2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Bugün yürütmeden 140 çözdüm.
Aöf ye başlangıç yaptım.
Pazarlama yönetiminden bir ünite bitirdim.
Şimdi ferihayı izlemeye gidiyorum.
Uykum gelmezse tarih çözerim...

30 mat 30 türkçe 240 tarih sorusu çözdüm :KK6:bakalım bu saatten sonrada başka soru çözmem diye düşünüyorum:KK51:

2010 ANAYSA DEGISIKLIGI İLE........ESRA
1)Anayasa Mahkemesi'nde yedek üyelik sistemi kaldırılıyor. Mahkeme, "11 asıl 4 yedek" üye yerine "17 asıl" üyeden oluşacak. Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi durumunda mevcut yedek üyeler asıl üye sıfatını kazanacak.
2)Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresi 12 yıl olarak belirleniyor.
3)Vatandaşlara Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapma hakkı veriliyor.
4)Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilir. Genel Kurulun yeniden inceleme sonucunda verdiği kararlar kesindir.
5)Anayasa Mahkemesi iki bölüm ve Genel Kurul halinde çalışır. Bölümler, başkanvekili başkanlığında dört üyenin katılımıyla toplanır. Genel Kurul, Mahkeme Başkanının veya Başkanın belirleyeceği başkanvekilinin başkanlığında en az oniki üye ile toplanır.
6) Anayasa değişikliğinin iptali ve siyasi parti kapatma davalarında üyelerin 3/5'i yerine 2/3'ünün oyu aranacak.
7)Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun üye sayısı "7 asıl 5 yedek" üyeden "22 asıl 12 yedek" üyeye çıkarılıyor.
8)Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun meslekten çıkarma cezalarına yargı denetimi getiriliyor

9)Yüksek Askeri Şura'daki ihraç kararlarına yargı denetimi getiriliyor.
10)Memurlara verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı yargıya gidilebilecek.
11)Askeri yargının görev alanı daraltılıyor. Askerler ağır cezalık suçlarda sivil mahkemelerde yargılanacak.
12)Savaş hali dışında siviller askeri mahkemede yargılanamayacak.
13) Askeri yargı organlarının kuruluş ve işleyişinin "askerlik hizmetlerinin gereklerine göre düzenlenceceği" ibaresi anayasadan çıkarılıyor.
14)12 Eylül Darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen "geçici 15. madde" kaldırılıyor.
15)Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsmanlık) kuruluyor. TBMM Başkanlığına bağlı olarak kurulacak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun başkanı olan "Kamu Başdenetçisi" TBMM'de gizli oyla seçilecek. İlk iki oylamada üye tam sayısının 2/3'ü, üçüncü oylamada salt çoğunluğu arancak. Salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde en çok oy alan iki aday arasında yapılacak seçimde 1. olan aday Kamu Başdenetçisi olacak.
16)Partisinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına eylem ve söylemleriyle neden olan milletvekillerinin milletvekilliği düşmeyecek.
17)Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere pozitif ayrımcılık getiriliyor.
18)Kişilerin yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç sorusturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilecek.
19)Memurlara toplu sözleşme hakkı veriliyor. Toplu sözleşme sırasında uyuşmazlık çıkması durumunda Uzlaştırma Kurulu'na başvurulacak. Uzlaştırma Kurulu ile ilgili hususlar kanunla düzenlenecek.
20)TBMM Başkanlık Divanı için yasama dönemi başında seçilenlerin görev süresi 2 yıl, 2. devre için seçilenlerin görev süresi yasama döneminin sonuna kadar devam edecek.
21)"Yargı yetkisinin idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunu denetimi ile sınırlı olduğu" ve "hiçbir suretle yerindelik denetimi şeklinde kullanılamayacağı"

‎2010 ANAYASA DEGISIKLIGI....ESRA
TBMM Başkanı ilk seçiminde 2 yıl, sonra dönem sonuna kadar görev yapacak.

*Memurların özlük hakları toplu sözleşmede düzenlenebilecek.

