2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

merhabalar kızlaaar.... sevgi meleğinin açtığım topice yanıt vermesiyle buraya geldim,teşekkürler sevgi meleği :KK16:
şimdi derdime geçelim :KK31::KK52:

Arkadaşlar atanmaya çalışan bir öğretmenim,ama ders çalışma isteğimi yitirdim. Geçen sene 2011 sınavı için Şubat sonu-Mart başı gibi ilk kez KPSS'ye hazırlandım ve 77 puan aldım.Atanabileceğime emin gibiydim sınavdan önce,"aman ben yaparım bu sınavı" diyordum ama sınav sonrası tam bir hüsrandı. Çünkü bölümüm biyoloji öğretmenliği ve 77 puan bana yetmiyor ne yazık ki Bu sene tekrar hazırlanayım dedim,dershaneye de yazıldım ama bir türlü ders çalışmaya başlayamadım,motivasyonum sıfır. Puanlar çok yüksek,alımlar az diye diye kendimi soğuttum çalışmaktan... Tekrar çalışmaya başlamak istiyorum,ama nasıl yapacağımı bilemiyorum Dershanede konu anlatımı yaptıkları için,eve gelince konu çalışmak istemiyor canım,ama bir süre sonra da konuları tekrarlamadığım için unuttuğumu düşünüyorum. Feci derecede de internet bağımlılığım olduğunu düşünüyorum bu aralar. Herşeyi sıfırlamam ve derslere motive olmam lazım Motivasyon ve çalışma stratejisi açısından fikirlerinize ihtiyacım var kızlar... Şimdiden sizlere çok teşekkür ederiiim

ilk başta arkadaşım bolum puanı yuksek ben bu puanı alamam atamam yapılmaz dıye dusunme kendıne bır hedef belırle ben bu sınavdan 90 alıcam dıye ondan sonra bu hedefını gerceklestır 5ay gıbı bır zman ıstesen bes ayda cok sey yaparsın 5 ay herseyle ırtıbatını kopar sana sonu guzel gelır ondan sonra ıstedıgın kadar nete gırersın gezer tozarsın yok ben bunu yapamam netten vazgecemem dıyorsanda mesal kendıne gunluk bır sınır koy ders calsımadan nete gırmıycem dıye ama bunu uygula çalışmadınmı gırme koydugun kuraları uygula ccanım :KK1:

benimde dedem yoğun bakımdaydı 10gün onların orda kaldım havada çok soğuktu üşütüp hasta oldum
ders çalışmaya dermanım kalmadı bu havalarda kendinize dikkat edin kızlar.:KK25:

Lost87 geçmiş olsun canım.

Bu arada hızlıca yazılanlara göz attım gördüğüm kadar çoğu kişide çalışamama sorunu var
bu tip şeylerin önce sebebini bulmak lazım ben bi kaç sebebini sıralayayım size

1)Canım çalışmak istemiyor şimdi otursam da kafama girmez,
2)Dur bi internete gireyim 2 dk sonra başlayacağım derse,
3)Şu odayı da toplayım öyle başlarım derse,
4)Yemek yapılacaktı onu da aradan çıkarayım derse öyle başlarım,
5)Odayı topladım temizlik yaptım acayip yoruldum bu şekilde çalışamam en iyisi bi film izleyim dinlenirim ondan sonra kesin başlayacağım çalışmaya

Sonra film falan da izlenir evdeki temizlikti yemekti şuydu buydu bütün işler de bitmiştir ama saat 9 olmuştur hem de akşam dokuz Tamam artık gereksiz tüm işleri hallettim artık ders çalışabilirim dersiniz. Dersin başına geçersiniz :)

Bu seferde aklınızda kalmaz hiç bi şey bir sürü de konu vardır. Zaten 90 üstü almazsam atanamam. Hem 5 ay kaldı bu kadar sürede bu kitaplar bitmezki. Hadi başladım diyelim hangi kitaba çalışayım nasıl çalışayım sözelden özet mi çıkarsam yoksa çıkarmasam mı? En iyisi ben bu gün plan yapayım yarın başlarım. Yok yok bu sefer kesin yarın çok çalışacağım :)
Hem plan da yapmış olurum uyarım da :)

Yarın olur bu sefer canın çalışmak istemez o sırada bütün negatif duygular düşünceler kafana üşüşür ve ne olduğunu anlayamadan aman yaa boşver sonra çalışırım hem canım istemiyor zorlamanın ne mantığı var ki yormayım kendimi günde iki saat baksam yeter olursa olur zaten artık kendimi fazla yıpratmanın mantığı yok diyip çalışırsınız ama hem verimsiz olur hemde oturmaz konular iyice.

Eğer bu tip şeyler yaşıyorsanız ki bazen bana da oluyor yani ama atlattım ben bu durumu nasıl derseniz sorunun farkına vararak

Sorunu özetlersek:
1) Gereksiz önemsiz işlere gereğinden fazla vakit ayırmak önemli işleri sonra daha rahat yaparım önemsiz işler aradan çıkarsa diye düşünmek
Gereksiz işten kastım ev işi,temizlik, yemek falan filan diyebilirsiniz bunlar gerekli şeyler gerekli yapmak zorundayız evet ama ders çalışmanın yanında sınav konusunda bize artı getirmeyen işler yani. Bunları yapmadan olmaz tabi ki yapacağız ama sıraya koyarak her işi ve hızlı bir şekilde yani yemek temizlik işine günde 2 ayırabilirsiniz yine size koca bi gün kalır. Bu tip işleri pratik hızlı bi şekilde yapıp biriktirmeyerek aradan çıkarın. MEsela bulaşıkları işiniz biter bitmez kaldırın biriktirme yapmayın.
Tabi diğer tamamen gereksiz işler de var tv izlemek film izlemek müzik dinlemek internete takılmak gibi bunları hiç yapmamak da olmaz tabi ama sınırlamalar getirerek günde bi saati geçmemek koşulu ile yapabilirsiniz

2)Negatif düşünceler ben yapamam yetişmez canım istemiyor off çok sıkıcı gibi. Böyle şeyleri kesinlikle aklınıza getirmeyin pozitif düşünün ilk başlarda yapamazsanız bile, Az zaman var çok iş var diyerek sadece yapmam gereken işi düşüncem böyle şeyleri düşünerek vakit kaybetmemeliym diyerek düşünmekten vazgeçin zaten bir kişi çok yoğunsa başka şeyler düşünmeye vakit kalmaz. Kısacası eyleme geçin hemen. Vaktinizi dolu dolu geçirin. Zaten konular bittikçe mutlu olacaksınız bi sürü şey öğrendim diye motive olup çalışacaksınız. Ders çalışmak için de uygun zamanı beklemeyin çünkü her an her dakika çalışmak için uygundur. Canım istesin diye beklerseniz o zaman hiç gelmeyebilir. Bir de çalışmaya başlamadan ödül koyun kendinize mesela 50 dk masanadan kalkmadan çalışırsam 10 dk internete gireceğim gibi olabilir ama 10 dk yı geçirmeden tabi :)

3) Tabi bunları yapmak için de gerekli olan en önemli şey irade. İrade kullandıkça gelişir. Bu yüzden yapmanız gereken şeyleri istemeseniz de yapın. Zamanla isteyerek yapmaya başlarsınız iradeniz geliştikçe. İradeyi geliştirmek için de durmadan üstüne gidin olayların. En zorlandığınız yapmayı hiç istemediğiniz ve sürekli ertelediğiniz ne işiniz varsa hemen şimdi bu yazıyı okuduktan sonra yapmak için gidin ve hemen vakit kaybetmeden o işe başlayın.

