2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

canım oncelıkle gecmıs olsun ınsallah ıyı sonuclar cıkar.sen derslere sıkma canını bence cunku senın denemelerde yaptıgın net bence eylulde sınava gırecek bırı ıcın cok guzel sen zaten konuları nerdeyse bıtırmıssın sen sımdıden bukadar net cıkarıyorsan emın ol eylulde fullersın bıkac gun calısmamaktan bısey olmaz canım ınsanın dınlenmeyede ıhtıyacı var mola verdıgını dusun ve sıkma canını :KK19:

Sağol canım benim :KK16: Benim sözel derslerim bitti zaten. Anayasadan güncel konular kaldı sadece onu da halledicem bir ara haziran gibi falan çalışmaya başlayacağım ona. Matematik kaldı işte ona da aöf sınavlarından sonra. Bitmiyor ki dersler artık işimizi gücümüzü elimize alsak ya sıkıldım :KK59:

Sağol canım benim :KK16: Benim sözel derslerim bitti zaten. Anayasadan güncel konular kaldı sadece onu da halledicem bir ara haziran gibi falan çalışmaya başlayacağım ona. Matematik kaldı işte ona da aöf sınavlarından sonra. Bitmiyor ki dersler artık işimizi gücümüzü elimize alsak ya sıkıldım :KK59:

inan bana cok ıyı gıdıyorsun bır yandanda aöf ıle ugrasıyorsun buna ragmn bukadar ılerıdesın ınan ornek aldım senı ve cok taktır ettım ve ben senın memurluga bır adımın kaldıgını dusunuyorum

inan bana cok ıyı gıdıyorsun bır yandanda aöf ıle ugrasıyorsun buna ragmn bukadar ılerıdesın ınan ornek aldım senı ve cok taktır ettım ve ben senın memurluga bır adımın kaldıgını dusunuyorum

:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16: İnşallah Rabbim ağzından duysun. Hepimiz olalım. Herkes hedefine ulaşsın çok istiyorum.
Sen ne durumdasın peki? Konuların bitti mi? Yada daha hangileri bitti. Sayısal iyiyse zaten aceleye gerek yok. Ben hep geç kaldığımı düşünüyordum ama şimdi daha çok zaman var unuturum diye korkuyorum. Sürekli tekrar yapmak gerekiyor.

Kızlar bu hafta kpss adına sadece bir deneme çözdüm ya. :KK14:Güya bugün çalışacaktım ama hastanedeydim. Yarın yine hastanedeyim büyük ihtimal çarşamba günüde gidicem. Bıktım artık git gel. Bir sonuçlansa şu şeker de kurtulsam.
inşallah kurtulursun canım Allah şifanı versin. benimde çocuk geçen ay ameliyat oldu bu ayda eşim olacak aöf ye birkaç gün kala bilmiyorum nasıl olacak artık. ben de dün sabahtan akşamüstüne kadar ara ara matematik çalıştım. akşam uyumadan aöf bir ünite baktım üç saatimi alıyor zaten. sonrada uyumadan yarım saat falan coğrafyadan madenlere baktım hamd olsun dün verimli geçti. soru sayısına bakarsak yetmiş seksen ancadır süre olarak bakarsak hepsine yedi saat civarı harcadım. şimdi de Türk vergi sisteminden bir ünite çalışacağım. öğlen misafirim gelecek. akşam matematik çalışacağım inşallah. Allah hepimize zihin açıklığı versin. görüşürz :KK16::KK54:

Kızlar bu hafta kpss adına sadece bir deneme çözdüm ya. :KK14:Güya bugün çalışacaktım ama hastanedeydim. Yarın yine hastanedeyim büyük ihtimal çarşamba günüde gidicem. Bıktım artık git gel. Bir sonuçlansa şu şeker de kurtulsam.

hiçbirşey için başta canını sıkma oldumu canım hersey hayatında yoluna gırecek zaten senın denmelerın cok guzel rABBIM ILK ONCE SAGLIK VERSIN GERISE GELICEK EMIN OL BASARINA HAYRANIM SENIN İSTEDİĞİN YERDE OLUCAKSIN SANIRIM ÜNV.İSİTYORDUN:KK1:

Cnm öyle düşünme
Beterin beteri vardır daha kötü bi vaziyette de olabilirdin Allah korusun
Şükret ki elin ayağın tutuyo.
Allah şifanı versin..

ben bugun cografya calıstım

yarın tarih calıscam

bu arada benım bolumden taban puan en dusuk 85le alıyor :KK43: bi an ümitsizliğe kapıldım cunku okadar puan alacagımı bile sanmıyorum .. en azından kendımı denemek adına girecegm bu sınava oyle karar verdım gibi :KK43: çok gec basladım calısmaya kendıme fazla guvendım belkide ama hata ettiğimi şimdilerde anlıyorum ,keşke demek için gec olsada kendımı kanıtlamak için sınavda planıma sadık kalacagım

Allah hepimize zihin acıklıgı versın kızlar..

Amin cnm..

inşallah kurtulursun canım Allah şifanı versin. benimde çocuk geçen ay ameliyat oldu bu ayda eşim olacak aöf ye birkaç gün kala bilmiyorum nasıl olacak artık. ben de dün sabahtan akşamüstüne kadar ara ara matematik çalıştım. akşam uyumadan aöf bir ünite baktım üç saatimi alıyor zaten. sonrada uyumadan yarım saat falan coğrafyadan madenlere baktım hamd olsun dün verimli geçti. soru sayısına bakarsak yetmiş seksen ancadır süre olarak bakarsak hepsine yedi saat civarı harcadım. şimdi de Türk vergi sisteminden bir ünite çalışacağım. öğlen misafirim gelecek. akşam matematik çalışacağım inşallah. Allah hepimize zihin açıklığı versin. görüşürz :KK16::KK54:

Amin cnm..
Allah sanada zihin açıklığı versin :KK16:

çok geçmiş olsun sevgi meleği iyileşirsin inşallah kısa sürede. Moralini bozma kısa sürede toparlarsın tüm dersleri. Bak ben hiç bi şey bilmiyordum sözelden seni gördüm motive oldum bugün bi tane deneme çözdüm netlerimde de artış oldu yani unutsan bile çalıştıkların boşa gitmez bakınca hatırlarsın ama hiç çalışmayan biri aynı olamaz tabi. Çalışıp unutsan bile ikinci baktığında önceki baktığının faydası çok oluyor canım. Ben kendimde gördüm bunu.

