2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Hayır hiçbir şey için geç değil. Aksatmadan devam et çalışmalarına 2 ay çok kısa bir süre değil.
Bide hoşgeldin

Kızlar ben Allah ın izniyle dün tarihe başladım.
Önceden özet çıkararak ilerliyim diyordum ama bugün bu durumun beni çok oyaladığını anladım.
Ve birilerinin özetsiz de başarılı olduğunu görmek istiyorum.
İlla tarihde başarılı olmak için özet çıkarmak şartmı özetsiz de olmuyor mu bu iş?

Sana tavsiyem konu kitabından konuyu okuman, ihtiyacın 24 saatte kitabı ile pegemin ders notlarınıda okuman. ve bol soru çözmen...

Sana tavsiyem konu kitabından konuyu okuman, ihtiyacın 24 saatte kitabı ile pegemin ders notlarınıda okuman. ve bol soru çözmen...

Senin tavsiyen üzerine data almıştım şimdi ordan ilerliyorum yazıyordum bıraktım.
Sen özet çıkartarak mı çalışmıştın cnm?

Senin tavsiyen üzerine data almıştım şimdi ordan ilerliyorum yazıyordum bıraktım.
Sen özet çıkartarak mı çalışmıştın cnm?

Evet canım ben özet çıkartarak çalıştım. İlk ondan başladığım için zaman ayırabildim. 1 ayda bitmişti. Ama hergün çalışmamıştım. Hergün çalışana 2-3 haftada biter.
Bide ben o zaman zihin haritasıda çıkartıyodum.
Datadan vazgeçme. Bana tarihi o kitap sevdirdi vallahi.
Sen dediğim gibi yaparsan zorluk çekmezsin.
Süreklide pegemin notlarından okursun tekrar edersin. Sıkıntı olmaz.
Tarih çok soru isteyen bir ders.

İhtiyacın kitabını da indirmiştim ikisini birlikte yürütüyorum en iyi hangisi anlattıysa bi konuyu ondan yazıyorum.
Sonra o çıkarttığın özetlerden de tekrar ettinmi cnm?
Sen şimdi 1 ay çalıştın ve netlerin 27 28 mi çıkıyor cnm?

durucum bende coğ ve tarihte özet çıkardım slaytları tek tek yazdım haklısın çok zaman kaybettiriyor ama söz uçuyor kalan yazı oluyor.bazen yazdığım yazılar gözümün önüne gelip hatırlamama sebp olabiliyor :)

Evet canım. Tekrarlarımı bir sürü notlarımdan ve kavram haritalarımdan yaptım.
Pegem daha yalın old. için ona geçtim sonradan.
Not çıkartacaksan da dediğim gibi hepsini oku en genel geçer olanları yaz. Her bir ayrıntıyı yazma.
Zaman alıyor ama insan yazarken beynine yazıyor sanki. Çoğu zaman yazdığım yerler gözümün önüne geliyor.
En çok da kronolojide.
En önce hangisi yazdın sonra ne yazdın hep geliyor insanın aklına.
Bir nevi beyin fotoğrafını çekiyor. Hocam böyle derdi.
Ben bol soruyla da destekledim canım ondan arttı netler. Sende yaparsın sıkma canını.
Yöntemini belirle,
Hele bi yemeğe başla iştah kendiliğinden gelir.

Ben de öyle olmadı ama cnm ya
Problem bende sanırım belki soru çözmeye başlayınca gelir aklıma yazdıklarım.

Ben de öyle olmadı ama cnm ya
Problem bende sanırım belki soru çözmeye başlayınca gelir aklıma yazdıklarım.

durup durup gelmiyor tatlım zaten,sorularda geliyor .soru çözerken 2.mahmut ve yenlikleriyle ilgili birden bire yazdığım geldi gözümün önüne bende şimdi tarih tekrarı yapıyorm her gün bir ünite tekrar edip soru çözüyorm netimi artırmam lazım berbatta biraz

Son düzenleme:

Bak o konuda çok haklısın cnm.
Bi başlasam.
İlk türk devletlerindeyim şuan.
Allah zihin açıklığı versin sanada.
İnşallah şu tarihinde hayırlısıyla bittiğini görürüm bende.
Cnm erres de öyle diyo akla geliyormuş ama şuan düşündüm de benim aklıma gelmiyo yazdıklarım
Neyse bakalım inşallah düzelir bu durumda
Çok sağol yardımın için.