4) Son söz olarak da hiç mazeret yerine getirilmiş bir görevin yerini tutmaz. Yok bilmem ne oldu da çalışamadım demeyn asla. Mazeretleri bahaneleri bi kenara atıp yapmanız gerekenleri yapın her zaman ve asla ertelemeyin, üşenmeyin.

Bu dediklerimi uygularsanız bütün sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Bu söylediklerimi Yapamazsanız da sınavdan sonra çok kötü bi puan aldğınızı ve keşke çalışsaydım dediğinizi hayal edin ve bu durumu yaşamak istemiyorsanız da çalışn. İlerde keşke dememek için çalışın.

Tabi bol bol da dua etmeyi unutmayın size güç verir.

merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim beni de aranıza alırsınız umarım bu sıkıntıların hepsini ben de yaşıyorum ama benim bide 1,5 yaşında bi kızım var ve kesinlikle
ders çalışmama izin vermiyor zamanda azaldı ne yapacam bilmiyorum :KK43:

Lost87 geçmiş olsun canım.

Bu arada hızlıca yazılanlara göz attım gördüğüm kadar çoğu kişide çalışamama sorunu var
bu tip şeylerin önce sebebini bulmak lazım ben bi kaç sebebini sıralayayım size

1)Canım çalışmak istemiyor şimdi otursam da kafama girmez,
2)Dur bi internete gireyim 2 dk sonra başlayacağım derse,
3)Şu odayı da toplayım öyle başlarım derse,
4)Yemek yapılacaktı onu da aradan çıkarayım derse öyle başlarım,
5)Odayı topladım temizlik yaptım acayip yoruldum bu şekilde çalışamam en iyisi bi film izleyim dinlenirim ondan sonra kesin başlayacağım çalışmaya

Sonra film falan da izlenir evdeki temizlikti yemekti şuydu buydu bütün işler de bitmiştir ama saat 9 olmuştur hem de akşam dokuz Tamam artık gereksiz tüm işleri hallettim artık ders çalışabilirim dersiniz. Dersin başına geçersiniz :)

Bu seferde aklınızda kalmaz hiç bi şey bir sürü de konu vardır. Zaten 90 üstü almazsam atanamam. Hem 5 ay kaldı bu kadar sürede bu kitaplar bitmezki. Hadi başladım diyelim hangi kitaba çalışayım nasıl çalışayım sözelden özet mi çıkarsam yoksa çıkarmasam mı? En iyisi ben bu gün plan yapayım yarın başlarım. Yok yok bu sefer kesin yarın çok çalışacağım :)
Hem plan da yapmış olurum uyarım da :)

Yarın olur bu sefer canın çalışmak istemez o sırada bütün negatif duygular düşünceler kafana üşüşür ve ne olduğunu anlayamadan aman yaa boşver sonra çalışırım hem canım istemiyor zorlamanın ne mantığı var ki yormayım kendimi günde iki saat baksam yeter olursa olur zaten artık kendimi fazla yıpratmanın mantığı yok diyip çalışırsınız ama hem verimsiz olur hemde oturmaz konular iyice.

Eğer bu tip şeyler yaşıyorsanız ki bazen bana da oluyor yani ama atlattım ben bu durumu nasıl derseniz sorunun farkına vararak

Sorunu özetlersek:
1) Gereksiz önemsiz işlere gereğinden fazla vakit ayırmak önemli işleri sonra daha rahat yaparım önemsiz işler aradan çıkarsa diye düşünmek
Gereksiz işten kastım ev işi,temizlik, yemek falan filan diyebilirsiniz bunlar gerekli şeyler gerekli yapmak zorundayız evet ama ders çalışmanın yanında sınav konusunda bize artı getirmeyen işler yani. Bunları yapmadan olmaz tabi ki yapacağız ama sıraya koyarak her işi ve hızlı bir şekilde yani yemek temizlik işine günde 2 ayırabilirsiniz yine size koca bi gün kalır. Bu tip işleri pratik hızlı bi şekilde yapıp biriktirmeyerek aradan çıkarın. MEsela bulaşıkları işiniz biter bitmez kaldırın biriktirme yapmayın.
Tabi diğer tamamen gereksiz işler de var tv izlemek film izlemek müzik dinlemek internete takılmak gibi bunları hiç yapmamak da olmaz tabi ama sınırlamalar getirerek günde bi saati geçmemek koşulu ile yapabilirsiniz

2)Negatif düşünceler ben yapamam yetişmez canım istemiyor off çok sıkıcı gibi. Böyle şeyleri kesinlikle aklınıza getirmeyin pozitif düşünün ilk başlarda yapamazsanız bile, Az zaman var çok iş var diyerek sadece yapmam gereken işi düşüncem böyle şeyleri düşünerek vakit kaybetmemeliym diyerek düşünmekten vazgeçin zaten bir kişi çok yoğunsa başka şeyler düşünmeye vakit kalmaz. Kısacası eyleme geçin hemen. Vaktinizi dolu dolu geçirin. Zaten konular bittikçe mutlu olacaksınız bi sürü şey öğrendim diye motive olup çalışacaksınız. Ders çalışmak için de uygun zamanı beklemeyin çünkü her an her dakika çalışmak için uygundur. Canım istesin diye beklerseniz o zaman hiç gelmeyebilir. Bir de çalışmaya başlamadan ödül koyun kendinize mesela 50 dk masanadan kalkmadan çalışırsam 10 dk internete gireceğim gibi olabilir ama 10 dk yı geçirmeden tabi :)

3) Tabi bunları yapmak için de gerekli olan en önemli şey irade. İrade kullandıkça gelişir. Bu yüzden yapmanız gereken şeyleri istemeseniz de yapın. Zamanla isteyerek yapmaya başlarsınız iradeniz geliştikçe. İradeyi geliştirmek için de durmadan üstüne gidin olayların. En zorlandığınız yapmayı hiç istemediğiniz ve sürekli ertelediğiniz ne işiniz varsa hemen şimdi bu yazıyı okuduktan sonra yapmak için gidin ve hemen vakit kaybetmeden o işe başlayın.

4) Son söz olarak da hiç mazeret yerine getirilmiş bir görevin yerini tutmaz. Yok bilmem ne oldu da çalışamadım demeyn asla. Mazeretleri bahaneleri bi kenara atıp yapmanız gerekenleri yapın her zaman ve asla ertelemeyin, üşenmeyin.

Bu dediklerimi uygularsanız bütün sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Bu söylediklerimi Yapamazsanız da sınavdan sonra çok kötü bi puan aldğınızı ve keşke çalışsaydım dediğinizi hayal edin ve bu durumu yaşamak istemiyorsanız da çalışn. İlerde keşke dememek için çalışın.