evet cnm tarih bitti.. coğrafyada biticek 2 haftaya...

kıslar bişey sorucam bulamadım..

coğrafyada madenler falan var ya hani onların kodlamaları var demişti denemem ama ben bulamadım..

yardımcı olursanız süper olur kızlar :KK70:
burda fattumun paylaştıkları falan vardı
başka arkadaşlar da eklemiş olabilir kimden anldım tam hatırlamıyorum
onları ekliyorum ben worde yapıştırmıştım

buraya yapıştırcam birazdan ama araya tarih şeyleri de karışmış idare edin :)

1. Batı karadeniz dağları: KILIBIK

Köroğlu

Ilgaz

ı(joker)

Bolu

ı(joker)

Küre

Dünya genelinde ilk sırada yer aldığımız ürünler KÜFİ

KAYISI
ÜZÜM
FINDIK
İNCİR

Ege bölgesindeki ürünler ZÜHTİ

ZEYTİN
ÜZÜM
HAŞHAŞ
TÜTÜN
İNCİR
<!--[endif]-->

Türkiye'deki tektonik göller BASİT MUHASEBE

Burdur gölü

Acıgöl

Sapanca gölü

İznik gölü

Tuz gölü

Manyas Gölü

Ulubat gölü

Hazar (Hozapin) gölü

Akşehir gölü

Seyfe gölü

Eber gölü

Beyşehir gölü

Enerji üreten göller HET

Hazar
Eğirdir
Tortum

Türkiyede Etkili Olan Rüzgarlar KaYıP SaKaL

Karayel
Yıldız
Poyraz
Samyeli (Keşişleme)
Kıble
Lodos

Egenin Madenleri (LAZCUMA)

Linyit

Altın

Zımpara

Civa

Uranyum

Mermer

A........

Bakırın çıkarıldığı yerler: KADER

Kastamonu-küre

Artvin- murgul

Diyarbakır- ergani

Elazığ- maden

Rize- çayeli

Civanın çıkarıldığı yerler: KİM BU

Konya

İzmir

Manisa

B(joker)

Uşak

Karstik Göller: SOKAK

Suğla

Obruk

Kestel

Avlan

Kızılören

GAP tamamlanınca artacak ürünler: PASPaS

Pamuk

Ayçiçeği

Soyafasülyesi

Pirinç

a(joker)

Sebze

Dab. volkanik set gölleri : Van Gölünde Nazik bir adam Balıkların öldüğünü görünce çıldırdı.

Van gölü

Nazik gölü

Balık gölü

Çıldır gölü

Doğalgaz tesisleri OHA

O-ovaakça

H-hamitabat

A-ambarlı

Bütün bölgelerimizde olan ürünler (ekim alanı en geniş-BETÜŞ)

Buğday

Elma

Tütün

Üzüm

Şekerpancarı

Tektonik göller: MUSİBET

Manyas

Ulubat

Sapanca

İznik

Beyşehir

Eğirdir

Tuz

Egede en çok yetişen ürünler :ZÜHTi..Zeytin,Üzüm,Haşhaş,İncir,Tütün

&#8226; Rüzgarlar: KaYıP SaKaL....Karayel,Yıldız,Poyraz,Samyeli,Kıble,Lodos

&#8226; İç Anadolu &#8216;daki Platolar HUCOB....Haymana,Uzunyayla,Cihanbeyli,Obruk,Bozok

&#8226; Ülkemizde Doğal gaz Santralleri:.OHA...Ova akça,Hamitabat ,Ambarlı

&#8226; Egede kırık dağlar : MaYBAM...Madra ,Yunt,Bozdağ,Aydın dağları,Menteşe

&#8226; Akdeniz&#8217;deki Karstik Ovalar : TAKKE....Tefenni ,Acıpayam ,Korkuteli, Kestel, Elmalı

&#8226; İhrac ettiğimiz Madenlerimiz. BaCaK MaBeT&#8230;. BAKIR,CİVA,KROM,MAGNEZYUM ,BOR,TUZ

&#8226; İhrac Ettiğimiz Ürünler: Ç SıNıF TAKİM..ÇAY,SEBZE,NOHUT ,FINDIK,TURUNCGİL ANTEPFISTIĞI ,KAYISI ,İNCİR, MERCİMEK

&#8226; Gübre Fabrikaları: BİSİMGEM...Bandırma,İstanbul,Sivas,İzmir,Mardin,Gi resun,Elazığ,Mersin

&#8226; BAKIR çıkarılan ve işlenen yerler; K A D E R&#8230;(Kastamunu-küre)(Artvin-murgul) (Diyarbakır-ergani)(Elazığ-murgul) (Rize-çayeli) İşletmeler için Ortadaki harflere bir de "samsun" ekleyin.Yani "ADES"

&#8226; DEMİR çıkarılan ve işlenen yerler; S A M İ (Sivas-divriği ve kangal) (Adana-feke ve kozan)(Malatya-hekimhan ve hasançelebi) (İzmir-dikili ve torbalı) İşletmeler ise S ve A harfleridir.(sivas ve izmir)

&#8226; Doğu Anadoludaki madenler MeraKLı KABakÇı DEMİR...Manganez,Krom,Linyit,Kükürt,Krom,Kaya tuzu,Çinko Demir

&#8226; Ege bölgesi maden ve enerji kaynakları: JETKiLiMCiZADe jeotermalenerji,Krom,Linyit,Mermer,Cıva,Zımparataş ı Altın ,Demir

&#8226; Tektonik Göller: MUSİBET...Manyas,Ulubat,Sapanca,İznik,Beyşehir,Eği rdir,Tu z

&#8226; Heyelan Set Gölleri: UYSAT...Uzungöl,Yedgöller,Sera,Abant,Tortum

&#8226; Volkanik Set Gölleri: ERÇEKli NAZİK,HAÇLIyla beraber VAN GÖLÜnde BALIK tutarken ÇILDIRdı. Erçek gölü,Nazik gölü,Haçlı gölü,Van gölü,Balık gölü,Çıldır gölü

&#8226; Egedeki platolar: YUBBi...Yazılıkaya,Uşak,Banaz,Bayat,

&#8226; G.Doğudakı platolar: DUAA...Diyarbakır,Urfa,Antep,Adıyaman

&#8226; Enerji üretilen göller "HET"....Hazar gölü, eğridir gölü, tortum gölü.