Güldürdün beni kız
Bende daha dün başladım ne olucak bilmiyorum yavaş yavaş ilerliyorum bakalım.
11 ünite var dimi tarihten cnm

Güldürdün beni kız
Bende daha dün başladım ne olucak bilmiyorum yavaş yavaş ilerliyorum bakalım.
11 ünite var dimi tarihten cnm

bilmiyorum ki 8 di galiba ya ben diğer dersler yetişsin diye pek tarih çözemedim canım 15 di net en son 22 olmuştu ,muhtemelen kolay sorular denk gelmiştir denemde şimdi tek tek konu tekrarı ve soru çözüyorm aklıma geldiği içinde zor olmuyor vs vs ayy içim sıkıldı artık ders çalışmak midemi bulandırıyor

Pes etmek yok
Allah ın izniyle gidiyoruz güzelim bu yolda ilerliyoruz çok şükür.
Bak seninde netlerin maşallah pek bi güzel şimdilik iyisin ama bol bol tekrar et aynen
Senin yöntemin de güzelmiş her gün bi ünite tekrarı çok iyi

Ya bide şöyle oyun moyun bişi olsa tarihle ilgili.
Coğrafyada varmış hani çok iyi olur aslında.
Bide ben soruları arkadaşlarımla tartışarak çözerken çok iyi anlıyorum konuyu filan.
Burda tarihle ilgili tartışmalı sorular çözsek pek bi güzel olur.
Konuyu daha iyi anlarız

hergün ya da bir gün arayla çözdüğüm zaamn sıkılmıyorum .bir günde birçok tarih konsu okudummu anladığımı sanıyorum sadece.şimdi hem tekrar oluyor hemde kavrıyorum.
o nasıl oyunmuş coğrafyada ? valla bende buraya yazılan soruların daha çok aklımda kaldığını düşünüyorum haklısın şekerim

Canım ürün meyve sebze yerleştirme oyunuydu netten bi arat istersen haritada yerleştiriyorsun ürünleri.

Canım her an aklına gelcek hali yol ya soru çözerken geliyor yani
Daha yolun başındasın ondan öyle.

Duru bende sene başında özet çıkarıyordum ve bi keresinde bi günüm tümden özete gitti
sonra akşam aklımda kalanları düşündüm evet çoğu aklımda kalmıştı ama her gün o kadar vakit özete giderse soru çözmeye ne zaman vakit ayıracaktım
moralim sıfırdı çalışıyordum sene başından beri ama sürekli olduğum yerde sayıyordum nasıl çalışmalıyım diye kafa yormaktan fenalık gelmişti
Bir de geceleri yatarken sabahları uyanır uyanmaz nasıl çalışcam tüm dersleri birlikte mi yürüteyim tek tek mi çalışayım hangi kitaplardan çalışayım özet çıkarsam mı zaman da daralıyor napıcam ne edicem diye kararsızlıklar içinde saatlerce uyuyamıyordum akşamları

Sonra dedim ki kendime kesinlikle özetle vakit kaybetmeyeceğim bi de ben böyle konuyu okuyup hepsini aklıma yazıp aklımda kalanları özet haline getiremiyordum. Özet diyince kitabı önce bi paragrafını ya da bir başlığı okuyordum sonra önemli yerlerin altını çizip kitaptan baka baka kağıda geçiriyordum ya da okuyordum okurken önemli gelen cümleyi baştan sona yazıyordum kitaba bakarak yani yine kafamdan değil, kendi cümlelerimle de değil. Tam bir zaman kaybıydı üstelik parmaklarıma ağrılar girmişti sebebi kalemi tutarken çok bastırıyorum da ben :) 0,5 uç da kullanamam o yüzden kırıyorum hep :))