Tabi bol bol da dua etmeyi unutmayın size güç verir.

arkadasım cok guzel anlatmıssın ama bazen hergunde temızlık yapamak gerekıyor ben bırgunde evı bırkayım dıyemıyorum 2 bucuk yasında oglum var mecbur yapmak zorundayım eee onun kahvlatısını ıdı ogle yemegını aksma yemegını hepsı bana bakıyor fırsat buldukca calsıyorum bazen oyle oluyorkı calsıtırmıyor tam calsıam gelıyor kucagıma ders yok bagırıyor hadı calsı bakalım sıkı ıse olmuyor evlı olmayan veya evlı olup cocugu olmayanlar bızdend aha sanslı goruyorum ben kendı adıma

merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim beni de aranıza alırsınız umarım bu sıkıntıların hepsini ben de yaşıyorum ama benim bide 1,5 yaşında bi kızım var ve kesinlikle
ders çalışmama izin vermiyor zamanda azaldı ne yapacam bilmiyorum :KK43:

aramzıa hosgledın benımde senın gıbı 2 bucuk yasında oglum var onunla oldugu kadar calsıyorum canım

Selam kızlar..ben de aranıza yeni katılıyorum..çalışan bütün arkadaşlara başarılar,umarım herkes emeğinin karşılığını alır..şu anda ben coğrafyayı bitirmeye çalışıyorum..bir şey sormak istiyorum bir de kpss seti aldım,içinde türkçe matematik anayasa tarih coğrafya var..başka bir kitap almama gerek var mı,eksiğim va mı acaba ?

Tarih te ilkler

Sipahi örgütü ilk kez Orhan Gazi döneminde kuruldu.
Osmanlı Devleti'nde toplam 36 kişi padişahlık yapmıştır.
III.Osman zamanında hiç ayaklanma ve savaş olmamış sadece büyük yangınlar çıkmıştır.
Hz.Muhammed'in(s.a.) ilk diblomatik başarısı Hudeybiye Antlaşması'dır.
Osmanlı Devleti'nde en fazla patişah ismi Mehmet'tir.
Osmanlı döneminde ilk denizaltıyı İbrahim Efendi yapmıştır.
İlk vezirlik sistemi Abbasiler tarafından oluşturulmuştur.
Osmanlı Devleti padişahlarından piyanist olan ilk ve tek patişah V.Murat'tır.
İkta sistemi ilk defa Hz.Ömer zamanında uygulanmıştır.
İlk Safevi padişahı Şah İsmail'dir.
Osmanlı Devleti'nin ilk halifesi Yavuz Sultan Selim'dir.
Tarihte ilk ticaret kolonileri İyonlar tarafında oluşturulmuştur.
Balkanlar II.Kosova savaşı ile ilk kez Türk yurdu olmuştur.
İlk anayasayı Babiller oluşturmuştur.
Osmanlı Devleti'nde ilk tershane Yıldırım Bayezid devrinde Gelibolu'da oluşturulmuştur.
Sivil Savunma teşkilatı ilk olarak I.Dünya Savaşı esnasında oluşturulmuştur.
Orta Doğu'ya 4 kez Haçlı Seferi düzenlenmiştir.
Müslümanlarla Türkler ilk kez 4 Halife devrinde karşılaşmıştır.
Osmanlı Devleti'nde ekberiyet sistemi ilk defa I.Ahmet devrinde uygulanmıştır.
İlk bütçe Tarhuncu Ahmet Paşa tarafından düzenlenmiştir.
İlk Türk amiral Çaka Bey'dir.
İlk Türk deniz savaşını Çaka Bey yapmıştır.
Osmanlı Devleti'nde ilk divan Orhan Bey döneminde kurulmuştur.
Osmanlı Devleti'nin toprak kaybettiği ilk antlaşma Karlofça'dır.
İlk İslam devletinin temelleri Mekke'de atılmıştır.
İlk anayasamız 1876'daki I.Meşrutiyet Anayasasıdır.
Fatih Sultan Mehmet 12 Hristiyan devletini yıkmıştır.
Yıldırım Bayezid yıldırım lakabını Niğbolu Savaşı'na almıştır.
Osmanlı Devleti ilk deniz savaşı Venedikler'le yapmıştır.
Atatürk'e gazi ve maraşallik ünvanı Sakarya Savaşı'ndan sonra verilmiştir.
Osmanlı Devleti'nin son halifesi Abdülmecid'tir.
Dört işlemi ilk kez Sümer'ler bulmuştur.
Tarihte bilinen ilk büyük ve düzenli orduyu Akadlar kurmuştur.
Tarihdeki ilk yazılı antlaşma Kadeş'tir.
Parayı ilk kez Lidyalı'lar bulmuştur.
Mısırlı'lar Hiyogralif Yazısını kullanmıştır.
Anadolu'ya yazıyı ilk getirenler Asurlar'dır.
Miladi takvimi Mısırlı'lar oluşturtu,Romalı'lar geliştirdi.
İbraniler tarihte tek tanrılı inanca ,inanan ilk kavimdir.(Musevilik)
Tarihte ilk demokrasi örneğini Yunanlı'lar uygulamıştır.
Ağrı Dağı'nın eski adı Ararat'tır. Yüksekliği ise 5135km'dir.
T.C.'de ilk general Fevzi Çakmak'tır.
Türkler'in ilk kullandığı takvim 12 hayvanlı Türk takvimidir.
Yerleşik hayata geçen ilk Türk kavmi Uygurlar'dır.
Osmanlı Devleti ilk borcu Kırım Savaşı sırasında İngiltere'den almıştır.
Anadolu Hisarı Yıldırım B.tarafından, Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.
Musevilik'i resmi din olarak kabul eden ilk Türk devleti Hazarlar'dır.
Osmanlı padişahlarının tahta geçerken dağıttığı paraya "Cülüs" denir.
Şehid edilen ilk Osmanlı patişahı Genç Osman'dır.
Osmanlı Devleti'nde en fazla padişahlığı K.Sultan Süleyman yapmıştır.(46)
İlk Osmanlı parası Osman Bey,ilk gümüş para Orhan Bey,ilk altın para,Fatih Sultan Mehmet bastırmıştır.
Karikatürün doğmasını "Daumier" sağlamıştır.
Osmanlı Devleti,uçağı ilk kez birinci dünya savaşında kullanmıştır.
İlk kez Rumeliye geçiş Çimpe Kale'sinin alınmasıyla gerçekleşmiştir.
Karlofça ant.ile başlıyan gerileme Yaş ant.ile son bulmuştur.
Fransız ihtilali ile ortaya çıkan ilk isyan, Sırp isyanıdır.
Osmanlı Devleti'nden en son ayrılan millet Arnavutlar'dır.
Yunanlılar Edirne ant.ile ,Sırplar da Berlin ant. ile bağımsız olmuşlardır.
Reform ilk kez Almanya'da,Rönesans ise İtalya'da ortaya çıkmıştır.
İlk posta teşkilatı Lale devri'nde oluşturuldu.
İlk itfaiye teşkilatı Lale devri'nde oluşturuldu.
İlk kağıt fabrikası Lale devri'nde Yalova'da açıldı.
Matbaa ülkemize ilk kez Lale devri'nde gelmiştir.
İlk çiçek aşısı Lale devri'nde yapıldı.
İlk kumaş fabrikası Lale devri'nde İstanbul'da açıldı.
Suğdak Deniz Seferi ilk deniz aşırı seferidir.
Tarihte Türk adında kurulan ilk devleti Göktürk'lerdir.
Tarihteki ilk Türk devleti Hunlar'dır.
Miryekefelon Savaşı ile Anadolu Türkler'in anavatanı olmuştur.
Osmanlı Devleti'nin Afrika'da kaybettiği ilk toprak parçası Cezayir'dir.
Osmanlı Devleti'nin Afrika'da kaybettiği en son toprak parçası Traplusgarp'tır.
Halifelik Osmanlı'ya ilk kez Ridaniye Savaşı'ndan sonra geçmiştir.
İstanbul feth edilmeden önce 16 kez kuşatılmış fakat alınamamıştır.
İllere ilk kez vali gönderilme II.Mahmut zamanında başlamıştır.
İlk nüfus sayımı II.Mahmut zamanında yapılmıştır.
Musadere usulu ilk kez II.Mahmut zamanında kaldırılmıştır.
İlk medrese,1327'de Orhan Bey zamanında İznik'te açılmıştır.
Türk Edebiyatı'nın en eski yazılı kaynakları Orhun Yazıtları'dır.
İlk bireysel zeka testi 1905'te Fransız Binet ile Simon tarafından uygulanmıştır.
Anadolu'da kurulan ilk tarikat Baba İshak tarafından kurulan "Babailik"tarikatıdır.
Türk tarihinde ilk medrese Karahanlı'lar zamanında yapılmıştır.
Türkçe'yi resmi dil olarak ilan eden ilk devlet adamı Karamanoğlu
Mehmet Bey'dir.(13Mayıs1277)
Osmanlı Devleti'nde toplam 36 kişi padişahlık yapmıştır.
Osmanlı Devleti'nde en fazla padişah ismi Mehmed'tir.
Osmanlı Devleti ilk tanzimatı Rusya'ya vermiştir.
Osmanlı Devleti'nin Trakya'da feth ettiği en son toprak parçası İstanbul'dur.
İlk kez kavuk giyen Osmanlı padişahı 1.Bayezid'tir.
Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan ilk resmi antlaşma Amasya Antlaşması'dır.
Osmanlı padişahlarından hattat olan ilk ve padişah Abdülmecid'dir.
İlk posta teşkilatı İranlı'lar tarafından kurulmuştur.
Tarihte ilk yazıyı Sümer'ler kullanmıştır.
Aşıkzade Tarihi'ne göre ilk vergi uygulaması Osmanlılar'da Osman Gazi zamanında başlamıştır.
Osmanlılar'da ilk mali teşkilat 1.Murad zamanında kurulmuştur.
TBMM'nin kabul ettiği ilk kanun vergi kanunudur.
İlk vergi rekortmenimiz Türkiye Amatörler Birliği'nin kurucu başkanı Manizade Şevket Manioğlu'dur.
İlk yazılı vergi reformu bundan 4bin 400 yıl önce yapılmıştır.(Sümerler)
Osmanlı devletini ilk başkenti Bursa,son başkenti ise İstanbul'dur.
Osmanlı padişahının yetkilerini sınırlayan ilk belge Sened- İttifak'tır.(1808)
Azınlıklara ilk defa siyasal haklar Islahat Fermanı ile verilmiştir(1856)
31 Mart olayı Osmanlı tarihinde devletin temel düzenini değiştirmek için yapılan ilk ayaklanmadır.
Kurtuluş Savaşı'nda TBMM'nin ilk başarısı Ermeniler'e karşı kazanıldı.
Gümrü Ant. TBMM'nin uluslararsı alandaki ilk siyasi başarısıdır.(3 Aralık 1920)
Düzenli ordunun(8 Kasım 1920) ilk başarısı I.İnönü Savaşı'dır.
TBMM'nin ilk siyasal ilişki kurduğu devlet S.Rusya'dır.
İlk kurulan cemiyet Trakya Paşaeli Cemiyeti'dir.
İşgallere karşı ilk silahlı direnişi başlatan cemiyet Kilikyalılar Cemiyeti'dir
KIZLAR TARİHTE İLKLERİ SİZİN İÇİN GETIRDIM

