2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Bir İstanbul aşığı olarak bu resmi paylaşmak istedim :KK16:
Bu ve benzeri resimleriyle mest oluyorum ben :KK31:

$bosphorusBridge.jpg

Aslında hiç biri eksik olduğum konu değildi sırf dikkat eksikliğinden cevaplarına bakarken doğru ya şu şu olmalıydı diyorum baştan sona açıklamasını bile yapıyorum kendi kendime.
İşte buna gıcık oluyorum.:KK14:
Benimde bir an önce aöf bitirip matematiğe başlamam lazım.:KK43:
4,5 ayımız kaldı. Ne çabuk geçti zaman.

Aynen öyle zaman su gibi akıp geçiyo
Her dakika birleşip senelri oluşturuyo oyüzden her dakikayı iyi değerlendirmek lazım.:26:

Osmanlı Devletinde;
I.Divanın sarayda değil Babıalide yani sadrazam kapısında toplanmaya başlaması,
II. Şehzadelerin samcağa gönderilmesi uygulamasına son verilmesi,
III.osmanlı ailesinin en yaşlı en olgun üyesinin tahta geçmesi kuralının getirilmesi
durumlarından hangileri padişahların yetişme biçiminde değişiklik olduğunu gösterir?

kızlar ben bu soruyu sadece II dedim fakat cevapda III. de var. İyide yaşlı üyelerin tahta geçmesi padişahların yetiştirilmesiyle alakalı değilki.
DEseki kafes usulu uygulanmaya başladı ozaman tamam dicem sonuçta büyütüyosun besliyosun eğitiyosun benim yeitştimekten anladığım tanım budur.
Yaşlıların tahta geçmesindee yetiştirmeyel ilgili ne gibi bi durum olabilirki
Ve bu soru 2008 kpss sorusu

Aynen öyle zaman su gibi akıp geçiyo
Her dakika birleşip senelri oluşturuyo oyüzden her dakikayı iyi değerlendirmek lazım.:26:

Kardeşlerime yeğenlerime bakıyorum da ne kadar yaşlanmışım diyorum daha dün doğmuşlardı, ben daha dün liseden mezun olmuştum :KK31::KK31:
Hayat kısa gerçekten...
Her anı sevdiklerimize sevdiğimizi söyleyerek geçirelim.
Duru sendin dimi nişanlanacak olan?

Kardeşlerime yeğenlerime bakıyorum da ne kadar yaşlanmışım diyorum daha dün doğmuşlardı, ben daha dün liseden mezun olmuştum :KK31::KK31:
Hayat kısa gerçekten...
Her anı sevdiklerimize sevdiğimizi söyleyerek geçirelim.
Duru sendin dimi nişanlanacak olan?

Cnm şimdilik öyle bişey yok..
Ama inşallah olur Allah hakkımızda hayırlısını versin.
yuva kurmayı çok istiyorum :KK31: Anaçım biraz :)

Son düzenleme:
Osmanlı Devletinde;
I.Divanın sarayda değil Babıalide yani sadrazam kapısında toplanmaya başlaması,
II. Şehzadelerin samcağa gönderilmesi uygulamasına son verilmesi,
III.osmanlı ailesinin en yaşlı en olgun üyesinin tahta geçmesi kuralının getirilmesi
durumlarından hangileri padişahların yetişme biçiminde değişiklik olduğunu gösterir?

kızlar ben bu soruyu sadece II dedim fakat cevapda III. de var. İyide yaşlı üyelerin tahta geçmesi padişahların yetiştirilmesiyle alakalı değilki.
DEseki kafes usulu uygulanmaya başladı ozaman tamam dicem sonuçta büyütüyosun besliyosun eğitiyosun benim yeitştimekten anladığım tanım budur.
Yaşlıların tahta geçmesindee yetiştirmeyel ilgili ne gibi bi durum olabilirki
Ve bu soru 2008 kpss sorusu

.Hayatım sımdı en yaslı uye tahta gectıgı ıcın sancak usülü kalkmış oldu. Sancak usulü varken en yaşlu üye tahta geçmiyordu,daha sonra kafes usulü geldi yani şehzadeler kafes usulüyle yetişti ve en yaşlı ve en olgun tahta geçti

Yani sancak usulüyle yetiştirilirken şehzadeler sonra bu sistem kalktı diyorsun.
Evet ozaman yetiştirme şekli değişmiş oluyo.
Teşekkür ederim cnm..