&#8226; Marmaradakı tektonık gölleri:KUlİS...Kuş(manyas) gölü,Ulubat gölü,L---,İznik gölü,Sapanca gölü

&#8226; Sigara fabrikası bulunan İller:SİİMBAAT...Samsun,İzmir,İstanbul,Malatya,Bit lis,Adana,Tokat

&#8226; Bakır merkezlari MaKaM SEM SEzsiz harfler....M= Murgul artvin, K= Küre Kastamonu M= Maden elazığ. SEM Samsun,ergani ve murgul

&#8226; ülkemizin bölgelere göre nüfus yoğunluğu MEGAKID(Orada a ve g yi değiştirin akılda kalsın dıye öle kodlandı meag kıd aslında sıralama) Marmara,Ege,Akdenız,G.doğu,Karadenız,Iç Anadolu Doğu anadolu

&#8226; Türkiye'deki tektonik göller:BASİT MUHASEBE B urdur gölü,A cıgöl,S apanca gölü,İ znik gölü,T uz gölü,M anyas Gölü,U lubat gölü,H azar (Hozapin) gölü,A kşehir gölü,S eyfe gölü,E ber gölü,B eyşehir gölü,E ğirdir gölü

&#8226; KARSTİK GÖLLER:S S K.....S alda gölü,S uğla Gölü,K estel Gölü
&#8226; zımpara taşı çıkan yerler: İDAM....İ ZMİR,D ENİZLİ,A YDIN,M MUĞLA

&#8226; Türkiyedeki kağıt fabrikaları: KAZMaM GiBİ K(Kastamonu-Taşköprü),A(Afyon),Z(Zonguldak-Çaycuma),M(Mersin-Taşucu),A,M(Muğla-Dalaman) G(Giresun-Aksu),İ,B(balıkesir),İ(İzmit)

&#8226; KIZILIRMAK ÜZERİNDE BULUNAN BARAJLAR: HoKKA...Hirfanlı,O,Kesikköprü,Kapulukaya,Altınkaya

&#8226; YEŞİLIRMAK ÜZERİNDE: HAS...Hasan uğurlu,Almus,Suat uğurlu

&#8226; FIRAT NEHRİ ÜZERİNDE:KAK...Keban,Atatürk,Karakaya

&#8226; EGEDE İLK SIRADA YER ALAN MADEN YATAKLARI (LAZCUMa)
L İNYİT
A LTIN
Z IMPARA TAŞI
C İVA
U RANYUM
M ERMER
a
&#8226; bölgelerin ayrılmasında etkili olan faktörler =YENİDEN
Y erşekilleri
E konomi
N üfus ve yerleşme
İ klim ve bitki örtüsü
DEN ize göre konum
&#8226; İç anadoludaki ürünler: BEŞPAY
B uğday
E lma
Ş eker pancarı
P atates
A arpa
Y teşil mercimek
&#8226; İpekli dokuma: BİG
B ursa
İ stanbul
G emlik
&#8226; Ülkemizde olmayan madenler: kitap
K obalt
T itanyum
P latin
&#8226; Kapatılacak madenler: CıVıK
C iva ( kanserojen)
V olfram (rezerv az)
K ükürt ( rezerv az)
&#8226; Bakırın çıkarıldığı yerler: KADER
K astamonu-küre
A rtvin- murgul
D iyarbakır- ergani
E lazığ- maden
R ize- çayeli
&#8226; Civanın çıkarıldığı yerler: KİM Bu
K onya
İ zmir
M anisa
B (joker)
U şak
&#8226; Karstik ovalar( şehirler) : BADeM Ismarla
B urdur
A ntalya
D enizili
e (joker)
M uğla
I sparta
&#8226; Bor Madeni: BEBeK
B alıkesir,bigadiç,susurluk
E skişer-seyitgazi
B ursa
e (joker)
K ütahya- emet
&#8226; GAP tamamlanınca artacak ürünler: PASPaS
P amuk
A yçiçeği
S oyafasülyesi
P irinç
a (joker)
S ebze
&#8226; Batı karadeniz dağları: KILIBIK
K öroğlu
I lgaz
ı (joker)
B olu
ı (joker)
K üre
bırde bunlar cografya kısayollar ezberleyemenlere

TARİH
ISLAHATLARLA İLGİLİ KISA VE ÖZ NOTLAR
25 Kasım 2010 Perşembe, 12:42 tarihinde Kpss,ales Ve Kurum Sinavlari Hakkinda Güncel Bilgilertarafından eklendi
ABDÜLMECİT diyor ki;
- ilk kağıt para benim dönemimde basıldı
- ilk dış borç benim dönemimde alındı.
- bank-ı dersaadet benim zamanımda açıldı.
II. MAHMUT diyor ki ;
- tımar ve zaemati ben kaldırdım
- posta ve karantina teşlilatlarını kurdum
- avrupaya ilk kez öğrenci gönderdim.
II. MAHMUT diyor ki;-
- divan-ı humayunu ve yeniçeri ocağını ben kaldırdım.
- ilköğretimi zorunlu hale ben getirdim.
- memurlara fes,ceket ve pantolon giyme zorunluluğunu ben getirdim
I. ABDÜLHAMİT diyor ki ;-
ulufe alım-satımını ben yasakladım.
- cülus bahşişini ben kaldırdım
III. SELİM diyorki ;
- ıslahatlar planlı ve programlı olarak ilk defa benim dönemimde yapıldı.
- nizam-ı cedit adı verilen bir ordu kurdum
- devlet matbaasını ve mühendishane-i berr-i hümayunu ben açtırdım
I. MAHMUT diyor ki ;
- batının askeri üstünlüğü ilk kez benim dönemimde kabul edildi.
- hendeshane benim dönemimde kuruldu
- halk kütüphaneleri benim zamanımda açıldı
III. MUSTAFA diyor ki ;
- ekonomik alandaki bozulmaya çare olmak amacıyla ilk iç borçlanma benim zamanımda yapıldı.(esham sistemi)
- mühendishane-i bahr-i hümayun benim zamanımda açıldı
- sürat topçuları ocağı benim zamanımda kuruldu
**
OSMANLI DEVLETİNDE İLKLER
25 Kasım 2010 Perşembe, 12:39 tarihinde Kpss,ales Ve Kurum Sinavlari Hakkinda Güncel Bilgilertarafından eklendi
- İlk Osmanlı Padişahı OSMAN BEY'dir.