-Bitki çeşitliğinin en fazla olduğu bölgemiz hangisidir?

-Marmara Bölgesi

2-Maden bakımından zengin olduğu halde endütrisi yeterince gelişmemiş olan bölgemiz hangisidir?

-Doğu Anadolu Bölgesi

3-Turizm gelirleri en fazla olan bölgemiz hangisidir?

-Marmara Bölgesi

4-Termal Turizmin yoğun olduğu bir bölgenin yapısı hakkında ne söylenebilir?

- Kırıklı yer yapısı yaygındır

5-Yatak uzunluğu en fazla olan akarsuyumuz hangisidir?

-Kızılırmak

6-Türkiye deki kapalı havzaların en belirgin özelliği nedir?

-Sularının tatlı olmamasıdır.

7-Türkiye nin 4 mevsimi zamanında yaşayan bir ülke olması neyin sonucudur?

-Matematiksel konumunun sonucudur.

8-Türkiye nin aynı anda 4 mevsimi bölgelerinde yaşaması neyin sonucudur?

-Özel Konumunun sonucudur.

9-Yaz mevsiminde en sıcak bölgemiz hangisidir?

-Güney Doğu Anadolu Bölgesi dir.

(Güneyden gelen SAMYELİ rüzgarlarının etkisi altındadır.)

10-Hiç doğal göl olmayan bölgemiz hangisidir?

11-Aliminyumun ham maddesi nedir?

-Boksittir

(Seydişehir de çıkarılır ve burada işlenir.)

12-Gübre hangi madenden üretilir?

-Fosfattan üretilir.

(En çok fosfat çıkarılan bölgemiz Güney Doğu Anadolu Bölgesidir.Mardin,Adıyaman)

13-En az yağış alan bölgemiz neresidir?

-İç Anadolu Bölgesidir.

14-En az orman bulunan bölgemiz hangisidir?

(En az yağış alan bölgemiz olmamasına rağmen orman çok azdır.Bunun sebebi buharlaşmanın çok fazla olmasıdır.)

15-Akdeniz iklimi görülen bölgelerimiz

-Akdeniz Bölgesinin kıyı kesimleri

-Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batı kesimleri(Orta Fırat böl.)(Gaziantep)

-Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünün özellikle Ege denizi ve Marmara denizi kıyılarına bakan kısımları

-Ege Bölgesinin kıyı kesimleri

16-Antep fıstığı üretiminde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

17-Kırmızı Mercimek üretiminde Türkiye de 1. Olan bölgemiz hangisidir?

18-Türkiye de pamuk üretimi

- 2008 yılının güncel verilerine göre

1.Güney Doğu Anadolu Bölgesi

2.Ege Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

19-Güney Doğu Anadolu Bölgesinde GAP ile olan değişmeler?

-*Ürün çeşitliliği artmıştır.

*Tahıl ekim alanı daralmıştır.

*Tahıl ekilen yerlerde verim artmıştır.

*Nadas alanı azalmıştır.(Buna bağlı olarak erezyon azalmıştır.)

*Sebze ve meyve üretimi artmıştır.

*Tarıma bağlı sanayi gelşmiştir.

* Nüfus artmıştır.Göç verme azalmıştır.

20-Türkiye de en çok enerji üreten barajlar

-2008 güncel verilerine göre sıralanmıştır.Eski kaynaklarda sıralama farklı olabilir.

1.Atatürk Barajı (GAP kapsamındadır)

2.Karakaya Barajı

3.Keban barajı

21-Keban ve Karakaya barajları GAP a dahil midir?

-Hayır değildir.GAP projesinden daha önce yapılmış barajlardır.

