti trabzon geldi. Ama gidemeyecek çünkü erzurum da görev yapıyor.

Bu sene çevremde bayan öğretmen arkadaşım var hepsinin hafta içi bir günü boş diğer günlerde en fazla öğlen 2 de bitiyor dersleri. Gerçektende evli bayan için çok ideal meslek gibi görünüyor ama çevremdekiler şikayetçi. Boş olan hafta içi günü çarşamba olduğu için 2 kez pazartesi sendromu yaşıyorum diye söyleniyor bir arkadaşım mesela :) herhalde buna halk arasında bulup budamak deniliyor :)

Maaşla ilgili anlamın eşi meslek lisesinde öğretmen ek derslerle birlikte 3u biraz gecgin maaş alıyor, sizle arasında çok fark bilmiyorum ama tatil gunlerinin fazla olması bu açığı kapatacak büyük bir avantaj bayan için bence.

Teknik Egitim Fakültelerine Mühendislik tamamlama hakkı geldi ama Oda daha bu sene ilk kez sınav oldu 1 sene okuyup muhendis olcaklar.

Ben Teknik Eğitim Fakültesi değil Eğitim Fakültesi mezunuyum bize oyle bir hak verilmedi. Ben 2. lisans olarak okudum.

Bilmiyorum ama insallah oyle olmaz :) yinede şansımı denemek istedim kpss de. Tatil falan dusunduğum yok açıkçası devlette bir iş olsunda farketmez ne olduğu :)

merhabalar öncelikle :KK34:

denemem, 2012 kpss ile ilgili bir topikte çalışmalarınızın bir kısmını okumuştum. sanırım yüksek bir puan aldın. senden çalışma yönteminle ilgili bilgi almak istiyorum ( belki çok sorulmuştur ama bütün sayfaları okuyamadım haliyle :KK17:).

sana en faydalı gelen çalışma yöntemi hangisiydi ? mesela bir konu bitirip konuyla ilgili çok soru çözmek mi, bütün derslerin konu çalışmasını bir haftaya yayıp birlikte çalışmak mı ?

Ayrıca bir mühendis olarak mühendislik tamamlamaya bende karşıyım :)

:)) Doğal olarak biz bölümü okuduk ne zorluklarla onlar bedavadan mühendis oluyorlar matematik türkçe yaparak. Matematik trkçeyi herks yapıyor zaten o zaman herkes mühendis olsun türkiye'de tamamen saçma bir iş. Ama bunun sebebi teknik öğretmenlerin işsiz kalması baktılar iş alanı yok biz bunları bari mühendis yapalım da hiç olmazsa iş bulma şansları olsun demişler ama yine de mühendisliklere büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum ben. Gerçi Türkiye'de adalet beklemek de komik bir şey olsa gerek :))

Teknik Egitim Fakültelerine Mühendislik tamamlama hakkı geldi ama Oda daha bu sene ilk kez sınav oldu 1 sene okuyup muhendis olcaklar.

Ben Teknik Eğitim Fakültesi değil Eğitim Fakültesi mezunuyum bize oyle bir hak verilmedi. Ben 2. lisans olarak okudum.

Bilmiyorum ama insallah oyle olmaz :) yinede şansımı denemek istedim kpss de. Tatil falan dusunduğum yok açıkçası devlette bir iş olsunda farketmez ne olduğu :)

Bu yazdığını okuyunca sana kat kat haksızlık yapıldığını da düşündüm teknik değilsin diye sen o sınava giremiyorsun bence bu da haksızlık değil mi ama :)

Dediğin gibi öğretmenlik bayanlar için çok iyi bir meslek fakat şu da bir gerçek ki öğretmenler alınmasın ama :KK1: Bayanlardan sözelci öğretmen olmuyor. SAyısal derslerde iyiler ama türkçe dışında işte tarih coğrafya vatandaşlık gibi derslerde bayanlar iyi ders anlatamıyor, sanırım erkekler daha esprili oldukları için bu dersleri de eğlenceli hale getirebiliyorlar milleti uyutmadan bi şeyler öğretiyorlar. Benim eğitim hayatımda hep böyleydi sözel ders anlatan bayan hocalarında dersinde sıkıntıdan bayılırdık.

Benimle aynı maaşı alıyormuş demek ki. Benim çevremde bir sürü öğretmen var ama 3ün üstünde maaş alan öğretmen de hiç duymamıştım. Benim annem öğretmen emekliliği de geldi ama çalışıyor aldığı maaş 2700 civarı üstelik ek ders dahil. Üstelik en yüksek derecede yani. Acaba meslek lisesi olduğu için falan mı fazla ki maaşı.

2 kez pazartesi sendromuna güldüm sadece :)) Rahatlığı bulmuş burun kıvırıyor, Bakalım haftanın 6 günü çalışsaydı ne yapacaktı çok merak ediyorum :)) Ben çalışmayı çok seviyorum işe gitmek hiç zoruma gitmiyor ama evlenip çocuk sahibi olunca sıkıntı olabilir az tatilinin olması.