- Osmanlıda ilk parayı bastıran OSMAN BEY'dir.

- Osmanlıların ilk başkenti SÖĞÜT'tür.

- Osmanlılarda beylikten devlete ilk geçiş ORHAN BEY zamanında olmuştur.

- İlk Osmanlı veziri Alaaddin Paşa'dır.

- İlk VAKFI Orhan Bey kurdu.

- İlk DİVAN Orhan Bey zamanında kuruldu.

- İlk Düzenli ORDU Orhan Bey zamanında kuruldu.

- İlk MEDRESE İznik'te Orhan Bey zamanında kuruldu.

- Rumeli'ye ilk geçiş Süleyman Paşa komutasında 1353 yılında ÇİMPE KALESİ'nin alınmasıyla olmuştur.

- Osmanlılara katılan ilk beylik KARESİOĞULLARI

- Osmanlıda ilk KAPTAN-I DERYA, Baltaoğlu Süleyman'dır.

- Topçu ocağı ilk defa I.MURAT zamanında kuruldu.

- Karamanoğulları ile ilk savaşı I.MURAT yaptı.

- Top ilk defa I.KOSOVA SAVAŞI'nda kullanıldı.

- 1389 Savaş alanında şehit düşen ilk padişah I.MURAT'tır.

- 1389 Osmanlılar,Haçlılarla ilk defa SIRPSINDIĞI SAVAŞI'nda karşılaştılar.

- 1364 Osmanlılarda SULTAN unvanını ilk I.MURAT kullandı.

- İlk Acemi Ocağını I.Murat zamanında ÇARLI HALİL PAŞA kurdu.

- İstanbul Osmanlıda ilk kez I.BEYAZIT (Yıldırım)zamanında kuşatıldı.

- Anadolu'da Türk birliği I.Beyazıt zamanında sağlı.

- Osmanlılara Orta Avrupa Kapıları ilk kez NİĞBOLU ZAFERİ ile açıldı.

- 1396 Anadolu'daki Türk birliği ilk kez ANKARA SAVAŞI ile bozuldu.

- 1402 Osmanlıda ilk TAHT KAVGALARI,1402-1413 arası FETRET DEVRİNDE yaşı.

- İlk Deniz Savaşı I.MEHMET (Çelebi) zamanında Venedik'le yapıldı.

- Kendi isteği ile tahttan inen ilk padişah II.MURAT'tır.

- II.KOSOVA Savaşından sonra Avrupalılar ilk kez Türkleri Balkanlardan atamayacaklarını anlamışlardır.

- 1448 Padişah emri ile ilk öldüren Sadrazam ÇARLI HALİL PAŞA'dır.

- İlk kez Balkanların fethini tamamlayan II.MEHMET (Fatih)tir.

- Havan Topu ilk defa İSTANBUL'UN FETHİNDE kullanıldı.

- Vezirlerin kul sistemine göre seçimleri ilk II.MEHMET zamanında oldu.

- İlk Osmanlı Kanunları FATİH KANUNNAMESİ'dir.

- Fatih Kanunnamesi Osmanlının İlk ANAYASASI niteliğindedir.

- Osmanlıda ilk altın para Fatih zamanında bastırılmıştır.

- Topla kalelerin yıkılabileceği ilk kez İstanbul'un Fethinde anlaşılmıştır.

- Derebeylik (Feodalite) İstanbul'un Fethi ile son bulmuştur.

- Osmanlı tarihinde tek taraflı ilk kapitülasyon Fatih zamanında Venedike verildi.

- İlk defa Sadrazamlar,Fatih zamanında Divana Başkanlık yapmaya başladılar.

- İpek Yolu ilk defa Fatihin KIRIM'ı feth etmesiyle Osmanlıya geçmiştir.

- 1475 İlk defa Osmanlı tahtına iki kez çıkan II.MURAT, son çıkan II.MUSTAFA'dır.

- Dünyada ilk kez YİVLİ-SETLİ Toplar II.BEYAZIT zamanında yapılmıştır.

- Avrupalıların,Osmanlı içişlerine karışması ilk kez CEM SULTAN olayı ile olmuştur.

- Osmanlı Devleti İran ile yapılan ilk büyük savaş ÇALDIRAN SAVAŞI'dır.

- 1514 İran ile ilk yapılan antlaşma AMASYA'dır. 1555 Kanuni zamanında olmuştur.

- Osmanlıda ilk HALİFE, I.SELİM (Yavuz)dir.

- 1517 Osmanlıların Kuzey Afrikaya ilk girişleri I.Selim zamanında MERCİDABIK ZAFERİ ile olmuştur.

- 1516 Baharat Yolu,I.Selimin Mısır ve Kahire'yi almasıyla Osmanlıya geçti.

- I.Süleyman (Kanuni)'ın Rumeli'ye yaptığı ilk sefer BELGRAD'a olmuştur.

- 1521 Viyana ilk defa Kanuni tarafından 1529 yılında kuşatıldı.

- Akdeniz 1538 yılında PREVEZE DENİZ ZAFERİ ile Türk gölü oldu. Kırımın Fethi 1475 ile KARADENİZ TÜRK gölü oldu.

- Müftü,Kaptan-ı Derya, Reisül-Küttap ilk kez Kanuni zamanında Divan üyesi oldu.

- İlk defa çift taraflı kapitülasyonu Kanuni Fransızlara verdi.

- 1535 İlk defa sefere çıkmayan,İstanbul'da doğan ve ölen padişah II.SELİM'dir.

- İlk defa Osmanlıda Kanunu Kadim (Yeniçeri Ocağına asker alma kanunu) III.MURAT zamanında bozulmuştur.

- İlk defa Şehzadeleri Sancaklara gönderilme işi I.AHMET zamanında kaldırıldı.

- Osmanlı Devleti 1533 İstanbul Antlaşması ile Dünyanın bir numaralı devleti olduğunu göstermiş.

- Osmanlı Devleti Dünya üstünlüğünü 1606 Zitvatorok Antlaşmasıyla kaybetti.