22-GAP kapsamına giren barajlar

-*Hasankeyf Barajı

*Batman Barajı

*Ilısu Barajı

*Kralkızı Barajı

*Atatük Barajı

23-Güney Doğu Anadolu Bölgesi nin Volkanik dağı hangisidir?

-Tek volkanik dağı Karacadağ dır.

24-Güney Doğu Anadolu Bölgesinin ovaları

-*Ceylanpınar Ovası

*Harran Ovası(Altınbaşak)

*Suruç Ovası

25-GAP tan en fazla hangi ilimiz yararlanacaktır?

-Şanlıurfa

26-Türkiye nin en büyük Termik Santrali hangisidir?

-Afşin-Elbistan Termik Santrali dir.-Kahramanmaraş-Linyitle Çalışır.

27-Akdeniz Bölgesinde hangi turizm çeşidi yoktur?

-Kaplıca Turizmi yoktur.(Karstik arazi nedeniyle)

28-Zeytin üretiminde Türkiye

-1.Ege Bölgesi

2.Marmara Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

29-Yer fıstığı üretiminde 1.bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

30-Anason üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

31-Mısır üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

32-Soya Fasülyesi üretiminde 1. Bölgemiz hangisidir?

-Akdeniz Bölgesi

33-Akdeniz bölgesindeki geçitler

-*Antalya yı Göller Yöresine Bağlayan geçit----Çubuk Geçidi

*Mersin i İç Anadolu ya Bağlayan geçit---------Sertavul Geçidi

*Adana yı İç Anadolu ya Bağlayan geçit--------Gülek Geçidi

*Adana yı Suriye ve Hatay a Bağlayan geçit---Belen Geçidi

34-Akdeniz Bölgesi mağraları

-*Karain -Antalya

*Beldibi -Antalya

*İncisuyu-Burdur

*Cennet Cehennem-Mersin

*Damlataş-Antalya

35-İç Anadolu bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-İlkbahar

36-Doğu Anadolu bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Yaz

37-Karadeniz bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Sonbahar

38-Akdeniz bölgesi en fazla yağışı hangi mevsimde alır?

-Kış

39-Akdeniz ile Karadeniz bölgelerinin temel farkları nelerdir?

-Akdeniz her mevsim yağışlı değildir -Karadeniz bölgesi her mevsim yağışlıdır.

-Akdeniz en fazla yağışı kışın alır -Karadeniz en fazla yağışı sonbaharda alır.

**Kısacası iklim farkı en tipik farktır.

40-Akdeniz kıl keçisi yetiştirilen yerler

-Teke ve Taşeli Platolarında yetiştirilir.

41-Cennet ve cehennem mağaraları hangi tip karstik oluşuma örnektir?

-En büyük Obruk örneğimizidir.

(Obruk Platosu İç Anadolu da bulunur ve en çok obruk bu platodadır.Fakat en büyük obruklar karstik yapının daha çok yer aldığı Akdeniz Bölgesinde dir.

42-Dünyanın en uzun nehri hangisidir?

- Nil Nehri

43-Türkiye nin en büyük kapalı havzası hangisidir?

-Tuz Gölü

44-Türkiye nin en büyük tatlı su gölü hangisidir?

-Beyşehir Gölü

45-Türkiye nin en büyük gölü hangisidir?

-Van Gölü

46-Akdeniz bölgesinde mağranın çok olmasının sebebi nedir?

-Karstik yapıdır.Yani Jeolojik yapıdır.

47-Akdeniz bölgesinin tektonik gölleri

-Burdur Gölü (suyu acıdır.)-Eğirdir Gölü r11;Beyşehir Gölü

48-Karstik ovalar neden verimsizdir?

-Karstik ovalar gelen suyu hemen alta geçirdiği yani su tutmadığı için verimsizdir.

49-Akdeniz bölgesinin karstik gölleri

-Solda Gölü-Kestel Gölü-Avlan Gölü-Suğla Gölü

(Bu göller sadece karstik özellik taşır.)

50-Akdeniz bölgesinin platoları

-Teke Platosu-Taşeli Platosu

51-Terre Rosa toprağı en çok hangi bölgemizdedir?

-Akdeniz Bölgesi ndedir.

52-Türkiye nin en büyük karstik ovası hangisidir?

-Acıpayan Ovası(Akdeniz Bölgesi)

53-Karstik oluşumlar

-En fazla Akdeniz Bölgesinde bulunurlar.

*Büyüklüklerine göreolye-Uvala-Dolin-Lapya

54-Türkiye de en fazla göl hangi bölgemizde bulunur?

-Akdeniz Bölgesinde bulunur.(Zaten Göller Yöreside Bu bölgededir.)

55-Amik ovası ne tip bir ovadır?

-Çöküntü yani graben Ovası dır.(Graben ovaları Ege Bölgesinde görülür.)

(Bunun dışında tek örnektir.)(Hatay daki Nur Dağlarının tek HORST olması da bununla birlikte ele alınır.)

56-Dağlık ve engebeliğe göre Türkiye

-1.Doğu Anadolu Bölgesi

2.Karadeniz Bölgesi

3.Akdeniz Bölgesi

57-Türkiye de rüzgar enerjisinden en fazla nerede yararlanılır?

-En fazla Alaçatı da yararlanılır.

58-Türkiye nin en büyük limanları

-1.İstanbul Limanı

2.İzmir Limanı

3.Mersin Limanı

59-Türkiye nin en büyük ithalat limanı hangisidir?

-İstanbul Limanı

60-Türkiye nin en büyük ihracat limanı hangisidir?

-İzmir Limanı

61-Ege Bölgesindeki Alüvyon Set Gölleri

-Marmara Gölü-Bafa Gölü

62-Süngercilikte en Gelişmiş Bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

63-Sığla Ağacı hangi bölgemizde yetiştirilir?

-Ege Bölgesinde (Vernik yapımında kullanılır.)

64-Balıkçılık Durumuna göre Türkiye

1.Karadeniz

2.Marmara

3.Ege

4.Akdeniz

65-Türkiye nin en çok Tuz üretilen yeri neresidir?

-İzmir-Çamaltı dır.(Burada deniz tuzu üretilir.)

66-Ege Bölgesindeki Termik Santraller

*Soma(Manisa)

*Yatağan(Muğla)

*Gökova(Muğla)

*Seyitömer(Kütahya)

*Tunçbilek(Kütahya)

67-Türkiye nin tek Jeotermal Elektrik Santrali hangisidir?

-Sarayköy(Denizli) Santrali dir.

68-Termik Santral en çok bulunduğu bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi dir.

69-Doğalgazla çalışan Termik Santrallerimiz hangileridir?

-1-Hamitabat Termik Santrali 2-Ambarlı Termik Santrali

*Hamitabat Termik Santrali Marmara Bölgesindedir.(Yıldız Dağları bölümü)Bu bölgede çıkan doğalgaz yakıt olarak kullanılmıştır.(Lüleburgaz/Kırklareli)

*Ambarlı Termik Santrali İstanbul dadır.

70-Denizlerimizin tuzluluk oranı sıralaması.

-(Sıcaklık ve dolayısıyla buharlaşma etkiler bu nedenle enleme bakılır.)