Yani sancak usulüyle yetiştirilirken şehzadeler sonra bu sistem kalktı diyorsun.
Evet ozaman yetiştirme şekli değişmiş oluyo.
Teşekkür ederim cnm..

evet hayatım

once kafes geldı sonra da bu padısahları ne yapsak en etsek de nasıl basa gecırsek derken ekber ve ersed geldı

Kızlar birde bişi daha sorucam.
Ben bu ikta ve osmanlıdaki adı tımar olan sistemi ve de özellikle iltizamı tam olarak anlayamıyorum.
iltizam benim anladığıma göre devletin toprak vergi gelirini alması için ihaleyle birini seçiyo.
Çok parayı veren seçiliyo.
Devlete peşin parayı ödüyo bu kişi ve sonrasında o topraktan ölene kadar vergisini alıyo.
Bu tanım benim tanımım doğru anlamışmıyım
ikta da Devlet memuruna bi toprağın vergi geliri veriliyo o da askere ve kendisine maaş oluyo.
Bu vergiyi ona verilen toprağı işleten kişi veriyo dimi

Kızlar birde bişi daha sorucam.
Ben bu ikta ve osmanlıdaki adı tımar olan sistemi ve de özellikle iltizamı tam olarak anlayamıyorum.
iltizam benim anladığıma göre devletin toprak vergi gelirini alması için ihaleyle birini seçiyo.
Çok parayı veren seçiliyo.
Devlete peşin parayı ödüyo bu kişi ve sonrasında o topraktan ölene kadar vergisini alıyo.
Bu tanım benim tanımım doğru anlamışmıyım
ikta da Devlet memuruna bi toprağın vergi geliri veriliyo o da askere ve kendisine maaş oluyo.
Bu vergiyi ona verilen toprağı işleten kişi veriyo dimi

Evet canım dogru anlamıssın ıste:))

Evet canım dogru anlamıssın ıste:))

Çok şükür :)
Tanımlar kafamı karıştırmıştı ama buraya yazarken bi kez daha anladım.
Birine anlatırken ço kdaha iyi anlıyo insan.
Annemi öğrenci yapıyorum bazen öğrendiklerimi anlatmak pek güzel oluyo
Annem her ne kadar anlamayan gözlerle baksada:KK1:

Son düzenleme:
Ikta ve timar ayni sistem. Topragin valilere, emirlere verilmesi demek.
Emirlerde bu topragi koyluye isletiyor,koyluden de islenilen topragin vergisini (osur yada harac) aliyor.
Bu verginin bir kismiyla da kendi maasini, bir kismiyla da atli askerler (sipahi) yetistiriyor.
Hem hazineden emirler icin para cikmamis oluyordu, hem de topragin surekli ekilmesi saglaniyordu, hemde eyaletlerdeki ic guvenligin saglandigi gb, savaslar icinde hazirda asker olmus oluyordu. Bu sistemle sdc hazineye toprak girmemis oluyordu.
Iltizamda ise, devletin artik topraklari genislemesinden dolayi, vergi denetimleri, toplama vs sorunlar cikmaya baslamisti.
Hem bunun onune gecmek amaciyla, hemde hazinedeki para sikintisini asmak amaciyla, topraklar, acik artirmak usuluyle, multezim denen kisilere birakiliyordu.
Topragi bir nevi kiralamis oluyorlardi. Multezimlerde, kiraladiklari topragi halka isletiyor, halktan vergiyi kendi adlarina toplamaya baslamislardi.
Bunun yararli tarafi, hazineye direk para aktarilmasi ve vergi gelirlerinin toplanmasinda sikintinin giderilmesiydi.
Fakat duraklamaya gelindiginde, bu multezimler, derebeylik sifatina kavusarak, koy agalari gb halki somurmeye baslamislardir.
Bundan dolayi, eyalet isyanlari cikmis, tarim bozulmus, timar sistemi bozulmus, asker yetistirme sekteye ugramis, halkinda devlete duydugu guven azalmistir.