*Memurlar, disiplin cezalarını yargıya götürebilecek.

*İdare mahkemeleri ve Danıştay, “yerindelik” denetimi yapamayacak, “kamu yararı” gerekçesiyle karar alamayacak. Yüksek Askeri Şûra kararıyla ordudan ilişiği kesilen subaylar, yargıda hak arayabilecek. Terfi işlemleri ve kadrosuzluk nedeniyle albaylıktan veya generallikten emekliye ayrılanlar geri dönemeyecek.

*Anayasa Mahkemesi 17 üyeden oluşacak. TBMM, Sayıştay ve baroların göndereceği adaylar arasından 3 üyeyi seçecek. 14 üyeyi ise Cumhurbaşkanı atayacak. Cumhurbaşkanı, 4 atamayı doğrudan yapacak. Bu isimler, üst kademe yöneticileri, avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az 5 yıl deneyimli Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından olacak. Kalan 10 üyeden 3’ü Yargıtay’dan, 2’si Danıştay’dan, 1’i Askeri Yargıtay’dan, 1’i Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nden, 3’ü YÖK’ün göstereceği öğretim üyelerinden seçilecek.

*Anayasa Mahkemesi üyeleri 12 yıl için seçilecek. 65 yaşını dolduran emekliye ayrılacak.

*Anayasa Mahkemesi 2 daire ve Genel Kurul’dan oluşacak. Anayasa maddelerinin iptaline ve partilerin kapatılmasına 17 üyeden en az 12’sinin oyuyla karar verilebilecek.

*HSYK 22 asil ve 12 yedek üyeden oluşacak, 3 daire halinde çalışacak. Adalet Bakanı Kurul’un başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurul’un doğal üyesi olarak kalacak. 4 üyeyi Cumhurbaşkanı hukukçular ve avukatlar arasından atayacak. Yargıtay’dan 3 üye, Danıştay’dan 2 üye, Türkiye Adalet Akademisi’nden 1 üye seçilecek. 7 üye birinci sınıf adli yargı hâkim ve savcılarından, 3 üye birinci sınıf idari hâkim ve savcılardan olacak. Meslekten çıkarılan hâkim ve savcılar yargıya başvurabilecek.

*Olağan yargı yollarını tüketen kişiler AİHM’den önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilecek. TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da görevleriyle ilgili suçlamalarda Yüce Divan’da yargılanacak.

*Yurt dışına çıkış yasağı hâkim kararıyla konabilecek. Askerlik durumu, vergi borcu nedeniyle çıkış yasağı konulamayacak.

*Partinin kapatılmasından sorumlu tutulup yasaklanan milletvekili, bağımsız olarak dönem sonuna kadar TBMM üyeliğine devam edebilecek.

*TBMM Başkanlığı’na bağlı Kamu Denetçiliği Kurumu kurulacak. İdareyle ilgili şikâyetler yargıya taşınmadan uzlaşmayla çözülmeye çalışılacak.
:KK1:sıze yardımcı olur ınsallah

Bugün yürütmeden 140 çözdüm.
Aöf ye başlangıç yaptım.
Pazarlama yönetiminden bir ünite bitirdim.
Şimdi ferihayı izlemeye gidiyorum.
Uykum gelmezse tarih çözerim...

masallah yıne gunluk o kadar cozudysen bende dun 240 tane karısık anayadasan cozdum kzıalr 20 yanlıs cıktı toplamında ıyı demı daha yenı konu bıtırmeme ragmen kendımı boyle avutuyorum

30 mat 30 türkçe 240 tarih sorusu çözdüm :KK6:bakalım bu saatten sonrada başka soru çözmem diye düşünüyorum:KK51:

masalahh sana arkadasım darısı bana bende 240 soru ıle kaldım bugun uykum geldı yattım bu arlar oglum cıldırmıs durumda basım agrıyor aksama kadar bagırıyor sureklı mızmılzık yapıyor

teşekkür ederim elkocum. Ben sizden çok duydum o siteyi ama hiç bakmadım bugün kesin bakcam.