1.Akdeniz

2.Ege

3.Karadeniz

71-Turizm gelirlerine göre Türkiye

-1.Marmara

2.Ege

3.Akdeniz

72-Sanayileşme durumuna göre Türkiye

1.Marmara

2.Ege

3.İç Anadolu

73-Nüfus miktarına göre Türkiye

1.Marmara

2.İç Anadolu

3.Ege

74-Aritmetik Nüfus Yoğunluğuna Göre Türkiye

1.Marmara

2.Güney Doğu Anadolu

3.Ege

4.İç Anadolu

5.Akdeniz

6.Karadeniz

7.Doğu Anadolu

75-Yat Turizminde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

76-Termal Turizmde 1. Olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

77-Ege Bölgesindeki körfezler

-Kuzeyden güneye doğru sıralanmıştır.

*Edremit Körfezi

*Çandarlı Körfezi

*İzmir Körfezi(En kirli Ege Körfezi)

*Kuşadası Körfezi

*Güllük Körfezi(En temiz 2.Ege Körfezi)

*Gökova Körfezi(En temiz Ege Körfezi)

78-Ege bölgesindeki volkanik dağ hangisidir?

-Kula Dağı

79-Türkiye nin Delta(kıyı) Ovaları

Ege Bölgesi:Balat Ovası ve Menemen Ovası

Karadeniz Bölgesi:Bafra Ovası ve Çarşamba Ovası

Akdeniz Bölgesi:Silifke Ovası ve Çukurova

80-Ege Bölgesinin Graben Ovaları

-Bakırçay-Gediz-K.Menderes

81-Kıyı uzunluğu en fazla olan bölgemiz hangisidir?

-Ege Bölgesi

82-En fazla Doğal Liman hangi bölgemizdedir?

-Ege Bölgesi

83-Türkiye nin en gelişmiş Gümrük Kapısı hangisidir?

-Kapıkule Sınır Kapısı (Bulgaristan sınır kapımızdır.)

84-Yunanistan ile Gümrük Kapımız hangisidir?

-İpsala Gümrük Kapısı

85-Sofralık zeytinde Türkiye de 1. Olan bölge ve bölüm hangisidir?

-Marmara Bölgesi-Güney Marmara Bölümü

(Toplamda ve yağ için üretilen zeytinde Ege Bölgesi 1.dir)

86-Türkiye nin en fazla Tarım Ürünü Çeşitliliği olan bölgesi hangisidir?

-Marmara dır.

(En fazla yağış tipi çeşidi,en fazla toprak çeşidi, en fazla bitki örtüsü çeşidi de Marmara bölgesinde görülür.Bunların tüm sebebi 3 farklı iklimin etkisinde yani en fazla iklim çeşidi görülmesinden kaynaklanır.)

87-Marmara bölgesinin en gelişmiş bölümü hangisidir?

-Çatalca-Kocaeli Bölümü dür.(Bu bölümde Karadeniz iklimi görülür,İstanbul u da içine alan bölümdür.)

88-Marmara bölgesinin en temiz körfezi hangisidir?

-Soros Körfezidir. Marmara nın en az sanayileşmiş körfezidir.

89- Marmara bölgesinin en kirli körfezi hangisidir?

-İzmit Körfezi dir.En sanayileşmiş körfezdir.

90-Marmara bölgesinin Tektonik Gölleri

-Manyas-Ulubat-Sapanca-İznik (Suları tatlıdır.)

91-Marmara bölgesinin Kıyı Set Gölleri

-Terkos-Durusu-B.Çekmece-K.Çekmece

92-Kapıdağ Yarımadası hangi tür biriktirme şekline örnektir?

-Tombolo ya örnektir.

93-Marmara Bölgesinde iklim

-Ergene Bölümü>Karasal iklim görülür

-Yıldız Dağları Bölümü ve Sakarya Ovası:>Karadeniz İklimi görülür.

-Güney Marmara nın bir kısmı >Akdeniz iklimi görülür.

94-Marmara Bölgesinin en Dağlık bölümü hangisidir?

-Yıldız Dağları Bölümü dür.

95-Türkiye nin en verimli toprağı

-Çernezyum Toprağı dır.Erzurum-Kars bölümünde bulunur.

96-Ulaşım olan tek Akarsuyumuz hangisidir?

-Bartın Çayı dır.

97-Türkiye deki Mikroklima örnekleri

Mikroklima örnekleri ve yetiştirilen ürünler

*Iğdır Ovası>Pamuk yetişir

*Rize>Çay ve Turunçgiller yetişir.

*Anamur>Muz yetişir.

98-Ekinoks nedir?

-21 Mart ve 23 Eylül tarihleridir.Gece ve gündüz süreleri dünyanın her yerinde aynıdır.

99-Türkiye de aynı anda kaç ortak saat kullanılır?

-Aynı anda tek ortak saat kullanılır.

100-Türkiye hangi saat dilimleri arasında yer alır?

-2. İle 3. Saat dilimleri arasında yer alır.

101-Boylamın nasıl bir coğrafi etkisi vardır?

-Yerel saatler boylam yani meridyenlere göre ayarlanmaktadır.

BUNLARDA ARŞİVLERİMDEN SİZE HADİ BAKALIM KOLYA GELSİN :KK1:

Selam kızlar..ben de aranıza yeni katılıyorum..çalışan bütün arkadaşlara başarılar,umarım herkes emeğinin karşılığını alır..şu anda ben coğrafyayı bitirmeye çalışıyorum..bir şey sormak istiyorum bir de kpss seti aldım,içinde türkçe matematik anayasa tarih coğrafya var..başka bir kitap almama gerek var mı,eksiğim va mı acaba ?

Kpss seti derken içinde yaprak testlerin, soru bankalarında varsa eksiğin yok canım.
Ama tek kaynakla yetinme...

merhabalar kızlaaar.... sevgi meleğinin açtığım topice yanıt vermesiyle buraya geldim,teşekkürler sevgi meleği :KK16:
şimdi derdime geçelim :KK31::KK52:

Arkadaşlar atanmaya çalışan bir öğretmenim,ama ders çalışma isteğimi yitirdim. Geçen sene 2011 sınavı için Şubat sonu-Mart başı gibi ilk kez KPSS'ye hazırlandım ve 77 puan aldım.Atanabileceğime emin gibiydim sınavdan önce,"aman ben yaparım bu sınavı" diyordum ama sınav sonrası tam bir hüsrandı. Çünkü bölümüm biyoloji öğretmenliği ve 77 puan bana yetmiyor ne yazık ki Bu sene tekrar hazırlanayım dedim,dershaneye de yazıldım ama bir türlü ders çalışmaya başlayamadım,motivasyonum sıfır. Puanlar çok yüksek,alımlar az diye diye kendimi soğuttum çalışmaktan... Tekrar çalışmaya başlamak istiyorum,ama nasıl yapacağımı bilemiyorum Dershanede konu anlatımı yaptıkları için,eve gelince konu çalışmak istemiyor canım,ama bir süre sonra da konuları tekrarlamadığım için unuttuğumu düşünüyorum. Feci derecede de internet bağımlılığım olduğunu düşünüyorum bu aralar. Herşeyi sıfırlamam ve derslere motive olmam lazım Motivasyon ve çalışma stratejisi açısından fikirlerinize ihtiyacım var kızlar... Şimdiden sizlere çok teşekkür ederiiim

.umudunu yitiren insanın geleceği olamaz kızlar, yılmak yok yola devam.
Net bağımlısıysan kendine sınır koy.
Haftalık planlar yapma günlük olsun.
Şu sayfalar bu testler bitecek de gözünün önüne koy bitmeden girme.
Zaten nete girsen bile kitaplar yanında olursa vicdan azabı çekiyorsun
Yani bende öyle oluyor..