- Osmanlıda askerler tarafından öldürülen ilk padişah GENÇ OSMAN'dır.

Osmanlıda ilk Denk Bütçeyi TARHUNCU AHMET PAŞA hazırladı.

- İlk Türk-İran sınırı 1639 Kasr-ı Şirin antlaşmasıyla çizildi.(günümüzün temeli) Şartlar ileri sürerek ilk vezir olan KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA'dır.

- Osmanlı ilk kez 1699 Karlofça ve 1700İstanbul Antlaşmaları ile toprak kaybetti.

- Osmanlı Devletinin Rusya ile ilk imzaladığı anlaşma 1700 İstanbul antlaşmasıdır.

- Osmanlının ilk kaybettiği beylik ERDEL BEYLİĞİ'dir.

- Osmanlı Devleti ilk defa Avrupa'dan geri kaldığını 1718 Pasarofça Antlaşmasıyla anladı ve Lale Devrinde Avrupa'yı örnek alarak yenilikler yaptı.

- Avrupa'ya ilk elçiler Paris ve Viyana'ya Lale Devrinde gönderildi.

- Osmanlıda ilk Matbaayı 1727 yılında İbrahim Müteferrika kurdu.

- İlk kağıt fabrikası Lale devrinde Yalova'da kuruldu.

- Yeniçerilerden ilk defa Lale Devrinde İTFAİYE örgütü kuruldu.

- Askeri ala ilk ıslahatı I.MAHMUT yaptı.(1731 Kara Mühendishanesini açtı)

- İlk defa KAPİTÜLASYONLAR 1740 yılında DEVAMLI hale getirildi.

- İlk defa halkı Müslüman olan Kırım Osmanlıdan 1774 yılında Küçük Kaynarca Antlaşması ile ayrılmış ve 1792 Yaş Antlaşmasıyla Rusya'ya bağlanmıştır.

- Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla Ruslar,ilk kez içişlerimize karışma ve kapitülasyon alma hakkını kazılar.

- Ulufe alım-satımı ilk defa I.ABDÜLHAMİT tarafından yasaklı.

- İlk defa Avrupa orduları örnek alınarak kurulan ordu Nizamı Cedittir.

- İlk Avrupa'da devamlı elçileri bulunduran,Nizamı Cedidi kuran III.SELİM'dir.

- İlk Elçilik 1793te Londra'da açıldı. Napolyon ilk yenilgisini AKKA da, Nizamı Cedid ile yaptığı savaşta aldı.

- Osmanlıda meydana gelen ilk isyan hareketi 1804 SIRP İSYANI'dır.

- Osmanlıda ilk bağımsızlığını kazanan devlet 1829 YUNANLILAR'dır.

- İlk defa padişahın yetkileri II.Mahmut zamanında AYANLARLA yapılan 1808 SENEDİ İTTİFAK ile sınırlı.

- Osmanlıdaki azınlıklardan Sırplara,1812 de Bükreş Antlaşmasıyla ilk hak verildi.

- Boğazlar Sorunu ilk defa 1833 Hünkar İskelesi Antlaşmasıyla ortaya çıktı.

- İngilizlere kapitülasyonlar,ilk defa 1838 de Balta Limanı Antlaşmasıyla verildi.

- İlk Gazete 1831 Takvimi Vakayı adı ile II.Mahmut zamanında bastırıldı.(resmi)

- İlk Nüfus sayımı 1831 de II.Mahmut zamanında yaptırıldı.

- Tımar,zeamet,müsadere ilk defa II.Mahmut zamanında kaldırıldı.

- İlk Polis Teşkilatı,Posta örgütü,II.MAHMUT zamanında kuruldu.

- Divanın yerine Bakanlıklar II.Mahmut zamanında getirildi.

- İlköğretimin zorunlu olması,ortaokulların,tercüme odası,yabancı dil okulu,devlet memuru yetiştiren okullar ilk defa II.MAHMUT zamanında açıldı.

- İlk defa yurt dışına öğrenci gönderilmesi,kılık-kıyafet düzenlenmesi II.MAHMUT zamanında yapıldı.

- İlk defa Padişah kendi gücü üzerinde Kanun gücü olduğunu TANZİMAT FERMANI ile tanımış oldu.

- 1839 ABDÜLMECİD zamanında Mustafa Reşit Paşa tarafından ilan edildi.Diğer ismi GÜLHANE HATTI HÜMAYUN.

- Osmanlıda ilk kağıt Para KAİME adıyla 1841de Abdülmecit tarafından bastırıld

ı - İlk defa Demiryolu Ağı Tanzimat Döneminde döşendi.

- 1866 İlk Telgrafın kullanılması,laik Kuralların çıkarılması Tanzimat Dönemine rastlar.

- Askerliğin ilk defa bedele bağlanması ISLAHAT FERMANI ile olmuştur.

- Osmanlı ilk kez KIRIM SAVAŞI sonrası Avrupa devletlerinin himayesine girerek bağımsız devlet olma özelliğini kaybetti.

- 1853 İlk dış BORÇ, Kırım Savaşı sırasında 1854,İngilizlerden I.Abdülmecit zamanında alınmıştır.

- Osmanlı Devleti ilk defa Paris Antlaşmasıyla Avrupa devleti sayıldı.

- 1856 İlk Anayasa 1876 yılında II.ABDÜLHAMİT zamanında ilan edildi.

- Halk ilk defa yönetime I.Meşrutiyet ile katıldı.

- 1876 Mecelle Hukuku ilk defa I.Meşrutiyet zamanında uygulandı.

- İttihat ve Terakki Partisi TÜRKÇÜLÜĞÜ tarihte ilk defa ideoloji haline getirdi.

- Osmanlının bir parti tarafından yönetimi ilk defa İttihat ve Terakki Partisi tarafından

- 1.Balkan Savaşı sırasında olmuştur. - 1912 Balkan Savaşı ilk defa Karadağ'ın Osmanlıya savaş açmasıyla başlamıştır.

- Osmanlı Devletinin I.Dünya Savaşından sonra paylaşıldığı ilk ANTLAŞMA SYKES-PİCOT'tur.

1-Bitki çeşitliğinin en fazla olduğu bölgemiz hangisidir?

-Marmara Bölgesi

2-Maden bakımından zengin olduğu halde endütrisi yeterince gelişmemiş olan bölgemiz hangisidir?