Arkadaşlar ben önceden tercih yapan biri olarak çevremdeki arkadaşlarımdan da bildiğim üzere durum şöyle. MEzun olmadan herkes sınava girebilior. Hiç sorun değil ama 2 yıl geçerli ve de mezun olmayan arkadaşlar tercih yapamıyor. Zaten tercih yaparken de mezuniyet tarihini mutlaka girmen gerekiyor. MEzun olmadan tercih yapamıyorsun yani. Eğer sinavdan B ye girecekseniz sevgi meleğinin dediği gibi 2 sene beklemenin bi mantığı yok. Bu sene girin.

o zaman ben bu yıl temmuzdaki sınava b den giriim bi şansımı denerim.seneye de a dan girerim artık. çok teşekkür edrim cevaplarınız için

Selamlar..
Kızlar ben kpss önlisans için çalışmaya karar verdim yaklaşık bir hafta önce
Turizm ve otel işletmeciliği mezunuyum
Ama kafam çok karıştı
Şuan ön muhasebede çalışıyorum 9 saatim burda geçiyor
İkiye bölünmüş gibi hissediyorum kendimi
İşime kendimi veremiyorum tam anlamıyla aklım kpss de
Ama çalışmam gerekiyo hem maddi açıdan hemde patronumu çok seviyorum çok nadide insanlar..
İki arada kalmış durumdayım
Bu arada kalmışlık ders çalışmamı etkilermi sizce?
İkisini bir arada yürütebilirmiyim?
Bana fikir verirseniz çok sevinirim :KK16:

Son düzenleme:
‎2010 ANAYASA DEGISIKLIGI....ESRA
TBMM Başkanı ilk seçiminde 2 yıl, sonra dönem sonuna kadar görev yapacak.

*Memurların özlük hakları toplu sözleşmede düzenlenebilecek.

*Memurlar, disiplin cezalarını yargıya götürebilecek.

*İdare mahkemeleri ve Danıştay, “yerindelik” denetimi yapamayacak, “kamu yararı” gerekçesiyle karar alamayacak. Yüksek Askeri Şûra kararıyla ordudan ilişiği kesilen subaylar, yargıda hak arayabilecek. Terfi işlemleri ve kadrosuzluk nedeniyle albaylıktan veya generallikten emekliye ayrılanlar geri dönemeyecek.

*Anayasa Mahkemesi 17 üyeden oluşacak. TBMM, Sayıştay ve baroların göndereceği adaylar arasından 3 üyeyi seçecek. 14 üyeyi ise Cumhurbaşkanı atayacak. Cumhurbaşkanı, 4 atamayı doğrudan yapacak. Bu isimler, üst kademe yöneticileri, avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az 5 yıl deneyimli Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından olacak. Kalan 10 üyeden 3’ü Yargıtay’dan, 2’si Danıştay’dan, 1’i Askeri Yargıtay’dan, 1’i Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nden, 3’ü YÖK’ün göstereceği öğretim üyelerinden seçilecek.

*Anayasa Mahkemesi üyeleri 12 yıl için seçilecek. 65 yaşını dolduran emekliye ayrılacak.

*Anayasa Mahkemesi 2 daire ve Genel Kurul’dan oluşacak. Anayasa maddelerinin iptaline ve partilerin kapatılmasına 17 üyeden en az 12’sinin oyuyla karar verilebilecek.

*HSYK 22 asil ve 12 yedek üyeden oluşacak, 3 daire halinde çalışacak. Adalet Bakanı Kurul’un başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurul’un doğal üyesi olarak kalacak. 4 üyeyi Cumhurbaşkanı hukukçular ve avukatlar arasından atayacak. Yargıtay’dan 3 üye, Danıştay’dan 2 üye, Türkiye Adalet Akademisi’nden 1 üye seçilecek. 7 üye birinci sınıf adli yargı hâkim ve savcılarından, 3 üye birinci sınıf idari hâkim ve savcılardan olacak. Meslekten çıkarılan hâkim ve savcılar yargıya başvurabilecek.