Denemem, yazdıklarını çok beğendimm gerçekten haklısın.
Ama evde tüm işler bayanlara bakıyor. Erkeklerin etrafında pervane olmak zorundasın.
Bugün misafir doluydu ev kaç posta bulaşık yıkadığımı ben hatırlamıyorum.
Ciddi manada hizmetçi gibi hissettim kendimi...:KK25:

Fattum, sağol kaynakların için...:KK34:

[ı]denemem, yazdıklarını çok beğendimm gerçekten haklısın.
Ama evde tüm işler bayanlara bakıyor. Erkeklerin etrafında pervane olmak zorundasın.

[/ı]

ne demek canım sen kadar faydalı olamasamda soyle bır kez okusa ınsna zaten cogu sey aklına gelıyor ozellıklede yenı calsıanlar ıcın

fattum kaynaklar için teşekkürler sana cevap yazmıştım ama internet bağlantım koptu ve yazdıklarım iletilmemiş dolayısıyla.
Şey demiştim demişsin bekarlar daha şanslı çalışma konusunda diye, Ben de demiştim ki evet şanslı ama evli olmak çalışamamaya bahane olmadığını düşünüyorum ben. Neden dersen
benim bi tanıdığım var kpss ye hazırlanan, Evli 2-3 yaşında çocuğu var ve benden kat kat iyi bilgi açısından netleri falan da benden yüksek. Sordum nasıl çalışıyorsun sen dedim, hani evlisin çocuk falan da var netlerin de çok iyi dedim. Bana dedi ki ev işlerini yemeği falan 2 saatte yapıyorum sabahları ondan sonra ders çalışıyorum. Ben çalıştığım zamanlar da eşim ilgileniyor çocukla dedi bana. Üstelik özel bir şirkette de çalışıyor arkadaşım hafta içi her gün akşam saat 5 e kadar. hafta içi gelince yemek yapıyor ailesiyle vakit de geçiriyor ve 2-3 saat çalışıyormuş akşamları,sabahları da 5te kalkıyorum işe gitmeden kpssye bakıyorum dedi. Asıl haftasonu çok iyi çalışıyorum eksikleri kapatıyorum baya yükleniyorum dedi bana. Yani isteyince her şey oluyor. Üstelik annemde üniversiteyi ben bebekken okumuş. Ben hatırlamıyorum ama dediğine göre benle ilgilensin istiyormuşum hep o ders çalışırken :) Babam bebekle falan kandırıyormuş beni ordan uzaklaştırıyormuş annem çalışsın diye :)

Her şey istemekle alakalı eğer bi şeyi çok isterseniz o işe yoğunlaşırsanız o işten başka şey düşünmezseniz ve de istediğiniz şey hakça da doğru bi şeyse o işi mutlaka başarırsınız ve motivasyonunuz tavan yapar. Mesela ben bazen sabahları beşte kalkıyorum 12 de yatıyorum. 5 saat uyuyorum ve çok enerjik bi şekilde kalkıyorum sebebi bi amacımın olması yani. Normal zamanda hayatta kalkmam yani uykum var yorgunum hem karanlık kim kalkacak ev de soğuk boşver derim ama amacım olduğu için sabah erken kalkması uykusuz kalmam bana hiç zor gelmiyor.Her şey istemekle mümkün yani.

Anneler daha iyi bilir, normalde 10 saat uyurken bebek olunca gece uykuyu unutuyorlar 4 saat uyurlarsa ohh çok uyudum diye seviniyorlar çünkü gece hiç uyumadığı zamanları da oluyor. Ama o sevimli bebiş için uykudan vazgeçmeye değiyor. Onun sevimli suratını görmek, karnının doyduğunu bilmek, altının temiz olduğunu bilmek ve rahat huzurlu uyuduğunu görmek anneleri inanılmaz motive ediyor. Uykusuz kalmak onları çok da rahatsız etmiyor o yüzden. Ama normal zamanda kim gece kalkıp uykusuz kalır ki eğer onu motive etmeyen bi şey yüzünden mecburiyetten uykusuz kalmışsa da çok sinir olur eminim suratı bi karış asık olur o insanın.

Denemem, yazdıklarını çok beğendimm gerçekten haklısın.

Evet sevgi meleği haklısın o konuda :) bende baya bi bıkmıştım bu temizlik işlerinden bir ara, babamın arkasından bi sürü iş çıkıyordu onları yapmam gerekiyordu. MEsela ders çalışırken babam geliyor acıktım diyor yemeği ısıt diyor kalkıyorum ısıtıyorum sonra yiyo bulaşığını toplamadan masayı silmeden kalkıp gidiyor işler bana kalıyor baya bi sinir oluyordum kızıyordum ona kaldır diye çok uğraştım ama başa çıkamadım o kazandı sonunda :) Ama sonra işte öğrendim her şeyi bi plana düzene koyunca tüm işler yetişiyor. MEsela yemekten sonra hiç oyalanmadan tüm bulaşıkları kaldırıyorum ev işlerini hiç biriktirmiyorum. Böylece mutfak hep temiz kalıyor. VE toplasan 10 dk yı geçmiyor toplama silme işi ki o da ders molası oluyor bana o arada da çay yapıyorum hem kendime çay alıp başlıyorum derse yani.

kızlar gerçekten teşekkür ederim söledikleriniz moral oldu:KK16:
fattumcum teşekkür ederimbilgiler için:KK16:
artık bende sizlerleyim inşallah:KK52::KK17:

bunlarda benden kızlar...

‎93 Harbinden sonra imzalanan Berlin Antlaşması'yla bağımsızlığını ilan edenler. (SaKaR)
Sırbistan
Karadağ
Romanya

I.Meşrutiyet Cemiyet Aydınları (ZAMAN)
Ziya Paşa
Ahmet Mitat
Mustafa Fazıl Paşa
Ali Suavi
Namık Kemal

II. MEŞRUTIYET CEMİYET AYDINLARI (HATİCE)
Hasan Tosun
Abdullah Cevdet
Talat Paşa
İsmail Canpolat
Cemal Paşa
Enver Paşa

İNÖNÜ ŞAVAŞINDAN SONRA OLAN OLAYLAR (LAMİA)
Londra konferansı
Anayasa (Teşkilatı esasi)
Moskova antlaşması
İstiklal marsı
Afganistan dostluk antlaşması

Mustafa Kemal "in 1.Dünya Savaşında savaştığı cepheler (ÇKS)
Çanakkale
Kafkas
Suriye

SAKARYA SAVAŞI SONRASI GELİŞMELER (sakaryanın ilk 3 harfi SAK dan)
1)Sakarya savaşı
2)Ankara antlaşması(fransa ile)
3)Kars antlaşması

Anayasaya giren ve korunmakta olan kanunlar (Bu GuMuŞ YaSayı TuT)
Borçlar
Giysi
Medeni
Şapka
Yeni Türk Harfleri
Soyadı
Tekke ve Zaviye
Tevhid-i Tedrisat

TBMM'Yİ TANIYAN DEVLETLER ve ANTLAŞMALAR (antlaşmalar:GAMA)
İlk devlet:ERMENİSTAN ant:GÜMRÜ
İlk islam devleti:AFGANİSTAN ant:ANKARA Dostluk Anlaşması
İlk büyük Avrupalı devlet:RUSYA ant:MOSKOVA
İlk itilaf devleti:FRANSA ant:ANKARA

DIŞ POLİTİKA : (MaBed-MeSiH )
M-MİLLETLER CEM.
B:BALKAN ANTANTI
M:MONTRÖ
S:SADABAT P.
H:HATAYIN ANAVATANA K.