........................................................

Son düzenleme:
Veraset Sistemindeki Değişmeler:

Fatih Sultan Mehmet bu sakıncayı ortadan kaldırmak için tahta geçme yöntemini belirleyen bir kanunname düzenledi.

Bu kanunla Fatih'in amacı:
1 -Taht kavgasına son vererek,ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlamak,
2- En GÜÇLÜ olanın padişah olmasını sağlamaktı.

I.AHMET zamanında yapılan değişiklikle EN YAŞLI ve AKILLI olanın (EKBER VE ERŞED) padişah olması esası benimsendi. Ekberiyet sistemi Şehzadeler arasındaki rekabet duygusunu ortadan kaldırması bakımından OLUMSUZ,taht kavgalarına son vermesi bakımından da OLUMLU sonuçlar doğurmuştur.

PADİŞAHLARIN YETİŞMESİ:

16. yüzyılın sonlarına kadar şehzadeler 14-15 yaşlarına gelince, Anadoludaki sancaklara SANCAKBEYİ olarak gönderilirlerdi. Burada bir LALA'nın yanında devlet yönetiminde tecrübe kazanmaları sağlanırdı.

NOT: Lala'yı Büyük Selçuklular'daki ATABEYLERE benzetebiliriz.

III. Mehmet'ten sonra şehzadelerin SANCAĞA ÇIKMA usulü kaldırıldı. (Şehzadeler sarayda KAFES HAYATI yaşadılar.)
.beynim durdu herhalde bugün benim :KK43::KK43:

Ikta ve timar ayni sistem. Topragin valilere, emirlere verilmesi demek.
Emirlerde bu topragi koyluye isletiyor,koyluden de islenilen topragin vergisini (osur yada harac) aliyor.
Bu verginin bir kismiyla da kendi maasini, bir kismiyla da atli askerler (sipahi) yetistiriyor.
Hem hazineden emirler icin para cikmamis oluyordu, hem de topragin surekli ekilmesi saglaniyordu, hemde eyaletlerdeki ic guvenligin saglandigi gb, savaslar icinde hazirda asker olmus oluyordu. Bu sistemle sdc hazineye toprak girmemis oluyordu.
Iltizamda ise, devletin artik topraklari genislemesinden dolayi, vergi denetimleri, toplama vs sorunlar cikmaya baslamisti.
Hem bunun onune gecmek amaciyla, hemde hazinedeki para sikintisini asmak amaciyla, topraklar, acik artirmak usuluyle, multezim denen kisilere birakiliyordu.
Topragi bir nevi kiralamis oluyorlardi. Multezimlerde, kiraladiklari topragi halka isletiyor, halktan vergiyi kendi adlarina toplamaya baslamislardi.
Bunun yararli tarafi, hazineye direk para aktarilmasi ve vergi gelirlerinin toplanmasinda sikintinin giderilmesiydi.
Fakat duraklamaya gelindiginde, bu multezimler, derebeylik sifatina kavusarak, koy agalari gb halki somurmeye baslamislardir.
Bundan dolayi, eyalet isyanlari cikmis, tarim bozulmus, timar sistemi bozulmus, asker yetistirme sekteye ugramis, halkinda devlete duydugu guven azalmistir.

X