*Olağan yargı yollarını tüketen kişiler AİHM’den önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilecek. TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da görevleriyle ilgili suçlamalarda Yüce Divan’da yargılanacak.

*Yurt dışına çıkış yasağı hâkim kararıyla konabilecek. Askerlik durumu, vergi borcu nedeniyle çıkış yasağı konulamayacak.

*Partinin kapatılmasından sorumlu tutulup yasaklanan milletvekili, bağımsız olarak dönem sonuna kadar TBMM üyeliğine devam edebilecek.

*TBMM Başkanlığı’na bağlı Kamu Denetçiliği Kurumu kurulacak. İdareyle ilgili şikâyetler yargıya taşınmadan uzlaşmayla çözülmeye çalışılacak.
:KK1:sıze yardımcı olur ınsallah
teşekkürler canım.....................

Evet lisanslar her yıl giriyor ama A grubundan :KK1: Yani B ye giriceğimiz için aynı hesap oluyor. B sınavı 2 yılda bir çünkü.
Bende sonradna pişman oldum kayıt olduğuma. Şu dar zamanda para boşuna gitmesin diye çalışacağım. Hem bizim yararımıza sonuçta.
Bugün başladım. Pazarlama yönetiminden başladım bildiğim için. 1 üinte bitti şimdi. Yarın 2 ünite çalışırım öyle öyle biter artık.
a grubuna girersek olmaz mı? ben her yıl gireyim diye devam etmiştim şimdi anlayamadım dediğini. aöf nasıl çalışıyorsun okuyup geçip testleri mi çözüyorsun yoksa not alıp ezberliyor musun?

Okul puanı benim bildiğim eklenmiyor yaa en azından kpss b de öyle bi şey yok. Öğretmenlikte var mı bilmiyorum ama hiç öyle bi şey duymadım valla ben. Benim bildiğim puanları 2011 de standart sapmaları falan kullanıp hesaplıyor. Hatta bir sitede yıllara göre puan hesaplayan bi hesaplayıcı var.Evet kitap aldıkça gaza geliyorum çalışasım geliyor diye bi de çok kaynaktan soru çözmenin çok faydası olduğunu bildiğim için aldım. Ben tarihte evet hepsini işaretliyorum çünkü eski bilgilerimi kullanıyorum 2-3 şıkka indiriyorum çoğu soruyu gerisini tahmin yeteneğim işte o piti piti şeklinde :KK1:
Çalıştığım yerlere bakarsan tarihte 4-5 soru anca yapmam lazım ama bilmediğim konularda bazı yorum soruları oluyor mesela onlarda hiç bilmeden de rahat yapabileceğin sorular oluyor yani onları boş geçmiyorum artı Atatürk ilkelerini falan da iyi biliyorumçalışmadığım halde eski temelden kalma. Onları da yapıyorum. Bi tek anayasa bilgi sorusu olduğu için şıkları eleme şansım pek olmuyor bilgi sorularında hiç blmiyorsam eğer tarih coğrafya dahil direk boş geçiyorum. Bunlar deneme olduğu için çok da sallamıyorum açıkçası yanlış doğruyu götürse ne olacak ki biraz cesaretli olmak lazım iki şıkka indiriyorsan sallamakta mahsur yok %50 şansın var çünkü.

Ayrıca sana tavsiyem yargıyı en sona bırak yargı cidden kasmış yani tüm derslerde. Ben onu en son çözüyorum. Tüm kitapları taramama rağmen de yargı da bilmediğim yanlış yaptğım bi sürü soru çıkıyo çünkü anayasa tarihi aşırı ayrıntı.Konu anlatımını bilemeyeceğim ama.
evet o hesaplayıcısı olan siteyi buldum ben. yediikliminde mat. zor geldi bana. bazı işlemleri atlamış ben de nasıl dönüştürdüğünü anlamadım. diğer kaynaklarıma da bakacağım olmazsa ihtiyacın setini alacağım artık. kolay diyorlar.

a grubuna girersek olmaz mı? ben her yıl gireyim diye devam etmiştim şimdi anlayamadım dediğini. aöf nasıl çalışıyorsun okuyup geçip testleri mi çözüyorsun yoksa not alıp ezberliyor musun?

