2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

olumlu düşüncek modda olabilsem keşke :) nese bakalım belki geçer ilerleyen saatlerde .tşk durucum önerilerin için

Tabi bilmediğim şeyler olabilir sadece üstün körüydü yorumlarım..
Allah yardımcın olsun her neye kafan takılıysa cnm

Tabi bilmediğim şeyler olabilir sadece üstün körüydü yorumlarım..
Allah yardımcın olsun her neye kafan takılıysa cnm

sağ ol canım cümlemizin yardımcısı olsun.her şey her şeyi etkiliyor işte :)

Bende çıkıyorum kızlar görüşmek üzere.
Rüyalarda demek isterdim ama onun yerine derslerde buluşmak üzere

demin soruyu yanlış yere sormuşum:S

_asmunikal_ kullanıcısından alıntı
aşağıdakilerden hangisi türkiyenn orta kuşakta yer almasının kanıtıdır?
a) ortalama yükseltinin fazla olması
b) yıl içinde mevsimlerin belirgin yaşanması
c) güneyden kuzeye doğru gölge boyunun uzaması
d) kıyılarda kış mevsiminin ılıman geçmesi

kızlr size zahmet
a nın nedeni
b ninn nedeni
c nn nedeni
d nin nedenide yanına yazarsanız
Canım,
A) Ortalama yükseltinin fazla olması: Türkiye'nin genç oluşumlu bir ülke olmasıyla ve özel konumuyla ilgilidir.
B)Yıl içinde mevsimlerin belirgin yaşanması: Bu da özel konumla alakadır. Orta kuşakta yer alan ülkelerde misal Afganistan'da iklim çeşitliliği fazla değildir.
C) Güneyden kuzeye doğru gölge boyunun uzaması: Matematik konumunun sonucudur. Gölge boyu güneyden kuzeye doğru gidildikçe uzar. Çünkü Tr 36-42 derece paralelleri arasında yer alır.
D) Kıyılarda kış mevsiminin ılıman geçmesi: Buda kara ve denizlerin dağılışı ile ilgilidir. Kıyılardan iç kesimlere doğru gidildikçe deniz etkisi azalar, sıcaklık farkı artar.

Cevap: C / Umarım anlatabilmişimdir.

ben buna B dedim. cvb C miş. saolun anladım canım

sevgi meleği
gece gündüz süre farkı ne demek
gece gündüz süre farkı en fazla kuzeyde yani sinopta var..
ama ben bunun mantıgı hala bilmiyorum. yardımcı olurmurmusun

ama b şıkkı matematik konumla alakalı değilmiydi ya:26: belirgin olarak yaşanması matematik aynı anda farklı iklim özell yasanması özel konumdu hatırladığım :s bence cevp b

Son düzenleme:

Soruyu şimdi tekrar okudum da Canım ben soruyu iklim çeşitliliği olarak algılamıştım. Mevsimlerin belirgin olarak yaşanmasıymış. Ah dikkat eksikliğim.
Mevsimlerin belirgin olması tabiki orta kuşakta olması. O yüzden c demişim. Doğru düşünmüşsün cevap doğal olarak B.

bende su sıcaklık farkını çözmüş değilim.biri anlatıverse

sevgi meleği

Canım, çizgisel hız en fazla ekvator üzerindeydi ya , kutuplara doğru gidildikçe de azalıyordu.
İşte bu sebebten kutuplara doğru gidildikçe gece-gündüz zaman farkı artar.

bende b dedimde C almış. soru yanlış olabilir ozaman
saol:)

Canım, çizgisel hız en fazla ekvator üzerindeydi ya , kutuplara doğru gidildikçe de azalıyordu.
İşte bu sebebten kutuplara doğru gidildikçe gece-gündüz zaman farkı artar.
işte bunu biliyorum. ama ezber olarak biliyorum.