Neyse konuyu dağıttım ertesi gün de moralim bozuk dedim ki kendime bi kitapçıya gideyim, motivasyon kitabı falan bulayım bu iş böyle gitmeyecek benim motive olup bir an önce verimli çok çalışmam lazım dedim. Kişisel gelişim kitaplarına baktım bi şey beğenemedim ordan kpss kitapları bölümüne geçtim pegemin tarih kitabı çarptı gözüme güzele benziyordu. Aldım o gün 3 saat ilk konuya islam öncesine çalıştım testlerini çözdüm kitap çok hoşuma gitti. Birinci önemli şey çalıştığın kitabı sevmen çok önemli canım. Çalışırken sıkılmazsın. Ve de özet çıkarmaktan vazgeçtim ya sonra onu bırakınca 300 soru çözmeye başladım. Hoşuma gitti öğrendikçe neyse sonra kitabı bitirdim de. Denemelerde tarih netlerim artmaya da başladı. :)) Sonra aradan zaman geçince eski ilk çalıştığım konuları unuttuğumu farkettim netlerim tekrar düşüşe geçti napcam ne etcem diye moralim bozuktu yine, bir de panik olmuştum tam bi ayımı vermiştim tarihe yine hiç çalışmadığım zamanlarda yaptığım netler geliyordu tarihte.

pegemin ders notlarını aldım önüme 2 günde baştan sona hepsini okudum. 2 gün sürmesinin sebebi sadece o notları okumamam tabi :)) Bir konuyu okudum 2 tane soru bankasından tüm soruları çözdüm günde 550 soru falan çözdüm 1100 soru ile tüm tarih konularını taradım ve şimdi tarihten her şeyi biliyorum ama iki gündür bakmadım diye yine unutmuş gibi hissediyorum tabi unutmadım psikolojik benimkisi.
O yüzden karar aldım her denemeye girmeden o pegemi bir gün önce baştan sona okuyacağım bir soru bankası ile birlikte :))

Bir de çok soru çözdükçe oturuyor konular, özet çıkaracaksan kafandan çıkar özeti kitaba bakmadan kısa notlar şeklinde ya da sevgi meleğinin dediği gibi zihin haritası yapabilirsin.Bir de herkes demiş soru çözerken yazdığım sayfa yer gözümün önüne geliyor diye bunun için özet çıkarmana gerek yok, benim de soru çözerken gözümün önüne kitap geliyor sol tarafta şu padişah sağda bu vardı diye :))

Canım her an aklına gelcek hali yol ya soru çözerken geliyor yani
Daha yolun başındasın ondan öyle.

Sevgi meleğinin de dediği gibi daha başındasın çalışırken göreceksin son konuya geldiğinde, yani yüm konular bittiğinde bile hiç bir şey bilmiyormuşsun gibi hissedeceksin ama bir gün oturup tüm konuları baştan aşağı okursan hepsini hatırlayacaksın ve denemelerde 30 netleri bile görebilirsin o zaman. Ben hiç 30 net görmedim 27 doğru 2 yanlış yaptım tarihten en iyi, ama iddialıyım bi dahaki sınavda bakalım :))

Benim de şimdiki tek derdim coğrafya
coğrafyayı sevmiştim ama şimdi çalşırken fenalık basıyor çalışmamak için elimden geleni yapıyorum tüm gün boyunca sadece 2 saat çalıştım (
Tarih olunca su gibiydi ama coğrafya ( Tekrar ediyorum çalıştığım yerleri otursun diye soru çözüyorum ama acayip sıkılıyorum bir de şu grafik soruları oluyor ya uzun uzun onları okumaya üşeniyorum yaa :)))

Ben coğrafyayı baştan sona kadar bir kez okuyup bir iki test çözüp geçtim ama şimdi çalışmaya başlayınca çoğu şeyi unutmuşum sıfırdan başlıyor gibiyim maalesef. Bugünde pek gaza gelemedim ama şimdi gidip masanın başına geçip şu coğrafi konum testleri duruyor onları bitircem. Her gün bir konu bitirsem bir haftaya bitecek aslında coğrafya ya gözümde büyüttüm bir de çok çalışmaktan fenalık geldi sanırm ondan oldu. Ama şimdi kalıp doğru masama gidip cografi konumun testlerini bitircem bugün yılmak yok, bu zamana kadar o kadar çalıştım şimdi bırakırsam tüm çabalarım emeklerim boşa gidecek. Haydi herkese iyi çalışmalar

çok yazdım umarım üşenmeyip okuyan olur :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…