Misakı milli kararlar KABSAR :
Kapitülasyonlar
Azınlıklar
Boğazlar
Sınırlar
Araplar
Refarandum
Not:MISAK-I MILLIde ulusal egemenlık yoktur.Ulusal bagımsızlık vardır

HALK PARTİSİ (27 CeMiL 31 HaDİ)
27 YILINDA PARTİ PROGRAMINA
Cumhuriyetçilik
Milliyetçilik
Laiklik
31YILINDA PARTİ PROGRAMINA
Halkçılık
Devletçilik
İnkılapçılık

TERAKKİ PERVER CUMHURIYET FIRKASI KURUCULARI (KARaR)
Kazım Karabekir
Ali Fuat Cebesoy
Rauf Orbay
Refet Bele

Balkan Antantı 1934 (TaYYaR)
Türkiye
Yunanistan
Yugoslavya
Romanya

SADABAT PAKTI na katılan ülkeler 1937 A.İ.I.T(Atatürk ilke inkılap tarihi)
AFGANİSTAN
İRAN
IRAK
TÜRKİYE

1-**Osmanlıda padişahın Tahta çıkarken dağıttığı paraya ve tahta çıkış törenine ne ad verilir?
-Cülüs Bahşişi- Cülüs Töreni

2-**I.Ahmet döneminde en yaşlı hanedan üyesinin tahta geçirilmesi usulüne ne ad verilir?
-Ekberiyet Sistemi

3**-Osmanlıda padişahtan sonraki en yetkili devlet adamı kimdir?
-Sadrazam(Vezir-i Azam)(Günümüzdeki başbakanı karşılar)

‎4-**Padişah sefere çıkmadığında Sadrazam hangi ünvanla sefere çıkardı?
-Serdar-ı Ekrem
****önemli****
Nişancı: Ülke içi ve dışı yapılacak yazışmaları yapar. Padişahın tuğrasını(imzasını)kullanır
Kazasker: Günümüzdeki Milli Eğitim Bakanı ve Adalet Bakanının yaptığı işi yapardı. Müderrislerin ve kadıların atamasını yapardı
Defterdar: Günümüzdeki Maliye Bakanının yaptığı işi yapardı.Osmanlı bütçesini hazırlardı.
Şeyhülİslam: Günümüzdeki Diyanet İşleri Başkanının yaptığı işi yapardı. Fetva verirdi

5-***Müslüman halkın tarım ürünlerinden onda bir oranında alınan verginin adı nedir?
-Öşür(aşar)

6-***Gayri Müslim(Müslüman olmayan) erkek halktan askere gitmedikleri için alınan vergiye ne ad verilirdi?
-Cizye

‎7-***Gayri Müslim halkın toprak gelirlerinden alınan verginin adı nedir?
-Haraç
8**Osmanlı Devletinin para birimi nedir?
-Akçe

9-***Avrupalı devletlerin Osmanlıdan alacaklarını almak amacıyla kurulan idarenin adı nedir?
-Duyun-u Umumiye (Genel Borçlar İdaresi)1881

‎10-***Padişaha bağlı maaşlı askerler olan Kapıkulu askerlerine verilen maaşa ne ad verilir?
-Ulufe

11-**Osmanlı Halkından olan insanlara ne ad verilirdi?
-Reaya
... *Kitab-ı Bahriye-Piri Reis: Denizcilik kitabı
*Mirat-ül Memalik( Memleketlerin Aynası)-Seyit Ali Reis: Çeşitli ülkeleri tanıtır.
*Cihannüma( Dünya Coğrafyası)-Katip Çelebi
*Seyahatname(Gezi notları)-Evliya Çelebi

‎12-***Osmanlı Devletinden ayrılan Son balkan devleti hangisidir,hangi olayla ayrılmıştır?
-Arnavutluk-I.Balkan Savaşı

13-**I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlıya sığınan Goben ve Breslav gemileri Osmanlıya katıldıktan sonra hangi isimleri aşmıştır?
-Yavuz-Midilli
14-***Çanakkale Savaşı sırasında Boğaza mayın döşeyerek savaşın kazanılmasında büyük rol oynayan geminin adı nedir?
-Nusret Mayın Gemisi

15-*Rusya I.Dünya Savaşından hangi antlaşma ile çekilmiştir?
-1918 Brest Littowsk

I.Dünya Savaşının Ardından İmzalanan Antlaşmalar
*Almanya-Versay Ant. *Avusturya-Sen Jermen Ant . *Macaristan-Triyanon Ant. *Bulgaristan- Nöyyi Ant. *Osmanlı- Sevr Ant.

**Not: 1878 yılında Rusya ile imzalanan Ayestefanos Antlaşması ve 1920 İtilaf devletleriyle imzalanan Sevr Antlaşmaları Uygulanamamaları bakımından benzerlik gösterir.

‎16-***Osmanlı Devletine fiilen son erdiren Olay nedir?
-Mondros Ateşkes antlaşması
143-**Kurtuluş Savaşının ilk işareti olan ilk kurşunu sıkan Hukuk-u Beşer Gazetesi baş yazarı kimdir?
-Hasan Tahsin

17-***Düşman işgaline karşı halkın kendi bölgesini kurtarmak amacıyla kurduğu düzensiz birliklerin genel adı nedir?
-Kuva-yi Milliye

18-İzmirin işgaline nerede karar verilmiştir?
-Paris Barış Konferansı

19-**M.Kemal Samsuna gönderilirken hangi rütbe ve ünvanla gönderilmiştir?
-9.Ordu Müfettişi

20-****Kurtuluş Savaşının amaç Yöntem ve gerekçesi ilk kez nerede belirlenmiştir?
-Amasya genelgesi

‎21-İlk kez milli egemenliğe dayanan yönetimden nerede bahsedilmiştir?
-Amasya Genelgesi

22-*Temsil Kurulu nerede oluşturulmuştur?
-Erzurum Kongresi

23-**“Vatan bir bütündür parçalanamaz” ilkesi ilk kez nerede ilan edilmiştir?
-Erzurum Kongresi

24-****Amaç ,yöntem,ve toplanış bakımından bölgesel alınan karalar bakımından ulusal olan kongre hangisidir?
-Erzurum Kongresi

25-***Manda ve himaye fikri ilk kez nerede reddedilmiştir?
-Erzurum Kongresi

26-***Ülke genelinde bölgesel kurtuluş çaresi arayan cemiyetler nerede,hangi ad altında birleştirilmiştir?
-Sivas Kongresi- Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti

27-**İstanbul Hükümeti Temsil Heyetinin hukuki varlığını hangi olayla tanımış oldu?
-Amasya görüşmeleri

28-****Son Osmanlı Mebusan Meclisinin içinde yeralan milli mücadelenin düşüncelerini temsil eden Misak-ı Millinin ilanını sağlayan grubun adı nedir?
-Felah-ı Vatan

X