-Doğu Anadolu Bölgesi

3-Turizm gelirleri en fazla olan bölgemiz hangisidir?

-Marmara Bölgesi

4-Termal Turizmin yoğun olduğu bir bölgenin yapısı hakkında ne söylenebilir?

- Kırıklı yer yapısı yaygındır

5-Yatak uzunluğu en fazla olan akarsuyumuz hangisidir?

-Kızılırmak

6-Türkiye deki kapalı havzaların en belirgin özelliği nedir?

-Sularının tatlı olmamasıdır.

7-Türkiye nin 4 mevsimi zamanında yaşayan bir ülke olması neyin sonucudur?

-Matematiksel konumunun sonucudur.

8-Türkiye nin aynı anda 4 mevsimi bölgelerinde yaşaması neyin sonucudur?

-Özel Konumunun sonucudur.

9-Yaz mevsiminde en sıcak bölgemiz hangisidir?

-Güney Doğu Anadolu Bölgesi dir.

(Güneyden gelen SAMYELİ rüzgarlarının etkisi altındadır.)

10-Hiç doğal göl olmayan bölgemiz hangisidir?

11-Aliminyumun ham maddesi nedir?

-Boksittir

(Seydişehir de çıkarılır ve burada işlenir.)

12-Gübre hangi madenden üretilir?

-Fosfattan üretilir.

(En çok fosfat çıkarılan bölgemiz Güney Doğu Anadolu Bölgesidir.Mardin,Adıyaman)

13-En az yağış alan bölgemiz neresidir?

-İç Anadolu Bölgesidir.

14-En az orman bulunan bölgemiz hangisidir?

(En az yağış alan bölgemiz olmamasına rağmen orman çok azdır.Bunun sebebi buharlaşmanın çok fazla olmasıdır.)

15-Akdeniz iklimi görülen bölgelerimiz

-Akdeniz Bölgesinin kıyı kesimleri

-Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batı kesimleri(Orta Fırat böl.)(Gaziantep)

-Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünün özellikle Ege denizi ve Marmara denizi kıyılarına bakan kısımları

-Ege Bölgesinin kıyı kesimleri

16-Antep fıstığı üretiminde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

17-Kırmızı Mercimek üretiminde Türkiye de 1. Olan bölgemiz hangisidir?

18-Türkiye de pamuk üretimi

- 2008 yılının güncel verilerine göre

1.Güney Doğu Anadolu Bölgesi

2.Ege Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

19-Güney Doğu Anadolu Bölgesinde GAP ile olan değişmeler?

-*Ürün çeşitliliği artmıştır.

*Tahıl ekim alanı daralmıştır.

*Tahıl ekilen yerlerde verim artmıştır.

*Nadas alanı azalmıştır.(Buna bağlı olarak erezyon azalmıştır.)

*Sebze ve meyve üretimi artmıştır.

*Tarıma bağlı sanayi gelşmiştir.

* Nüfus artmıştır.Göç verme azalmıştır.

20-Türkiye de en çok enerji üreten barajlar

-2008 güncel verilerine göre sıralanmıştır.Eski kaynaklarda sıralama farklı olabilir.

1.Atatürk Barajı (GAP kapsamındadır)

2.Karakaya Barajı

3.Keban barajı

21-Keban ve Karakaya barajları GAP a dahil midir?

-Hayır değildir.GAP projesinden daha önce yapılmış barajlardır.

22-GAP kapsamına giren barajlar

-*Hasankeyf Barajı

*Batman Barajı

*Ilısu Barajı

*Kralkızı Barajı

*Atatük Barajı

23-Güney Doğu Anadolu Bölgesi nin Volkanik dağı hangisidir?

-Tek volkanik dağı Karacadağ dır.

24-Güney Doğu Anadolu Bölgesinin ovaları

-*Ceylanpınar Ovası

*Harran Ovası(Altınbaşak)

*Suruç Ovası

25-GAP tan en fazla hangi ilimiz yararlanacaktır?

-Şanlıurfa

26-Türkiye nin en büyük Termik Santrali hangisidir?

-Afşin-Elbistan Termik Santrali dir.-Kahramanmaraş-Linyitle Çalışır.

27-Akdeniz Bölgesinde hangi turizm çeşidi yoktur?

-Kaplıca Turizmi yoktur.(Karstik arazi nedeniyle)

28-Zeytin üretiminde Türkiye

-1.Ege Bölgesi

2.Marmara Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

29-Yer fıstığı üretiminde 1.bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

30-Anason üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

31-Mısır üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

32-Soya Fasülyesi üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

33-Akdeniz bölgesindeki geçitler

-*Antalya yı Göller Yöresine Bağlayan geçit----Çubuk Geçidi

*Mersin i İç Anadolu ya Bağlayan geçit---------Sertavul Geçidi

*Adana yı İç Anadolu ya Bağlayan geçit--------Gülek Geçidi

*Adana yı Suriye ve Hatay a Bağlayan geçit---Belen Geçidi

34-Akdeniz Bölgesi mağraları

-*Karain -Antalya

*Beldibi -Antalya

*İncisuyu-Burdur

*Cennet Cehennem-Mersin

*Damlataş-Antalya

35-İç Anadolu bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-İlkbahar

36-Doğu Anadolu bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Yaz

37-Karadeniz bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Sonbahar

38-Akdeniz bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Kış

39-Akdeniz ile Karadeniz bölgelerinin temel farkları nelerdir?

-Akdeniz her mevsim yağışlı değildir -Karadeniz bölgesi her mevsim yağışlıdır.

-Akdeniz en fazla yağışı kışın alır -Karadeniz en fazla yağışı sonbaharda alır.

**Kısacası iklim farkı en tipik farktır.

40-Akdeniz kıl keçisi yetiştirilen yerler

-Teke ve Taşeli Platolarında yetiştirilir.

41-Cennet ve cehennem mağaraları hangi tip karstik oluşuma örnektir?

-En büyük Obruk örneğimizidir.

(Obruk Platosu İç Anadolu da bulunur ve en çok obruk bu platodadır.Fakat en büyük obruklar karstik yapının daha çok yer aldığı Akdeniz Bölgesinde dir.

42-Dünyanın en uzun nehri hangisidir?