A grubuna seneye gir bence çünkü aynı şey olacak.
Ben pazarlamadan başladım kendi alanım biliyorum aradan çıksın diye. Açıköğretimin e-öğrenme portalından çalışıyorum.
e-alıştırma bölümünde kitabı özetlemişler. Öğrenciye kolaylık olsun diye. Kitabtan çalışıp özet çıkarana kadar ohooo:KK6: bu şekilde 1 saatte 1 ünite bitiyor valla, sende oradan çalış hiç kasma.
Bir de ben hayatımda hiç ezber yapamam. Konuya yazarak çalışınca aklımda kalıyor.

Selamlar..
Ama kafam çok karıştı
Ama çalışmam gerekiyo hem maddi açıdan hemde patronumu çok seviyorum çok nadide insanlar..

Günde kaç saat çalışıyorsun? Akşam eve gidince çok yorgun olmuyorsan, ve erken çıkıyorsan bence gayet yapabilirsin.
Bir sorun olmaz. Stres yapma. İş yerinde arada netten konu anlatımlarına göz atarsın veya anlayışlı insanlarsa 1 saat konu çalışırsın vs.

evet o hesaplayıcısı olan siteyi buldum ben. yediikliminde mat. zor geldi bana. bazı işlemleri atlamış ben de nasıl dönüştürdüğünü anlamadım. diğer kaynaklarıma da bakacağım olmazsa ihtiyacın setini alacağım artık. kolay diyorlar.

anladım canım senin temelin yok sanırım. O zaman sana tavsiyem lise ya da orta okul matematik kitaplarından faydalanman hatta orta okul alırsan daha iyi olur. Çünkü temel orta okul dersleri lise onun tekrarı oluyor. Böyle söylememin sebebi de kpss ye lise ya da lisans sonrası girildiği için adamlar herkesin az da olsa matematik bildiğini varsayıyor. Kpss kitapları da ona göre hazırlanıyor. Mesela ben matematik bildiğim için çoğu basamağı atlasa sorun olmuyor hatta o basamakları yazmak anlatmak da aklıma gelmiyor birine soru anlatırken sanki herkes biliyormuş gibi geliyor bana. Matematikçilerde de bu var büyük ihtimalle ki piyasada ben hiç sözelcilere göre matematik kitabı görmedim yani. Biraz da o yüzden sözelciler biraz deniyor çalışmayı, sonra piyasadaki kaynaklar iyi olmadığından da anlamıyorum bu ders bana göre değil diyip vazgeçiyorlar matematik çalışmaktan sanırım. İhtiyacın 2009 kitabı var bende açıkçası ben çok da beğenmemiştim ama her sene değişiyor şimdiki basımı iyi olabilir tabi. ihtiyacı alabilirsin dediğim gibi bir de onun yanına ortaokul kitabı da alabilirsin.
KAç yaşına geldim orta okul kitabına mı çalışcam diye düşünebilirsin ama öyle ön yargılı olma bence, Küçüklere daha basit anlatılıyor hiç bi şey bilmedikleri için bir de o yüzden o şekilde matematiği anlayıp yapabileceğini düşünüyorum ben.

Günde kaç saat çalışıyorsun? Akşam eve gidince çok yorgun olmuyorsan, ve erken çıkıyorsan bence gayet yapabilirsin.
Bir sorun olmaz. Stres yapma. İş yerinde arada netten konu anlatımlarına göz atarsın veya anlayışlı insanlarsa 1 saat konu çalışırsın vs.

Şuan çalışmalarımı oturtabilmiş değilim ama saate değilde konuyu güzelce anlayıp anlamadığıma yöneliyorum çoğunlukla..
Akşam eve gidince çok değil hiç yorgun olmuyorum cnm o yönden çok şükür ki avantajım var.
Saat 6 gibi işten çıkıyorum.
Matematikten başladım bakalım Rabbim hepimize hayırlısını versin.