yok bu iklimle alakalı sıcaklık :s şimdi karadeniz her mevsim yağış aldığından diğer bölgelere göre sıcaklık farkı az mı oluyor :26:

karadenizin heryeri 4 mevsim yagış almaz. sadece 4 mevsim yağış alır. buda sıcaklık farkını düşünür. mesela güney doğu anadaoluda bide iç anadoluda yagış olmadıgı için yani yazın yağış düşmediği için sıcak oluyor.

sevgi meleği
kutuplarda 6 ay gündüz 6 ay gece yaşanır.yani güneş doğyor 6 ay batmıyor ve battığında 6 ay doğmuyor.gündelik yaşamda olmadığndan tuaf gelebilir ama dünyada böyle bir yer varmış kutuplarda 6 aylık gece gündüz süre farkı var yani. ekvatordada 12 saat gündüz 12 saat gece yaşanıyor .kısacası kutupta 6 ay fark ekvatorda 12 saatlik fark var.ekvatordan kutuplaraa gttkce fark artar arkadasım :) türkiye de kuzey yarım kürede olduğundan gece gündüz süre farkı herzaman güneyden kuzeye gidildikçe artar.en fazla fark sinop en az hataydır ve bu değişmez. inşallah anlatabilmişimdir valla yanlış bişey aksetmiyeyim diye tekrar yaptım anlatırkende yoruldum

Son düzenleme:

her mevsim dedim zaten de:26: yani karadenizde sıcaklık farkı az güneydoğuda fazlamı bunumu anlayacağım

yok bu iklimle alakalı sıcaklık :s şimdi karadeniz her mevsim yağış aldığından diğer bölgelere göre sıcaklık farkı az mı oluyor :26:

Yurdun diğer bölgelerine göre daha çok yağış aldığı için daha az farklıdır gülüm. Kendi içinde de kıyısı daha ılık, nemli ( denizel), iç kesimi (daha karasal) olduğu için farklılık gösterir.

sevgi meleği bu madenler ve işletildikleri yerleri hafızaya almak için bir teknik buldun mu ? birde bu fabrikalarla alakalı sorularda yanlış yapabiliyorm ya örneğin tütün iç anadoluda yetişmeyecğinden sigara fabrikası ic anadoluda olmaz diye düşünebilirmiyim :S cam ve çimento deniz kumunla olduğu için kıyı bölgelerdemiydi .ya diğerleri :26::S

Yurdun diğer bölgelerine göre daha çok yağış aldığı için daha az farklıdır gülüm. Kendi içinde de kıyısı daha ılık, nemli ( denizel), iç kesimi (daha karasal) olduğu için farklılık gösterir.

her mevsim dedim zaten de:26: yani karadenizde sıcaklık farkı az güneydoğuda fazlamı bunumu anlayacağım

Sicaklik farki dedigin yilin en yuksek sicakligi - yilin en dusuk sicakligi demek cnm.
Karadenizde yazinda kisinda yagisa ve denizellige bagli olarak bu oran cok fazla farklilik gostermiyor.
Yani kisin en dusuk sicaklik mesela 10 dereceye kadar dusuyorsa, yazinda bu sicaklik en fazla 30 dereceye kadar cikiyor.
Sicaklik farki 20 derece kadar oluyor.
Guney doguya baktigimizda ama kisin karasalligin, yukseltinin etkisiyle sicaklik -10 dereceye kadar dusuyor.
Yazin ise samyeli ruzgarlarininda etkisiyle, yagisinda olmamasindan dolayi bu sicaklik 40 derecelere kadar cikiyor.
Buradaki sicaklik farki da 50 derece olmus oluyor.
Karadenizle, guney dogu arasindaki sicaklik farki bunlardan kaynaklaniyor.

ne kadar açıklayıcı anlatmışsın çok teşekkr ederim sevgi meleği sanada çok teşekkür ederim şu sorumun cevabını nihayet alabildimm çok sağ olun kızlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…