Neyse bunlara çok takılmamak lazım nasıl olsa bizim elimizde olan şeyler değil hepsi politika çıkar sonucu üstteki kişilerin belirlediği şeyler. İşte çok tatil, fazla maaş, bölümden bölüme geçişler, kimisi az çalışıp çok kazanıyor, kimisi çok çalışıp az kazanıyor. Kimisi kpssde düşük puanla atanıyor, kimisi yüksek puanla açıkta kalıyor. Bunları biz belirleyemesek de elimizde olan tek şey sınavda en yüksek puanı alıp şansımızı denemek.

denemem, 2012 kpss ile ilgili bir topikte çalışmalarınızın bir kısmını okumuştum. sanırım yüksek bir puan aldın. senden çalışma yönteminle ilgili bilgi almak istiyorum ( belki çok sorulmuştur ama bütün sayfaları okuyamadım haliyle :KK17:).

sana en faydalı gelen çalışma yöntemi hangisiydi ? mesela bir konu bitirip konuyla ilgili çok soru çözmek mi, bütün derslerin konu çalışmasını bir haftaya yayıp birlikte çalışmak mı ?

Merhabalar

Bu topiği taip edersen birlikte yöntem belirleyip çalışabiliriz. Sizin bölüm nedir?

İyi akşamlar kızlar

Dershanemin açılmasına 2 hafta var, bende evdeki coğrafya kaynaklarını tüketiyorum. her konudan 500 soru çözme hedefim içinde soru çözmüş oluyorum hemde. Daha önce x yayıncılığın ders notlarına çalışarak 2 soru bankasından çoğrafyayı taramıştım, şimdide yazıldığım yediiklim dershanesinin verdiği özet konu anlatım kitabına çalışarak evdeki 2012-2013 yarım kitaplarından coğrafya çözüyorum. Netlerim çok iyi durumda, çalışınca oluyormuş bu coğrafya :)

Ben 2012 ye çalışırken çok fazla taktik değiştirmiştim nasıl yapsam nasıl çalışsam diye. Bunları ve bunların iyi kötü yönlerini de sıralayım hatta:

1) Bir ara her dersi bir güne atamıştım o da şu şekilde:
pazartesi-türkçe
salı-matematik
çarşamba-tarih
perşembe-coğrafya
cuma-anayasa

Her gün bir dersten bir konu bitirdim sonra haftasonu da bitirdiğim bu konulardan karışık testler çözdüm.
Bu şekilde çok fazla odaklanma olmuyor bir de her konudan yeterli soru çözemiyordum. Bir de bazen konular yarım kalabiliyordu.

2) Ders ders çalışmayı denedim. Mesela bir ay boyunca tarih çalıştım diğer derslere hiç bakmadım bu sefer de diğer derslerdeki netlerim düşük geliyordu denemelerde. Ama tarih netlerim artmıştı tabi :)) Bir de tarihe bakarken diğer çalıştığım dersleri mesela vatandaşlığı unutmuştum o çok kötü olmuştu. Ama tarih açısından çok verimliydi ona bir şey diyemem :))
Onu da şu şekilde yapıyordum her akşam 1 saat tarihten konu çalışıyordum o da 5-6 sayfa kadar sonra bırakıyordum öyle öyle bir üniteyi bitiriyordum en son bitttiği gün baştan sona tekrar ediyordum ertesi gün gündüz de biten ünite ile ilgili elimdeki tüm kaynakları tarayarak her konudan 800-1000 soru arası sıoru çözüyordum. Soru çözdüğüm akşam da diğer üniteye geçiyordum yine 5-6 sayfa çalışıyordum yeni üniteye çalıştığım günlerin sabahı bir önceki ünitenin sorularını çözmeye devam ediyordum.
Bu taktiğin kötü yanı sürekli aynı derse bakmak adamı çok sıkıyor bunaltıyor bir de diğer derslere hiç bakmamış oluyorsun ve unutuyorsun.

3) Şimdi uyguladığım geçen sene de memnun kaldığım yöntem ise şu: Her dersten sırayla bir konu bitiriyorum o konuyu elimdeki tüm kaynaklardan tarıyorum yine yaklaşık 1000 soru çözmüş oluyorum her konudan. Şimdi türkçedeyim mesela Sözcükte anlam konusunu çalıştım elimdeki kitaplardan tarıyorum. Bu bitince matematiğin ilk konusuna çalışıp tüm kaynaklardan tarayacağım bu şekilde sırası ile tüm dersleri tarayıp bitircem.

4) Bütün konular bittikten sonra tekrar amaçlı uyguladığım yöntem de şu idi en güzel ve zevkli kısım bu oluyor çünkü tüm dersleri bitirince insan sanki hiç bi şey çalışmamış her şey birbirine girmiş her şeyi unutmuş gibi hissediyorsun. Bir tane özet kitap seçiyorum mesela x yayınclığın ders notları olabilir. 3-4 gün veriyordum her ders için kendime. Önce seçtiğim özet kitaptan ilk konuyu okuyordum sonra 3 tane soru bankasından okumuş olduğum konunun sorularını çözüyordum o bitince 2. konuyu okuyordum bu seferde 2. konunun sorularını tarıyordum bu şekilde mesela Tarih dersinin tüm konularını 3-4 gün boyunca hem okumuş oluyordum hem de tüm konulardan bir sürü soru çözmüş oluyordum konular iyice pekişiyordu. Tekrarlarımı da bu şekilde yapıyordum her ders için. 5 tane ders olduğunu düşünürsek her derse 4 gün ayırsan 20 günde tüm dersleri baştan sona çalışmış oluyorsun ve de her dersten ve her konudan bir sürü de soru çözmüş oluyorsun. Bunu yaptığım zamanlar her şeyi bildiğimi hiç eksik kalmadığını hissediyordum kendime de güvenim geliyordu konular bitsin yine aynı şekilde çalışcam.

Kızlar siz nasıl çalışıyorsunuz?

X