Selamlar..
Ama kafam çok karıştı

Duru merhaba :KK3:
bende turizm otel işletmeciliği mezunuyum canım ve bende muhasebecilik yaptım otelde çalıştım fakat bıraktım kendi isteğimle.
benimde iş alanım iyiydi pek karışanım yoktu ama kpss çok çok daha önemli.nede olsa özel sektör kötü yanları elbet var.
cumartesi çalışmak,nöbetçi kalmak,stres vs bir sürü etken yaşadım ben.size kpssyi kesinlikle denemenizi tavsiye ederim,patronunuz ne kadar iyi olursa olsun sonuçta bu iş hayatı sen 10 lira alıyorsundur başkasını bulur ona 8 lira verir seni şutlar.devlette öyle bir sıkıntın olmaz,maaşın gününde yatar.kimse size ömür boyu aynı yerde aynı patronla çalışma garantisi veremez.ben meslektaşınız olarak size kpss de şansınızı denemeniizi öneririm :KK34:

Meslektaş bulmama çok sevindim :KK16:
Aynen öyle senin dediğin gibi düşünüyorum.
Ama söylediklerin de düşüncelerimi hatırlamama katkı sağladı çok iyi geldi
Özel sektör insanları yoruyor
Ben zaten memurluğun en çok bize verdiği hakları seviyorum.
Biz şimdi turizmden değilde düz memurluk için tercih yapabiliriz dimi
Bölümümüzün imkanları hiç yok çünkü.

Meslektaş bulmama çok sevindim :KK16:
Aynen öyle senin dediğin gibi düşünüyorum.
Ama söylediklerin de düşüncelerimi hatırlamama katkı sağladı çok iyi geldi
Özel sektör insanları yoruyor
Ben zaten memurluğun en çok bize verdiği hakları seviyorum.
Biz şimdi turizmden değilde düz memurluk için tercih yapabiliriz dimi
Bölümümüzün imkanları hiç yok çünkü.

bende çok sevindim inan :KK19:
benim arkadaşım atandı 2 milyara yakın maaş alıyor,o kadar da rahat ki.
onu görünce bende hevesleniyorum :21:
esasen turizmin de ataması var ama bu kanayan bir yara,en son sanırım kocaeliye atama oldu ama 1 kişi alıyor mesela.
kültür turizm bakanlıgı kadrolarına hukuk,iktisat vs mezunları alınıyor.arkeologların ataması yapılmıyor :KK25: böyle bir ülkede memur olmaya çalışıyoruz.orduevleri özelleşti bir ara oraya da kpss ile alınacaktı servis elemanı,şef vs ama ne oldu o iş bilemiyorum .
ben housekeepingde de çalıştım food and beverage da da muhasebede de.biz böyle stajlarla vs.ler le tecrübeli personelken gökten inme insanların hem otellerde hemde bakanlıklarda önümüzü kapatmaları çok saçma. işte bu nedenler ve dahasından dolayı kpssye girme kararım perçinlenmiş oldu. :KK31:

Ben zaten bölümümü sevmiyorum oyüzdende bölümümden bi yer tercih ediyim turizm bakanlığı olsun istemiyorum.
Okuduktan sonra yanlış bi karar verdiğimi anladım ama artık çok geç..
Benim için düz memurluk daha güzel herşeyin hayırlısı elbette ilk önce.
3001 den tercih yapabiliyoruz biz dimi

Ben zaten bölümümü sevmiyorum oyüzdende bölümümden bi yer tercih ediyim turizm bakanlığı olsun istemiyorum.
Okuduktan sonra yanlış bi karar verdiğimi anladım ama artık çok geç..
Benim için düz memurluk daha güzel herşeyin hayırlısı elbette ilk önce.
3001 den tercih yapabiliyoruz biz dimi

edebiliyorsun tabii
ama onda da gerekli olan bilgisayar işletmenlik sertifikası isteniyor.yani üniversite de derslerde gördüğümüz,hep kullandığımız
word excel powerpoint falan onları içeren sertifika.

X