2014 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    497
ben sordum canım doktoruma ol dedi.. Hatta 2013 haziran annelerinden bi arkadaş yazdı, olun mutlaka diye.. O aşı bebek doğarken alet edavat falan herşeyden koruyormuş

evet ama sadece 1 kere değil..birden fazla tekrarı var onun..
bende olmayı düşünüyorum.. ama düşünüyorum:) suanda
doktora bir sorimde oyle yaptırım diyorum

Tetanoz aşısı yapılan hamile kadınlarda oluşan antikorlar anne karnındaki bebeğe de geçer ve bebeğin yenidoğan döneminde tetanoz hastalığına karşı koruma sağlar. Tetanoz aşısı genellikle hamileliğin ilk trimister ( ilk 3 ay ) bitiminden sonra yapılması tercih edilir.Genellikle gebeliğin 5 ve 6. aylarında toplam iki doz aşı yapılır. Tek doz yapılan aşının koruma özelliği yoktur.Gebelik ve yenidoğan döneminde koruma sağlaması için en az iki doz aşı uygulanmalıdır. Gebelik döneminde uygulanan iki doz tetanoz aşısının koruyuculuk süresi 1-3 yıl arasıdır.Koruma süresinin daha uzun olması için gebelik döneminde yapılan 2. doz aşıdan 6 ay sonra 3. doz aşı yapılır.3. doz aşıdan bir yıl sonra 4. doz aşı uygulanarak.Son olarak 4. doz aşıdan bir yıl sonra 5. doz aşı yapılarak tamamlanır.

Halk arasında çok iyi bilinen bu hastalık, 'clostridium tetani' olarak adlandırılan bakterinin vücuda girmesi ile gelişir. İstemsiz kas kasılmaları ve solunum yetmezliğine neden olan bir enfeksiyondur. Tetanoz sadece 'paslı çivi' ya da 'küflü teneke'de bulunmaz. Kişiden kişiye bulaşmaz. Doğada yaygın olarak bulunur. En çok da toprakta bulunur ve toprakla uğraşan kişilerin bu mikrobu almaları kaçınılmazdır. Bir iğne deliğinden ya da çizikten bile girebilen bakteri, çivi veya bıçak gibi aletlerin meydana getirdiği derin yaraları, kesikleri daha çok tercih eder.

Tetanoz mikrobu; toprakta, nemli ortamda, küflü yerlerde, ev-ameliyathane tozlarında, tuzlu suda, özellikle gübre içerisinde ve oksijensiz ortamda yaşayabilen, ısıya dayanıklı bir mikroptur. Bu mikrobu barındıran yerlerin; vücuttaki herhangi büyük ya da küçük bir açık yaraya temas etmesi ile enfeksiyon gelişmeye başlar. Diğer enfeksiyon hastalıklarına göre tetanoz yüksek oranda öldürücüdür. Ayrıca dış ortam şartlarında oluşturduğu sporlar ile de son derece dayanıklıdır. Genelde trafik kazaları ve doğum gibi büyük olaylarla ya da düşme, çarpma gibi ufak kazalarla bakterinin kana geçerek çoğalması sonucunda görülmektedir. Tetanoz; ameliyatlar, yanıklar, yaralanmalar, sıyrıklar, kulak enfeksiyonları, diş enfeksiyonları, hayvan ısırıkları, kıymık batması, piercing ve dövme sonrasında da ortaya çıkabilir.

Ayrıntılımı Başkentte yaptırmadım canım, sorunu anladım, ben Eyüp Ekiciye ve Hrs de Ufuk Kemal Gülsoya gittim. Eyüp Ekiciye Ankara dışından gelirler, özellikle 2 li 4 lü taramaları riskli çıkanlar tercih ediyor. Eyüp hoca 340 alıyor ama yarım saatten fazla inceliyor, cd vermedi ama biz kendimiz kameraya kaydettik, o önemli yerlerin fotografını çekip raporla beraber veriyor. Tavsiye ederim.

hadi ya benimde tiroidim var
takip ediyorum normaldi en son. bebişlerimizi Allah korusun. bize de şifa versin canım.