- Nil Nehri

43-Türkiye nin en büyük kapalı havzası hangisidir?

-Tuz Gölü

44-Türkiye nin en büyük tatlı su gölü hangisidir?

-Beyşehir Gölü

45-Türkiye nin en büyük gölü hangisidir?

-Van Gölü

46-Akdeniz bölgesinde mağranın çok olmasının sebebi nedir?

-Karstik yapıdır.Yani Jeolojik yapıdır.

47-Akdeniz bölgesinin tektonik gölleri

-Burdur Gölü (suyu acıdır.)-Eğirdir Gölü r11;Beyşehir Gölü

48-Karstik ovalar neden verimsizdir?

-Karstik ovalar gelen suyu hemen alta geçirdiği yani su tutmadığı için verimsizdir.

49-Akdeniz bölgesinin karstik gölleri

-Solda Gölü-Kestel Gölü-Avlan Gölü-Suğla Gölü

(Bu göller sadece karstik özellik taşır.)

50-Akdeniz bölgesinin platoları

-Teke Platosu-Taşeli Platosu

51-Terre Rosa toprağı en çok hangi bölgemizdedir?

-Akdeniz Bölgesi ndedir.

52-Türkiye nin en büyük karstik ovası hangisidir?

-Acıpayan Ovası(Akdeniz Bölgesi)

53-Karstik oluşumlar

-En fazla Akdeniz Bölgesinde bulunurlar.

*Büyüklüklerine göreolye-Uvala-Dolin-Lapya

54-Türkiye de en fazla göl hangi bölgemizde bulunur?

-Akdeniz Bölgesinde bulunur.(Zaten Göller Yöreside Bu bölgededir.)

55-Amik ovası ne tip bir ovadır?

-Çöküntü yani graben Ovası dır.(Graben ovaları Ege Bölgesinde görülür.)

(Bunun dışında tek örnektir.)(Hatay daki Nur Dağlarının tek HORST olması da bununla birlikte ele alınır.)

56-Dağlık ve engebeliğe göre Türkiye

-1.Doğu Anadolu Bölgesi

2.Karadeniz Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

57-Türkiye de rüzgar enerjisinden en fazla nerede yararlanılır?

-En fazla Alaçatı da yararlanılır.

58-Türkiye nin en büyük limanları

-1.İstanbul Limanı

2.İzmir Limanı

3.Mersin Limanı

59-Türkiye nin en büyük ithalat limanı hangisidir?

-İstanbul Limanı

60-Türkiye nin en büyük ihracat limanı hangisidir?

-İzmir Limanı

61-Ege Bölgesindeki Alüvyon Set Gölleri

-Marmara Gölü-Bafa Gölü

62-Süngercilikte en Gelişmiş Bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

63-Sığla Ağacı hangi bölgemizde yetiştirilir?

-Ege Bölgesinde (Vernik yapımında kullanılır.)

64-Balıkçılık Durumuna göre Türkiye

1.Karadeniz

2.Marmara

3.Ege

4.Akdeniz

65-Türkiye nin en çok Tuz üretilen yeri neresidir?

-İzmir-Çamaltı dır.(Burada deniz tuzu üretilir.)

66-Ege Bölgesindeki Termik Santraller

*Soma(Manisa)

*Yatağan(Muğla)

*Gökova(Muğla)

*Seyitömer(Kütahya)

*Tunçbilek(Kütahya)

67-Türkiye nin tek Jeotermal Elektrik Santrali hangisidir?

-Sarayköy(Denizli) Santrali dir.

68-Termik Santral en çok bulunduğu bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi dir.

69-Doğalgazla çalışan Termik Santrallerimiz hangileridir?

-1-Hamitabat Termik Santrali 2-Ambarlı Termik Santrali

*Hamitabat Termik Santrali Marmara Bölgesindedir.(Yıldız Dağları bölümü)Bu bölgede çıkan doğalgaz yakıt olarak kullanılmıştır.(Lüleburgaz/Kırklareli)

*Ambarlı Termik Santrali İstanbul dadır.

70-Denizlerimizin tuzluluk oranı sıralaması.

-(Sıcaklık ve dolayısıyla buharlaşma etkiler bu nedenle enleme bakılır.)

1.Akdeniz

2.Ege

3.Karadeniz

71-Turizm gelirlerine göre Türkiye

-1.Marmara

2.Ege

3.Akdeniz

72-Sanayileşme durumuna göre Türkiye

1.Marmara

2.Ege

3.İç Anadolu

73-Nüfus miktarına göre Türkiye

1.Marmara

2.İç Anadolu

3.Ege

74-Aritmetik Nüfus Yoğunluğuna Göre Türkiye

1.Marmara

2.Güney Doğu Anadolu

3.Ege

4.İç Anadolu

5.Akdeniz

6.Karadeniz

7.Doğu Anadolu

75-Yat Turizminde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

76-Termal Turizmde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

77-Ege Bölgesindeki körfezler

-Kuzeyden güneye doğru sıralanmıştır.

*Edremit Körfezi

*Çandarlı Körfezi

*İzmir Körfezi(En kirli Ege Körfezi)

*Kuşadası Körfezi

*Güllük Körfezi(En temiz 2.Ege Körfezi)

*Gökova Körfezi(En temiz Ege Körfezi)

78-Ege bölgesindeki volkanik dağ hangisidir?

-Kula Dağı

79-Türkiye nin Delta(kıyı) Ovaları

Ege Bölgesi:Balat Ovası ve Menemen Ovası

Karadeniz Bölgesi:Bafra Ovası ve Çarşamba Ovası

Akdeniz Bölgesi:Silifke Ovası ve Çukurova

80-Ege Bölgesinin Graben Ovaları

-Bakırçay-Gediz-K.Menderes

81-Kıyı uzunluğu en fazla olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

82-En fazla Doğal Liman hangi bölgemizdedir?

-Ege Bölgesi

83-Türkiye nin en gelişmiş Gümrük Kapısı hangisidir?

-Kapıkule Sınır Kapısı (Bulgaristan sınır kapımızdır.)

84-Yunanistan ile Gümrük Kapımız hangisidir?

-İpsala Gümrük Kapısı

85-Sofralık zeytinde Türkiye de 1. Olan bölge ve bölüm hangisidir?