Kizlar 3 ay bitiminde ilk doz yaptirdin yapan hemşire giripti ve asidan sonra kol agrisini unuttum bi hafta hemsirenin bulastirdigi giriple ugrastim sindi pazartesi 2 doz var bakalim ne olacak

Ben yeni uye oldim 33yasindayim 22 haftalik hamileyim paylasimlari okudum herkes benim gibi heycan icinde allah hepimize kucagimiza almayi nasip etsin allah kolay dogumlar nasip etsin insallah

Kızlar 50 gr glukoz yükleme sonucum 146 çıkmış, sınır 140 idi. Oradaki hemşire yüksek çıkarsa sonucun 3 gün sonra gelecen 100 gr yüklemesi yapacağız 3 saatte demişti korkarak doktorumu aradım hocam sonucum bu diye, korkma çok değil, biraz diyet ile halolur dedi. 100 gr yüklemeye gerek yok dedi. Yarın diyetisyene gideceğim, inşallah çok sıkı rejim vermez. Son iki haftadır abartmıştık canım, hergün kabak tatlısı yenirmi artık unut Elif Su'yum canım benim. Galeta kemiririz kızımla hocam peki ya dikkat etmezsem ne olur şeker hastasımıyım dedim, yok canım dedi. Sen biraz fazla kilo alırsın dedi, çocuk iri doğar dedi, ve sezaryen yapılır dedi.... Eeee sezaryen isteyenlere duyurulur.... Pufpuf özellikle sen istiyorsun ya, bol bol ye kilo al

ya kızlar bu kan hapı çok midemi bulandırıyor

aynen canım ben zaten bitek kan hapı içiodum oda içtiğim tüm gün istifraya devam ettiriyor tıpkı ilk aylardaki gibi ve ateş yapıo perişan oluyorum .. doktorum zorlanırsan içme pekmez iç gıdana dikkat et demişti sende doktoruna bi danış derim berbat bi ilaç bilirimmm

evet canım bide sen sezaryen olacaksın yaptır bence

yok kız yaptırcam zaten..gayet gerekliymiş ikna oldum

evet 2 doz mu 3 doz mu ne yapılıyor o..bikez ile kurtulamıyoruz malesef

gerçekten şu an sesli güldüm deli yaaa ama iyi fikir ben sezeryan istiyolen zorunlu sezeryan olur belki aaay ne güzel hahahhah

hadi bakalım geçmiş olsun. darısı test yaptırmayan bizlere...

ya kızlar ama sanırım daha önce hiç koruman yoksa yani tetanoz aşısı yaptırmadıysan en az 2 doz yaptırmak gerek diye biliyorum.
daha önceki çocukluk aşıları filan tam olanlar 1 hatırlatıcı doz yaptırsa yetiyor olması gerek. doktorlara sormak gerek. ben ikinciyi yaptırmak istemiyorum ya ilki ateş filan yapınca...

yaaa canım normalde ateş hamilelikte tehlikeli .. Ateşlenince doktora sormak ya da gitmek gibi bişey yaptın mı?

yaaa canım normalde ateş hamilelikte tehlikeli .. Ateşlenince doktora sormak ya da gitmek gibi bişey yaptın mı?

yok sormadım doktora pufpufcuğum. ama aşırı değil ateşim hafif hafif çıkıyo - iniyo. bişi olmaz heralde Allah korusun.
bu aşı ateş yapabiliyo diye okumuştum bi yerde de. o yüzden pek üstüne düşmedim. zaten hamileyiz malum ilaçda alamıyoruz pek. geçer inşallah. şimdi biraz düştü gibi zaten :44:

Aman yine de çok kilo alma canım, aklıma böyle hinlik geldi hem mecburi doğum çoğu hastanede daha ucuz.

ıyyykkkk sana çok geçmiş olsun canım en çok korktuğum şey şeker yüklemesi iğrenirim ben şekerli sudan çayımı da şekersiz içerim yıllardır saf glikozu nasıl içicem acaba ama kararlıyım o hafta dikkat edicem yememearkadaşımın 180 çıktı ilki ve 100 gr da yüklediler 3 saat boyunca aç kalıp saat başı kan vermiş bi tüp hadi bakalım sen ucuz kurtulmuşsun 100lükten

hadi bakalım geçmiş olsun. darısı test yaptırmayan bizlere...

Sağol canım, darısı sizlere olsun, hatta daha güzel sonuçlar olsun, diyet vermesin doktorunuz. Bakalım ben ne yapacam inşaallah tuzlu yediklerimede kısıt gelmez. Ne yaparız biz:26:

Kizlar bugun bana metroda yer verdiler demek ki artik hamile oldugum net anlasiliyor. tombik gobisliyim yihuuuuuui

Ohh ohhh ne güzel, ben de asm de öncelik almıştım, sıraya girmeden içeri almışlardı

aaay ben ateşten korkuyorum olmaz inş..

Aman yine de çok kilo alma canım, aklıma böyle hinlik geldi hem mecburi doğum çoğu hastanede daha ucuz.

valla ben tuttum bu fikri

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…