-Marmara Bölgesi-Güney Marmara Bölümü

(Toplamda ve yağ için üretilen zeytinde Ege Bölgesi 1.dir)

86-Türkiye nin en fazla Tarım Ürünü Çeşitliliği olan bölgesi hangisidir?

-Marmara dır.

(En fazla yağış tipi çeşidi,en fazla toprak çeşidi, en fazla bitki örtüsü çeşidi de Marmara bölgesinde görülür.Bunların tüm sebebi 3 farklı iklimin etkisinde yani en fazla iklim çeşidi görülmesinden kaynaklanır.)

87-Marmara bölgesinin en gelişmiş bölümü hangisidir?

-Çatalca-Kocaeli Bölümü dür.(Bu bölümde Karadeniz iklimi görülür,İstanbul u da içine alan bölümdür.)

88-Marmara bölgesinin en temiz körfezi hangisidir?

-Soros Körfezidir. Marmara nın en az sanayileşmiş körfezidir.

89- Marmara bölgesinin en kirli körfezi hangisidir?

-İzmit Körfezi dir.En sanayileşmiş körfezdir.

90-Marmara bölgesinin Tektonik Gölleri

-Manyas-Ulubat-Sapanca-İznik (Suları tatlıdır.)

91-Marmara bölgesinin Kıyı Set Gölleri

-Terkos-Durusu-B.Çekmece-K.Çekmece

92-Kapıdağ Yarımadası hangi tür biriktirme şekline örnektir?

-Tombolo ya örnektir.

93-Marmara Bölgesinde iklim

-Ergene Bölümü>Karasal iklim görülür

-Yıldız Dağları Bölümü ve Sakarya Ovası:>Karadeniz İklimi görülür.

-Güney Marmara nın bir kısmı >Akdeniz iklimi görülür.

94-Marmara Bölgesinin en Dağlık bölümü hangisidir?

-Yıldız Dağları Bölümü dür.

95-Türkiye nin en verimli toprağı

-Çernezyum Toprağı dır.Erzurum-Kars bölümünde bulunur.

96-Ulaşım olan tek Akarsuyumuz hangisidir?

-Bartın Çayı dır.

97-Türkiye deki Mikroklima örnekleri

Mikroklima örnekleri ve yetiştirilen ürünler

*Iğdır Ovası>Pamuk yetişir

*Rize>Çay ve Turunçgiller yetişir.

*Anamur>Muz yetişir.

98-Ekinoks nedir?

-21 Mart ve 23 Eylül tarihleridir.Gece ve gündüz süreleri dünyanın her yerinde aynıdır.

99-Türkiye de aynı anda kaç ortak saat kullanılır?

-Aynı anda tek ortak saat kullanılır.

100-Türkiye hangi saat dilimleri arasında yer alır?

-2. İle 3. Saat dilimleri arasında yer alır.

101-Boylamın nasıl bir coğrafi etkisi vardır?

-Yerel saatler boylam yani meridyenlere göre ayarlanmaktadır.

:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16: İnşallah Rabbim ağzından duysun. Hepimiz olalım. Herkes hedefine ulaşsın çok istiyorum.
Sen ne durumdasın peki? Konuların bitti mi? Yada daha hangileri bitti. Sayısal iyiyse zaten aceleye gerek yok. Ben hep geç kaldığımı düşünüyordum ama şimdi daha çok zaman var unuturum diye korkuyorum. Sürekli tekrar yapmak gerekiyor.

canım turkce ve matematıkten yana sıkıntım yok tarıhte 2-3 gune kadar bıtıcek ve bu ayın sonuna kadar tekrar edıcem cografya ve anayasa kalıyor canım bakalım hazıran 15e kadarda cografyayı halledebılırsem bır taraftan deneme cozup bır taraftanda anayasaya calısmayı dusunuyorum sen 2010da kpssye gırmısmıydın canım

merhaba kızlar türkçeyi bitirmek üzereyim 3 konum kaldı
anlatım bozukluğunda zorluk yaşıyorum onada yarın başlıcam
sonrada matematiğe başlıyayım diyorumm

canım sen nie geç kaldım diye düşünüyorsunkiii konuların çoğunu bitirdin ben neyapayım daha yeni başladım sayılır
onada doğru düzgün çalışamıyorumm
ben daha 9.aya çok var diyorum kendimi rahatlatıyorumm:KK70:
bende tarihi sona bıraktım unuturum diye korkuyorum:KK70:
Naber kızlar bugün yine hastanedeydim. Sanırım artık kesinleşti :KK5::KK5::KK5:

ne oldu sözle bakalım şeker çıktımı tatlımm

geçmiş olsun sevgi meleği RABBim şifa versin cnm...

denememcim çok saol cnm kopyaladım yapıştırdım ben de ALLAH razı olsun çok işimi görücek...

Sağolun kızlar güzel dualarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Bakalım yaz gelsinde kendimi spora adayacağım. İyi gelirmiş. Ah bir de yemekten sonra uyku bastırmasa hiç takmayacağım

kızlar ben soyu sayımı artırmayaı dusunuyorum nasıl yapaıcam bılmıyorum bır ardkas 1200tane couoymru gunde sızce bu mumkunmu bana cok abartılı geldı

kızlar ben soyu sayımı artırmayaı dusunuyorum nasıl yapaıcam bılmıyorum bır ardkas 1200tane couoymru gunde sızce bu mumkunmu bana cok abartılı geldı
mümkün değil inanmıyorum ben jet gibi okuyacaksın anlayacaksın ve bu dikkat toplama saatlerce sürecek başkada hiçbir işin misafirin olmayacak. bazılarıda çalışmadıklarını söylüyor gizliden çalışıyor bunlarda var.

Sağolun kızlar güzel dualarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Bakalım yaz gelsinde kendimi spora adayacağım. İyi gelirmiş. Ah bir de yemekten sonra uyku bastırmasa hiç takmayacağım
Allah şifamızı versin canım önceki sayfalarda yazmıştım benim geçen hafta iki günüm gitti böyle öğlen güzel yedim hamurişi meyve suyu hemen uyku bastı saniyesinde uyuyorum derslerden geri kaldım. önceden şeker hastalığı geçirmiştim. neyse fazla takmamak lazım. benim bugün misafirlerim olunca kpss çalışamadım gideyim sakin bir yerde kapanayım çalışayım moralim yerine gelir kafamı dağıtırım. iyi geceler.

X